Strona główna » Blog » Jak usunąć chlor z wody?

Jak usunąć chlor z wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: kwi 18, 2024

Chlor w wodzie to świetny środek dezynfekujący, ale ma również swoje ciemne strony. Często powoduje nieprzyjemny zapach kranówki i podrażnienia skóry po kąpieli. Metody usuwania chloru i jego pochodnych to adsorpcja na węglu aktywnym oraz filtracja membranowa.

Spis treści:

Skąd bierze się chlor w wodzie?

Woda wodociągowa dopływająca do naszych kranów jest uprzednio poddawana różnym procesom uzdatniania. Jednym z nich jest dezynfekcja, która w Polsce odbywa się głównie poprzez dozowanie związków chloru. Ponieważ sieci wodociągowe rozprowadzające wodę do użytkowników są często rozległe, istnieje możliwość rozwoju w nich mikroorganizmów. Dawkowanie silnie utleniającego chloru ma na celu ograniczenie rozwoju drobnoustrojów i zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem biologicznym wody podczas jej transportu do odbiorcy. Warto bowiem pamiętać, że po uzdatnieniu woda, zanim trafi do indywidualnych punktów odbioru, przebywa w sieci wodociągowej niekiedy kilka dni.

Kiedy problemem są bakterie w wodzie, preparaty zawierające związki chloru stosuje się w celu odkażania prywatnych ujęć wodnych oraz domowych instalacji. Dozowanie środków chemicznych na bazie chloru to szybki i skuteczny sposób dezynfekcji wody w studni. Ponieważ cały proces jest tani i stosunkowo prosty, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dopuszczalne stężenie chloru w wodzie – normy

Dezynfekcja wody to ważny i potrzebny proces. Z drugiej strony, chlor w wodzie należy obowiązkowo utrzymywać na bezpiecznym poziomie.

Normy wody pitnej, ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określają maksymalne stężenie chloru w wodzie na poziomie 0,3 mg/l.

Zarządcy wodociągów miejskich są zobowiązani do przestrzegania zapisów tego dokumentu. Podczas samodzielnego odkażania studni, należy się z kolei trzymać wytycznych zawartych w instrukcji producenta środka dezynfekującego.

Dlaczego należy usuwać chlor z wody?

Regularne użytkowanie wody bogatej w chlor oraz jego pochodne nie jest korzystne dla skóry i włosów. Negatywne efekty stosowania takiej kranówki są szczególnie odczuwane w przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych. Woda zawierająca duże stężenie związków chloru może nasilać podrażnienia skóry, przesuszać ją i powodować świąd oraz uczucie pieczenia. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób z uczuleniami oraz chorobami skórnymi, takimi jak egzema.

Obecność chloru zmienia parametry organoleptyczne wody, powodując nieprzyjemny smak i zapach.

W stężeniach powszechnie występujących w wodzie, chlor nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Z drugiej strony, podczas przepływu przez sieci wodociągowe, będący silnym utleniaczem chlor ulega reakcjom tworząc tzw. uboczne produkty dezynfekcji. Powstają w ten sposób związki chlorowcopochodne, które charakteryzują się wielokrotnie wyższą toksycznością niż sam chlor. W dalszym ciągu prowadzone są badania, które mają za zadanie definiowanie nowych związków chlorowcopochodnych oraz określenie ich toksycznego działania. Zdarza się niekiedy, że związki obecne w wodzie dodatkowo podbijają zapach chloru. Mimo dostosowania do obowiązujących norm, nieprzyjemny zapach chloru może być wyczuwalny już przy stężeniu 0,05 mg/l, a zatem niższym od dopuszczalnego. Właśnie dlatego profilaktyczne usuwanie chloru z wody ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia osób korzystających z kranówki. Dobór optymalnej metody uzdatniania wody, w której znajduje się chlor wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. W tej kwestii warto zatem poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Uzdatnianie wody pod kątem redukcji chloru i związków pochodnych zapewnia znaczną poprawę jakości wody, dzięki czemu staje się ona nie tylko zdrowsza, ale po prostu smaczniejsza.

Technologie usuwania chloru z wody

Wszystkie metody usuwania chloru z wody bazują na węglu aktywnym. Ten uniwersalny materiał filtracyjny przywraca wodzie właściwe cechy organoleptyczne.

Węgiel aktywny usuwa z wody nawet do 99% całkowitej zawiesiny, metale ciężkie, związki organiczne, chlor i jego pochodne, a także mnóstwo innych zanieczyszczeń.

Działanie węgla aktywnego opiera się na procesie adsorpcji, czyli pochłanianiu zanieczyszczeń. W przypadku chloru i jego pochodnych, węgiel aktywny działa jak katalizator, ponieważ w wyniku zetknięcia substancji dochodzi do przemiany wolnego chloru w chlorowodór.

Usuwanie chloru z wody – przegląd urządzeń

Ponieważ chlor i jego pochodne to bardzo popularny problem, na rynku dostępne są różne urządzenia, dzięki którym można skutecznie zredukować stężenie tych związków. W zależności od przeznaczenia wody, do jej uzdatniania można zastosować urządzenia centralne (czysta woda w całym domu) lub filtry kuchenne poprawiające jakość wody spożywczej.

Kolumny węglowe

W celu redukcji stężenia chloru i jego pochodnych w wodzie można zainstalować kolumny węglowe złożone z butli wypełnionej sypanym węglem aktywnym oraz automatycznej głowicy.

W tej kategorii urządzeń na rynku mocno wyróżniają się kolumny węglowe Ecoperla Carbotower, które pracują na automatycznej lub ręcznej głowicy sterującej okresowym płukaniem złoża. Wysokiej jakości węgiel aktywny z łupin orzechów kokosowych utrzymuje właściwości sorpcyjne znacznie dłużej niż klasyczne węglowe filtry narurowe. Co więcej, duża powierzchnia filtracyjna gwarantuje odpowiednio długi czas kontaktu złoża z wodą, a przez to bardzie efektywne uzdatnianie.

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower polecam zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do budynków wielorodzinnych. W zależności od oczekiwanej wydajności oraz stężenia chloru w wodzie rekomenduję jeden z trzech rozmiarów urządzenia.

Piotr Pisarski

Kolumna węglowa jest urządzeniem centralnym, dlatego woda po filtracji zostaje przekierowana na instalację i jest w efekcie dostępna z każdego miejsca poboru.

Doskonały duet tworzą kolumny węglowe i zmiękczacze wody, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli w instalacji płynie twarda woda.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym jest urządzeniem hybrydowym, które łączy w sobie właściwości zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. To zatem doskonały sposób na poprawę jakości wody wszędzie tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. W tej kategorii urządzeń doskonałe opinie zbiera model Ecoperla Hero zawierający wewnątrz butli dwa, ułożone warstwowo złoża. Woda najpierw przepływa przez węgiel aktywny, a następnie jest kierowana na żywicę jonowymienną. W Ecoperla Hero zastosowano aktywny węgiel impregnowany srebrem. W ten sposób higiena uzdatniania wody zostaje zachowana nawet w przypadku dłuższego przestoju urządzenia. Po zamontowaniu hybrydowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym, nie trzeba się już zastanawiać jak usunąć chlor z wody i jednocześnie zredukować wysoki stopień jej twardości. Można mieć obie te korzyści jednocześnie.

Filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza usuwa z wody chlor i jego pochodne, bakterie, wirusy, metale ciężkie, redukuje wysoki stopień twardości wody, a jednocześnie poprawia jej parametry organoleptyczne. Nowoczesne systemy odwróconej osmozy to wielostopniowe urządzenia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dodatkowo uzupełnią też niedobory minerałów w organizmie. Filtry zajmują niewiele przestrzeni i są przeznaczone do zabudowy kuchennej.

Jeśli nie ma możliwości instalacji kolumny węglowej lub hybrydowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym, wówczas warto sięgnąć po system odwróconej osmozy do uzdatniania wody spożywczej. Takie rozwiązanie sprawdzi się w nawet w bardzo małym mieszkaniu.

Na rynku dostępne są rozmaite filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy, dlatego każdy znajdzie rozwiązanie optymalnie dopasowane do indywidualnych preferencji. Aby otrzymać kranówkę o właściwościach prozdrowotnych, można zainstalować filtr kuchenny Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Wzbogaci on wodę w magnez oraz podniesie jej pH. Kranówkę wolną od chloru i jego pochodnych zapewni także Ecoperla Revo. Ta bardzo nowoczesna odwrócona osmoza bez zbiornika, która zmieści się w każdej szafce. Umieszczony przy wylewce wyświetlacz na bieżąco pokazuje stan zużycia wkładów filtracyjnych oraz jakość pobieranej wody.

Osoby, które chcą zredukować uporczywy zapach chloru w wodzie, ale z filtra kuchennego zamierzają korzystać jedynie sezonowo, polecam odwróconą osmozę Atlas Filtri OASIS Sanic. Producent wyposażył urządzenie w specjalną powłokę bakteriostatyczną Microban®. Dzięki temu rozwiązaniu, we wnętrzu filtra nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów. Proces uzdatniania wody pozostaje w pełni higieniczny, bez ryzyka wtórnego skażenia wody.

Piotr Pisarski

Jak usunąć chlor z wody – podsumowanie

Usuwanie chloru z wody jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących z powodu nadwrażliwej skóry, schorzeń dermatologicznych oraz alergii. Woda bez chloru i jego pochodnych oznacza także lepszy smak przygotowywanych na jej bazie potraw i napojów. Na szczęście, redukcja chloru jest prosta i zachodzi w procesie adsorpcji na węglu aktywnym. Decydując się na takie rozwiązanie, sięgnij po sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów, aby cała rodzina mogła się cieszyć krystalicznie czystą i smaczną wodą.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.