Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Kamień kotłowy jest pojęciem, z którym w branży uzdatniania wody można się zetknąć dość często. Wiele osób pisze, że ma z nim problem, inni polecają w jaki sposób najlepiej go usuwać. Tylko czym on właściwie jest i skąd się bierze? W jaki sposób można skutecznie walczyć z kamieniem kotłowym i czy oby na pewno się to opłaca?

O kamieniu kotłowym mogliście już co nieco przeczytać w artykule: Co to jest kamień w wodzie? Dziś rozwinięcie tamtego artykułu oraz odpowiedzi na kilka nowych pytań dotyczących kamienia kotłowego. To powszechny problem, który dotyczy większości gospodarstw domowych. Na szczęście można się go pozbyć szybko i skutecznie.

Dlaczego powstaje kamień kotłowy?

Praktycznie każdy z nas zetknął się przynajmniej raz z kamieniem kotłowym. Jest to szarawo-biało-żółty osad, który najszybciej można dostrzec na dnie czajnika lub na kranie w łazience. W swojej strukturze jest dość kruchy lecz doskonale przystaje do powierzchni. W skład osadu w największym stopniu wchodzą węglany wapnia i magnezu, ale to też inne związki – między innymi wodorotlenek żelaza (III), krzemionka, siarczan wapnia.

Powstawanie kamienia kotłowego jest skutkiem korzystania z wody charakteryzującej się wysokim stopniem twardości. Jego powstawanie wiąże się z pojęciem twardości węglanowej. Na skutek temperatury dochodzi do rozkładu związków, których efektem jest właśnie kamień kotłowy. Osad występuje już przy temperaturze 28 stopni Celsjusza w miejscach wymiany ciepła.

Twarda woda to powszechny problem

Woda twarda lub średnio twarda występuje praktycznie w całej Polsce. To powszechny problem, który dotyczy tak samo przedsiębiorstw, domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Choć twarda woda nie stanowi problemu dla zdrowia, to jednak spory problem techniczny już tak. Na jej temat znajdziecie sporo przydatnych i ważnych informacji w dwóch artykułach: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jej obecność może stanowić duży problem w życiu codziennym. Uświadamia to tekst: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Wzór chemiczny kamienia kotłowego

Kamień kotłowy to kryształ węglanu wapnia. Powstaje na skutek rozkładu termicznego, a reakcje wygalają następująco:

Ca(HCO3)2 → CaCO3↓ + H2O + CO2↑

Mg(HCO3)2 → MgCO3↓ + H2O + CO2↑

Jony wodorowęglanowe są rozkładane do postaci jonów węglanowych. Podczas tego rozkładu część trudno rozpuszczalnych węglanów wytrąca się z wody w postaci osadu, czyli kamienia kotłowego. W głównej mierze jest to węglan wapnia, czyli CaCO3, rzadziej węglan magnezu MgCO3.

Twarda woda to nie tylko kamień kotłowy

Twarda woda niesie ze sobą nie tylko powstawanie kamienia kotłowego. Równie duży problem stanowi wysokie napięcie powierzchniowe wody. Oznacza to tyle, że im woda jest twardsza, tym trudniej rozpuszczają się w niej wszelkiego rodzaju substancje i tym trudniej dobrze zwilżyć nią powierzchnie.

Przez taką cechę zużycie środków czystości oraz detergentów może wzrosnąć nawet o 60%. Należy wsypać do pralki znacznie więcej proszku do prania, zużyć więcej płynu do naczyń, więcej szamponu do włosów, aby uzyskać dobre efekty. Problemem jest też samo spłukiwanie kosmetyków czy środków czyszczących. Należy zużyć dużo więcej wody, by uzyskać efekt. Przy tym często pozostają zacieki. Twarda woda może pozostawiać też po sobie warstwę osadu. Niekiedy powoduje to spore problemy, jak na przykład w przypadku skóry. Więcej przeczytacie w artykułach: Czy woda złej jakości niszczy pranie? Jaki wpływ na tkaniny ma woda?, Czy twarda woda niszczy włosy?, Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?

Kamień kotłowy nie tylko na dnie czajnika

Kamień kotłowy to nie jest jedynie zjawisko, które może wystąpić na dnie czajnika. Choć tam problem jest najbardziej widoczny, podobny osad gromadzi się praktycznie na każdej przestrzeni mającej styczność z twardą wodą. Jak sama nazwa wskazuje, kamień kotłowy jest dużym problemem kotłów grzewczych oraz wszelkich miejsc, w których woda musi być podgrzewana. Do tego wliczają się więc bojlery, ale również elementy w sprzętach AGD, na przykład grzałka w pralce czy komponenty ekspresu do kawy. Przy kamieniu kotłowym wydajność grzewcza może spaść nawet o 20%. Szczegóły znajdziecie w artykułach:

Kamień kotłowy chętnie osadza się także na przewodach instalacji sanitarnych. Wewnątrz tworzy coraz większą warstwę. Na przestrzeni lat zbierania się osadów można mówić o sporym zmniejszeniu średnicy rur wewnątrz. Oprócz tego kamień kotłowy można niekiedy odnaleźć w postaci drobnych opiłków także w daniach i napojach, o czym więcej informacji znajduje się w artykule: Czy twarda woda ma wpływ na to, co jesz? Czyli o wodzie i gotowaniu

Skutki występowania kamienia kotłowego

Skutki stosowania wody, która pozostawia po sobie kamień kotłowy są opłakane. Należy je ściśle powiązać z miejscami, w których kamień się osadza, o czym wspomniałem już wyżej. Przede wszystkim są to liczne awarie. Na przykład producenci kotłów grzewczych często ostrzegają o nich w instrukcjach obsługi i wytycznych, rekomendując ochronę przed twardą wodą. Grzałka w pralkach najczęściej zarasta kamieniem i dochodzi przez to do potrzeby wymiany. Kamień kotłowy powoduje więc dodatkowe koszty na serwis i wymianę sprzętu. Nie wspominam tu już nawet o drobnym AGD, jak czajnik czy żelazko.

Twarda woda i kamień kotłowy to też znacznie mniejsze światło rur, problemy z przepływem wody, lokalne niedogrzania lub miejscowe przegrzania, nierównomierne rozprowadzanie ciepła. Sprawność kotła grzewczego, bojlera i innych urządzeń przy kamieniu kotłowym po prostu ogromnie spada. 2 mm osadu mogą spowodować stratę na poziomie nawet 20%. Problemem jest też fakt, że pod takimi osadami dochodzi do znacznie szybszego rozwoju korozji.

Kamień kotłowy jest problemem również w miejscach łatwo dostrzegalnych gołym okiem. Po krótkim czasie bez przeszkód dostrzeżemy go na armaturze, w kabinie prysznicowej. Ze względu na swoją strukturę, jest uciążliwy w usuwaniu. Wymaga zastosowania sporo siły i silnych detergentów. Jego szorowanie może doprowadzić do zdzierania warstwy ochronnej armatury, a to znowu cała masa problemów.

Jak usuwać kamień kotłowy z bojlera, czajnika?

Ogólnie rzecz biorąc o wiele lepiej jest zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego, niż go potem usuwać. Redukcja jest trudna i uciążliwa, jednak możliwa. Można zastosować metodę fizyczną, chemiczną lub zrobić to mechanicznie. Fizyczne usuwanie kamienia opiera się na zastosowaniu pola elektromagnetycznego. Tak działają magnetyzery (Czy magnetyzery wody to pic na wodę?). Metoda mechaniczna to w zależności od miejsca, albo skrobanie, czyszczenie, albo usuwanie kamienia w rurach z pomocą wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Metody chemiczne to oczywiście stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Kłopot polega na tym, że ta metoda nie zawsze może być stosowana. Wynika to między innymi ze względu na to, z jakiego tworzywa została wykonana instalacja.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania kamienia kotłowego jest właściwie dobrana stacja uzdatniania wody. Najbardziej polecane są oczywiście centralne zmiękczacze wody. Te urządzenia zyskują bardzo dużą popularność i stają się podstawowym wyposażeniem domów, które jest instalowane jeszcze przed uruchomieniem kotła grzewczego w domu. Wszystko po to, aby cała instalacja sanitarna i obecne w domu urządzenia były chronione od samego początku.

Centralny zmiękczacz wody montuje się na początku instalacji. Przed nim musi znaleźć się filtr mechaniczny. Woda jest na bieżąco zmiękczana dzięki procesowi wymiany jonowej zachodzącemu na żywicy jonowymiennej. Miękka woda jest dostarczana do instalacji. Zmiękczacze wody wymagają okresowej regeneracji, która zachodzi automatycznie. My, jako użytkownicy, musimy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika z solą. O działaniu tych urządzeń więcej dowiecie się z artykułu i poniższego filmiku: Jak działa zmiękczacz wody?

Do wyboru są kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe. Odpowiedni model należy przede wszystkim dobierać na podstawie zużycia wody, stopnia twardości. Do tego dobrze jest zwrócić uwagę na funkcje i komponenty. Wybór kompaktowych zmiękczaczy wody jest naprawdę duży. Mają różne cechy, zróżnicowane zalety. Można znaleźć małe modele, przeznaczone na przykład do montażu w mieszkaniu, jak Ecoperla Vita 12 czy Ecoperla Slimline 14. Oprócz tego są naprawdę spore, jak Ecoperla Toro 35 czy Ecoperla Softcab 35. Na duże kłopoty z wodą lub spore zapotrzebowanie na wodę, spokojnie można polecić serię Ecoperla Softower.

Jeśli korzystacie z wody ze studni, wybór samego zmiękczacza wody nie zawsze może być najlepszym wyjściem. Czasami istnieje potrzeba dobrania go w komplecie z odżelaziaczem wody. Z problemem twardej wody przy własnym ujęciu poradzi sobie także stacja wielofunkcyjna. Na poniższym video widać, jak duża różnica zachodzi w wodzie użytkowej przy zastosowaniu takiego sprzętu:

Kamień kotłowy a przemysł

Kamień kotłowy stanowi ogromny problem nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przemyśle. Jest to jedno z najbardziej niepożądanych zjawisk w wielu zakładach produkcyjnych, wielu branż. Kamień kotłowy to duże straty dla przedsiębiorstw, większa możliwość powstania awarii maszyn, niższa jakość produktów bądź niemożność ich stworzenia. Aby wyeliminować problem, często niezbędne są nie tylko zmiękczacze wody, ale nawet jej pełna demineralizacja. O tym, gdzie jest największe zapotrzebowanie na wodę, która nie pozostawi kamienia kotłowego pisałem już w artykule: Demineralizacja wody w przemyśle – gdzie ma zastosowanie?, Przemysłowe zmiękczanie wody – jakie urządzenia zastosować?

Dobór najlepszej metody ochrony przed kamieniem kotłowym, powinien być przeprowadzany indywidualnie do każdego przypadku. Ważne jest, do czego taka woda ma być wykorzystywana, warunki panujące w zakładzie i wiele innych zmiennych. Niekiedy stacja uzdatniania wody to zbyt mało. Dodatkowo niezbędne jest zastosowanie kondycjonowania wody. Warto zgłosić się do eksperta w celu omówienia tych kwestii. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

Warto walczyć z kamieniem kotłowym

Kamień kotłowy jest zjawiskiem, z którym z pewnością warto jest walczyć. Jeszcze lepiej, jeśli mamy szansę zapobiegać powstawaniu trudnego w usuwaniu osadu. Zmiękczacz wody może być naprawdę znakomitym rozwiązaniem zjawiska, które może spowodować tyle szkód w całym gospodarstwie domowym.