Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Chociaż wysoki stopień twardości wody jest związany ze zwiększoną ilością minerałów takich jak wapń i magnez, które ogólnie są uznawane za dobroczynne dla zdrowia, to bywają przypadki, gdy użytkowanie twardej wody może nieść ze sobą realne szkody dla organizmu. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na alergie i choroby skórne.

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie ostatnie zgłoszenie, które otrzymałem na czacie. Kobieta, która była nadawcą tej wiadomości opisała swoją sytuację związaną z przeprowadzką do nowego miejsca. Nowa lokalizacja okazała się pechowa pod względem jakości wody. Alergiczne problemy ze skórą pogłębiały się przy każdej kąpieli. Mimo stosowania balsamów skóra była zaczerwieniona i swędziała. W jednym z artykułów wyczytała, że przyczyną może być twarda woda. Napisała do mnie w celu weryfikacji tej informacji oraz ewentualnej porady dotyczącej rozwiązania problemu.

Alergie i atopowe zapalenie skóry – jedną z przyczyn jest twarda woda

Niestety, badania pokazują, że twarda woda ma wpływ na pogłębianie się stanów zapalnych skóry, jeśli ta jest szczególnie wrażliwa lub alergiczna.

Podczas kąpieli lub nawet przemywania rąk czy twarzy, woda bogata w związki wapnia i magnezu niszczy tłuszczową warstwę ochronną naskórka.

Twarda woda wymaga zastosowania większej ilości mydła oraz innych kosmetyków myjących. Te słabo się w niej pienią ze względu na duże napięcie powierzchniowe, a to sprawia, że aby dobrze wyczyścić skórę używamy jeszcze więcej środków chemicznych. W ten sposób nasza skóra ma jeszcze większą styczność z fosforanami. To samo dotyczy kwestii prania ubrań oraz innych tkanin.

Podczas kąpieli czy mycia twarzy twarda woda skutecznie utrudnia spłukanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń zebranych w ciągu dnia. Składniki z wody mogą pozostawać na skórze zatykając pory.

Z wyżej wymienionych powodów przewlekłe stosowanie twardej wody do kąpieli może prowadzić do przesuszania skóry, powstawania zaczerwienień oraz uciążliwego świądu. Często jest przyczyną podrażnienia, a także wzmaga objawy chorób takich jak egzema czy łuszczyca. Okazuje się, że niektóre substancje zawarte w wodzie, które pozostają na skórze mogą działać podobnie jak wolne rodniki – mają wpływ na rozpad kolagenu oraz przyspieszenie procesu starzenia się.

U niektórych osób twarda woda jest nawet w stanie wywołać trądzik. Minerały oraz zanieczyszczenia zawarte w twardej wodzie mogą oddziaływać nie tylko na naturalne sebum skóry, ale także na kosmetyki, których używamy do pielęgnacji. Wszystkie związki stałe mogą doprowadzić do zmiany sebum w wosk zatykający pory, a to już bezpośrednia przyczyna występowania trądziku.

Niemowlaki i dorośli z atopowym zapaleniem skóry

Przeprowadzane badania wykazały, że na terenach, gdzie występuje twarda woda zauważono więcej niemowląt z problemami egzemy skórnej.

Skóra posiada specjalną barierę ochronną, która chroni nas przed przedostawaniem się promieni słonecznych czy też groźnych bakterii. To właśnie dzięki tej barierze nasza skóra nie odczuwa negatywnych skutków stosowanych na co dzień kosmetyków czy środków chemicznych. Bez niej niemal bez przerwy bylibyśmy narażeni na reakcje uczuleniowe oraz podrażnienia. Udowodniono, że twarda woda i związki w niej zawarte niszczą warstwę ochronną.

Inną kwestią jest to, że twarda woda ma zazwyczaj pH zasadowe, natomiast nasza skóra – kwaśne. Dłuższy kontakt twardej wody ze skórą powoduje podwyższenie jej pH, a to z kolei przekłada się na obniżenie funkcji ochronnych.

Ponadto zauważono, że osoby u których wystąpienie egzemy jest bardziej prawdopodobne, silniej odczuwają skutki stosowania twardej wody.

Inną grupą szczególnie narażoną na negatywne skutki stosowania twardej wody są niemowlaki z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Jeśli zamieszkują obszary, gdzie płynie twarda woda ryzyko powstania tej choroby wzrasta do 87%.

Uczulenie na wodę?

Choć dla niektórych może to wydawać się niewiarygodne, to są osoby, które odczuwają reakcję alergiczną podczas kąpieli. Często twierdzą, że jest to alergia na wodę. W rzeczywistości często okazuje się, że nie jest to uczulenie na samą ciecz lecz na związki, które się w niej znajdują (między innymi chlor oraz fluor). Na samą wodę (nawet destylowaną) na całym świecie jest uczulonych około 30 osób.

Alergia na wodę niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych reakcji skórnych. Czasem są to tylko niewielkie, czerwone krostki, w innych przypadkach mogą to być duże bąble wypełnione ropą. Zazwyczaj przy tym skóra jest bardzo sucha, a objawom tym towarzyszy świąd lub pieczenie. Im wyższa temperatura wody, tym szybciej pojawią się pierwsze symptomy.

Sprawdzone sposoby na złagodzenie objawów

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Przy tak nasilonych problemach ze skórą najlepiej stosować mydła glicerynowe z dodatkiem olejków roślinnych lub kremu nawilżającego. To samo dotyczy płynów stosowanych do kąpieli i mycia twarzy. Powinny być bardzo delikatne o kwaśnym pH. Do kąpieli najlepiej używać naparów z lipy lub rumianku zamiast zwykłej wody. Nie można brać długich kąpieli, w których temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni. Zaraz po kąpieli należy wklepywać balsam do ciała.

W dodatku wszystkie kosmetyki oraz choćby proszek do prania powinny być przyjazne i dostosowane do alergików.

W przypadku atopowego zapalenia skóry szczególną troską oraz pielęgnacją powinny być objęte małe dzieci. Należy odpowiednio dbać o ich skórę, stale ją nawilżać, unikać kąpieli w twardej wodzie.

Zmiękczacz wody

Często polecanym rozwiązaniem w przypadku bardzo twardej wody do kąpieli jest zmiękczacz wody. To urządzenie centralne, które podpina się na wejściu wody do budynku. Zmiękczacze wody można zakupić w wersji kompaktowej jak też dwuczęściowej. Zawarta w nich żywica jonowymienna zatrzymuje wszystkie jony odpowiedzialne za twardość wody. Dzięki temu użytkownik ostatecznie otrzymuje bardzo miękką wodę, której można używać między innymi do kąpieli czy przyrządzania gorących napojów.

Więcej o procesie wymiany jonowej znajdziesz tutaj.

Czy zmiękczacz wody naprawdę działa? Sprawdź to! Wszystkie informacje znajdziesz w artykule o zmiękczaczach wody.

Kolumna węglowa

W przypadku dość ciężkich alergii i zmian skórnych powodowanych między innymi kąpielą do zakupu zmiękczacza wody eksperci często proponują także kolumnę węglową. Umieszczony w niej węgiel aktywny doskonale zwalcza z wody toksyczne związki organiczne, chlor, niektóre metale ciężkie.

Więcej o działaniu kolumny węglowej oraz o innych właściwościach węgla aktywnego dowiesz się czytając artykuł Dlaczego kolumny węglowe są lepsze niż narurowe filtry węglowe?

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Jeśli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca na montaż zmiękczacza wody i kolumny węglowej, można zastanowić się nad zakupem kompaktowego produktu łączącego w sobie możliwości tych dwóch urządzeń.

W zmiękczaczach wody z węglem aktywnym złoże składa się z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest węgiel aktywny, który pochłania wszystkie substancje odpowiedzialne za niekorzystny smak, zapach wody. Wśród takich związków można wymienić między innymi chlor, przez który woda może być drażniąca podczas kąpieli. Druga warstwa to żywica jonowymienna, która redukuje wysoki stopień twardości. Dzięki temu woda staje się delikatna, nie pozostawia osadu na skórze, kosmetyki dobrze się spłukują.

Takie urządzenia są łatwe w eksploatacji, nie generują dużych wydatków. Dobrą propozycją, która sprawdzi się nawet w dużych gospodarstwach domowych, jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Posiada aż 40 litrów złoża – taka ilość zapewnia wodę nawet dla 5-6 osób.

Problemy ze skórą nie muszą być aż tak uciążliwe

Alergie i choroby skórne są jednymi z najbardziej uciążliwych do wyleczenia. Często dla osób cierpiących na te dolegliwości jednym z najgorszych rytuałów jest właśnie kąpiel, która jeszcze bardziej pogłębia kiepski stan skóry. Na szczęście wcale nie musi tak być, a twarda woda jest zjawiskiem, które z łatwością można wyeliminować.

Decydując się na instalację zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej można zyskać nie tylko lepszy stan skóry, ale też włosów. Oprócz tego miękka woda świetnie chroni sprzęt AGD przed awariami, a rachunki za ogrzewanie maleją.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!