Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Twarda woda to uporczywy problem w wielu polskich domach. Już nie chcemy pozostawać obojętni na jej działanie – zależy nam na unikaniu skutków jej oddziaływania na całe gospodarstwo domowe. Czy zmiękczacz wody rzeczywiście jest najlepszym sposobem na walkę z twardą wodą? A może jednak wybrać filtr narurowy z wkładem zmiękczającym?

Twarda woda – o problemie coraz głośniej

Wysoki stopień twardości wody występuje w całej Polsce. Najbardziej rozpoznawany i widoczny skutek tego zjawiska? Osad na dnie czajnika. Choć do tej pory dominowało myślenie, że należy się z tym pogodzić i po prostu stosować środki odkamieniające i to nic takiego, to jednak świadomość wzrasta, a poglądy związane z tą kwestią zmieniają się.

Obecnie coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że zakamieniony czajnik to najmniejsza strata, jaką jest w stanie spowodować twarda woda. O tym zjawisku więcej w filmiku:

Dokładne informacje o skutkach stosowania twardej wody znajdziecie w artykułach: Jak twarda woda wpływa na domowe sprzęty AGD?, Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?, Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Rozwiązanie problemów z twardą wodą

Eksperci zgodnie polecają centralne zmiękczacze wody na rozwiązanie problemów z twardą wodą. Uznają te urządzenia za pewnik w redukcji stopnia twardości wody i zapewnieniu oczekiwanych efektów, z których mieszkańcy gospodarstw domowych będą zwyczajnie zadowoleni.

Centralne zmiękczacze wody nie są jednak jedynym dostępnym sposobem na redukcję stopnia twardości wody. Niektóre osoby poszukujące rozwiązania do swojego domu zwracają uwagę na filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi.

Do tego rozwiązania przyciąga ich głównie cena. Komplet składający się z klosza oraz wkładu zmiękczającego to o wiele niższy koszt niż zakup zmiękczacza wody. Czy to jednak jest wystarczające rozwiązanie?

Filtry z wkładem zmiękczającym

Filtry narurowe to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych urządzeń filtracyjnych dostępnych na rynku. Ich zaletą jest to, że zajmują naprawdę mało miejsca, ponieważ są montowane na rurach. Występują w wielu wariantach, rozmiarach i wielkościach. Istnieje możliwość zastosowania różnych wkładów filtracyjnych.

Najpopularniejszymi są oczywiście wkłady przeznaczone do oczyszczania wody z cząstek stałych. W asortymencie sklepów z branży uzdatniania wody znajdziemy jednak także między innymi: wkłady odżelaziające i zmiękczające.

Wkłady zmiękczające są dostępne w wariancie 10 i 20 cali. Przykładami takich produktów, dostępnych w naszym sklepie internetowym są: wkład zmiękczający Aquafilter FCCST oraz wkład zmiękczający Aquafilter FCCST20BB

Wnętrze wkładu jest wypełnione żywicą jonowymienną, a więc redukcja stopnia twardości wody zachodzi na zasadzie wymiany jonowej. Kiedy surowa woda wpływa do wnętrza klosza z wkładem zmiękczającym, jony wapnia i magnezu powodujące twardość wody są wymieniane podczas przepływu na neutralne jony sodu. Zmiękczona woda przepływa w głąb instalacji, natomiast jony tworzące twardość wody pozostają na złożu filtracyjnym.

Z czasem i rosnącą ilością przepływającej wody, żywica jonowymienna zaczyna wytracać swoje właściwości. Brakuje miejsca na przyjmowanie nowych jonów wapnia i magnezu.

Istnieje możliwość zregenerowania żywicy kationitowej znajdującej się wewnątrz wkładu za pomocą roztworu chlorku sodu. Mało kto jednak praktykuje takie działania, ponieważ przeprowadzenie samodzielnie procesu regeneracji jest dość skomplikowane, uciążliwe i czasochłonne. Najczęściej po spadku wydajności wkład zmiękczający po prostu wymienia się na nowy.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które montuje się na wejściu wody do budynku. Obecnie dostępne są w wariancie kompaktowym oraz dwuczęściowym. Różnią się od siebie wyglądem, zastosowanymi komponentami oraz ilością złoża filtracyjnego obecnego wewnątrz. W asortymencie znajdziemy malutkie zmiękczacze wody, jak choćby Ecoperla Vita 12 z 12 litrami złoża, czy Ecoperla Slimline 14 z 14 litrami złoża, jak i duże, wydajne modele. Przykładem może być Ecoperla Softower L z aż 60 litrami żywicy jonowymiennej.

Złoże filtracyjne to żywica jonowymienna, na której odbywa się wymiana jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Praca zmiękczacza wody jest automatyczna. Procesem pracy i regeneracji steruje głowica.

Regeneracja przeprowadzana jest z zastosowaniem roztworu solanki, wytwarzanego z wody oraz soli, którą wcześniej należało dosypać do zbiornika. Dokładny opis działania zmiękczacza wody przedstawiono w video:

Więcej informacji dotyczących działania i obsługi zmiękczacza wody znajdziecie w artykułach: Jak działa zmiękczacz wody?, Jak dbać o zmiękczacz wody?, Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Co łączy zmiękczacze wody i filtry narurowe?

Choć zmiękczacze wody i filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi są zupełnie różnymi produktami, to jednak posiadają kilka cech wspólnych.

Proces wymiany jonowej

Przede wszystkim zarówno w przypadku zmiękczaczy wody, jak też filtrów narurowych z wkładem zmiękczającym proces redukcji stopnia twardości wody odbywa się na zasadzie wymiany jonowej.

W obu przypadkach zastosowano ten sam materiał filtracyjny, czyli żywicę jonowymienną. Zasada zmiękczania wody również jest taka sama. W obu przypadkach zdolności złoża w pewnym momencie ulegają wyczerpaniu.

Wstępna filtracja mechaniczna

Zarówno zmiękczacze wody, jak i filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi wymagają filtracji wstępnej. Obecność tych urządzeń w instalacji powinien poprzedzić filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Jego zadaniem jest wyłapanie wszelkich cząstek zanieczyszczeń stałych, które mogłyby obniżyć skuteczność żywicy jonowymiennej lub spowodować awarię w zmiękczaczu wody.

Jakie są różnice między rozwiązaniami?

Czas na poznanie różnic między zastosowaniem filtrów z wkładami zmiękczającymi a centralnymi zmiękczaczami wody.

Skuteczność działania

Główną różnicę stanowi skuteczność działania obu rozwiązań. W przypadku zmiękczaczy wody są one fabrycznie ustawione w taki sposób, aby całkowicie redukować stopień twardości wody. Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z całkowicie miękkiej (niektórym może przeszkadzać, że trudno nią spłukać mydło lub szampon), istnieje możliwość regulacji twardości wody na wyjściu za pomocą mieszacza. Użytkownik sam decyduje, z jakiej dokładnie wody chce korzystać i ma szansę dokładnie dostosować ją do swoich potrzeb.

W przypadku filtrów narurowych nie mamy wpływu na to, z wody o jakim dokładnie stopniu twardości będziemy korzystać. W dodatku na początku redukcja jest dokładniejsza niż na dalszych etapach eksploatacji.

Powierzchnia filtracyjna

W przypadku filtrów narurowych z wkładami zmiękczającymi mamy do czynienia z naprawdę niewielką powierzchnią filtracyjną. Woda nie ma zbyt długiego kontaktu z żywicą jonowymienną, szybko przepływa przez wkład, co ma znaczący wpływ na skuteczność procesu zmiękczania wody oraz efekty. Żywotność złoża szacuje się na około 3 miesiące, jednak może być krótsza przy gorszych parametrach wody.

Zmiękczacze wody zapewniają bardzo dużą powierzchnię filtracyjną. Woda ma odpowiednio długi kontakt, przez co jest zmiękczana równomiernie i dokładnie. Ponadto złoże przechodzi regularnie regeneracje, a więc wydajność całego procesu zostaje zachowana przez długie lata.

Stopień twardości wody

Centralne zmiękczacze wody radzą sobie nawet z taką o bardzo wysokim stopniu twardości. Ten parametr nie gra roli, ponieważ za każdym razem woda jest zmiękczana tak samo dokładnie i wydajnie.

Filtr narurowe z wkładami zmiękczającymi stosowane są zazwyczaj w przypadku niezbyt wysokiego stopnia twardości wody. Przy dużych wartościach wykorzystanie takiego urządzenia jest zwyczajnie nieopłacalne ze względu na potrzebę częstej wymiany wkładów i słabe efekty.

Koszty eksploatacji

Choć zakup samego filtra narurowego z wkładem zmiękczającym jest zdecydowanie tańszy niż inwestycja w profesjonalny zmiękczacz wody, to kwestia kosztów eksploatacyjnych nie jest już tak oczywista.

Może się okazać, że inwestycja we wkłady zmiękczające jest droższa niż koszty utrzymania centralnego zmiękczacza wody, zwłaszcza przy wyższym stopniu twardości.

Dlaczego zmiękczacz wody to lepszy wybór?

Eksperci odradzają instalację filtrów narurowych z wkładami zmiękczającymi na całą instalację ze względu na niewielką wydajność, znikome efekty oraz generowanie sporych kosztów eksploatacyjnych.

Centralny zmiękczacz wody daje znacznie lepsze efekty, przy niewielkich miesięcznych kosztach utrzymania. Woda ma szansę na odpowiednio długi kontakt ze złożem i dokładną wymianę jonową. To urządzenie na lata, zapewniające dostęp do miękkiej wody nawet przy wysokim stopniu twardości wody i jej dużym zużyciu.

Kiedy zdecydować się na filtr z wkładem zmiękczającym?

Filtr narurowy z wkładem zmiękczającym należy potraktować jako ostateczność. To rozwiązanie, które warto zastosować, jeśli faktycznie w gospodarstwie domowym zwyczajnie nie ma możliwości montażu zmiękczacza wody (na przykład brak odpływu do kanalizacji lub miejsca). W takich przypadkach zapewnienie jakiejkolwiek ochrony instalacjom i kotłowi grzewczemu jest lepsze niż całkowity brak działań w tym zakresie.