Strona główna » Blog » Ślad wodny – co warto wiedzieć?

Ślad wodny – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: gru 19, 2016

Czy wiedziałeś, że na produkcję jednej pary butów potrzeba aż 8 547 litrów wody, do produkcji kilograma wołowiny na steki aż 15 415 litrów, a  kufel piwa to aż 170 litrów wody? Sprzątanie, pranie, gotowanie to tylko część zużycia wody w naszym gospodarstwie. Sprawdź, ile tak naprawdę zużywamy wody każdego dnia.

O zużyciu wody

Pod pojęciem „zużycie wody” należy rozumieć jej łączną ilość poświęcaną na proces produkcji i konsumpcji danego produktu. Dotyczy to zasobów wody słodkiej. Sumę ogólnego zużycia stanowią dwie składowe – zużycie pośrednie oraz zużycie bezpośrednie. Oba związane są z życiem produktu.

Zużycie pośrednie dotyczy wszystkich etapów produkcji, w których była potrzebna woda. Na przykład w przypadku warzyw jest to odpowiednie nawadnianie upraw, etc.

Zużycie bezpośrednie wody następuje wtedy, gdy kupione warzywa płuczemy wodą lub używamy wody do ich gotowania.

Czym jest ślad wodny?

Ślad wodny to suma pośredniego i bezpośredniego zużycia wody przez konsumenta. Dotyczy on produktów, do których wytwarzania potrzebna jest woda. W Polsce przyjmuje się, ze średnia wartość śladu wodnego przeciętnego gospodarstwa domowego to od 350 do 400 litrów każdego dnia. W Etiopii taki znak wodny wynosi 15 litrów.

Indywidualne zużycie wody

Indywidualne zużycie wody to suma wody zastosowanej do produkcji i obróbki produktów, których używamy na co dzień. Bezpośredni wpływ na indywidualne zużycie wody ma model konsumpcji. Mniej wody będzie zużywał wegetarianin pijący wodę, więcej – osoba, która kocha pić kawę oraz zajadać się hamburgerami i stekami.

W Internecie można znaleźć specjalne kalkulatory, za pomocą których można obliczyć poziom zużycia wody w swoim gospodarstwie domowym. Jest to przydatne narzędzie, dzięki któremu można pomyśleć o zmniejszeniu pośredniego zużycia wody, a dzięki temu także mieć wpływ na ochronę środowiska.

Osiągnięcie tego nie jest wcale takie trudne. Można wzbogacić swoja dietę o większą ilość warzyw i owoców, a ograniczyć spożycie mięsa.  Nie wolno wyrzucać i marnować jedzenia – lepiej kupować mniejsze ilości, tak by mieć pewność, że nic nie zostanie wyrzucone. To wiąże się nie tylko z oszczędnością wody, ale też pośrednio z oszczędnością pieniędzy, poprawą samopoczucia i sylwetki.

Gdzie zużywa się najwięcej wody?

Największe zużycie wody występuje w sektorze rolniczym. Jest to aż 92% światowego rocznego zużycia wody. Na drugim miejscu jest przemysł – 4,4%. Zużycie wody w gospodarstwach domowych stanowi 3,6% całkowitego zużycia na świecie.

W sektorze rolniczym najwięcej wody poświęcanej jest na hodowlę zwierząt. Największy ślad wodny mają więc produkty mięsne oraz pochodzenia zwierzęcego. O wiele mniej wody „kosztuje” hodowla produktów roślinnych. Badania wykazały, że najwięcej wody pochłania produkcja wołowiny.

Ile wody potrzeba na produkcję…?

  • 1 filiżanka kawy to 140 litrów wody
  • Szklanka soku pomarańczowego – 170 litrów wody
  • 1 jajko – 135 litrów wody
  • Szklanka mleka – 200 litrów wody
  • 1 ziemniak – 25 litrów wody
  • Paczka chipsów – 185 litrów wody
  • Stek wołowy – 7 000 litrów wody
  • Hamburger – 2 400 litrów wody
  • Litr biopaliwa sojowego – 11 400 litrów wody
  • Bawełniana koszulka – 2500 litrów wody
  • Jeansy – 8 000 litrów wody

ślad wodny i zużycie wody na produkcję artykułów spożywczych

Problem globalny?

Naukowcy alarmują o stałym wzrostem zużycia wody. Populacja na świecie stale rośnie. Naukowcy ostrzegają, że już w tej chwili zużywamy więcej wody niż powinniśmy. W pewnym momencie może jej zwyczajnie zabraknąć.

„Feeding a Thirsty World – Challenges and Opportunities for a Water and Food Secure Future” to raport z 2012 roku, w którym naukowcy prognozują, jak może wyglądać sytuacja związana z wodą w 2050 roku. Założyli, że w tym roku na świecie będzie żyło 9 miliardów ludzi.

Przedstawiono trzy alternatywne scenariusze uzależnione od diety żyjących w tych czasach ludzi. Wyniki wykazały, że może zabraknąć wody do produkcji żywności, jeżeli dieta ludzi będzie oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego.

O aplikacji Virtual Water

Virtual Water to aplikacja, która wskazuje poziom zużycia wody w przypadku produkcji różnych produktów spożywczych. Informacje zaprezentowane są w prosty, czytelny sposób. Aplikacja dostępna jest na IOS lub w formie plakatów do pobrania. Z danych można wyczytać, ile litrów wody potrzeba na produkcję kawy, herbaty, warzyw, owoców, steków, hamburgerów oraz wszystkiego, co znajduje się w naszej diecie. Dzięki niej można w pełni świadomie kontrolować ilość wody zużywanej każdego dnia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wszystkie dane związane z tym, ile wody tak naprawdę jest zużywanej na produkcję konkretnych towarów, to informacje powszechnie dostępne w Internecie. Można je znaleźć na każdej stronie związanej z ekologią oraz poruszającej ten temat. Podane liczby to ogólne podsumowanie litrów wody wykorzystywanej na produkcję, proces transportu, ewentualne czynności związane z przetwarzaniem oraz procesy towarzyszące, a także utylizację.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.