Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Rynek filtracji wody stale się poszerza o kolejne profesjonalne urządzenia. Obecnie z łatwością można się pogubić. Wiele osób pyta mnie o uzdatniacze wody. Czym właściwie są? Czym się różnią od stacji uzdatniania wody i kiedy je stosować?

Czym właściwie jest uzdatniacz wody?

Wiele osób używa pojęcia „uzdatniacz wody” w niewłaściwy sposób. Na czacie dostawałem wiele zapytań o cenę i sposób działania uzdatniacza wody. Po dłuższej chwili rozmowy zazwyczaj okazuje się, że chodzi o zmiękczacz wody, czyli urządzenie eliminujące z wody problem wysokiego stopnia twardości. Uzdatniacze wody, czyli innymi słowy zmiękczacze wody stosuje się najczęściej w przypadku użytkowania wody wodociągowej.

Spora część z Was pod nazwą „uzdatniacza wody” rozumie każdą stację uzdatniania wody, niezależnie od tego, jaki rodzaj zanieczyszczenia redukuje. Może to więc być tak samo odżelaziacz wody, odmanganiacz, stacja wielofunkcyjna czy też stacja do usuwania azotanów z wody. Warto jednak pamiętać, że różne urządzenia poradzą sobie z różnymi przekroczeniami. Nie ma jednej, uniwersalnej stacji uzdatniania wody, którą można zamontować niezależnie od tego, z jakimi parametrami ma się do czynienia i do jakich się dąży.

Stąd w ofercie możemy spotkać się z różnymi wielkościami stacji uzdatniania wody lub uzdatniaczy wody. Mamy do czynienia nie tylko z wieloma rozmiarami zmiękczaczy wody, ale również innych produktów. Tak samo dotyczy to filtrów narurowych, które należy dopasować do warunków panujących w gospodarstwie domowym (przeczytaj: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?), jak też choćby dużych stacji uzdatniania wody. Dobrym przykładem będzie seria Ecoperla Tower. Każda linia to przynajmniej trzy rozmiary do wyboru (przeczytaj więcej: Przegląd produktów marki Ecoperla z serii Tower).

Czy proces uzdatniania wody jest niezbędny w przypadku wody wodociągowej?

W przeciwieństwie do wody ze studni, woda z wodociągu jest uzdatniana już w zakładach. Spełnia normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącego jakości wody pitnej. W domu możemy „doszlifować” jej parametry. Taka woda nie wymaga więc uzdatniania jako takiego lecz jedynie „podniesienia” jej walorów. Jest to możliwe za pomocą filtrów kuchennych (w przypadku wody pitnej), filtrów mechanicznych, filtrów z węglem aktywnym oraz właśnie zmiękczaczy wody zwanymi także przez niektórych uzdatniaczami wody.

Po co poprawiać jakość wody z wodociągu skoro już została wstępnie oczyszczona w zakładach? Odpowiedź jest prosta. Woda pochodząca z tego ujęcia zawiera stosunkowo wysokie stężenie chloru, przez co zmianie ulega smak i zapach, co może przeszkadzać niektórym osobom. Warto eliminować ten problem, ponieważ woda po filtracji za pomocą choćby systemów odwróconej osmozy ma równie dobry smak i zapach, co wody butelkowane, a rozwiązanie jest o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Oprócz tego należy pamiętać, że jakość wody wodociągowej może być najlepsza, natomiast stan rur, przez które przepływa, często pozostawia wiele do życzenia. Do wody mogą się przedostawać cząstki mechaniczne, z którymi poradzą sobie filtry mechaniczne.

Przegląd uzdatniaczy wody do wody wodociągowej

Warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym cechom uzdatniaczy wody dedykowanym wodzie wodociągowej. Wśród podanych przykładów są zarówno urządzenia, które pomogą w poprawie wody w jednym punkcie, na przykład filtry kuchenne dedykowane wyłącznie do wody do celów spożywczych, jak i kompleksowe, które poprawią jakość wody w całym gospodarstwie domowym.

Filtry kuchenne

To jedne z najpopularniejszych domowych uzdatniaczy wody. Do tej grupy można zaliczyć urządzenia takie jak: dzbanki filtrujące, odwrócona osmoza, ultrafiltracja, nanofiltracja. Są to produkty przeznaczone do poprawy jakości wody na cele spożywcze. Stanowią doskonałą alternatywę wody butelkowanej. Są w stanie oczyścić wodę nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale również do przyrządzania pysznych napojów i potraw na ciepło. Wybór filtrów kuchennych jest tak duży, że każdy z pewnością będzie miał szansę odnaleźć produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w tym tekście: Jaki filtr wybrać do uzdatniania wody w kuchni? Co mamy do wyboru?

Filtry narurowe

W domach korzystających z wody wodociągowej dość często na początku zakłada się filtry narurowe z wkładem mechanicznym. To doskonała ochrona przed większymi cząstkami mechanicznymi podczas awarii lub konserwacji odcinka sieci. Poza tym to również doskonały sposób prefiltracji przed uzdatniaczem wody. Filtry mechaniczne chronią głowicę sterującą i komponenty przed możliwym zapchaniem i awarią.

Zmiękczacz wody

Uzdatniacze wody/ zmiękczacze wody doskonale radzą sobie z często spotykanym w domu osadem powodowanym wysokim stopniem twardości wody. Twardość wody nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka, jak na instalacje hydrauliczne oraz grzewcze, kotły, bojlery, sprzęty AGD. Twarda woda powoduje poważne awarie, a przy okazji utrudnia codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym. Więcej informacji znajdziesz tu: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Jakiego “uzdatniacza wody” szukać? Najlepiej takiego z Ecoperla Perfect System, czyli z systemem odpowiedzialnym za prawidłową, wydajną, bezawaryjną i ekonomiczną pracę. To rozwiązanie posiadają kompaktowe zmiękczacze wody Ecoperla Toro 24, Ecoperla Softcab 25, Ecoperla Vita 25 oraz seria Ecoperla Slimline 24. Jeśli potrzebny jest nieco bardziej wydajny produkt, to warto sprawdzić Ecoperla Softower M.

Kolumna węglowa

Kolumny węglowe stanowią świetny duet ze zmiękczaczem wody. Połączenie tych dwóch uzdatniaczy wody zapewnia miękką wodę w całym domu, do tego pozbawioną chloru, jego pochodnych, substancji toksycznych, zanieczyszczeń powodujących zmiany w smaku i zapachu wody. Dzięki temu woda idealnie nadaje się do wielu zastosowań. Jest rekomendowana do kąpieli dla osób o skórze bardzo wrażliwej, z chorobami skórnymi bądź uczuleniem. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Co usuwają z wody filtry z węglem aktywnym? Czy warto używać?

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Jeśli w domu nie ma zbyt wiele miejsca na zamontowanie oddzielnie zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej, istnieje uzdatniacz wody, który łączy w sobie funkcje obu tych urządzeń. To nowość na rynku, idealna na niewielkie powierzchnie – stacja uzdatniania wody 2w1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Świetnym przykładem takiego produktu jest Ecoperla Hero. Wewnątrz butli epoksydowej znajdują się dwie warstwy złoża. Najpierw woda przepływa przez węgiel aktywny. Następny etap to monosferyczna żywica jonowymienna.

Czym są stacje uzdatniania wody i kiedy je stosować?

Uzdatnianie wody samo w sobie obejmuje procesy technologiczne jak: odżelazianie, odmanganianie czy usuwanie przykrego zapachu i w takim właśnie znaczeniu odnosi się do poprawy jakości wody ze studni.

Woda z własnego ujęcia nie jest oczyszczana w zakładach. Użytkownicy sami muszą zadbać o jej jakość oraz pilnować, aby była w pełni zdatna do użytkowania, a przy tym oczywiście bezpieczna.

Praktycznie nie spotyka się wód z własnego ujęcia, w których nie byłoby problemu żelaza, manganu, twardości wody, nieodpowiedniego zapachu. Zdarzają się azotany, amoniak, związki organiczne, a w niektórych przypadkach nawet bakterie. W takich sytuacjach stosuje się właśnie profesjonalne stacje uzdatniania wody, które radzą sobie z konkretnymi problemami i prawidłowo oczyszczają wodę.

Analiza wody jest najważniejsza!

Przed wyborem właściwego uzdatniacza wody do własnego ujęcia, bardzo ważne jest zlecenie profesjonalnej analizy wody. Dzięki kompleksowemu badaniu wody ze studni można dowiedzieć się, gdzie dokładnie leży problem. Właściciele własnych ujęć powinni zlecić zarówno analizę fizykochemiczną, jaki mikrobiologiczną. Próbka wody jest badana dzięki różnym metodom na specjalistycznej aparaturze. Dokładne wyniki pozwalają bardzo dobrze ocenić stan wody oraz wybrać niezbędne metody jej uzdatniania. Sporo informacji na ten temat jest w artykułach: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?, Analiza wody – praktyczne informacje

Rodzaje uzdatniaczy wody do własnych ujęć

Skoro już tak dokładnie przypatrujemy się rozwiązaniom służącym uzdatnianiu wody, warto omówić też dostępne rodzaje uzdatniaczy wody przeznaczone do własnych ujęć.

Odżelaziacze i odmanganiacze wody

Jednymi z najczęstszych przekroczeń w wodzie z własnego ujęcia jest żelazo, któremu bardzo często towarzyszy także mangan. Obie substancje mogą spowodować wiele szkód technicznych, spowodować mętność, zmianę barwy, a nawet smaku i zapachu. Ponadto to kłopoty w wielu pracach domowych: sprzątaniu, praniu, podczas przyrządzania potraw. Zarówno żelazo, jak i mangan pozostawiają po sobie osad, który oddziałuje na estetykę, ale jest też bardzo trudny do usunięcia. Wiele informacji można znaleźć tutaj: Jak usuwać mangan z wody?, Jak usuwać żelazo z wody?

W celu redukcji żelaza i manganu stosuje się odżelaziacze wody. Wybór tych urządzeń jest duży i działają za pośrednictwem różnych metod. Można wymienić metodę z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania lub z wykorzystaniem nadmanganianu potasu. Ta pierwsza jest szczególnie popularna i uznana przez ekspertów. Wynika to z faktu, że napowietrzanie jest wydajne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych środków na regenerację. Więcej dowiecie się z artykułu: Jak działa odżelaziacz wody?

Stacje wielofunkcyjne

Jeśli pozwalają na to parametry wody, a przekroczenia nie są dość duże, wśród propozycji uzdatniaczy wody pojawia się stacja wielofunkcyjna. To świetne urządzenie, które posiada wewnątrz mieszankę złóż filtracyjnych radzącą sobie aż z pięcioma zanieczyszczeniami występującymi w wodzie. Są to: żelazo, mangan, twardość wody, jon amonowy oraz związki organiczne. Do regeneracji niezbędne jest zastosowanie soli regeneracyjnej. Stacje wielofunkcyjne są naprawdę bardzo skuteczne i wydajne.

Stacje do usuwania azotanów

O występowaniu azotanów w wodzie słyszy się coraz więcej. Są to substancje stanowiące realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Regularne spożywanie nadmiernych ilości, także z wodą pitną, może doprowadzić do wielu dolegliwości, których opis znajduje się w artykule: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie. W celu usunięcia tego problemu stosuje się specjalne stacje do usuwania azotanów z wody, działające w oparciu o wymianę jonową.

Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze to co prawda nie są dosłownie uzdatniacze wody, jednak doskonały środek ochrony przed mikroorganizmami występującymi w wodzie. Promieniowanie UV to metoda fizycznej dezynfekcji wody, która świetnie sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Lampy bakteriobójcze doskonale radzą sobie jeśli skażenie bakteriami w wodzie już wystąpiło lub ochrania przed taką możliwością. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj: Jak działają lampy bakteriobójcze?

To w końcu uzdatniacz wody czy stacja uzdatniania wody?

Wszystko zależy od wykorzystywanego ujęcia wody. W przypadku wody wodociągowej najlepiej zastosować uzdatniacz wody, czyli zmiękczacz wody lub inny filtr (kuchenny, mechaniczny, z węglem aktywnym) dostosowany do potrzeb użytkowników. Z kolei w przypadku wody ze studni należy zastosować profesjonalną stację uzdatniania wody dobraną do obecnego w wodzie problemu.

Jeśli nie wiesz, który uzdatniacz wody będzie najlepszy dla Ciebie, koniecznie odwiedź zakładkę kontakt. Chętnie pomogę w doborze najlepszej metody uzdatniania wody.