Strona główna » Blog » Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Jaki odżelaziacz wody wybrać?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: kwi 3, 2023

Inwestycja w odżelaziacz wody to najczęściej jedyny ratunek nie tylko pod względem wody użytkowej, ale również dla instalacji wodnych. Istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniej metody oraz urządzenia, zwłaszcza w przypadku posiadania szamba. W zależności od tego, na jaki odżelaziacz wody się zdecydujemy, koszty eksploatacyjne mogą być naprawdę niskie lub dość wysokie. Który odżelaziacz wody wybrać przy użytkowaniu szamba?

Problem żelaza w wodzie do rozwiązania

Żelazo w wodzie to znaczący problem, występujący w wielu przypadkach pobierania wody z własnego ujęcia. Zetknęło się z nim w mniejszym lub większym stopniu sporo właścicieli studni. Żelazo należy do przekroczeń, z którymi z całą pewnością trzeba walczyć. Przede wszystkim ma ogromny wpływ na walory organoleptyczne wody. To właśnie przez tą substancję woda często nie nadaje się na cele spożywcze i użytkowe. Ponadto to naprawdę duże problemy z wytrąconymi z wody osadami, które odkładają się nie tylko na armaturze łazienkowej, ale również w urządzeniach AGD, instalacji, pompie tłoczącej wodę. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Odżelaziacz wody – skuteczny sposób na żelazo w wodzie

Najlepszą odpowiedzią na problemy żelaza występującego w wodzie jest z całą pewnością odżelaziacz wody. Warto jednak podkreślić, że jest to dość ogólna nazwa, pod którą kryją się różne urządzenia, z różnymi złożami filtracyjnymi, których zadaniem jest redukcja wysokich stężeń żelaza w wodzie. Rodzaje odżelaziaczy wody omawiałem już dokładnie w artykule: Jak działa odżelaziacz wody? Mamy do czynienia z kolumnami filtracyjnymi, odżelaziaczami wody opierającymi swoje działanie o jonowymienniki, odżelaziaczami wody wymagającymi wstępnego napowietrzania. Jak się okazuje, zastosowanie konkretnej metody i urządzenia może mieć niebagatelny wpływ na koszty eksploatacyjne przy użytkowaniu szamba. Warto więc mieć to na uwadze przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o inwestycji.

Koszty eksploatacyjne odżelaziacza wody

Najpierw dobrze będzie przypomnieć, co dokładnie wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych odżelaziaczy wody. Jeśli odżelaziacz wody pracuje na automatycznej głowicy sterującej, będzie to przede wszystkim prąd. Nie są to duże ilości, bo szacuje się je na 17W w ciągu roku. Główny koszt utrzymania odżelaziacza wody będzie generowała jego regeneracja. Jeśli odżelaziacz wody opiera swoje działanie na jonowymienniku, najbardziej istotną kwestią będzie regularna kontrola i uzupełnianie środka chemicznego na regenerację. To w zależności od urządzenia, jest sól regeneracyjna lub nadmanganian potasu. Dodatkowo na regenerację zawsze pobierana jest woda. Jej zużycie również należy wliczyć w koszta i liczyć się z tym, że w pewnych okolicznościach popłuczyny będą musiały być odprowadzane do zbiornika bezodpływowego. Zapełnianie szamba popłuczynami z odżelaziacza wody nie jest na szczęście jedynym scenariuszem, ale o tym za chwilę.

Dodam jeszcze kilka słów o samym zużyciu wody podczas regeneracji odżelaziacza wody. To pojawi się niezależnie od modelu urządzenia i metody odżelaziania wody, jaką wybierzemy. Średnio podczas jednej regeneracji odżelaziacz wody produkuje około 150-200 litrów popłuczyn. Częstotliwość regeneracji jest zależna od poboru wody w gospodarstwie domowym oraz zanieczyszczenia wody, jednak jeśli przyjmiemy, że odbywa się raz na tydzień, to ilość popłuczyn wyniesie 600-800 litrów.

Jakie odżelaziacze wody powodują wzrost kosztów eksploatacji szamba?

O wiele wyższych kosztów eksploatacyjnych dla właścicieli szamba mogą przysporzyć odżelaziacze wody wymagające w swoim działaniu środków chemicznych na regenerację. Urządzenia regenerowane roztworem solanki czy nadmanganianem potasu wymagają odprowadzania popłuczyn do kanalizacji, a w przypadku gospodarstw domowych, które nie są podłączone do sieci, do przeznaczonego na ścieki zbiornika, którym często jest szambo.

To oznacza, że te wspomniane wyżej 600-800 litrów musi trafić do szamba i o tyle większe zapełnienie należy przewidzieć w ciągu miesiąca. To przekłada się na częstszą potrzebę opróżniania szamba, czego skutkiem są wyższe koszty eksploatacyjne. To często kilkadziesiąt-kilkaset złotych więcej w ciągu miesiąca.

Popłuczyny ze środkami regeneracyjnymi nie mogą być odprowadzane do ogrodu. Stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla środowiska. Przede wszystkim sól czy nadmanganian potasu powodują niszczenie roślin, ale oprócz tego może dojść do skażenia wód gruntowych. Mając na względzie te wszystkie informacje, warto dokładnie przemyśleć wybór odżelaziaczy wody wymagających preparatów chemicznych do regeneracji.

Jaki odżelaziacz wody najlepiej zastosować przy szambie?

U właścicieli zbiorników bezodpływowych zdecydowanie większe szanse na sprawdzenie się mają odżelaziacze wody wymagające wstępnego napowietrzania. Są to urządzenia uznawane za jedne z najbardziej wydajnych, ekonomicznych i ekologicznych. Regeneracja wymaga jedynie zastosowania wody. Brak dodatkowych środków chemicznych przekłada się na to, że popłuczyny bez problemu można odprowadzać do ogrodu lub studni chłonnej! A to zero dodatkowych kosztów przy użytkowaniu szamba! Koszty eksploatacji odżelaziaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem są praktycznie znikome! Ograniczają się do energii elektrycznej potrzebnej do pracy głowicy sterującej oraz kosztu zasilania pompy podczas regeneracji. To właściwie wszystko.

Jaki odżelaziacz wody najlepiej wybrać?

Do wyboru są odżelaziacze wody z zewnętrznym wstępnym napowietrzaniem oraz wyposażone w komorę sprężonego powietrza. Pierwsza grupa to duże i wydajne odżelaziacze wody, jak Ecoperla Sanitower M czy Ecoperla Ironitower M. Doskonale radzą sobie z naprawdę dużymi przekroczeniami żelaza i manganu, jednak wymagają specjalnych warunków montażowych. Przede wszystkim jest to hydrofor bezprzeponowy oraz dość duża ilość miejsca na instalację. Niezbędne jest tu wstępne napowietrzanie. Zewnętrzny aerator wzbogaca wodę w tlen, następnie jest ona podawana na hydrofor i dopiero na odżelaziacz wody. Tam dochodzi do procesu katalizy, a wytrącone cząsteczki żelaza są zatrzymywane na złożu. Do regeneracji stosowana jest wyłącznie woda, dzięki czemu popłuczyny można spokojnie odprowadzać do ogrodu.

Druga propozycja ma pewne ograniczenia w swoim działaniu. Nie poradzi sobie z każdymi stężeniami żelaza, a woda powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Taką budowę ma między innymi Ecoperla Oxytower. Odżelaziacze wody tego typu mogą współpracować z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego, przy tym zajmują niewiele miejsca. Proces napowietrzanie przeprowadzany jest na poduszce sprężonego powietrza, umieszczonej wewnątrz odżelaziacza wody. Następnie napowietrzona woda jest od razu kierowana na złoże. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Czym wyróżnia się Ecoperla Oxytower od innych odżelaziaczy wody?

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.