Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda wodociągowa dopływająca do naszych kranów jest uprzednio poddana różnym procesom uzdatniania. Jednym z tych procesów jest dezynfekcja, która w Polsce odbywa się głownie poprzez dawkowanie związków chloru. Dezynfekcja jest niezbędna z uwagi na fakt, iż sieci wodociągowe rozprowadzające wodę do użytkowników są często rozległe, co daje możliwość rozwoju w nich mikroorganizmów.

Co daje chlor w wodzie

Dawkowanie silnie utleniającego, toksycznego chloru ma za zadanie ograniczyć ich rozwój i zabezpieczyć przed wtórnym, często śmiertelnym zanieczyszczeniem biologicznym wody podczas jej transportu do odbiorcy (woda po uzdatnieniu w stacji uzdatniania przebywa w sieci wodociągowej niekiedy kilka dni nim trafi do naszych kranów).

Skutki uboczne chloru

Dopływająca do naszych domów woda posiada niestety chlor. Jest to pierwiastek toksyczny, choć w stężeniach występujących w wodzie nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety, podczas przepływu wody, chlor, będący silnym utleniaczem ulega reakcjom z innymi substancjami tworząc tzw. uboczne produkty dezynfekcji. Powstające w ten sposób chlorowcopochodne są wielokrotnie bardziej toksyczne i rakotwórcze niż sam chlor. Współcześnie prowadzone badania pozwalają na zdefiniowanie coraz to nowych związków chlorowcopochodnych i określenie ich toksycznego działania.

Zapach chloru w wodzie z kranu

Toksyczne i rakotwórcze właściwości chlorowcopochodnych ujawniają się podczas spożywania tych związków. Jednak również przy kontakcie zewnętrznym z wodą zawierającą chlor (np. podczas kąpieli) widoczne jest jego szkodliwe oddziaływanie poprzez wysuszanie skóry i włosów, a nawet powodowanie alergii. Obecność chlory wywołuje również nieprzyjemny smak i zapach wody.

Węgiel aktywny vs. chlor

Aby zabezpieczyć się przed oddziaływaniem tych szkodliwych substancji na nasze zdrowie w domach, biurach, a nawet w zakładach przemysłowych stosuje się odpowiednio dobrane kolumny węglowe. Kolumny węglowe to filtry do wody zawierające węgiel aktywny adsorbujący między innymi wszelkie uboczne produkty dezynfekcji. Urządzenia te przeznaczone są do uzdatniania całej wody dopływającej do mieszkania, dzięki czemu uzyskuje się znaczną poprawę zarówno wody przeznaczonej do spożycia, jak i mycia zapewniając wysoki komfort.

Jak zbudowane są kolumny węglowe

Kolumny węglowe składają się z butli wypełnionej sypanym węglem aktywnym oraz automatycznej głowicy sterującej okresowym płukaniem złoża. Dzięki płukaniu węgiel aktywny utrzymuje swoje bardzo dobre właściwości sorpcyjne znacznie dłużej niż w przypadku małych narurowych filtrów węglowych oraz zapewnia bardziej efektywną eliminację chloru.

Woda wolna od chloru

Uzdatnianie wody wodociągowej poprzez przepływ przez kolumny węglowe zapewnia znaczną poprawę jakości wody. Jest ona zdrowsza, smaczniejsza, pozbawiona nieprzyjemnego smaku i zapachu oraz nie powoduje podrażnień i alergii skóry.

Odwrócona osmoza usuwa chlor

Kolumny węglowe sprawdzają się w warunkach domowych. Do usunięcia chloru w warunkach mieszkalnych (np. gdy mamy mieszkanie w bloku, a nie domek jednorodzinny) polecamy użycie systemu odwróconej osmozy. Montuje się go pod zlewozmywakiem. Odwrócona osmoza usuwa z wody bakterie, wirusy, metale ciężkie, redukuje twardość wody oraz poprawia jej smak i zapach. Wkłady węglowe zastosowane w filtrze osmotycznym usuwają z wody chlor i metale ciężkie.