Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla przemysłu motoryzacyjnego

Uzdatnianie wody dla przemysłu motoryzacyjnego

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: sie 21, 2023

Globalny przemysł motoryzacyjny to największy odbiorca wody dla różnych procesów produkcyjnych. Według niektórych szacunków, do produkcji jednego samochodu zużywa się aż 390 tysięcy litrów wody. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa woda w produkcji pojazdów silnikowych. Jej jakość ma ogromny wpływ na efektywność linii produkcyjnej oraz finalną jakość części samochodowych. Stosowanie nowoczesnych technologii filtrowania wody ma w tym sektorze kluczowe znaczenie. A zatem, jak uzdatniać wodę dla przemysłu motoryzacyjnego?

Jakość wody a przemysł motoryzacyjny

Produkcja i montaż pojazdów z silnikiem mechanicznym wiąże się ze zużyciem bardzo dużych ilości wody niezbędnej podczas obróbki powierzchni, a także odtłuszczania karoserii i części mechanicznych samochodu. Stosuje się ją również jako chłodziwo, medium zasilające kotły lub czynnik nawilżający.

W przemyśle motoryzacyjnym na szeroką skalę wykorzystuje się cięcie wodą. Za pomocą strumienia wody można wyciąć praktycznie dowolną część potrzebną przy konstrukcji samochodu. Powstają w ten sposób podstawowe części konstrukcyjne pojazdów (nadwozia i podwozia), a także zderzaki i karoseria. Technologia waterjet znajduje też zastosowanie przy wycinaniu tablic rozdzielczych, uchwytów, zagłówków i foteli. Sprawdza się zarówno do cięcia metali i tworzyw sztucznych, jak i materiałów takich jak filc czy skóra. Trudno wyobrazić sobie przemysł motoryzacyjny bez technologii waterjet. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jaka woda dla waterjet? Technologia cięcia strumieniem wody.

W każdym przypadku woda dla przemysłu motoryzacyjnego musi spełnić określone wymagania. Ze względu na wyjątkowo szeroki zakres procesów wykorzystujących wodę, w przemyśle motoryzacyjnym stosuje się różne technologie jej uzdatniania, dzięki którym możliwa jest:

  • Poprawna praca maszyn przemysłowych
  • Wysoka jakość i powtarzalność produktów
  • Mniejsze zużycie wody

Odpowiednia jakość wody jest jedną z najważniejszych potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. W dzisiejszych czasach nikogo to już nie zdziwi. Z drugiej strony, olbrzymie znaczenie w tym sektorze mają nie tylko właściwie dobrane systemy uzdatniania wody, lecz także wszelkie technologie mające na celu optymalizację jej zużycia. Nowoczesne rozwiązania generują bowiem wzrost produkcji, a co za tym idzie zysków, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu tego typu działalności na środowisko naturalne. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak uzdatniać wodę dla przemysłu motoryzacyjnego, koniecznie czytaj dalej.

Typowe procesy stosowane do uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym

Aby zachować najwyższy poziom produkcji, podczas produkcji pojazdów z silnikami mechanicznymi korzysta się zazwyczaj ze sprawdzonych rozwiązań, polecanych przez branżowych ekspertów. Tym samym, najbardziej typowe procesy uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym to:

  • Filtracja mechaniczna (eliminacja zanieczyszczeń stałych)
  • Odwrócona osmoza (eliminacja zanieczyszczeń, produkcja wody demineralizowanej o niskiej przewodności elektrycznej)
  • Uzdatnianie wody chłodzącej (ochrona maszyn i urządzeń przed osadami i korozją)
  • Usuwanie manganu i żelaza (zapobieganie powstawaniu osadów)
  • Zmiękczanie wody (usuwanie kamienia kotłowego)
  • Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru (eliminacja mikroorganizmów)
  • Kondycjonowanie chemiczne (dozowanie inhibitorów korozji, poprawa pH, ochrona linii produkcyjnych)

Dobór systemów i urządzeń do uzdatniania wody w sektorze motoryzacyjnym

W przypadku oczyszczania wody dla przemysłu motoryzacyjnego istnieje możliwość zastosowania różnych technologii. Przed realizacją konkretnych działań, niezbędna jest jednak analiza koniecznych do spełnienia wymogów, specyfiki procesów produkcyjnych oraz potrzeb samego zakładu. W doborze profesjonalnego systemu uzdatniania wody konieczne są także aktualne wyniki badań wody, przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium. O tym, na czym polega analiza wody pisałem już wcześniej, dlatego zachęcam do lektury mojego poprzedniego artykułu. Posłuchaj również, dlaczego warto zacząć właśnie od tego kroku.

Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych – przemysłowe filtry mechaniczne

Pierwszym etapem uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym jest zazwyczaj filtracja mechaniczna, która eliminuje zanieczyszczenia stałe. Filtry mechaniczne stanowią zabezpieczenie całego systemu uzdatniania wody, a jednocześnie chronią instalacje oraz maszyny przed uszkodzeniem mechanicznym. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką odsyłam do artykułu: Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań.

Zmiękczanie wody – przemysłowe zmiękczacze wody

Na potrzeby poprawy jakości wody w sektorze motoryzacyjnym stosuje się przemysłowe zmiękczacze wody projektowane do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż takiego urządzenia niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, w tym najważniejsze – eliminacja potencjalnego ryzyka związanego z gromadzeniem się osadu kamienia kotłowego w instalacji, w generatorach pary, czy w podzespołach urządzeń. Mnóstwo praktycznych rozwiązań, które są aktualnie dostępne na rynku, poznasz podczas lektury artykułu: Przemysłowe zmiękczacze wody – jakie urządzenia zastosować? Zachęcam również do zapoznania się z materiałem filmowym, który wyjaśnia na jakiej zasadzie działają zmiękczacze wody.

Usuwanie żelaza i manganu – przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze

W przypadku wody pobieranej z ujęcia głębinowego, ważnym elementem systemu uzdatniania wody dla branży motoryzacyjnej często okazują się przemysłowe odmanganiacze i przemysłowe odżelaziacze wody. Jako alternatywę dla tych urządzeń, niektóre zakłady produkcyjne stosują wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody jednocześnie redukujące wysokie stężenie jonów żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody poprawiają również barwę wody oraz eliminują z niej niepożądane związki organiczne. Stacja wielofunkcyjna nie wymaga wstępnego napowietrzenia wody i doskonale współpracuje z hydroforowymi zbiornikami przeponowymi.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Jednym z najpopularniejszych metod uzdatniania wody dla motoryzacji jest system odwróconej osmozy. Przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach pozwala na uzyskanie wody o bardzo niskim zasoleniu, przy czym niemal zawsze konieczna jest instalacja filtracji wstępnej (oprócz filtrów mechanicznych często stosuje się antyskalanty) i urządzeń zmiękczających, które chronią membranę przed uszkodzeniem mechanicznym i zapychaniem. Przyjmuje się, że woda trafiająca do systemu przemysłowej odwróconej osmozy powinna mieć SDI mniej niż 5 oraz być wolna od żelaza, manganu i chloru. W przemysłowych jednostkach odwróconej osmozy stosuje się zazwyczaj membrany o wielkości 8 cali i spiralnym typie zwinięcia. Przeczytaj również: Demineralizacja wody w przemyśle – gdzie ma zastosowanie?

Kondycjonowanie i dezynfekcja wody

Kluczową rolę w optymalizacji jakości wody dla sektora motoryzacyjnego odgrywa kondycjonowanie, czyli korygowanie jej parametrów fizykochemicznych przy pomocy specjalistycznych preparatów chemicznych. Jest to skuteczne narzędzie do walki zarówno z kamieniem kotłowym, jak i ze skażeniem mikrobiologicznym. Kondycjonowanie wody do produkcji pojazdów silnikowych przeprowadza się także po to, aby uzyskać optymalne pH wody. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: Dodawanie środków chemicznych do wody – co to jest i jak przebiega? oraz Biocydy w dezynfekcji wody.

W obszarze dezynfekcji wody stosuje się także generatory dwutlenku chloru, które zabezpieczają instalację przed skażeniem mikrobiologicznym i rozwojem biofilmu, usuwając nawet bakterie Legionella. Profesjonalne systemy wytwarzania i dozowania roztworu dwutlenku chloru umożliwiają automatyczne sterowanie całym procesem poprzez bezpośrednie dozowanie roztworu do instalacji, lub zastosowanie zbiornika magazynującego z 1, 2 lub 3 pompami. Taki system można dodatkowo rozbudować o wanny ochronne na reagenty chemiczne, wodomierze impulsowe, sondę ClO2, zawory wielofunkcyjne do dozowania, a nawet detektor gazu. Do dezynfekcji wody można również stosować przemysłowe lampy UV wykorzystujące w działaniu promieniowanie ultrafioletowe o potwierdzonym działaniu bakteriobójczym. Znacznie więcej na ten temat dowiesz się z moich poprzednich artykułów: Jak działają lampy bakteriobójcze?, Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj również: Przemysłowe lampy UV do wody – gdzie się sprawdzą? Co warto wiedzieć?

Profesjonalne rozwiązania do filtracji wody w przemyśle motoryzacyjnym

Systemy uzdatniania wody dla przemysłu motoryzacyjnego zawsze dobiera się indywidualnie, zgodnie z potrzebami i wymaganiami danego procesu. W celu osiągnięcia potrzebnej jakości, często niezbędne jest zastosowanie kilku metod uzdatniania wody jednocześnie. (Zobacz: Przegląd technologii uzdatniania wody do przemysłu). Skontaktuj się ze mną, aby omówić dostępne możliwości i potencjalne rozwiązania problemów z wodą.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.