Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Rynek filtracji wody stale się poszerza o kolejne profesjonalne urządzenia. Obecnie z łatwością można się pogubić. Wiele osób pyta mnie o uzdatniacze wody. Czym właściwie są? Czym się różnią od stacji uzdatniania wody i kiedy je stosować?

Czym właściwie jest uzdatniacz wody?

Wiele osób używa pojęcia „uzdatniacz wody” w niewłaściwy sposób. Na czacie dostawałem wiele zapytań o cenę i sposób działania uzdatniacza wody. Po dłuższej chwili rozmowy zazwyczaj okazuje się, że chodzi o zmiękczacz wody, czyli urządzenie eliminujące z wody problem wysokiego stopnia twardości.

Uzdatniacze wody, czyli innymi słowy zmiękczacze wody stosuje się w przypadku użytkowania wody wodociągowej.

Czy proces uzdatniania wody jest niezbędny w przypadku wody wodociągowej?

W przeciwieństwie do wody ze studni, woda z wodociągu jest uzdatniana już w zakładach. Spełnia normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra dotyczącego jakości wody pitnej. W domu możemy „doszlifować” jej parametry. Taka woda nie wymaga więc uzdatniania jako takiego lecz jedynie „podniesienia” jej walorów. Jest to możliwe za pomocą filtrów kuchennych (w przypadku wody pitnej), filtrów mechanicznych, filtrów z węglem aktywnym oraz właśnie zmiękczaczy wody zwanymi także przez niektórych uzdatniaczami wody.

Po co poprawiać jakość wody z wodociągu skoro już została wstępnie oczyszczona w zakładach? Odpowiedź jest prosta. Woda pochodząca z tego ujęcia zawiera stosunkowo wysokie stężenie chloru, przez co zmianie ulega smak i zapach, co może przeszkadzać niektórym osobom. Warto eliminować ten problem, ponieważ woda po filtracji za pomocą choćby systemów odwróconej osmozy ma równie dobry smak i zapach, co wody butelkowane, a rozwiązanie jest o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Oprócz tego należy pamiętać, że jakość wody wodociągowej może być najlepsza, natomiast jakość rur przez które przepływa często pozostawia wiele do życzenia. Do wody mogą się przedostawać cząstki mechaniczne, z którymi poradzą sobie filtry mechaniczne.

Uzdatniacze wody/ zmiękczacze wody doskonale radzą sobie z często spotykanym w domu osadem powodowanym wysokim stopniem twardości wody. Twardość wody nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka, jak na instalacje hydrauliczne oraz grzewcze, kotły, bojlery, sprzęty AGD. Twarda woda powoduje poważne awarie, a przy okazji utrudnia codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym.

Jakiego “uzdatniacza wody” szukać? Najlepiej takiego z Ecoperla Perfect System, czyli z systemem odpowiedzialnym za prawidłową, wydajną, bezawaryjną i ekonomiczną pracę. To rozwiązanie posiadają kompaktowe zmiękczacze wody Ecoperla Toro oraz seria Ecoperla Slimline CS.

Czym są stacje uzdatniania wody i kiedy je stosować?

Uzdatnianie wody samo w sobie obejmuje procesy technologiczne jak: odżelazianie, odmanganianie czy usuwanie przykrego zapachu i w takim właśnie znaczeniu odnosi się do poprawy jakości wody ze studni.

Woda z własnego ujęcia nie jest oczyszczana w zakładach. Użytkownicy sami muszą zadbać o jej jakość oraz pilnować, aby była w pełni zdatna do użytkowania, a przy tym oczywiście bezpieczna.

Praktycznie nie spotyka się wód z własnego ujęcia, w których nie byłoby problemu żelaza, manganu, twardości wody, nieodpowiedniego zapachu. Zdarzają się azotany, amoniak, związki organiczne, a w niektórych przypadkach nawet bakterie. W takich sytuacjach stosuje się właśnie profesjonalne stacje uzdatniania wody, które radzą sobie z konkretnymi problemami i prawidłowo oczyszczają wodę.

To w końcu uzdatniacz wody czy stacja uzdatniania wody?

Wszystko zależy od wykorzystywanego ujęcia wody. W przypadku wody wodociągowej najlepiej zastosować uzdatniacz wody, czyli zmiękczacz wody lub inny filtr (kuchenny, mechaniczny, z węglem aktywnym) dostosowany do potrzeb użytkowników.

Z kolei w przypadku wody ze studni należy zastosować profesjonalną stację uzdatniania wody dobraną do obecnego w wodzie problemu.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!