Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia ilość żelaza w wodzie nie może być większa niż 0,2 mg Fe/l. Większość wód głębinowych nie spełnia tej normy.

Odżelaziacze to urządzenia przepływowe oparte na ciśnieniowych konstrukcjach filtracyjnych. Zadaniem ich jest eliminacja związków żelaza, tlenków żelaza oraz żelaza w postaci organicznej. Najprostsze odżelaziacze bazują na przepływie wody przez filtr z wkładem odżelaziającym. Bardziej zaawansowane konstrukcje filtrują żelazo i jego pochodne w dużych kolumnach ciśnieniowych.

Regeneracja odżelaziacza

Złoża w takich kolumnach mogą być regenerowane co wydłuża czas ich żywotności oraz zapewnia prawidłowe, wydajne działanie odżelaziacza. Regeneracja realizowana jest przy pomocy wyspecjalizowanych głowic sterujących. Są to urządzenia w pełni automatyczne, proste w obsłudze, gwarantujące właściwą regenerację złoża.

Złoża odżelaziające

W zależności od rodzaju zastosowanego złoża proces filtracji może mieć naturę mechaniczną (złoża żwirowe naturalne) lub chemiczną (złoża jonowymienne). Złoża naturalne regenerowane są jedynie serią płukań współprądowych i przeciwprądowych. Złoża jonowymienne natomiast mogą być regenerowane roztworami jonowymi (solanki, nadmanganian potasu).

Odżelaziacze wypełnione złożami żwirowymi są zalecane dla gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków. Fundamentem działania odżelaziaczy na złożach naturalnych jest początkowe napowietrzenie filtrowanej wody realizowane za pomocą zwężek inżektorowych lub kompresorów. Odżelaziacze jonowymienne nie wymagają napowietrzania wody, ale gorzej sprawdzają się w redukcji barwy i mętności filtrowanej wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!