Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Aż 15% wód gruntowych i powierzchniowych w Europie przekracza dopuszczalną ilość glifosatu, co oznacza że ​​ten niebezpieczny herbicyd może się znajdować również w wodzie kranowej. Niektóre badania pokazują, że 99% ludzi ma go we krwi! Pomimo wielu sygnałów alarmowych, glifosat jest nadal regularnie stosowany w rolnictwie przemysłowym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Czy glifosat w wodzie stanowi realne zagrożenie? Jakie skutki zdrowotne może powodować narażenie na ten preparat?

Co to jest glifosat?

Od strony chemicznej, glifosat to związek organiczny z grupy fosfonianów będący aktywnym składnikiem niektórych nieselektywnych herbicydów. W powszechnej świadomości istnieje głównie pod nazwą handlową Round-up.
Rolnicy stosują glifosat do zwalczania chwastów, ale bywa też wykorzystywany w przestrzeni publicznej, w parkach i na trawnikach, do likwidacji niepożądanej roślinności.

W latach 70. ubiegłego wieku glifosat wprowadziła na rynek amerykańska firma Monsanto (obecnie koncern Bayer). Od tamtego czasu został dopuszczony do użytku w ponad 100 krajach na całym świecie. Według danych opublikowanych w Environmental Sciences Europe w 2016 r., globalna produkcja glifosatu wzrosła dwunastokrotnie od 1995 do 2014 r. Obecnie środki chwastobójcze bazujące na właściwościach tej substancji stanowią około 25 proc. światowego rynku herbicydów.

W jaki sposób glifosat trafia do wody z kranu?

Rozprowadzony na polu glifosat stosunkowo szybko przedostaje się do gleby. Stąd, w czasie deszczu, trafia do rzek i strumieni, albo wędruje jeszcze głębiej, czyli do źródeł wód gruntowych. Zarówno z wód powierzchniowych, jak i z ujęć podziemnych jest pozyskiwana woda pitna, która siecią wodociągową wędruje prosto do naszych domów i mieszkań. Choć zakłady wodociągowe mają obowiązek uzdatniać wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi zgodnie z obowiązującymi normami, nie wszystkie metody usuwają 100 proc. glifosatu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wody studziennej. O jej czystość musimy bowiem zadbać samodzielnie. Wybór dedykowanej metody filtracji powinno zawsze poprzedzić profesjonalne badanie wody. Dowiedz się przy okazji, na czym polega analiza wody.

Aktualnie dyskutowana jest kwestia zakazu stosowania glifosatu, ale do tego jeszcze daleka droga. Tymczasem warto filtrować wodę przeznaczoną zarówno do spożycia, jak i do celów użytkowych. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do artykułu: Skąd biorą się pestycydy w wodzie? Jak je usuwać?

Zagrożenia związane z glifosatem w wodzie

Nie ulega wątpliwości, że glifosat skutecznie zwalcza chwasty, ale jednocześnie wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Powoduje między innymi masowe wymieranie pszczół, dżdżownic i większych zwierząt. Zabija również żyjące w glebie pożyteczne bakterie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podobnie jak Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała (1) glifosat jako czynnik potencjalnie kancerogenny. Z drugiej strony, nie zakazano jego produkcji, ani stosowania.

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, glifosat powodował negatywne skutki rozwojowe, w tym zmniejszenie masy ciała i układu kostnego. Długotrwałe przyjmowanie glifosatu również spowodowało pewne niewielkie skutki żołądkowo-jelitowe, w tym zmiany gruczołu ślinowego u gryzoni. ​

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała obszerny raport (2) na temat glifosatu, w szczególności dotyczący obecności tego związku w wodzie pitnej. Dowiadujemy się z niego, że narażenie na glifosat można łączyć z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak bezpłodność, choroby neurologiczne, zaburzenia hormonalne, czy nowotwory. Pojawiają się również pierwsze badania opisujące potencjalny wpływ tej substancji na przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Z drugiej strony, nadal nie znamy szczegółów tego, w jaki glifosat może wywoływać raka, czy poziomu ekspozycji powyżej którego wzrasta ryzyko zachorowania. Warto jednak mieć na uwadze, że choć powiązanie glifosatu z przebiegiem wymienionych schorzeń wymaga dalszych analiz, wielu naukowców już teraz dąży do wprowadzenia prawnego zakazu stosowania glifosatu w rolnictwie.

Jak zminimalizować ryzyko narażenia na glifosat w wodzie?

Powszechność stosowania glifosatu spowodowała, że w krótkim czasie stał się niemal wszechobecny w środowisku naturalnym. Co jakiś czas pojawiają się badania, w których ta substancja jest wykrywana w żywności, w powietrzu, w glebie, w wodach gruntowych i powierzchniowych, a nawet w wodzie deszczowej. W nawiązaniu do tego, co napisałem wyżej – warto pamiętać, że zagrożenie glifosatem można i warto ograniczać na kilka sposobów. Jak to robić w praktyce?

  • Uzdatniaj wodę w domu
  • Wybieraj żywność ekologiczną pochodzącą z gospodarstw, które nie stosują syntetycznych herbicydów
  • Zrezygnuj z Roundupu oraz innych herbicydów z glifosatem do ochrony swoich upraw
  • Popieraj inicjatywy mające na celu eliminację glifosatu z rolnictwa przemysłowego

Metody usuwania glifosatu z wody

W kontekście złożoności przepisów dotyczących glifosatu i licznych badań, które niejednokrotnie się wykluczają, wiele osób zadaje sobie pytanie – jak uzdatniać wodę pitną w domu? Najbardziej skuteczne metody usuwania glifosatu z wody obejmują dzisiaj odwróconą osmozę, ultrafiltrację i adsorpcję na węglu aktywnym. O tym ostatnim przeczytasz więcej w artykule: Co usuwają z wody filtry z węglem aktywnym? Czy warto używać?

W przypadku wody spożywczej, najlepszym rozwiązaniem są filtry kuchenne, które zazwyczaj montuje się pod zlewem. To wyjątkowo szeroka kategoria produktów, dlatego każdy znajdzie w niej urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Biorąc pod uwagę rodzaj zanieczyszczenia jakim jest glifosat w wodzie, najlepiej działać wielotorowo i do kuchni wybrać urządzenie łączące w sobie filtrację membranową z węglem aktywnym.

System odwróconej osmozy + węgiel aktywny do kuchni

Systemy odwróconej osmozy usuwają zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów. Pisałem już o tym wielokrotnie, dlatego tym razem odsyłam do artykułu: Odwrócona osmoza jako proces.

Filtr kuchenny wykorzystujący działanie membrany osmotycznej i węgla aktywnego to np. Ecoperla Rosa oraz bezzbiornikowa Ecoperla Revo. Jeśli nie wiesz, które urządzenie sprawdzi się lepiej, przeczytaj: Osmoza bez zbiornika czy ze zbiornikiem – co wybrać?

Ultrafiltracja + węgiel aktywny do kuchni

Filtr kuchenny z ultrafiltracją usuwa z wody zanieczyszczenia o średnicy poniżej 0,1 mikrona, ale pozostawia w niej minerały. Jeśli picie wody osmotycznej Cię nie przekonuje, rozważ montaż Ecoperla POU 2 lub Ecoperla POU 3 z dodatkowym wkładem mechanicznym. Ecoperla Profine POU to idealny sposób na doszlifowanie jakości wody pitnej, który świetnie się sprawdzi jako dodatek, jeśli już posiadasz centralną stację uzdatniania wody. Po filtracji woda jest smaczna, ma neutralny zapach i barwę, ale nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń.

Centralna stacja uzdatniania wody na cały dom

Wyjątkowe właściwości węgla aktywnego wykorzystuje się również w urządzeniach uzdatniających wodę na cały dom. Kolumny węglowe, bo o nich mowa, mogą pracować samodzielnie, lub jako jeden z etapów stacji uzdatniania wody. Najlepiej sprawdzają się jednak w połączeniu ze zmiękczaczami wody, o czym miałem już okazję pisać na blogu: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?

Osobom, które poszukują najbardziej skutecznych rozwiązań, polecam zazwyczaj kolumny węglowe Ecoperla Carbotower S, M lub L. Rozmiar dobiera się m.in. w zależności od zapotrzebowania na wodę i jej składu. Oprócz glifosatu, czy innych pestycydów, Ecoperla Carbotower usunie również chlor i jego pochodne, dzięki czemu woda będzie nie tylko smaczniejsza, ale też bardziej przyjazna dla skóry podczas mycia i kąpieli.

Jeśli w domu nie ma miejsca na zestaw składający się z kolumny węglowej oraz zmiękczacza wody, wtedy najlepszym rozwiązaniem urządzenie 2 w 1, czyli na przykład Ecoperla Hero. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w zamieszczonej poniżej recenzji.

W kwestii czystej wody zaufaj ekspertom

W dzisiejszych czasach naturalnym elementem życia każdego świadomego człowieka jest troska o zdrowie zarówno swoje, jak i bliskich osób. Wraz z postępem technologicznym rozwijają się metody uzdatniania wody, dzięki czemu możliwe stało się wyeliminowanie większości szkodliwych substancji, które mogą trafić do Twojej kranówki. W obliczu tych wszystkich rozwiązań, nie zawsze wiadomo, jaki filtr wybrać do domu. Jeśli chcesz zyskać pewność, że w wodzie, z której korzystasz nie ma żadnych szkodliwych zanieczyszczeń, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci wybrać system uzdatniania idealnie dobrany do indywidualnych potrzeb.

Bibliografia:

  1. cfpub.epa.gov/EPA’s evaluation of the carcinogenic potential of glyphosate
  2. epa.gov/ingredients-used-pesticide-products/glyphosate