Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla przemysłu motoryzacyjnego

Uzdatnianie wody dla przemysłu motoryzacyjnego

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: lip 18, 2024

Z uwagi na szeroki zakres procesów wykorzystujących wodę w przemyśle motoryzacyjnym stosuje się praktycznie wszystkie technologie jej uzdatniania. Wśród najczęściej stosowanych procesów znajduje się filtracja mechaniczna, zmiękczanie wody i odwrócona osmoza.

Spis treści:

Woda w przemyśle motoryzacyjnym – wymagania

Globalny przemysł motoryzacyjny to największy odbiorca wody dla różnych procesów produkcyjnych. Według niektórych szacunków, do produkcji jednego samochodu zużywa się aż 390 tysięcy litrów wody. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa woda w produkcji pojazdów silnikowych. Jej skład ma ogromny wpływ na efektywność linii produkcyjnej oraz finalną jakość części samochodowych. Stosowanie nowoczesnych technologii filtrowania wody ma w tym sektorze kluczowe znaczenie.

Produkcja i montaż pojazdów z silnikiem mechanicznym wiąże się ze zużyciem bardzo dużych ilości wody niezbędnej podczas obróbki powierzchni, a także odtłuszczania karoserii i części mechanicznych samochodu. Wodę stosuje się również jako chłodziwo, medium zasilające kotły lub czynnik nawilżający.

W przemyśle motoryzacyjnym na szeroką skalę wykorzystuje się cięcie wodą. Można w ten sposób wykonać praktycznie dowolną część potrzebną przy konstrukcji samochodu – nadwozia i podwozia, a także zderzaki i karoseria. Technologia waterjet znajduje też zastosowanie przy wycinaniu tablic rozdzielczych, uchwytów, zagłówków i foteli. Sprawdza się m.in. do cięcia metali i tworzyw sztucznych oraz materiałów takich jak filc czy skóra. Trudno wyobrazić sobie przemysł motoryzacyjny bez takiej technologii, dlatego uzdatnianie wody do waterjet odgrywa w tym sektorze kluczową rolę.

Ze względu na dużą liczbę procesów wykorzystujących wodę, w przemyśle motoryzacyjnym stosuje się różne technologie filtracji, dzięki którym możliwa jest:

  • Poprawna praca maszyn przemysłowych
  • Wysoka jakość i powtarzalność produktów
  • Mniejsze zużycie wody

Systemy uzdatniania wody dla przemysłu motoryzacyjnego zawsze dobiera się indywidualnie, zgodnie z potrzebami i wymaganiami danego procesu. W celu osiągnięcia potrzebnej jakości, często niezbędne jest zastosowanie kilku technologii jednocześnie. W celu omówienia dostępnych możliwości i potencjalnych rozwiązań problemów z wodą, poproś o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Metody uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym

W kwestii doboru optymalnych metod uzdatniania wody dla przemysłu motoryzacyjnego olbrzymie znaczenie mają wyniki profesjonalnego badania wody.

Ponieważ nowoczesne rozwiązania generują wzrost produkcji, w przemyśle motoryzacyjnym mają bardzo duże znaczenie mają wszelkie technologie pozwalające na optymalizację zużycia wody. Z drugiej strony, jedną z najważniejszych potrzeb całego sektora jest odpowiednia jakość tego surowca. Aby osiągnąć optymalną jakość wody, zazwyczaj konieczne są:

  • Filtracja mechaniczna (eliminacja zanieczyszczeń stałych)
  • Odwrócona osmoza (eliminacja zanieczyszczeń, produkcja wody demineralizowanej o niskiej przewodności elektrycznej)
  • Uzdatnianie wody chłodzącej (ochrona maszyn i urządzeń przed osadami i korozją)
  • Usuwanie manganu i żelaza (zapobieganie powstawaniu osadów)
  • Zmiękczanie wody (usuwanie kamienia kotłowego)
  • Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru (eliminacja mikroorganizmów)
  • Kondycjonowanie chemiczne (dozowanie inhibitorów korozji, poprawa pH, ochrona linii produkcyjnych)

Dobór systemów i urządzeń do uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym

Profesjonalne uzdatnianie wody dla przemysłu motoryzacyjnego obejmuje szereg różnych technologii. Przed przystąpieniem do realizacji konkretnych działań, niezbędna jest analiza koniecznych do spełnienia wymogów, specyfiki procesów produkcyjnych oraz potrzeb samego zakładu.

Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych – przemysłowe filtry mechaniczne

Pierwszym etapem uzdatniania wody w przemyśle motoryzacyjnym jest zazwyczaj filtracja mechaniczna, która usuwa zanieczyszczenia stałe. Filtry mechaniczne stanowią zabezpieczenie całego systemu uzdatniania wody, a jednocześnie chronią instalacje oraz maszyny przed uszkodzeniem mechanicznym.

Zmiękczanie wody – przemysłowe zmiękczacze wody

Na potrzeby poprawy jakości wody w sektorze motoryzacyjnym stosuje się przemysłowe zmiękczacze wody projektowane do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż takiego urządzenia niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, w tym najważniejsze – eliminacja potencjalnego ryzyka związanego z gromadzeniem się osadu kamienia kotłowego w instalacji, w generatorach pary, czy w podzespołach urządzeń.

Usuwanie żelaza i manganu – przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze

W przypadku wody pobieranej z ujęcia głębinowego, ważnym elementem systemu uzdatniania wody dla branży motoryzacyjnej często okazują się przemysłowe odmanganiacze i przemysłowe odżelaziacze wody. Jako alternatywę dla tych urządzeń, niektóre zakłady produkcyjne stosują wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody jednocześnie redukujące wysokie stężenie jonów żelaza i manganu oraz jonu amonowego. Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody poprawiają również barwę wody oraz eliminują z niej niepożądane związki organiczne. Stacja wielofunkcyjna nie wymaga wstępnego napowietrzenia wody i doskonale współpracuje z hydroforowymi zbiornikami przeponowymi.

Demineralizacja wody – przemysłowa odwrócona osmoza

Jedną z najpopularniejszych metod uzdatniania wody dla motoryzacji jest system odwróconej osmozy. Przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach pozwala na uzyskanie wody o bardzo niskim zasoleniu.

Przed systemem odwróconej osmozy koniecznie zalecam filtrację wstępną i zmiękczanie wody. Oba rozwiązania chronią membranę osmotyczną przed uszkodzeniem mechanicznym i zapychaniem.

Piotr Pisarski

Przyjmuje się, że woda trafiająca do systemu przemysłowej odwróconej osmozy powinna mieć SDI mniej niż 5 oraz być wolna od żelaza, manganu i chloru. W przemysłowych jednostkach odwróconej osmozy stosuje się zazwyczaj <mark>membrany o wielkości 8 cali i spiralnym typie zwinięcia</mark>.

Kondycjonowanie i dezynfekcja wody

Kluczową rolę w optymalizacji jakości wody dla sektora motoryzacyjnego odgrywa kondycjonowanie wody, czyli korygowanie jej parametrów fizykochemicznych przy pomocy specjalistycznych preparatów chemicznych. Jest to skuteczne narzędzie do walki zarówno z kamieniem kotłowym, jak i ze skażeniem mikrobiologicznym. Kondycjonowanie wody do produkcji pojazdów silnikowych przeprowadza się także po to, aby uzyskać optymalne pH wody.

W obszarze dezynfekcji wody stosuje się także generatory dwutlenku chloru, które zabezpieczają instalację przed skażeniem mikrobiologicznym i rozwojem biofilmu, usuwając nawet bakterie Legionella. Profesjonalne systemy wytwarzania i dozowania roztworu dwutlenku chloru umożliwiają automatyczne sterowanie całym procesem poprzez bezpośrednie dozowanie roztworu do instalacji, lub zastosowanie zbiornika magazynującego z 1, 2 lub 3 pompami. Taki system można dodatkowo rozbudować o wanny ochronne na reagenty chemiczne, wodomierze impulsowe, sondę ClO2, zawory wielofunkcyjne do dozowania, a nawet detektor gazu. Do dezynfekcji wody można również stosować przemysłowe lampy bakteriobójcze wykorzystujące w działaniu promieniowanie ultrafioletowe o potwierdzonym działaniu.

Uzdatnianie wody w przemyśle motoryzacyjnym – podsumowanie

Optymalna jakość wody w przemyśle motoryzacyjnym pozwala na poprawną pracę maszyn przemysłowych, zminimalizowanie zużycia surowców, obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a także zapewnienie wysokiej jakości produktów. W celu osiągnięcia należytej jakości wody, konieczne jest stosowanie kilku metod jednocześnie, dlatego dobór rozwiązania warto powierzyć specjalistom z branży.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.