Lampy UV
Lampy UV stosuje się w przypadku występowania w wodzie zanieczyszczeń bakteriologicznych. Bakterie w wodzie to częsty problem użytkowników studni głębinowych. Promieniowanie UV jest niezwykle skuteczne w walce z bakteriami.Zaleca się montaż lampy UV podczas zakładania stacji uzdatniających wodę. Nie ma jednak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, jeżeli wynik analizy wody nie wykazał występowania bakterii w wodzie. Przed założeniem lampy bakteriobójczej należy przechlorować instalację wodną oraz studnię głębinową. Systematyczna wymiana żarników UV (co rok) zapewnia odpowiednią ochronę przed bakteriami.
Zdarzają się również zestawy filtrów kuchennych, które posiadają wbudowane lampy UV, które dezynfekują wodę. Niektórym się wydaję, że im więcej stopni ma filtr osmotyczny, tym jest lepszy. Nie zawsze tak jest. W przypadku potencjalnej awarii takiej lampy UV wartość wymiany komponentu znacznie przerasta cenę samego filtra. Bez odpowiedniego badania wody nie jesteśmy w stanie stwierdzić na ile efektywna jest taka lampa UV montowana w filtrze.
Rodzaj lampy UV, którą należy nabyć zależy od konkretnych parametrów wody. Standardowa analiza wody nie obejmuje zazwyczaj badania mikrobiologicznego. Niewiele placówek oferuje takie badania. Do przeprowadzenia takiej analizy wody wymagane są specjalne warunki.

Zawartość bakterii w wodzie zależy od rodzaju źródła wody

Woda ze studni głębinowej nie powinna zawierać bakterii. Woda źródlana (zabezpieczona) może zawierać 200 kolonii bakterii, a rzeczna nawet do 125 000 kolonii bakterii na 1 cm3 wody.
Analiza wody pod kątem bakteriologicznym obejmuje nanoszenie wody na pożywki i po określonym czasie przy optymalnej temperaturze oblicza się liczbę kolonii wyrosłych na pożywce.
Badania jakościowe mają na celu wykrycie bakterii chorobotwórczych (bakterii E. coli – pałeczki okrężnicy). Bakteria E. coli świadczy o zanieczyszczeniu wody wydalinami.
Obecność bakterii E. coli może również świadczyć o niebezpieczeństwie posiadania w wodzie innych bakterii chorobotwórczych, których obecność ciężko jest wykryć.
Sercem lampy UV jest żarnik, który emituje promieniowanie o długości 254nm
