Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś kolejny już artykuł z serii dotyczącej ceny, opinii użytkowników oraz propozycji miejsca zakupu różnych typów urządzeń. Wiem, że te teksty są dla Was bardzo pomocne i cieszą się dużą popularnością. Stąd właśnie pomysł na przedstawienie i przybliżenie stacji uzdatniania wody.

Co należy rozumieć poprzez pojęcie stacji uzdatniania wody?

Aby dokładnie zrozumieć, czym są stacje uzdatniania wody, warto zacząć od samej definicji uzdatniania.

Uzdatnianie wody polega na nadawaniu wodzie takich właściwości, które będą odpowiadały określonym normom niezbędnym do danego zastosowania. Klarowanie, filtrowanie, zmiękczanie, destylacja, napowietrzanie to tylko niektóre sposoby stosowane w celu uzdatniania wody. Pisząc o uzdatnianiu wody nie należy zapomnieć o wymienieniu poszczególnych procesów jednostkowych, między innymi: koagulacji, sedymentacji, filtracji, wymiany jonowej, sorpcji, utleniania chemicznego, procesów membranowych, dezynfekcji oraz wielu innych.

Woda może być uzdatniana do wielu zastosowań, od komunalnych, przez przemysłowe aż po sektor HoReCa. Urządzenia służące procesom poprawy jakości wody nazywamy właśnie stacjami uzdatniania wody.

O tym, czym konkretnie są stacje uzdatniania wody pisałem już w artykule: Uzdatniacz wody czy stacja uzdatniania wody? Czego potrzebujesz?

Z rozważań podjętych w powyższym artykule wynika, że o uzdatnianiu wody możemy mówić zarówno w przypadku wody wodociągowej jak i wody z własnego ujęcia.

Podstawowe informacje o stacjach uzdatniania wody

Z powodu ogromu różnych stacji uzdatniania wody dzisiaj skupimy się tylko na kilku najpopularniejszych rodzajach.

Jeśli chodzi o wodę wodociągową, to na blogu można znaleźć artykuły z tej serii opisujące zmiękczacze wody oraz systemy odwróconej osmozy. Z tego powodu dzisiejszy tekst chciałbym poświęcić rozwiązaniom do uzdatniania wody ze studni.

Do najczęściej wybieranych stacji uzdatniania wody z własnego ujęcia można zaliczyć:

  • Odżelaziacze
  • Odmanganiacze
  • Stacje wielofunkcyjne
  • Urządzenia do usuwania azotanów
  • Kolumny węglowe
  • Kolumny filtracyjne
  • Lampy bakteriobójcze

Stacje uzdatniania wody – jak działają?

Stacje uzdatniania wody różnią się od siebie pod względem procesu działania, dlatego każdy z typów najlepiej choć po krotce opisać oddzielnie.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Żelazo oraz mangan to substancje, które najczęściej występują w podwyższonych stężeniach w wodzie ze studni. Jest wiele sposobów na ich usuwanie, o czym można przeczytać w dwóch artykułach poświęconych tej tematyce: Jak usuwać żelazo z wody? oraz Jak usuwać mangan z wody?

Za najpopularniejsze i najskuteczniejsze stacje uzdatniania wody do usuwania żelaza i manganu uznawane są urządzenia wymagające wstępnego napowietrzania.

Dzięki procesowi napowietrzania substancje, takie jak żelazo, zmieniają swoją formę z rozpuszczanej na nierozpuszczalną, która jest znacznie łatwiejsza do usunięcia.

Żelazo i mangan w formie nierozpuszczalnej można z łatwością zatrzymać na złożu filtracyjnym.

Urządzenia do usuwania azotanów

Urządzenia do usuwania azotanów to stosunkowo nowe urządzenia, które doskonale radzą sobie z tymi zanieczyszczeniami. Przydają się szczególnie na terenach rolniczych, gdzie używane są nawozy sztuczne w bardzo dużych ilościach.

Butle tych urządzeń zasypywane są specjalnym złożem przystosowanym do likwidacji nawet dużych stężeń azotanów. Stację montuje się na początku instalacji wodnej w domu jeszcze przed rozgałęzieniem na poszczególne pomieszczenia. Złoże jest regenerowane za pośrednictwem roztworu solanki.

Kolumny węglowe

Kolumny węglowe to fantastyczna propozycja, jeśli w wodzie wyczuwalny jest chlor i jego pochodne oraz inne związki mające wpływ na zmianę smaku, zapachu oraz barwy wody.

Wewnątrz kolumn węglowych znajdziemy złoże w postaci węgla aktywnego. Kiedy woda przepływa przez złoże filtracyjne, wchodzi w reakcję z węglem aktywnym, który doskonale absorbuje zanieczyszczenia. W rezultacie do kranów użytkowników trafia już oczyszczona woda o oczekiwanych właściwościach organoleptycznych.

Dzięki tekstowi: Dlaczego kolumny węglowe są lepsze niż narurowe filtry węglowe? można dokładniej zapoznać się z charakterystyką kolumn węglowych.

Kolumny filtracyjne

Kolumny filtracyjne służą do odfiltrowania zanieczyszczeń mechanicznych, zwłaszcza w przypadkach, gdy jest ich tyle, że zwykłe filtry narurowe nie dają sobie z nimi rady. Kiedy jeszcze warto zastosować kolumnę filtracyjną? O tym w artykule: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Co wybrać?

Kolumny filtracyjne mogą posiadać różne rodzaje złóż, wszystkie jednak charakteryzują się dużą powierzchnią filtracyjną. Urządzenia tego typu montuje się na wejściu wody do budynku. Kiedy woda przepływa przez filtr, jest dokładnie oczyszczana ze wszystkich cząstek mechanicznych: rdzy, mułu, piasku, gliny, etc.

Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że do regeneracji wystarcza płukanie wsteczne samą wodą i nie trzeba wymieniać wkładów filtracyjnych.

Lampy bakteriobójcze

Zadaniem lamp bakteriobójczych jest ochrona instalacji w całym budynku przed powstaniem skażenia bakteriologicznego. Promieniowanie UV jest uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji wody użytkowej.

Lampę bakteriobójczą montuje się na początku instalacji. Warto pamiętać o tym, że przed nią powinien znaleźć się choćby filtr mechaniczny, który uchroni lampę UV przed przedostawaniem się substancji mogących spowodować awarię.

Woda przepływa przez wnętrze lampy bakteriobójczej. Przez cały czas jest naświetlana, a promieniowanie UV niszczy DNA mikroorganizmów sprawiając, że te obumierają lub tracą zdolności do rozmnażania się.

Szczegółowe informacje o lampach bakteriobójczych można znaleźć tutaj.

Stacje uzdatniania wody – opinie użytkowników

Moje obawy niestety się spełniły. Po przeprowadzeniu analizy bakteriologicznej okazało się, że w wodzie z naszego ujęcia znajdują się bakterie i nie można z niej korzystać! Dodatkowym problemem był wysoki stopień twardości wody. Z bakteriami na szczęście uporaliśmy się dzięki chlorowaniu, jednak nie chcieliśmy, aby ponownie dochodziło do takich sytuacji. W związku z tym postanowiliśmy zakupić lampę bakteriobójczą. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że to najdoskonalsza profilaktyka. Oprócz lampy UV mamy też filtr mechaniczny z powłoką bakteriostatyczną oraz zmiękczacz wody. Jesteśmy w pełni zadowoleni z efektów filtracji.

Franciszka z okolic Tych

Już od jakiegoś czasu spodziewaliśmy się, że z wodą z przydomowej studni jest coś nie tak. Głównym objawem był dziwny smak i kolor wody. Z kranu leciała praktycznie rdza o metalicznym posmaku. Takiej wody nie dało się używać do kąpieli, a co dopiero jej pić! Problem stanowiły również wszechobecne rude zacieki, które pozostawały po wodzie. Co się okazało? Żelazo mieliśmy przekroczone pięciokrotnie, do tego jeszcze mangan. Okazało się, że z naszych kranów wypływa koszmarna woda i koniecznie trzeba zwalczyć problem. Pomógł odżelaziacz i odmanganiacz w jednym – Ecoperla Sanitower XL.

Stanisław z okolic Olsztyna

Witam. Moim prawdziwym koszmarem w wodzie okazały się azotany… Szczerze mówiąc spodziewałem się każdego typu zanieczyszczeń oprócz tego. Azotanów kompletnie nie brałem pod uwagę, nawet nie orientowałem się do końca, co mogą spowodować takie zanieczyszczenia w wodzie użytkowej. Dopiero jak trochę sobie o nich poczytałem, to przestraszyłem się na dobre. Sinice, a nawet nowotwory to poważne schorzenia, których lepiej unikać i chronić się przed nimi. Stąd właśnie wzięła się decyzja o instalacji urządzenia do usuwania azotanów na cały dom za pośrednictwem Ecoperla Nitratower. Teraz znowu nie boję się pić wody studziennej! Śmiało podaję ją całej rodzinie i wnukom.

Antoni spod Kielc

Kiedyś korzystałem z filtrów narurowych, mimo że były naprawdę dobrej jakości, nie byłem do końca usatysfakcjonowany z efektów. Wkłady mechaniczne musiałem wymieniać dość często (co 2 tygodnie), a koszty takiego procederu nie należały do najtańszych. W końcu udało mi się znaleźć informację o tym, że alternatywą w takich przypadkach jak mój może być kolumna filtracyjna. Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej osiągam bardzo dobre efekty oczyszczania wody, a wymiana złoża wychodzi o wiele taniej niż wkładów. Regeneracja opiera się na płukaniu wstecznym, więc koszty utrzymania są naprawdę minimalne. Polecam każdemu, kto ma spore problemy z zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Jan z Bydgoszczy

Moim problemem z wodą jest chlor, który dość mocno wyczuwam. Mam też wrażenie, że smak i zapach wody jest nietypowy. Ta anomalia jest wyczuwalna także w kawach i herbatach. W dodatku nasze dziecko nie chce się kąpać w tej wodzie z powodu problemów ze skórą. Po każdym prysznicu całe wychodzi czerwone, mówi, że go piecze i swędzi. Zaczęliśmy szukać ratunku i okazało się, że najlepszym rozwiązaniem naszych kłopotów jest kolumna węglowa. Po instalacji problemy faktycznie ustały.

Seweryn z Częstochowy

Po przeprowadzce na wieś od razu wiedzieliśmy, że przed rozpoczęciem użytkowania wody najlepiej zacząć od jej przebadania. Dobrze zrobiliśmy, ponieważ wyszły wszystkie najczęstsze kłopoty z wodą ze studni, która jest pobierana z płytszych warstw wodonośnych. Mieliśmy żelazo, mangan, bakterie i twardość wody. Na bakterie założyliśmy lampę bakteriobójczą, natomiast żelazo i mangan były przekroczone w takich stężeniach, że wystarczyła na nie stacja wielofunkcyjna, która przy okazji zlikwidowała twardość wody. Nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania i korzystania z wody bez zastosowania stacji uzdatniania.

Natalia z okolic Otwocka

Stacje uzdatniania wody – cena i gdzie kupić?

Stacje uzdatniania wody w wielu przypadkach dobiera się na podstawie wyników analizy wody, zwłaszcza jeśli mówimy o wodzie ze studni.

Ceny stacji uzdatniania wody są naprawdę zróżnicowane i zależne od: jakości komponentów, wielkości, ilości złoża, przekroczeń w wodzie. Czasem wystarczy założenie tylko jednej stacji, a czasem należy zainstalować kilka urządzeń, aby otrzymać optymalne parametry.

Najlepiej wybierać stacje uzdatniania wody pochodzące od znanych i cenionych producentów oraz takie, które posiadają komponenty wytwarzane przez cenione fabryki. Warto również zwrócić uwagę na to, czy stacja posiada dodatkowe systemy lub funkcje, które mają wpływ na zmniejszenie kosztów użytkowania oraz zwiększenie wydajności (na przykład Ecoperla Smart System).

Stacje uzdatniania wody można znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Niektóre rodzaje można zakupić nawet w marketach budowlanych.

Jak kształtują się ceny?

Lampa bakteriobójcza to wydatek od około 800 zł (za mniej wydajne modele) do niemal 13 000 za bardzo wydajne urządzenia do zastosowań w dużych budynkach lub do celów przemysłowych.

Najczęściej wybieranymi kolumnami węglowymi jest seria Ecoperla Carbotower. Ich cena w zależności od rozmiaru waha się od 1 100 do 1 600 złotych.

Podobnie jest z kolumnami filtracyjnymi. Popularna seria Ecoperla Sedimentower to koszt od 800 złotych do niewiele ponad tysiąca.

Usuwanie azotanów jest możliwe na kilka sposobów, jednak jeśli chodzi o urządzenia na cały dom warto wybrać sprawdzone sposoby jak Ecoperla Nitratower. Koszt takich urządzeń to około 3 900- 4 900 zł.

Do popularnych odżelaziaczy i odmanganiaczy wody należą urządzenia wymagające wstępnego napowietrzania, cechujące się dużą wydajnością jak Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Sanitower. Jeśli chodzi o koszty, to są one uzależnione od wielkości urządzenia. Najmniejsze to koszt około 2 000, natomiast największe produkty mają cenę około 3 500.

Zalety stosowania stacji uzdatniania wody

  • Możliwość korzystania z czystej i bezpiecznej wody
  • Dokładne usuwanie zanieczyszczeń występujących w wodzie
  • Możliwość doboru urządzenia do konkretnych parametrów wody
  • Wydajna filtracja wody
  • Dostęp do wody o odpowiednich właściwościach 24h/ dobę

Duży wybór stacji uzdatniania wody. Jak się nie pogubić?

Jak widać propozycji na rynku filtracji wody jest naprawdę sporo. Jeśli chodzi o wodę ze studni, najlepiej zacząć od określenia parametrów i zgłosić się z nimi do osoby zaznajomionej z tematyką. Rozwiązania należy poszukiwać w urządzeniach, które radzą sobie z konkretnym przekroczeniem.

W przypadku wody wodociągowej warto zastanowić się na czym nam najbardziej zależy i czego będziemy potrzebować.

Pamiętajmy też o zestawach stacji uzdatniania wody, które można dobrać do własnych potrzeb. To propozycja dająca kompleksowe efekty uzdatniania wody w całym gospodarstwie domowym.