Strona główna » Blog » Jak dobrać stację uzdatniania wody?

Jak dobrać stację uzdatniania wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lis 13, 2023

Wybór odpowiedniej technologii uzdatniania wody to skomplikowany projekt obejmujący wiele różnych aspektów. W praktyce oznacza to, że to zadanie warto powierzyć osobie kompetentnej, najlepiej specjaliście z branży. Jak dobrać stację uzdatniania wody? Co należy wziąć pod uwagę zarówno na etapie projektowania instalacji, jak i podczas zakupów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Woda pod okiem eksperta

Wśród potencjalnych użytkowników, podejście do procesów uzdatniania wody bywa różne. Zgłaszają się bowiem do mnie osoby, które pytają o ofertę, na podstawie wyników aktualnej analizy swojej wody. Jest to, moim zdaniem, podejście gwarantujące sukces. Z drugiej strony, wielu potencjalnych użytkowników stacji dobiera urządzenie przyjmując jako jedyne kryterium, oczywiście bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem, atrakcyjną cenę. Skutki takiego postępowania łatwo przewidzieć. Ta grupa osób powraca zazwyczaj do mnie z podstawowym pytaniem, jak dobrać stację uzdatniania wody, aby jej praca była skuteczna i wydajna?

Pierwszy krok na drodze do uzyskania czystej wody w gospodarstwie domowym korzystającym z własnego ujęcia, to profesjonalna analiza wody, a potem konsultacja z osobą, która wie, jak dobrać stację uzdatniania wody w praktyce. (Przeczytaj: Na czym polega analiza wody?) W tej dziedzinie inżynierii nie istnieją bowiem rozwiązania, które sprawdzają się w każdym przypadku. Stacja uzdatniania wody powinna być każdorazowo dobrana indywidualnie. Nic zatem dziwnego, że osoby z minimalną wiedzą o wodzie mają spore trudności z rozwiązaniem takiego problemu. Aby uniknąć dodatkowych wydatków i przy okazji zaoszczędzić sporo czasu, warto zgłosić się po pomoc do eksperta w branży. Zyskujesz w ten sposób pewność, że stacja filtracyjna będzie działała i faktycznie wyeliminuje z wody wszystkie zanieczyszczenia.

Jakie zanieczyszczenia może zawierać woda z własnego ujęcia?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać stację uzdatniania wody w swoim domu, musisz wziąć pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń, które mogą się w niej znajdować. O bezpieczeństwie wody przeznaczonej na cele spożywcze decyduje przede wszystkim brak skażenia bakteriologicznego wody. Według obowiązujących dokumentów prawnych woda powinna być całkowicie pozbawiona bakterii takich jak: Escherichia coli oraz innych bakterii z grupy coli, Clostridium perfringens, bakterii z grupy Enterokoków. Wymienione tutaj bakterie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, lub świadczą o występowaniu innych mikroorganizmów o negatywnym wpływie na ludzki organizm. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do poniższych artykułów:

Jeszcze inny rodzaj ryzyka stanowią zanieczyszczenia chemiczne, które można podzielić na substancje bezpośrednio szkodliwe dla zdrowia (trucizny, metale ciężkie jak: rtęć, ołów, kadm, chrom, nikiel) oraz związki, które nie mają wpływu na zdrowie, ale są niepożądane ze względu na niektóre właściwości (żelazo, mangan, cynk, miedź, związki azotowe, chlorki, utlenialność, twardość). Jeśli chcesz poznać normy wody pitnej w Polsce, odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu.

Jakie zanieczyszczenia, takie urządzenia

Wybierając rozwiązanie w zakresie uzdatniania wody, eksperci zwracają uwagę na szereg różnych parametrów. Pod uwagę brana jest między innymi: wielkość budynku, liczba mieszkańców, przeznaczenie wody, możliwość montażu hydroforu, oczekiwana wydajność instalacji, a także parametry fizykochemiczne wody i jej czystość mikrobiologiczna.

W kontekście składu wody studziennej szczególnie znaczenie mają takie parametry jak:

  • Barwa wody – może wskazywać choćby na substancje organiczne w wodzie
  • Mętność – daje odpowiedź na to, jak wydajną filtrację trzeba zastosować
  • Zapach – czy w złożu filtracyjnym powinny znaleźć się substancje odpowiedzialne za likwidację zapachu
  • pH – decyduje o skuteczności usuwanie żelaza oraz manganu
  • Żelazo – od stężenia zależy dobór wielkości oraz rodzaju urządzenia
  • Mangan – od stężenia zależy dobór wielkości oraz rodzaju urządzenia
  • Jon amonowy – ma wpływ na dobór metody filtracji i modelu urządzenia
  • Azotany – ma wpływ na dobór metody filtracji i modelu urządzenia
  • Twardość – od tego parametru zależy czy konieczne będzie zmiękczanie wody
  • Przewodność – to ogólna informacja pozwalająca ocenić stan wody
  • Mikroorganizmy – ich obecność może wskazywać na potrzebę założenia na przykład lampy UV
  • Zasadowość (parametr potrzebny w niektórych przypadkach) – dzięki temu można ocenić jak szybko będzie usuwane żelazo z wody
  • Utlenialność – dzięki temu można ocenić jak szybko będzie usuwane barwa oraz żelazo z wody

O tym, jak przygotować próbkę do badania, przeczytasz w artykule: Analiza wody – praktyczne informacje. Zachęcam również w kontekście do zapoznania się z treścią materiału filmowego, w którym ekspertka Ecoperla opowiada, dlaczego warto zacząć od analizy wody.

Jak dobrać stację uzdatniania wody? Kryteria ekspertów

Szczegółowy wywiad z potencjalnym inwestorem oraz wnikliwa analiza wyników badania wody to najbardziej efektywny sposób rozpoczęcie działań prowadzących do wyboru stacji uzdatniania wody. Chciałbym natomiast podkreślić w tym miejscu, że nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, bez znajomości podstawowych kwestii związanych w danym źródłem wody oraz problemami, jakie pojawiają się podczas jej użytkowania. Każdą sytuację należy bowiem rozpatrywać osobno.

Kiedy problemem jest wysoki stopień twardości wody, wówczas potrzebny będzie zmiękczacz wody. W przypadku złego zapachu przyda się napowietrzacz, a jeśli analiza wody wykaże obecność jonów amonowych, najlepiej sprawdza się jonowymiennik. Przy dużej mętności najprawdopodobniej konieczny będzie montaż odżelaziacz wody. Często zdarza się, że jedno urządzenie to za mało i trzeba połączyć różne rozwiązania w jedną stację uzdatniania wody.

Stacja uzdatniania wody a miejsce montażu

Wybór odpowiedniej stacji uzdatniania wody często zależy od warunków, jakimi dysponuje potencjalny inwestor w kontekście montażu urządzenia. Bardzo często okazuje się bowiem, że oprócz filtrowania wody konieczne jest także jej zmiękczanie. Montaż dwóch osobnych urządzeń wymaga odpowiedniej ilości miejsca, które czasami trudno wygospodarować, zwłaszcza w już zamieszkałym domu. W takim przypadku stacja uzdatniania wody wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Koszty eksploatacji – czyli jak wybrać stację uzdatniania wody, aby nie przepłacać?

Wybierając stację uzdatniania wody z pewnością warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób regeneruje się złoża wymienne oraz ile do tego celu potrzeba soli oraz wody. To dość istotne czynniki, od których zależy ostateczny koszt eksploatacji danego urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że za najbardziej oszczędne uważa się stacje uzdatniania wody wyposażone w inteligentne systemy, które wyliczają maksymalnie korzystny czas regeneracji w oparciu o bieżące zużycie wody i dobierają w tym celu najbardziej optymalną ilość surowców. Jeśli nie wiesz, jak dobrać stację uzdatniania wody, takie informacje z pewnością będą bardzo przydatne na każdym etapie planowania inwestycji. Dobór technologii uzdatniania wody zostaw natomiast ekspertowi. Jeśli chcesz masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci za darmo.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.