Strona główna » Blog » Zmiękczacz wody i filtr kuchenny – co warto wiedzieć?

Zmiękczacz wody i filtr kuchenny – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: sie 3, 2020

Odwrócona osmoza i zmiękczacz wody to dwa najpopularniejsze urządzenia służące uzdatnianiu wody w gospodarstwach domowych. Cieszą się uznaniem ze względu na skuteczność i moc zalet, jaką zapewniają. Czy trzeba je montować w zestawie? Kiedy to jest korzystną opcją?

Odwrócona osmoza – to warto wiedzieć

Systemy odwróconej osmozy są jednymi z najbardziej znanych, cenionych i występujących w największej ilości rodzajów filtrów kuchennych. W Polsce pojawiły się już w latach 90-tych, jednak od tamtej pory wiele się zmieniło. Przede wszystkim pod względem wymiarów, ale także ekonomiczności działania takich urządzeń. Tym, co się nie zmieniło jest z pewnością wydajność i skuteczność – odwrócona osmoza jest uznawana za jeden z najdoskonalszych i najdokładniejszych sposobów na oczyszczanie wody surowej. To szczególnie ważne, jeśli woda będzie wykorzystywana do celów spożywczych. Dokładne informacja na ten temat znajdziesz w artykule: Popularność odwróconej osmozy stale rośnie.

Urządzenia tego typu są klasyfikowane jako filtry podzlewozmywakowe i montuje się je zazwyczaj w szafce, w okolicy zlewozmywaka. Posiadają oddzielny kranik, dzięki któremu można pobierać oczyszczoną wodę. Niektóre modele są wyposażone w zewnętrzne zbiorniki, inne (jak choćby Ecoperla Revo) wcale ich nie mają i uzdatniają wodę na bieżąco. Przeczytaj: Odwrócona osmoza w kuchni.

Działanie odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy różnią się od siebie, jednak wszystkie działają dzięki obecności membrany osmotycznej oraz wkładom z różnymi rodzajami wypełnienia – woda jest przez nie oczyszczana, a dodatkowo odzyskuje prawidłowy smak, zapach oraz barwę. Różne urządzenia posiadają różne ilości etapów uzdatniania wody. Są bardzo podstawowe filtry do wody, gdzie są tylko wkłady mechaniczne, węglowe i membrana, ale i rozbudowane, wzbogacone o mineralizatory, wkłady bioceramiczne, a nawet lampy UV.

Oczywiście najważniejszy element to membrana osmotyczna, która jest w stanie oczyścić wodę nawet z najdrobniejszych jonów. Jej skuteczność określa się nawet jako 98%, a dokładny opis działania został już nakreślony w artykule: Jak działa membrana osmotyczna?.

Systemy odwróconej osmozy sprawiają, że woda jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, chloru i jego pochodnych, metali ciężkich, bakterii, wirusów, związków organicznych, pestycydów, azotanów – właściwie praktycznie wszystkich substancji, które mogłyby szkodzić. Na drodze uzdatniania dochodzi także do redukcji tych dobrych składników, jednak można je uzupełnić z pomocą mineralizatora, wkładu rewitalizującego bądź mieszacza. Więcej na ten temat w artykule: Czy można pić wodę po odwróconej osmozie?

Zalety odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy zapewniają wodę idealną do wykorzystania w kuchni. Większość z nich posiada możliwość poboru dwóch rodzajów wody. Z jednej strony będzie to woda dokładnie oczyszczona, która nie pozostawia po sobie osadu. Taka stanowi świetną bazę dań i napojów gorących. Można nią bez przeszkód uzupełniać ekspres do kawy, czajnik, parowar, żelazko – nie pozostawi kamienia i nie doprowadzi do awarii. Świetnie nadaje się do przemywania delikatnych powierzchni, warzyw, owoców. Można ją podawać małym dzieciom i na jej bazie przyrządzać odżywki.

Jeśli z kolei zdecydujemy się w danym momencie na pobór wody, która została dodatkowo przepuszczona przez mineralizator lub inny wkład, zyskujemy doskonałe zastępstwo wody butelkowanej. Woda z cennymi składnikami dostępna jest bez ograniczeń, w każdych ilościach. Do  tego wspomagamy środowisko poprzez mniejszą produkcję odpadów. Więcej dowiesz się z artykułu: Think Green with Ecoperla – eko inicjatywa w każdym domu!

Zmiękczacze wody – najważniejsze informacje

Zmiękczacze wody to urządzenia bardzo różne od systemów odwróconej osmozy. Przede wszystkim pod względem budowy, wyglądu i funkcji. To urządzenia centralne, co oznacza, że montuje się je na wejściu wody do budynku. Ich zadaniem jest uzdatnianie wody na całą instalację, niezależnie od miejsca poboru wody, a nie tak jak w odwróconej osmozie, przygotowanie jej tylko i wyłącznie do wybranych potrzeb. Zadaniem każdego zmiękczacza wody jest redukcja wysokiego stopnia twardości, który odpowiada za powstawanie warstwy kamienia, ale i wysokie napięcie powierzchniowe. Korzystanie z twardej wody na co dzień może przynieść wiele problemów. Ich szokujące podsumowanie znajdziecie w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Zmiękczacze wody występują w postaci kompaktowej oraz dwuczęściowej. Posiadają różne ilości złoża filtracyjnego i parametry. Właściwy produkt dobierany jest na bazie informacji o zużyciu wody, ilości domowników, ilości miejsc poboru wody oraz preferencji związanych z dodatkowymi funkcjami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, odsyłam do artykułu: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Działanie zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody działają dzięki wymianie jonowej, jaka zachodzi na złożu filtracyjnym. Z tego właśnie względu pracują w oparciu o żywice jonowymienne. Dochodzi do zatrzymania jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody, a na ich miejsce do wody trafiają neutralne jony sodu. Szczegółowy opis tego procesu został ujęty w artykule: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej.

Należy pamiętać, że właściwości żywicy jonowymiennej z czasem się wyczerpują, co skutkuje potrzebą regeneracji. Ta jest przeprowadzana z pomocą roztworu solanki, wytworzonego z wody oraz soli tabletkowanej, której poziomu w zbiorniku należy pilnować i na bieżąco uzupełniać braki.

Zalety zmiękczacza wody

Posiadanie zmiękczacza wody wiąże się przede wszystkim z ochroną domowych instalacji przed uporczywym osadem, który może doprowadzać do awarii i szybszego powstawania korozji. To także o wiele łatwiejsze sprzątanie, ochrona sprzętów AGD, niższe rachunki za ogrzewanie, lepsza jakość prania, napojów gorących i dań przyrządzanych na bazie miękkiej wody, mniejsze zużycie detergentów i ogólna poprawa komfortu korzystania z wody. Wiele argumentów znajdziecie w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Zupełnie różne, jednak się uzupełniają

Cechą łączącą zmiękczacze wody oraz systemy odwróconej osmozy jest z pewnością fakt, że oba urządzenia są w stanie redukować stopień twardości wody, o czym było w artykule: Sposoby zmiękczania wody w domu.

Wiele osób wybiera takie połączenie jako zestaw do swojego domu. Zmiękczacz wody świetnie uzupełnia odwróconą osmozę, ponieważ wstępnie usuwane są z wody jony, które mogłyby niepotrzebnie obciążać membranę osmotyczną i prowadzić do szybszego spadku jej wydajności. To działa także w drugą stronę. Odwrócona osmoza jest doskonałym uzupełnieniem zmiękczacza wody, ponieważ zmiękczacze wody zmieniają jedynie stopień twardości wody – reszta jej właściwości pozostaje taka sama. To oznacza, że skład chemiczny praktycznie nie ulega zmianie. W wodzie nadal może pozostawać wiele składników, które mogą być niekorzystnie odczuwalne na przykład podczas picia wody. Odwrócona osmoza sprawia, że zmiękczona woda staje się idealna na cele spożywcze, a wkład mineralizujący bądź rewitalizujący dodatkowo uzupełnia ją w minerały.

Kiedy warto wybrać taki zestaw?

Zestaw składający się z odwróconej osmozy i zmiękczacza wody nie zawsze jest koniecznością, jednak może być dobrą perspektywą w przypadku osób, które chcą mieć miękką wodę niezależnie od miejsca jej poboru, ale zależy im na tym, aby woda na cele spożywcze była wyjątkowo dobrej jakości. To tez dobre połączenie, jeśli zależy nam, by w wodzie do picia znajdowało się nieco więcej wapnia i magnezu. Więcej o tym w artykule: Zmiękczacz wody a zdrowie – co warto wiedzieć?

Zmiękczacz wody i odwrócona osmoza jest też rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w przypadku potrzeby redukcji bardzo wysokiego stopnia twardości wody, sięgającego nawet 500 mg CaCO3/l oraz przy nieczęstym, aczkolwiek występującym problemie słonej wody, o czym dokładne informacje tutaj: Słona woda po zmiękczaczu wody – jak usunąć problem?

Taki zestaw jest też dobrym pomysłem, jeśli zależy nam w domu na wodzie naprawdę wysokiej jakości i chcemy poczynić oszczędności. Zmiękczacz wody pozwala ograniczyć zużycie detergentów nawet o 60%, spadają rachunki za ogrzewanie i odchodzą koszty serwisowania domowych sprzętów AGD. Z kolei dzięki odwróconej osmozie możemy ograniczyć wydatki na wodę butelkowaną. To w sumie może przynieść spore korzyści finansowe.

Zmiękczacz wody i odwrócona osmoza mogą spełnić Twoje oczekiwania!

Połączenie systemu odwróconej osmozy wraz ze zmiękczaczem wody potrafi przynieść wiele korzyści, odczuwalnych właściwie już od instalacji. Odwrócona osmoza stanowi doskonałe uzupełnienie i daje możliwość spożywania wody pitnej o naprawdę dobrych parametrach. Zapytaj o zestaw idealnie dopasowany do twoich potrzeb. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.