Strona główna » Blog » Jak dbać o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny)?

Jak dbać o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny)?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 27, 2024

Poprawne użytkowanie stacji wielofunkcyjnej to podstawa jej wieloletniej i skutecznej pracy. Choć nowoczesne filtry multifunkcyjne wymagają jedynie minimum obsługi, należy pamiętać o właściwej eksploatacji tych urządzeń.

Spis treści:

Stacje wielofunkcyjne (filtry multifunkcyjne) – co warto wiedzieć?

Nowoczesne stacje wielofunkcyjne to centralne urządzenia przeznaczone do uzdatniania wody. Większość modeli dostępnych na rynku usuwa jednocześnie aż pięć zanieczyszczeń, takich jak żelazo w wodzie, mangan, jon amonowy, związki organiczne oraz wysoki stopień twardości.

Wiedząc jak działa stacja wielofunkcyjna, należy jednocześnie pamiętać, że filtry multifunkcyjne nie są urządzeniami uniwersalnymi. W kwestii uzdatniania, dobór optymalnego rozwiązania powinny poprzedzić szczegółowe badania wody oraz konsultacja ze specjalistą, który na podstawie otrzymanych wyników dobierze właściwy sposób filtracji.

Darmowa konsultacja

Stacje wielofunkcyjne to zazwyczaj automatyczne i bezobsługowe urządzenia, które nie wymagają praktycznie żadnej obsługi ze strony użytkownika. Jednocześnie naprawdę skuteczne oczyszczanie wody zależy przede wszystkim od prawidłowej eksploatacji takiego systemu.

Obsługa filtra multifunkcyjnego nie jest czasochłonna, a właściwie dobrane urządzenie nie wymaga dodatkowych czynności serwisowych. Kiedy tłumaczę jak dbać o stację wielofunkcyjną, zawsze przy okazji rekomenduję montaż urządzeń od renomowanych producentów, ponieważ charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale też bezawaryjnością i łatwością obsługi.

Piotr Pisarski

Filtry multifunkcyjne sprawdzają się w wielu gospodarstwach domowych ponieważ zajmują niewiele miejsca (szczególnie kompaktowe stacje wielofunkcyjne takie jak Ecoperla Multicab), ani nie wymagają instalowania dodatkowego zewnętrznego osprzętu. Są również świetnym rozwiązaniem, kiedy nie wiadomo jaki zbiornik hydroforowy wybrać, ponieważ współpracują z każdym rodzajem tego urządzenia.

Choć stacje wielofunkcyjne montuje się zazwyczaj jako oddzielne urządzenia, w uzasadnionych sytuacjach mogą również stanowić dodatkowy etap uzdatniania wody. Jeśli stężenie żelaza i manganu jest zbyt duże, możliwości ich usuwania przez filtr multifunkcyjny mogą się jednak okazać niewystarczające. Wówczas można je zamontować za odżelaziaczami i odmanganiaczami wody, jako sposób na jej doczyszczenie.

Eksploatacja stacji wielofunkcyjnej (filtra multifunkcyjnego)

Olbrzymią zaletą filtrów multifunkcyjnych jest niewątpliwie to, że nie wymagają ze strony użytkownika zbyt wiele pracy, ponieważ regeneracja złoża zachodzi automatyczne. Jednakże, aby proces uzdatniania wody przebiegał skutecznie i wydajnie, urządzenia tego typu muszą być poprawnie eksploatowane. Filtr multifunkcyjny wymaga zatem podjęcia kilku działań – choć bardzo prostych to jednak koniecznych.

Stacje wielofunkcyjne, podobnie jak zmiękczacze wody, są regenerowane z udziałem roztworu solanki, dlatego najważniejsze czynności eksploatacyjne związane są właśnie z tym procesem.

Kontrola i uzupełnianie soli regeneracyjnej w zbiorniku

Kontrola oraz okresowe uzupełnianie soli w zbiorniku solanki to najważniejsza czynność eksploatacyjna związana z utrzymaniem w ruchu stacji wielofunkcyjnej. Zasada dosypywania jest w tym przypadku taka sama jak dla zmiękczaczy wody.

Zaleca się, aby utrzymywać poziom soli na wysokości około dwóch trzecich zbiornika, a dosypywać wtedy, gdy jej ilość spadnie poniżej jednej czwartej jego wysokości.

Usuwanie mostów solnych w zbiorniku solanki

Czasami konieczne bywa również rozbicie mostów solnych powstających w wyniku nagromadzonych w zbiorniku zbryleń. Mosty solne to przestrzeń tworząca się między wodą a solą, która uniemożliwia mieszanie się obu surowców. W konsekwencji zaburzona zostaje regeneracja złoża, a co za tym idzie pojawiają się problemy ze skutecznym usuwaniem zanieczyszczeń z wody. Pojawienie się mostu solnego można sprawdzić za pomocą długiego kija (np. od szczotki). Należy wówczas przyłożyć go do zbiornika na solankę i zmierzyć odległość od podłogi do poziomu soli, a następnie sprawdzić to samo tylko już w zbiorniku solanki.

Mosty solne usuwa się w sposób mechaniczny, na przykład poprzez uderzanie w zbrylenia kijem. Przypominam jednak, żeby w zbiorniku na solankę nie stosować ostrych narzędzi, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia jego powierzchni.

Piotr Pisarski

Mycie zbiornika solanki

Aby zagwarantować maksymalną higienę i wydajność procesu uzdatniania, co jakiś czas wskazane jest również mycie zbiornika na solankę. Czyszczenie wnętrza zbiornika na sól wymaga użycia ciepłej wody i miękkiej szczotki. Szczotkowanie powinno usunąć resztki soli, które mogłyby negatywnie wpływać na prawidłowe działanie stacji wielofunkcyjnej.

Kontrola i okresowa wymiana wkładu w filtrze wstępnym

Filtry mechaniczne stanowią konieczną ochronę stacji wielofunkcyjnej, ponieważ jeśli zanieczyszczenia stałe przedostają się w głąb instalacji (a potem do głowicy sterującej) mogą spowodować poważne awarie. Częstotliwość wymiany wkładów w filtrach mechanicznych zależy od składu oraz ilości filtrowanej wody, przy czym im więcej zanieczyszczeń zawiera surowa woda, tym wkłady będą ulegały szybszemu zużyciu.

Czy stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny) należy serwisować?

Okresowy przegląd lub serwis stacji wielofunkcyjnej powinien wykonywać profesjonalista. Bardzo ważna jest bowiem poprawna wymiana złoża wielofunkcyjnego, którego zużycie waha się w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody oraz zapotrzebowania na nią. Profesjonalna ekipa serwisowa sprawdza również wszystkie istotne komponenty układu, wymienia uszczelki i ewentualnie inne zużyte części, sprawdza stan głowicy sterującej i reguluje jej ustawienia, a także weryfikuje szczelność całego układu.

Dlaczego o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny) trzeba dbać?

Prawidłowa eksploatacja stacji wielofunkcyjnej ma duże znaczenie z kilku różnych powodów. Zadbany filtr multifunkcyjny to sporo wymiernych korzyści:

  • Wydłużenie żywotności urządzenia – poprawnie eksploatowane złoże jonowymienne pracuje nawet 5 do 10 lat w zależności od jakości surowej wody
  • Mniejsze ryzyko awarii lub przestoju – praca w optymalnych warunkach eliminuje ryzyko awarii oraz umożliwia wykrycie drobnych usterek, zanim będą wymagały drogich napraw
  • Niższe koszty uzdatniania wody – stacja wielofunkcyjna w dobrej kondycji pracuje maksymalnie efektywnie, dzięki czemu zużycie energii i wody są odpowiednio niskie
  • Wysoka jakość wody – skuteczne i higieniczne usuwanie zanieczyszczeń takich jak żelazo, mangan w wodzie, jon amonowy, związki organiczne oraz wysoki stopień twardości to gwarancja czystej wody w całej instalacji

Jeśli planujesz instalację stacji wielofunkcyjnej, polecam również montaż generatora chloru, który zapewni jeszcze większą higienę procesu uzdatniania.

Piotr Pisarski

Jak dbać o stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny) – podsumowanie

Eksploatacja i serwisowanie filtra multifunkcyjnego sprowadzają się najczęściej do wykonywania kilku podstawowych czynności. Z drugiej strony, gwarantują prawidłową i bezawaryjną pracę urządzenia przez długie lata. Dbając o stację wielofunkcyjną nie tylko wydłużasz żywotność urządzenia i obniżasz koszty jego eksploatacji, ale również zyskujesz czystą wodę w całej instalacji.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.