Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych

Uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: sty 29, 2025

W pralniach przemysłowych woda stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na jakość świadczonych usług oraz koszty operacyjne przedsiębiorstwa. W celu utrzymania wysokich standardów uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych obejmuje m.in. takie procesy jak usuwanie żelaza i manganu, zmiękczanie wody, usuwanie chloru oraz sterylizację.

Spis treści:

Wyzwania związane z wodą w pralniach przemysłowych

Pralnie przemysłowe należą do najbardziej wymagających pod kątem użytkowanej wody. Jej jakość ma bowiem ogromne znaczenie dla wyników prania i kondycji maszyn, a tym samym dla łącznych kosztów działalności.

W zależności od źródła (własne ujęcie lub lokalny wodociąg) woda stosowana w pralniach przemysłowych może zawierać różne zanieczyszczenia. W celu identyfikacji rzeczywistych zagrożeń, warto zatem wykonać profesjonalne badania wody. Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak uzdatniać wodę dla pralni przemysłowych, gdyż to jej parametry w dużej mierze determinują dobór technologii filtracji.

Twarda woda

Twarda woda w pralniach przemysłowych to szczególny rodzaj zagrożenia, ponieważ dotyczy niemal wszystkich rodzajów ujęć.

Będący wynikiem obecności jonów wapnia i magnezu, kamienny osad powstaje w miejscach wymiany ciepła już w temperaturze 28°C, w związku z czym systematycznie gromadzi się na elementach grzewczych pralek, w zaworach i przewodach oraz w systemach pralniczych wykorzystujących w działaniu parę wodną. W praktyce oznacza to wiele negatywnych konsekwencji technicznych, takich jak niższa efektywność grzania wody, co wydłuża cykle prania, a tym samym generuje wyższe zapotrzebowanie na energię oraz szybsze zużycie urządzeń.

Pralnie przemysłowe korzystające z twardej wody mogą ponosić dodatkowe koszty związane z naprawą lub wymianą urządzeń, które szybciej ulegają awariom.

Twarda woda wpływa również na wygląd tkanin po praniu, powodując m.in. trudne do usunięcia plamy, smugi i zacieki. W niektórych przypadkach może nawet zachodzić konieczność powtórzenia procesu prania, co zwiększa koszty i czas realizacji usługi. Ponadto, materiały regularnie prane w wodzie o wysokim stopniu twardości stają się szorstkie i z czasem szarzeją, co w konsekwencji przekłada się również na niezadowolenie klientów.

Żelazo i mangan

Mangan i żelazo w wodzie stosowanej w pralniach przemysłowych oznaczają wiele problemów, zarówno natury technicznej, jak i estetycznej.

Nierozpuszczalne w wodzie związki tych metali mogą gromadzić się na tkaninach powodując trudne do usunięcia żółte, brunatne lub szare plamy. Problem nasila się w obecności detergentów i wybielaczy, które utleniają żelazo i mangan przyspieszając powstawanie osadów. Dodatkowo, woda bogata w te pierwiastki może mieć metaliczny zapach oraz brązowe lub czarne zabarwienie, co negatywnie wpływa na ostateczną jakość usług pralniczych.

Osady żelaza i manganu gromadzą się w rurach, zaworach, dyszach pralniczych oraz na powierzchniach grzałek, co prowadzi do ich zapychania i podnosi ryzyko awarii. Ich obecność sprzyja również procesowi korozji metalowych elementów instalacji oraz może powodować zwiększone tarcie i przedwczesne zużycie elementów mechanicznych, czego wynikiem są częstsze przeglądy i kosztowne naprawy. Podobnie jak w przypadku kamienia kotłowego, osady żelaza i manganu na elementach grzejnych pralek powodują spadek efektywności wymiany ciepła, czyli zwiększają koszty eksploatacyjne związane z podgrzewaniem wody.

Zawsze podkreślam, że przekroczenia żelaza i manganu rzadko występują w wodzie samodzielnie, gdyż często towarzyszą im jon amonowy oraz dwutlenek węgla. W efekcie, odpowiedź na pytanie jak usunąć żelazo z wody wymaga zazwyczaj jej kompleksowej analizy.

Piotr Pisarski

Związki organiczne

Substancje organiczne w wodzie stosowanej w pralniach przemysłowych powodują trudne do usunięcia plamy i odbarwienia oraz odpowiadają za nieprzyjemny zapach tkanin. Jeśli dodatkowo reagują z substancjami czynnymi w detergentami, obniżają ich zdolność do usuwania zabrudzeń. Związki organiczne wchodzą ponadto w skład biofilmu, który może zatykać wąskie odcinki instalacji, a także powodować zwiększone zużycie energii, korozję, a nawet wtórne skażenie wody. Wszystko to obniża jakość świadczonych usług oraz podnosi koszty eksploatacyjne.

Chlor i jego pochodne

Chlor i jego pochodne obecne w wodzie stosowanej w pralniach przemysłowych powodują osłabienie i szorstkość włókien tkanin. Utlenianie składników materiałów prowadzi do ich stopniowego osłabienia i utraty elastyczności (szczególnie w przypadku tkanin bawełnianych i lycry). To jednak nie wszystko. Rozkład barwników pod wpływem chloru powoduje blaknięcie tkanin, przy czym najbardziej pod tym względem narażone na zniszczenie są ciemne i intensywnie barwione materiały. Co więcej, długotrwały kontakt materiału z wodą zawierającą chlor prowadzi do utraty jego pierwotnej faktury i miękkości, co może powodować zwiększone tarcie i szybsze zużycie tkaniny.

Zanieczyszczenie stałe

Dla utrzymania wysokiej jakości usług pralniczych kluczowa jest również eliminacja zanieczyszczeń mechanicznych.

Piasek, żwir, czy nawet fragmenty rdzy z instalacji mogą osadzać się w dyszach, rurach doprowadzających wodę oraz w filtrach pralek powodując ich stałe lub czasowe zatykanie. Skutkiem tego procesu jest spadek wydajności urządzeń, konieczność częstszego serwisu, a nierzadko awarie, których usuwanie jest nie tylko kosztowne, ale też trudne technicznie.

Jak uzdatniać wodę dla pralni przemysłowych?

Nowoczesne systemy uzdatniania wody dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pralni przemysłowych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się takie technologie jak odżelazianie i odmanganianie wody, zmiękczanie wody oraz dezynfekcję. Dobór optymalnego rozwiązania nie zawsze wydaje się jednak oczywisty na pierwszy rzut oka, dlatego warto powierzyć to zadanie ekspertowi z branży.

Darmowa konsultacja

Zawsze podkreślam, że urządzenia i technologie, które z założenia powinny doprowadzić wodę do określonych parametrów – nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Prawdziwi profesjonaliści sprawdzają zatem działanie konkretnych złóż na próbce wody i dopiero na tej podstawie dobierają poszczególne etapy filtracji. Warto zwracać na to uwagę szukając firmy oferującej systemy uzdatniania wody.

Piotr Pisarski

Profesjonalne uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych to zazwyczaj proces wieloetapowy, który w dużym stopniu zależy od jakości tego medium.

Dla przedsiębiorców korzystających ze studni głębinowej najczęstszy problem stanowi zazwyczaj przekroczona norma żelaza i manganu. Woda wodociągowa jest z kolei twarda i często zawiera związki chloru będące pozostałością po przeprowadzonych procesach dezynfekcji. Jednocześnie, w obu przypadkach zalecana jest filtracja mechaniczna, która redukuje poziom zanieczyszczeń stałych. Filtry mechaniczne chronią pozostałe urządzenia w instalacji i gwarantują wodę wolną od zawiesin i osadów.

Zmiękczanie wody w pralniach przemysłowych

Kwestię zbyt wysokiego stopnia twardości wody w pralniach rozwiązują najczęściej przemysłowe zmiękczacze wody – całkowicie zautomatyzowane urządzenia, które umożliwiają redukcję nawet bardzo wysokiego stopnia twardości wody. Proces jej zmiękczania odbywa się na drodze wymiany jonowej na specjalistycznych złożach. W zależności od warunków panujących w pralni przemysłowej, można stosować urządzenia dwukolumnowe z przeznaczeniem do tzw. pracy ciągłej (nieprzerwanej) lub zmiękczacze wody składające się z dwóch kolumn pracujących w trybie wahadłowym, czyli naprzemiennym.

Usuwanie żelaza i manganu z wody w pralniach przemysłowych

Jeśli woda stosowana na użytek pralni charakteryzuje się wysokim stężeniem żelaza lub manganu, wówczas konieczne będą przemysłowe odżelaziacze wody i odmanganiacze wody. Usuwanie tych pierwiastków może się odbywać z napowietrzaniem lub bez napowietrzania. Napowietrzenie wody w procesie usuwania żelaza przyspiesza wytrącanie zanieczyszczeń, a jednocześnie pozwala skutecznie wyeliminować nadmiar obecnego w wodzie dwutlenku węgla. Redukcję związków żelaza i manganu bez wstępnego napowietrzenia można z kolei przeprowadzić na dwa sposoby. W tym celu stosuje się złoża jonowymienne regenerowane roztworem solanki lub złoża regenerowane chemicznie za pomocą nadmanganianu potasu. Z różnych powodów częściej stosowana jest technologia wymiany jonowej.

Redukcja chloru i jego pochodnych z wody w pralniach przemysłowych

Chlor i jego pochodne można wyeliminować z wody montując wydajne kolumny węglowe. Dzięki właściwościom sorpcyjnym węgla aktywnego, tego typu filtry skutecznie usuwają również metale ciężkie, pestycydy i inne zanieczyszczenia chemiczne.

Sterylizacja wody w pralniach przemysłowych

Zabezpieczenie przed skażeniem mikrobiologicznym w praniach zapewniają natomiast przemysłowe lampy bakteriobójcze. Promieniowanie ultrafioletowe likwiduje mikroorganizmy oddziaływując niszcząco na ich DNA, przy czym proces ten w żaden sposób nie zmienia fizykochemicznego składu wody. Dzięki zastosowaniu wydajnych promienników, tego typu sterylizatory gwarantują wysoką skuteczność dezynfekcji i długi czas działania.

Para technologiczna w pralniach przemysłowych

W pralniach przemysłowych równie ważna dla zachowania jakości procesów jest para technologiczna, wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody w dużych pralnicach tunelowych lub pralnicach wirnikowych. Niektóre pralnie stosują też parę technologiczną bezpośrednio w bębnach pralniczych. Para penetruje tkaniny, skutecznie usuwając zabrudzenia i redukując konieczność stosowania agresywnych detergentów. Jest to szczególnie przydatne w praniu odzieży medycznej i hotelowej. Suszarki bębnowe z funkcją parową przyspieszają proces suszenia poprawiając miękkość tkanin i redukując zagniecenia. Do odświeżania odzieży i usuwania zapachów bez konieczności pełnego prania służą z kolei kabiny parowe. We wszystkich tych przypadkach, dla zachowania wysokiej jakości świadczonych usług niezbędne jest profesjonalne uzdatnianie wody do produkcji pary.

Dzięki wysokiej temperaturze, para technologiczna stosowana m.in. w suszarkach bębnowych, może usuwać drobnoustroje z powierzchni tkanin, co ma szczególne znaczenie w pralniach obsługujących szpitale, domy opieki i hotele.

Recykling wody dla pralni przemysłowych

Racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest w dzisiejszych czasach związane z podejmowaniem szeregu działań, które mają na celu optymalizację jej zużycia, a tym samym minimalizację strat tego cennego zasobu. W tym kontekście coraz więcej pralni przemysłowych decyduje się na recykling wody szarej.

Nie ulega wątpliwości, że woda pozostająca po procesach pralniczych często zawiera różne niebezpieczne zanieczyszczenia, w tym barwniki oraz metale ciężkie. Jej ponowne wykorzystanie jest jednak możliwe po odpowiednim oczyszczeniu. Wśród technologii, które na tym polu mocno się wyróżniają jest przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach.

Systemy do odzysku wody szarej są zazwyczaj łatwe w użytkowaniu. Chciałbym też podkreślić, że taka instalacja nie wymaga obecności dużych zbiorników magazynujących, co w wielu przypadkach okazuje się istotnym atutem, zwłaszcza w obiektach o ograniczonej przestrzeni.

Piotr Pisarski

Dlaczego warto uzdatniać wodę w pralniach przemysłowych?

Profesjonalne uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych niesie ze sobą mnóstwo wymiernych korzyści. Wśród największych zalet filtracji warto pamiętać o takich kwestiach jak:

  • Mniejsze zużycie detergentów i środków chemicznych – rozpuszczalność środków piorących jest większa w miękkiej wodzie
  • Dłuższa żywotność maszyn – brak osadów z kamienia kotłowego, żelaza i manganu redukuje ryzyko wystąpienia awarii maszyn i urządzeń
  • Wyższa jakość prania – brak zanieczyszczeń (żelazo, związki organiczne) w wodzie eliminuje ryzyko brunatnych plam i szarzenia tkanin
  • Oszczędność wody – recykling wody szarej to jeden ze sposobów ograniczania zużycia zasobów wody

Nie ulega też wątpliwości, że uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych ma wymiar ekologiczny. Redukcja zużycia wody i detergentów obniża emisję szkodliwych substancji do środowiska, a tym samym zmniejsza ślad wodny całego procesu. Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnących wymagań dotyczących bardziej zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej nowoczesnych przedsiębiorstw.

Uzdatnianie wody dla pralni przemysłowych – podsumowanie

System uzdatniania wody w pralni przemysłowej to inwestycja, która zwraca się w postaci niższych kosztów operacyjnych, dłuższej żywotności maszyn oraz wyższej jakości świadczonych usług. Właściwie dobrane technologie filtracji pozwalają zoptymalizować procesy operacyjne, a jednocześnie redukują negatywny wpływ tego typu działalności na środowisko naturalne.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.