Odwrócona osmoza

Filtracja osmotyczna to najbardziej dokładna metoda oczyszczania wody w domu. Odwrócona osmoza usuwa z wody najdrobniejsze zanieczyszczenia, a nawet bakterie i wirusy. Filtry kuchenne montuje się najczęściej pod zlewozmywakiem.
Odwrócona osmoza to najbardziej popularny filtr kuchenny dostępny na rynku. Filtry osmotyczne są dostępne na rynku konsumenckim od 20 lat (wcześniej były używane przez wojsko do pozyskiwania czystej wody w warunkach polowych).

Przez ten czas technologie zawarte w tych filtrach uległy znacznej zmianie.Choć zasada działania samego urządzenia pozostała taka sama, nowoczesne filtry zostały wyposażone w przeróżne systemy, doskonalsze metody filtracji, zyskały kompaktowy kształt oraz został zredukowany odrzut surowej wody do kanalizacji.

Membrana odwróconej osmozy

Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć nawet pojedyncze jony – nie wspominając o bakteriach i wirusach

Cała metodyka odwróconej osmozy oparta jest o specjalne membrany osmotyczne, które składają się z układu cienkich błon filtrujących.

Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć cząsteczki o wielkości do 0,0005 mikrona. Membrana osmotyczna powinna być poprzedzona filtrem węglowym, ponieważ jest podatna na zużycie poprzez adsorpcję chloru.

Membrana osmotyczna przepuszcza ultra czystą wodę bez zanieczyszczeń, które są zbyt duże by przecisnąć się przez jej pory. Filtr odwróconej osmozy wymaga energii w postaci ciśnienia instalacji wodnej.

W większości przypadków wystarczy ciśnienie instalacji wodociągowej. Wydajność filtra można zawsze podnieść stosując osobną pompę do filtra.

Odwrócona osmoza bardzo często wyposażona jest w specjalny zbiornik magazynujący wodę

Zbiornik osmotyczny posiada poduszkę powietrzną, która wytwarza dodatkowe ciśnienie, by czysta woda z wylewki filtra leciała pod odpowiednim ciśnieniem. Droższe zestawy osmotyczne są pozbawione konieczności magazynowania wody. Przepływowa odwrócona osmoza ma wbudowane specjalne systemy, które pozwalają wydajnie czerpać czystą wodę z wylewki.

Filtr osmotyczny doskonale spisuje się w warunkach domowych. Woda spożywcza, którą jesteśmy w stanie czerpać za pomocą tego filtra jest smaczna, zdrowa, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. W sytuacji gdy posiadamy zanieczyszczenia biologiczne rekomenduje się, by używać dodatkowo lampy bakteriobójczej, która eliminuje do zera ryzyko występowania wirusów i bakterii.

Woda z osmozy jest „martwa” i nadaje się tylko do celów przemysłowych?

Nic bardziej mylnego. Do produkcji napojów oraz innych produktów spożywczych może być używana woda z odwróconej osmozy. W winnicach na całym świecie filtry osmotyczne służą do oczyszczania z produktu końcowego zanieczyszczeń takich jak kwas octowy i niechciane grzyby.

Odwrócona osmoza nie jest tak naprawdę bardzo skomplikowanym filtrem. Standardowe filtry do wody działają w podobny sposób, tylko mniej dokładnie oczyszczają wodę. Dla porównania standardowy filtr mechaniczny jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia o wielkości do (w skrajnych przypadkach) 1 mikrona. Nie zatrzymuje przy tym żadnych innych zanieczyszczeń poza osadami, zawiesinami, pyłkami. Membrana o wielkości porów 0,0005 mikrona redukuje z wody wszystkie zanieczyszczenia. Pory w membranie są tak małe, że przeciska się przez nie tylko i wyłącznie ultra-czysta woda.

Czy wadą odwróconej osmozy jest usuwanie przez nią minerałów?

Szklanka soku dostarcza nam tylu minerałów co ponad 100 litrów wody!

Doskonała większość minerałów dostarczanych do organizmu człowieka pochodzi nie z wody, lecz z pokarmów. Są to minerały organiczne (dużo bardziej pożyteczne dla naszego organizmu niż minerały nieorganiczne).

Podstawowe źródła minerałów organicznych

Źródła tłuszczy

Tłuszcze

Tłuszcze są nieodłączną częścią zdrowego schematu żywienia. Wzmacniają odporność, są niezbędne w procesie transportu i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz w procesach termoregulacji, a ich głównym zadaniem jest dostarczanie energii.
Źrodła białka

Tłuszcze

Białko jest jednym z trzech makroskładników zawartych w naszym pożywieniu. Odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, między innymi służy do budowy naszych tkanek i narządów, syntezy hormonów i enzymów, pełni funkcje transportowe, magazynujące.
Źródła cukrów

Cukry

Niedobór cukru powoduje szybsze męczenie się i ogólne osłabienie. Dlatego bardzo ważne jest zbilansowanie diety i dostarczenie odpowiedniej ilości dobrych cukrów, bo to właśnie dzięki nim mózg i mięśnie mają siłę do pracy na wysokich obrotach.
Źródła węglodowanów

Węglowodany

Węglowodany, zwane także cukrami, to związki organiczne, które są podstawowym źródłem energii wykorzystywanej do utrzymania stałej temperatury ciała i pracy całego organizmu. Są również materiałem budulcowym komórek oraz źródłem minerałów.
Źródła skrobi

Skrobia

Skrobia to substancja zapasowa roślin, m.in. ziemniaków, zbóż występuje w dużych ilościach w przeciętnej diecie, stanowi ponad 80% spożywanych przez człowieka węglowodanów. Skrobia jest głównym dostarczycielem energii dla większości z nas.
Źródła witamin

Witaminy

Witaminy należą do związków organicznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, których ustrój nie jest w stanie sam syntetyzować. Z tego powodu witaminy muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach w pożywieniu.
Nieorganiczne minerały takie jak chlor, glin, fluorek sodu nie mogą być przyswojone przez organizmy żyjące. Chemia naszego ciała oparta jest na 19 organicznych minerałach, które muszą pochodzić z żyjącego źródła albo z takiego, które kiedyś było żywe. Tylko żyjące rośliny mają zdolności przyswajania nieorganicznych minerały z ziemi i przekształcania ich w użyteczne organiczne substancje, które są przyswajalne przez nasze organizmy.
Paul C. Bragg & Patricia Bragg

Woda z odwróconej osmozy stosowana jest przez wojsko w celu uzyskania czystej wody „w terenie” od 40 lat

Cząsteczki zatrzymane przez membranę osmotyczną
Odczyn wody z odwróconej osmozy utrzymywany jest na poziomie 5-6 pH. Dla porównania woda mineralna to 7,4 pH, zasadowa 8,6 pH, a woda z kranu 6-8 pH. Po dostarczeniu wody do organizmu, nasz układ trawienny reguluje poziom pH do wartości 7,4. Nie ma więc co się obawiać odczynu wody przefiltrowanej przez filtr osmotyczny. Jest ona bezpieczna dla człowieka.
Nigdy nie stwierdzono negatywnego wpływu takiej wody na ludzki organizm. To nie prawda, że woda z odwróconej osmozy wypłukuje minerały z naszego organizmu.

Woda o niskiej zawartości minerałów, woda destylowana i woda z odwróconej osmozy nie ma żadnego wpływu na człowieka. Czysta woda z filtra osmotycznego może poprawić wchłanianie składników odżywczych dostarczanych przez człowieka z pokarmami.

Woda bez zanieczyszczeń nie psuje smaku pokarmów, pomaga wydobyć ich naturalny aromat i nie pozbawiać ich minerałów organicznych.

Woda z odwróconej osmozy może wspomóc detoksykację organizmu oraz przyspieszyć procesy przemiany materii.

Woda zmarnowana w procesie filtracji przez odwróconą osmozę kosztuje nas miesięcznie przy obecnych cenach około 1 zł

Odrzut wody do kanalizacji w filtrach osmotycznych utrzymuje się na poziomie ¼ (1 litr czystej wody na 4 litry wody zużytej). Można zmniejszyć zużycie wody poprzez zastosowanie zaworu zwrotnego, który wodę odrzuconą przepuszcza przez membranę jeszcze raz. Dzięki temu minimalizujemy straty i możemy być pewni, że tylko woda bogata w tysiące niezdrowych zanieczyszczeń trafia do ścieków.

Jeżeli komuś przeszkadza odrzut do kanalizacji na poziomie ¼ można zastosować jeszcze jedno rozwiązanie. Wiele osób podłącza filtr osmotyczny w taki sposób, by woda, która trafia do odrzutu szła do spłuczki w toalecie lub służyła jako woda do podlewania ogrodu.

 

Woda która jest marnowana przez RO nie jest skażona w najmniejszym stopniu, i może być użyta ponownie. W Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Orange County w Kalifornii, woda z lokalnego systemu filtracji wykorzystującego zjawisko odwróconej osmozy, jest ponownie wysyłana do sieci wodociągowej (czyli staje się ponownie wodą z kranu).

 

Ile kosztuje odwrócona osmoza?

W zależności od zasobności naszego portfela oraz indywidualnych potrzeb można wybrać filtr, który będzie dla nas idealny. Dobrej jakości filtry odwróconej to długotrwała inwestycja w czystą wodę dla naszego domu. Czas eksploatacji takiego filtra może wynosić nawet 15 lat.
Posiadając odwróconą osmozę musimy pamiętać o serwisowaniu filtra. Regularna wymiana wkładów oraz membrany pozwala utrzymać efektywność filtracji na wysokim poziomie oraz uchronić urządzenie od awarii. W zależności od rodzaju naszego filtra co roku powinniśmy wymienić dwa wkłady mechaniczne, wkład węglowy oraz wkład szlifujący. Membrana osmotyczna jest dużo bardziej trwała i trzeba ją wymieniać co 5 lat.

Roczny komplet wkładów do odwróconej osmozy

Dzbanek filtracyjny
Dla porównania filtry dzbankowe posiadają wkład, który (jeżeli zależy nam na efektywnej filtracji) należy wymieniać maksymalnie co 4 tygodnie.

Zakup oryginalnego, dużego wkładu to zazwyczaj wydatek koło 15 zł. W tym wypadku koszt eksploatacji rocznej wyniesie koło 180 zł. Do tego jesteśmy zmuszeni oczekiwać na przefiltrowanie wody za każdym razem gdy ją nalejemy do dzbanka. Jeżeli spożywamy dużo wody to wkład do dzbanka należy wymieniać nawet co 2 tygodnie.

s

Przykład z dzbankiem służy porównaniu kosztów eksploatacji odwróconej osmozy i dzbanka filtracyjnego.

Odwrócona osmoza to inwestycja, ale stały dopływ do czystej wody i niezbyt wysokie koszty eksploatacji filtra rekompensują wydane na początku pieniądze. Dostępne są tańsze rozwiązania oraz filtry osmotyczne bardziej zaawansowane technologicznie, których cena wyjściowa będzie wyższa. Wszystko zależy od zasobów portfela i naszych wymagań.