Strona główna » Blog » Zmiękczacz wody i filtr kuchenny – co warto wiedzieć?

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: gru 31, 2024

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny skutecznie poprawiają jakość wody w domu. Ich budowa oraz przeznaczenie są różne, ale doskonale się uzupełniają. W zestawie ze zmiękczaczem wody najczęściej wybierana jest odwrócona osmoza oraz ultrafiltracja.

Spis treści:

Dlaczego warto zamontować zmiękczacz wody i filtr kuchenny?

Nie ulega wątpliwości, że twarda woda w gospodarstwie domowym oznacza wiele problemów, takich jak:

  • Kamień kotłowy na armaturze, w rurach i urządzeniach AGD (większa awaryjność sprzętu)
  • Obniżona skuteczność detergentów i kosmetyków myjących
  • Podrażnienia skóry i suchość włosów po kontakcie z wodą
  • Wyższe koszty eksploatacji urządzeń grzewczych

Działające na zasadzie wymiany jonowej, zmiękczacze wody skutecznie usuwają problem twardej wody w całym domu, a dzięki szerokiej ofercie tych urządzeń każdy znajdzie rozwiązanie na swoją kieszeń, świetnie dopasowane do indywidualnych preferencji.

Z drugiej strony, z tego samego powodu, nie zawsze wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać, aby przez długie lata pracował wydajnie i oszczędnie. W takiej sytuacji najlepiej poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Montaż zmiękczacza wody chroni domowe instalacje przed uporczywym osadem, który może powodować awarie i sprzyja korozji materiałów. To także łatwiejsze sprzątanie, dłuższa żywotność sprzętów AGD, niższe rachunki za ogrzewanie, a także optymalna wydajność środków czystości. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednocześnie rozważyć zmiękczacz wody i filtr kuchenny, który dodatkowo poprawia parametry wody przeznaczonej do spożycia.

Normy wody pitnej w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 2294), które uwzględnia również przepisy Dyrektywy Rady Unii Europejskiej 98/83/WE.

Taki zestaw to świetny sposób, aby pozyskiwać dobrej jakości wodę i jednocześnie oszczędzać pieniądze. Stosowanie miękkiej wody ogranicza zużycie detergentów, obniża rachunki za ogrzewanie i redukuje ryzyko awarii sprzętu AGD i kosztów związanych z ich usuwaniem, a dzięki odwróconej osmozie można wyeliminować wydatki na wodę butelkowaną.

Zmiękczacz wody a minerały

Podczas wymiany jonowej, która zachodzi na złożu zmiękczacza wody, z kranówki usuwane są jony wapnia i magnezu. Pozostałe parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne pozostają bez zmian. Zmiękczanie wody nie wyklucza jednak możliwości pozyskiwania kranówki bogatej w cenne dla zdrowia składniki mineralne. Wystarczy zamontować dodatkowy filtr kuchenny, który stanowi także idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować drogiej wody butelkowanej.

Czy zmiękczona woda nadaje się do picia?

Zmiękczona woda jest bezpieczna dla zdrowia, warto jednak pamiętać, że zawiera większe stężenie sodu.

W trzech litrach zmiękczonej wody znajduje się około 344,4 mg sodu, co w przeliczeniu odpowiada 0,87 g soli kuchennej, czyli ilości znajdującej się np. w kromce białego pieczywa.

Choć dla zdrowego człowieka taka ilość sodu jest pomijalnie mała, może stanowić ograniczenie np. w przypadku osób chorujących na nadciśnienie. To kolejny dowód na to, że pracę zmiękczacza wody warto uzupełnić filtrem kuchennym, który dodatkowo poprawia parametry kranówki przeznaczonej typowo do celów spożywczych.

Jaki filtr kuchenny połączyć ze zmiękczaczem wody, aby pić wodę pełną minerałów?

Choć klasyczny zmiękczacz wody i filtr kuchenny to dwa różne typy urządzeń, w warunkach domowych doskonale ze sobą współpracują. Nowoczesne filtry kuchenne to obecnie bardzo szeroka kategoria produktów, jednak największa popularnością cieszą się:

  • Systemy odwróconej osmozy (RO) – oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów i może być uzupełniony o filtr mineralizujący, przywracający wodzie cenne minerały
  • Systemy ultrafiltracji – oczyszcza wodę z dokładnością do 0,01 mikrona, ale pozostawia w niej cenne minerały

Wybór optymalnego połączenia zależy od jakości surowej kranówki, oczekiwanych parametrów wody po uzdatnianiu oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Kiedy nie wiadomo jaki filtr kuchenny wybrać, warto zlecić profesjonalne badania wody.

Nie każdy o tym pamięta, ale zmiękczacze wody stanowią doskonałe zabezpieczenie filtrów kuchennych. Dzięki redukcji stopnia twardości wody, membrany filtracyjne działają dłużej i bardziej efektywnie.

Piotr Pisarski

Odwrócona osmoza i zmiękczacz wody

Ze względu na możliwość idealnego dopasowania jakości wody do indywidualnych wymagań, jednym z najczęściej wybieranych zestawów jest zmiękczacz wody i filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna zatrzymuje cząsteczki o wielkości do 0,0001 mikrona (pojedyncze jony), czego efektem jest woda ultraczysta.

Zmiękczacz wody świetnie uzupełnia odwróconą osmozę, ponieważ wstępnie usuwa jony wapnia i magnezu, które (przy wysokim stopniu twardości wody) obciążają membranę osmotyczną, obniżając tym samym jej nominalną wydajność. Korzyści widać również w drugą stronę. Zmiękczacz wody, poza redukcją stopnia twardości, nie zmienia innych parametrów wody, przez co mogą w niej pozostawać szkodliwe zanieczyszczenia i związki negatywnie wpływające na smak i zapach kranówki. Dzięki odwróconej osmozie zmiękczona woda staje się również doskonała do celów spożywczych.

Filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy to obecnie bardzo szeroka grupa produktów. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać model z osobnym, albo wbudowanym zbiornikiem. Coraz większą popularnością cieszą się również – działająca przepływowo odwrócona osmoza bez zbiornika oraz nablatowa odwrócona osmoza, które nie wymaga podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Zestaw składający się z odwróconej osmozy i zmiękczacza wody nie zawsze jest koniecznością, ale bywa optymalnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na miękkiej wodzie w całym domu i smacznej oraz zdrowej kranówce do spożycia.

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny z odwróconą osmozą polecam szczególnie, gdy zachodzi potrzeba redukcji bardzo wysokiego stopnia twardości wody, nawet na poziomie 500 mg CaCO3/l oraz jeśli występuje problem słonej wody.

Piotr Pisarski

Ultrafiltracja i zmiękczacz wody

Wykorzystywana w systemach ultrafiltracji, membrana kapilarna redukuje zanieczyszczenia z dokładnością do 0,01 mikrona, ale nie usuwa minerałów. Tego typu filtry kuchenne są zazwyczaj dwu- lub trójetapowe, przy czym niezbędne minimum stanowi zawsze membrana ultrafiltracyjna oraz wkład węglowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda zostaje oczyszczona m.in. z niektórych metali ciężkich i drobnoustrojów. Znacznej poprawie ulegają również jej parametry organoleptyczne, w szczególności smak i zapach (węgiel aktywny usuwa chlor i jego pochodne). Niektóre systemy ultrafiltracji pracują w oparciu o dodatkowy węgiel impregnowany srebrem. Dzięki bakteriostatycznym właściwościom jonów tego metalu, do minimum maleje ryzyko wtórnego skażenia wody, a sama filtracja przebiega w maksymalnie higienicznych warunkach.

Filtry z membraną kapilarną pracują przepływowo i nie odrzucają wody do kanalizacji. Stanowią tym samym świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zminimalizować swój ślad wodny. Warto jednocześnie pamiętać, że ultrafiltracja i zmiękczacz wody mogą współpracować na dwa sposoby.

Ponieważ membrana kapilarna przepuszcza jony wapnia i magnezu z wody, Ultrafiltracja usuwa szkodliwe zanieczyszczenia i poprawia parametry organoleptyczne kranówki, ale przepuszcza jony wapnia i magnezu. W związku z tym, aby korzystać z dobroczynnych właściwości tych pierwiastków w wodzie pitnej nie należy zmiękczać wody w instalacji do zera, tylko ustawić stopień twardości wody na poziomie około 60 mg CaCO3/l.

Zawsze podkreślam, że regulacja stopnia twardości wody nie wpływa na złoże zmiękczające, ani nie zmienia parametrów regeneracji, a cały proces bazuje na zmieszaniu wody surowej z wodą już zmiękczoną. O pomoc w regulacji można poprosić serwisanta lub instalatora, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samodzielnie.

Piotr Pisarski

Jeśli zachodzi konieczność całkowitej redukcji stopnia twardości, zestaw zmiękczacz wody i filtr kuchenny z ultrafiltracją warto uzupełnić o wkład mineralizujący (np. Ecoperla Elixir). Kilkuetapowy system z membraną kapilarną najpierw najpierw zatrzymuje obecne w wodzie szkodliwe zanieczyszczenia, a następnie wzbogaca ją w składniki cenne dla zdrowia.

Filtr węglowy i zmiękczacz wody

Na rynku urządzeń przeznaczonych do uzdatniania wody w domu dużą popularnością cieszy się połączenie korzyści płynących z montażu zmiękczacza wody z zaletami filtracji na węglu aktywnym. Taki zestaw eliminuje kamień w wodzie i chlor, czyli dwa najczęstsze problemy z kranówką.

Chlor i jego pochodne w wodzie to zazwyczaj pozostałość procesu chemicznej dezynfekcji. Pomimo wysokiej skuteczności w usuwaniu drobnoustrojów, chlor jako silny utleniacz wchodzi w reakcję z różnymi substancjami obecnymi w wodzie. Związki chloru mają bardzo negatywny wpływ na właściwości organoleptyczne kranówki spożywanej zarówno na surowo, jak i po przegotowaniu (również w postaci napojów i jako baza dla potraw). To jednak nie wszystko. Obecność chloru w wodzie do mycia jest niekorzystna dla osób z suchą, wrażliwą skórą i uczuleniami, w szczególności u dzieci i osób starszych. Jest także niewskazana w przypadku schorzeń dermatologicznych (chlor może przyczyniać się do nasilenia niektórych dolegliwości).

W tym kontekście, doskonałym rozwiązaniem jest węgiel aktywny – jeden z najsilniejszych adsorbentów zanieczyszczeń, który często stosuje się do poprawy parametrów organoleptycznych wody. Złoże tego typu doskonale radzi sobie również z redukcją stężenia niektórych lotnych związków organicznych, pestycydów i herbicydów. W filtrach kuchennych wkład z węglem aktywnym to jeden z etapów uzdatniania wody pitnej, jednak w połączeniu ze zmiękczaczem wody można również stosować centralne kolumny węglowe oraz filtry narurowe z odpowiednim wkładem węglowym.

Coraz większą popularnością cieszą się również zmiękczacze wody z węglem aktywnym, czyli hybrydowe urządzenia 2w1. W butli ciśnieniowej znajdują się wówczas dwa złoża ułożone warstwowo, dzięki czemu nie mieszają się podczas pracy urządzenia, a węgiel aktywny stanowi dodatkową ochronę żywicy jonowymiennej. W tej kategorii urządzeń świetne opinie zbiera Ecoperla Hero z węglem kokosowym, który jest dodatkowo impregnowany srebrem, co chroni złoże przed rozwojem mikroorganizmów.

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny – podsumowanie

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny w zestawie to inwestycja w komfort i zdrowie całej rodziny. Montaż obu rodzajów urządzeń daje gwarancję kompleksowej poprawy jakości wody – zarówno użytkowej, jak i tej przeznaczonej do spożycia. Aby jednak cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie niesie ze sobą użytkowanie zmiękczonej i zdrowej, pełnej minerałów wody, warto zainwestować w urządzenia od renomowanych producentów.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.