Strona główna » Blog » Jak dbać o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny)?

Jak dbać o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny)?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: mar 6, 2023

Stacja wielofunkcyjna, zwana też filtrem wielofunkcyjnym lub multifunkcyjnym, jest bardzo często dobrym wyborem przy własnym ujęciu wody. Może jednocześnie zwalczyć aż pięć problemów występujących w wodzie. Jednak w jaki sposób o nią dbać? Jak serwisować stację wielofunkcyjną? Czy korzystać z profesjonalnej ekipy serwisowej?

Stacja wielofunkcyjna – kiedy się przyda?

Stacje wielofunkcyjne (filtry multifunkcyjne) to urządzenia do uzdatniania wody dedykowane własnym ujęciom. Składają się z butli epoksydowej, wypełnionej specjalnie dobraną mieszanką złóż oraz ze zbiornika na sól regeneracyjną. Stacje wielofunkcyjne występują w wersji dwuczęściowej (jak Ecoperla Multitower S) oraz kompaktowej (jak Ecoperla Multicab). Ich największą zaletą jest fakt, że mogą usunąć z wody jednocześnie aż 5 rodzajów zanieczyszczeń, dlatego często są opisywane jako urządzenia 5 w 1. Redukcji ulegają:

  • Przekroczenia żelaza w wodzie
  • Przekroczenia manganu w wodzie
  • Przekroczenia jonu amonowego w wodzie
  • Związki organiczne
  • Twardość wody

Decyzja o wyborze akurat stacji wielofunkcyjnej do swojego gospodarstwa domowego powinna zostać poprzedzona analizą wody. Stacja wielofunkcyjna ma swoje ograniczenia i usuwa zanieczyszczenia tylko do pewnych wartości, przy zaistnieniu odpowiednich warunków związanych z jakością wody. Najlepiej jest zgłosić się do specjalisty i skonsultować czy to najlepszy możliwy wybór. O działaniu stacji wielofunkcyjnej dowiecie się z artykułu: Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)? Warto pamiętać o tym, że woda po stacji wielofunkcyjnej będzie całkowicie miękka.

Czy stacje wielofunkcyjne faktycznie działają?

Jeśli tylko pozwalają na to parametry stwierdzone poprzez profesjonalną analizę wody, stacja wielofunkcyjna może być jak najbardziej dobrym wyborem. Sprawdza się w wielu gospodarstwach domowych i ma dość sporo zalet. Przede wszystkim nie zajmuje wiele miejsca, zwłaszcza modele kompaktowe. Po drugie nie potrzebuje dodatkowego, zewnętrznego osprzętu do działania. Po trzecie może działać z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego. W dodatku oczyszcza wodę kompleksowo, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na najwyższą jakość oraz komfort. Szczegóły dotyczące opinii użytkowników filtrów wielofunkcyjnych także w artykule: Filtr wielofunkcyjny – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Poniżej możecie obejrzeć filmik pokazujący różnicę między pierwotną jakością wody, a jakością wody po zastosowaniu stacji wielofunkcyjnej. To dowód od samego użytkownika na to, ze stacje wielofunkcyjne naprawdę działają i przynoszą oczekiwane efekty. Należy jednak pamiętać, aby o takie urządzenie odpowiednio zadbać. Tylko właściwa konserwacja może sprawić, że użytkowanie będzie higieniczne, a oczyszczana woda zawsze najwyższej jakości.

Jak serwisować stację wielofunkcyjną?

Stacja wielofunkcyjna tak jak każde urządzenie do uzdatniania wody, wymaga odpowiedniego serwisowania i konserwacji. Wszystko po to, aby cały proces mógł przebiegać sprawnie, być wydajny i higieniczny. W przypadku posiadania stacji wielofunkcyjnej warto dodatkowo założyć generator chloru. To sposób na zwiększenie higieny procesu uzdatniania wody, o czym więcej w artykule: Generator chloru (chlorator, cela chlorująca) do stacji uzdatniania.

Stacja wielofunkcyjna wymaga podjęcia samodzielnych działań serwisowych, jak też niekiedy wizyty profesjonalnej ekipy serwisowej. Jeśli chodzi o konkretne czynności, to są one bardzo zbliżone do tych, które wykonuje się przy posiadaniu centralnego zmiękczacza wody.

Samodzielny serwis stacji wielofunkcyjnej

O stację wielofunkcyjną można w prosty sposób zadbać samodzielnie. Przede wszystkim najważniejszą czynność stanowi tu regularna kontrola i uzupełnianie braków soli w zbiorniku solanki. Zasada dosypywania jest taka sama jak w przypadku zmiękczaczy wody: Skąd wiadomo kiedy dosypać sól do zmiękczacza wody? Niekiedy konieczne będzie rozbicie mostów solnych z powodu powstających zbryleń: Jak usunąć most solny w zmiękczaczu wody? Warto co jakiś czas bardzo dokładnie umyć zbiornik na sól. Regeneracja i praca są automatyczne – urządzenie na co dzień doskonale radzi sobie samo.

Warto także pamiętać o regularnej kontroli i wymianie wkładu w filtrze wstępnym. Filtr mechaniczny stanowi konieczną ochronę stacji wielofunkcyjnej. Jeśli cząstki mechaniczne przedostałyby się w głąb instalacji i do głowicy sterującej, mogłoby dojść do ogromnych problemów i awarii.

Czym powinni zająć się profesjonaliści?

Profesjonalną ekipę serwisową warto zapraszać na regularny przegląd oraz serwis stacji wielofunkcyjnej. Bardzo ważna jest odpowiednia wymiana złoża wielofunkcyjnego. Tu częstotliwość jest zależna od stopnia zanieczyszczenia wody oraz jej zużycia. Żywotność złoża mutlifunkcyjnego najczęściej jest szacowana na około 5-10 lat. Oprócz tego podczas takiej wizyty sprawdzane są wszystkie istotne komponenty układu, wymieniane są uszczelki oraz zużyte części, sprawdzana jest głowica sterująca, czyszczone wrażliwe elementy, regulowane są ustawienia głowicy sterującej, sprawdzana szczelność. O tym, dlaczego warto co jakiś czas wezwać serwis do swojej stacji uzdatniania wody przeczytacie w tekście: Profesjonalny serwis stacji uzdatniania wody – czy opłaca się korzystać?

Stacja wielofunkcyjna – niezastąpiona w domu!

Stacja wielofunkcyjna to bardzo skuteczny sposób na wiele przekroczeń w wodzie. Nie tylko doskonale niweluje problemy związane z jakością wody, ale jest też dość prosta w utrzymaniu. Jeśli tylko są ku temu warunki, warto wybrać taki kompleksowy produkt i cieszyć się wodą najwyższej jakości.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.