Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Okazuje się, że nie tylko przekroczenia w wodzie mogą być problemem. Czasem jest nim wielkość i wymagania stacji uzdatniania wody. Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody? Co zrobić, by wymiary nie były przeszkodą?

Dobór odpowiedniej stacji uzdatniania wody powinien wiązać się głównie z problemem zanieczyszczeń. Już wielokrotnie przy okazji różnych tematów pisałem o tym, że wielkość urządzenia dobiera się na podstawie parametrów i zużycia wody. Czasami zdarza się jednak, że na przeszkodzie do wyboru optymalnego wariantu stoją nie kwestie finansowe, nie kwestie związane z wodą lecz bardzo prozaiczne – z brakiem miejsca na montaż.

Dziś chciałbym omówić tą kwestię. Problem z doborem stacji ze względu na przestrzeń wcale nie należy do rzadkości. Są to sytuacje, przy których działy techniczne naprawdę czasem muszą się nagłówkować. Zakłopotanie pojawia się po obu stronach, bo z jednej Klient chce mieć czystą wodę, a nie ma szans na „rozciągnięcie” pomieszczenia gospodarczego, a z drugiej strony eksperci chcą dobrać najlepsze rozwiązanie, które naprawdę będzie działało i muszą szukać równie wydajnych alternatyw, co najlepszy możliwy produkt, jednak zbyt duży, by się zmieścić.

Tego da się uniknąć dzięki wiedzy na temat dostępnych metod na uzdatnianie wody, potrzeb urządzeń i ich wymiarów. Dziś parę wskazówek dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem stacji do uzdatniania wody i chcieliby zdobyć kilka cennych, praktycznych informacji na ich temat.

Kłopoty z instalacją stacji uzdatniania wody

Problemy związane z pomieszczeniem są naprawdę różne. Czasem okazje się, że przygotowanie go na montaż stacji uzdatniania wody jest praktycznie niemożliwe. Kłopot może stanowić wielkość – metraż okazuje się zbyt mały, aby pomieścić wszystkie niezbędne komponenty. Zdarzały się przypadki, w których przeszkodą była wysokość pomieszczenia, a stacja nie mogła zostać umiejscowiona gdzieś indziej.

Wiele osób zgłaszających się do mnie z problemem braku odpowiedniej przestrzeni na montaż wykazuje się sporą kreatywnością. Padają na przykład propozycje montażu stacji uzdatniania wody na zewnątrz lub wewnątrz studni. To nie jest możliwe, ponieważ niezależnie od rodzaju, każde z urządzeń filtracyjnych powinno być zamontowane w suchym miejscu, w którym temperatura zawsze będzie wyższa niż 0°C.

Kiedy zacząć myśleć o uzdatnianiu wody?

Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że w większości przypadków tych wszystkich problemów związanych z techniczną kwestią doboru stacji uzdatniania wody z łatwością można by było uniknąć. Wszystko sprowadza się do jednego, powtarzalnego błędu – pomijania kwestii uzdatniania wody na samym początku.

Wiele osób dopiero po budowie domu i przeprowadzce do niego zauważa, że woda nie do końca odpowiada oczekiwaniom i należałoby zrobić z tym porządek. Brak wcześniejszego przewidzenia takiej potrzeby generuje problemy z warunkami na instalację, a co za tym idzie, z utrudnioną możliwością zapewnienia oczekiwanych rezultatów uzdatniania wody.

O kwestiach związanych z jakością wody i jej ewentualną filtracją najlepiej zacząć myśleć już na etapie projektu domu. To najlepszy czas, aby podjąć decyzję o wielkości i wysokości pomieszczenia oraz  zapewnieniu odpowiednich warunków do pracy stacji uzdatniania wody.

Na projekt, w razie wystąpienia potrzeby, szybko naniesiemy poprawki. Co innego, jeśli inwestycja została już zrealizowana. W końcu tworzenie specjalnej przybudówki tylko i wyłącznie na stację uzdatniania wody zaraz po zakończeniu budowy wydaje się być kwestią abstrakcyjną.

Od czego właściwie zacząć?

Zacznij od analizy potrzeb

Woda wodociągowa zazwyczaj jest dobrej jakości, ponieważ dbają o nią przedsiębiorstwa. Jest stale kontrolowana i musi spełniać normy zawarte w rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia. Jedyne, co może w niej przeszkadzać to wysoki stopień twardości wody. Niektórzy wyczuwają chlor, którego chcieliby się pozbyć, a jeszcze inni po prostu chcą zapewnić wodę najwyższej jakości na własną rękę i mieć pewność, że zawsze wszystko jest w najlepszym porządku. Dość często wykorzystywane są filtry kuchenne w celu dostosowania właściwości organoleptycznych wody do potrzeb jej konsumentów.

W tym przypadku chodzi bardziej o dostosowanie jakości wody do oczekiwań. Jeśli zależy nam na tym, aby zachować instalację w dobrym stanie, pić wodę najsmaczniejszą z naszego punktu widzenia, nie mieć osadu i korzystać z wody przyjaznej dla skóry, warto zastanowić się nad instalacją stacji uzdatniania wody.

Dobrze przemyśleć, jakie dokładnie mamy oczekiwania względem jakości wody oraz rozejrzeć się w związku z możliwościami filtracji.

Zacznij od analizy wody

W przypadku wody z własnego ujęcia podjęcie się uzdatniania nie wynika często z chęci dostosowania wody do swoich potrzeb lecz jest koniecznością. Nad jej jakością nie czuwa żadne przedsiębiorstwo, nie przechodzi procesu wstępnego filtracji, więc do odbiorców trafia ze wszystkimi substancjami, jakie się w niej znalazły: od żelaza, manganu, jonu amonowego, przez związki organiczne, siarkowodór, po groźne dla zdrowia mikroorganizmy.

Jeśli masz zamiar czerpać wodę z własnego ujęcia, najlepiej zacząć od analizy jej składu, zarówno pod kątem fizykochemicznym, jak i bakteriologicznym. Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

Rodzaj stacji uzdatniania wody jest dobierany na podstawie wyników analizy wody. Tylko one są w stanie dosadnie przedstawić, jaka metoda sprawdzi się najlepiej oraz jaka wydajność będzie konieczna. Nierzadko okazuje się, że jeden produkt może być niewystarczający i potrzebne jest zastosowanie kilku urządzeń w układzie.

Po otrzymaniu wyników najlepiej skonsultować je z ekspertem z branży uzdatniania wody. Z pewnością doradzi co jest potrzebne, poinformuje o rozmiarach stacji uzdatniania wody i jej wymaganiach. Z tymi informacjami zaprojektowanie odpowiednio pomieszczenia gospodarczego nie będzie kłopotem.

Czego potrzebują stacje uzdatniania wody?

Urządzenia filtracyjne różnią się od siebie pod względem sposobu i celu uzdatniania oraz pod względem gabarytów. Większość z nich ma jednak podobne wymagania. Dotyczą one chociażby dostępu do prądu czy odpływu do kanalizacji.

W przypadku dużych stacji uzdatniania wody, takich jak seria Ecoperla Tower oraz kompaktowych urządzeń (zmiękczacze wody, kompaktowe stacje wielofunkcyjne, zmiękczacz wody z węglem aktywnym) w pomieszczeniu musi znajdować się gniazdko elektryczne w pobliżu miejsca montażu. Prąd jest niezbędny do zasilania automatycznej głowicy sterującej, która nadzoruje cały proces prawidłowego działania urządzenia (tryb pracy i regeneracji).

Stacje uzdatniania wody montowane na wejściu do budynku często do właściwego działania potrzebują okresowego płukania złoża filtracyjnego. Może to być proces przeprowadzony tylko i wyłącznie za pomocą wody lub też regenerantu. Po regeneracji popłuczyny muszą zostać odprowadzone z urządzenia. Z tego względu tak istotny jest odpływ do kanalizacji.

Kompaktowe stacje uzdatniania wody

Do kompaktowych stacji uzdatniania wody można zaliczyć między innymi zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne. Urządzenia tego rodzaju charakteryzują się tym, że wszystkie komponenty są zamknięte w kompaktowej obudowie.

Są projektowane w taki sposób, aby nie zajmowały dużo miejsca. Zazwyczaj są dość wąskie, by bez trudu mieściły się w zagłębieniach.

Przy przygotowaniu pomieszczenia gospodarczego na montaż takiej stacji uzdatniania wody należy wziąć pod uwagę nie tylko dostęp do prądu i kanalizacji. Na przykład w przypadku zmiękczaczy wody należy zagospodarować dodatkowe miejsce na filtr mechaniczny. Więcej o warunkach, jakich potrzebuje i pracy zmiękczacza wody przeczytacie w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?

Do kompaktowych stacji uzdatniania wody można poniekąd zaliczyć też filtry kuchenne, w tym popularne systemy odwróconej osmozy. Są to naprawdę niewielkie urządzenia montowane przy miejscu poboru wody, zazwyczaj w szafce pod zlewozmywakiem. Są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w dużych gospodarstwach domowych, jak i małych mieszkaniach.

Przy wyborze tego rodzaju systemów również należy wziąć pod uwagę odpowiednie zaplanowanie miejsca. Na przykład systemy odwróconej osmozy również potrzebują podłączenia do odpływu oraz miejsca w blacie na kranik przeznaczony do poboru wody. Ponadto wiele modeli ma zbiornik na magazynowanie wody – on również zajmuje trochę przestrzeni.

Duże stacje uzdatniania wody

Pisząc o dużych stacjach uzdatniania wody mam na myśli wydajne urządzenia składające się z butli ciśnieniowej z głowicą sterującą, a w niektórych przypadkach także z dodatkowego zbiornika na magazynowanie regenerantu (na przykład w dwuczęściowych zmiękczaczach wody czy stacjach wielofunkcyjnych).

Tutaj mamy do czynienia z naprawdę różnymi gabarytami. W dodatku czasem istnieje potrzeba montażu kilku urządzeń obok siebie.

Niektóre rodzaje takich stacji uzdatniania wody potrzebują jedynie odpływu do kanalizacji. Można do nich zaliczyć choćby kolumny filtracyjne (Ecoperla Sedimentower) bądź kolumny węglowe (Ecoperla Carbotower), ponieważ proces płukania sterowany jest ręcznie i nie trzeba zasilania.

Są urządzenia, które mają znacznie większe potrzeby względem warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. Na przykład odżelaziacze i odmanganiacze, takie jak Ecoperla Ironitower czy Ecoperla Sanitower, do przeprowadzenia procesu filtracji wymagają wstępnego napowietrzania wody za sprawą zwężki napowietrzającej i (koniecznie) hydroforu ocynkowanego.

Takie stacje uzdatniania wody potrzebują sporo miejsca. Sam zbiornik ciśnieniowy ocynkowany jest duży. Więcej na ten temat w artykule: Jak działa odżelaziacz wody?

Lampy bakteriobójcze

Dość specyficzną grupą urządzeń filtracyjnych są lampy bakteriobójcze. To doskonały sposób na ochronę przed mikroorganizmami mogącymi bytować w wodzie. Do działania potrzebują jedynie prądu. O ich specyfice przeczytacie w artykule: Jak działają lampy bakteriobójcze?

Warto jednak wiedzieć, że sama lampa bakteriobójcza często nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Niezbędnym minimum jest montaż filtra narurowego do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Zanieczyszczenia takie jak: cząstki stałe, żelazo czy wysoka twardość wody mogą obniżać skuteczność dezynfekcji.

To musisz wiedzieć

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o stacjach uzdatniania wody, przeczytajcie: Stacja uzdatniania wody – jak działa? Opinie, cena, gdzie kupić? O kosztach eksploatacji różnych urządzeń filtracyjnych dowiecie się z artykułu: Ile kosztuje eksploatacja stacji uzdatniania wody?

Stacją uzdatniania wody należy zainteresować się tak wcześnie, jak to tylko możliwe także ze względu na inne warunki panujące w gospodarstwie domowym. Na przykład nie każde urządzenie filtracyjne można zamontować przy przydomowej oczyszczalni ścieków. O tym dowiecie się trochę więcej z artykułu: Zmiękczacz wody, a przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Dość spora grupa zmaga się z problemem braku odpływu w piwnicy, gdy chcą zamontować zmiękczacz wody. O tym kłopocie pisałem już w artykule: Instalacja zmiękczacza wody, a brak odpływu w piwnicy – co zrobić?

Niektórzy nie chcą poprzestać na jednym urządzeniu filtracyjnym i szukają sposobów na kompleksowe uzdatnianie. Być może w tej kwestii pomocny będzie ten artykuł: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?

Należy zdawać sobie sprawę, że co gospodarstwo domowe, to nieco inne warunki. Rozwiązania powinny więc być dobierane indywidualnie. W przypadku kwestii związanych z urządzeniami filtracyjnymi lub ich instalacją zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Im wcześniej, tym lepiej

Jeszcze raz powtórzę, że nie warto zwlekać z kwestią uzdatniania wody. Z tej korzystamy na co dzień w dużych ilościach do różnych czynności, więc dobrze, aby jej jakość była zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Bycie świadomym tej kwestii to już połowa drogi do sukcesu, a podjęcie działań jeszcze na etapie planowania budowy domu potrafi zaoszczędzić całej masy problemów.