Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wiele osób zastanawia się czy różnica między wodą przed i po instalacji stacji uzdatniania wody faktycznie jest widoczna na pierwszy rzut oka. W dzisiejszym artykule udowodnię, że takie przypadki są dość częste oraz odpowiem na najpopularniejsze pytania dotyczące użytkowania wody po montażu stacji uzdatniania wody.

W wielu przypadkach wcale nie trzeba czekać na wyniki analizy wody, by domyślić się, że z jakością coś jest nie tak. Często użytkownicy po rozpoczęciu korzystania z danego ujęcia zauważają, że smak, zapach lub barwa nie jest taka, jak powinna być i należy podjąć kroki związane nie tylko z poznaniem bezpośredniej przyczyny problemu, ale również z uzdatnianiem wody.

Najważniejszy etap stanowi przeprowadzenie kompleksowej analizy wody pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. O tych kwestiach więcej w artykułach: Analiza wody – praktyczne informacje, Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?, Na czym polega analiza wody?

Zanim jednak oddamy próbkę wody do laboratorium, sami również możemy poczynić kilka obserwacji związanych z właściwościami wody.

Jak można samemu ocenić jakość wody?

Choć własna ocena właściwości organoleptycznych wody nigdy nie będzie w stanie dorównać profesjonalnej analizie wody, to warto samodzielnie poczynić obserwacje dotyczące jakości wody przed montażem stacji uzdatniania oraz po nim. Oto na co najlepiej zwrócić uwagę. W tym przypadku nie ma konieczności zastosowania profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego.

Właściwości organoleptyczne wody, takie jak: smak, zapach, mętność, barwa da się ocenić samodzielnie za pomocą zmysłów.

Smak wody

Woda zdatna do spożycia powinna charakteryzować się naturalnym, delikatnym smakiem, którego jednak nie można sklasyfikować ani jako gorzki, ani słony, ani słodki, ani kwaśny. Nie powinien być łatwy do zidentyfikowania, a już na pewno nie powinien być identyfikowany jako chemiczny.

Zapach wody

Woda do celów spożywczych nie powinna charakteryzować się żadnym wyrazistym zapachem. Dopuszczalne są lekko wyczuwalne zapachy pochodzenia naturalnego, takie jak: rośliny, torfu, kwiatów. Woda nie nadaje się do picia, jeśli wykazuje zapachy pochodzenia nienaturalnego, czyli: nafty, benzyny, smoły lub innego typu zapach określany jako chemiczny.

Barwa wody

Od wody wysokiej jakości wymaga się tego, by była bezbarwna. Zielone zabarwienie wody może być wynikiem obecności substancji organicznych. Z kolei związki humusowe oraz szczątki roślin mogą powodować pomarańczowe, rdzawe, żółtawe lub brązowe zabarwienie wody. Żółte lub brązowe zabarwienie wody może też wynikać z obecności wysokich stężeń żelaza i manganu. Przekroczenia siarki w wodzie mogą powodować jej niebieskie zabarwienie.

Mętność wody

Woda przeznaczona do celów spożywczych i użytkowych powinna być przejrzysta. Najczęstszym powodem powstawania wysokiej mętności wody są drobne cząstki mechaniczne. O tym kłopocie można przeczytać w artykule: Mętność i osady w wodzie

Przy sprawdzaniu tego parametru najlepiej nalać wody do szklanki i chwilę odczekać. Przykładowo w przypadku wody wodociągowej zaraz po nalaniu może być mętna, a po chwili przejrzysta. Przyczyną takiego zjawiska nieraz okazują się pęcherzyki powietrza, które nie świadczą o złej jakości wody.

Sprawdzanie stopnia twardości wody

Oprócz oceny właściwości organoleptycznych wody, w zaciszu domu można przeprowadzić samodzielnie test stopnia twardości wody. Badanie tego typu jest szybkie i z łatwością można się przekonać, jak bardzo wartości zmieniły się po montażu stacji uzdatniania wody.

Test twardości wody można przeprowadzić za pomocą paskowego lub kropelkowego testera. Dokładna instrukcja postępowania została przedstawiona w artykule: Tester twardości wody – jaki wybrać?

Analiza wody – klucz do poznania jej jakości

Choć własne obserwacje właściwości organoleptycznych wody są bardzo pomocne, z całą pewnością nie zastąpią dokładnych wyników analizy wody i warto mieć to na uwadze. W przypadku własnych ujęć przeprowadzenie badania wody jest koniecznością i powinno być regularnie powtarzane.

Należy również mieć na uwadze, ze to właśnie dokładne wyniki analizy wody pozwalają na właściwy dobór metod uzdatniania wody w razie wystąpienia takiej konieczności.

Czy w oczyszczonej wodzie pozostają minerały?

Niezależnie od rodzaju montowanej stacji uzdatniania wody, często u przyszłych użytkowników pojawiają się wątpliwości, co do tego, czy oczyszczoną wodę można na pewno spożywać. W końcu urządzenia takie jak odwrócona osmoza, zmiękczacz wody czy stacja wielofunkcyjna pozbawiają ją części minerałów. Na niektórych forach można przeczytać nawet ostrzeżenia, że taka woda jest wyjałowiona lub demineralizowana.

O tym, czy naprawdę tak jest pisałem już w artykułach: Zmiękczacz wody a zdrowie – co warto wiedzieć? oraz Czy można pić wodę po odwróconej osmozie?

Warto podkreślić i pamiętać, że ilość minerałów przyjmowana z wodą surową, nawet nieuzdatnioną, pochodzącą z kranu jest znikoma, a w dodatku nie są to minerały dobrze przyswajalne przez organizm. Większość osób przegotowuje wodę z kranu, a w ten sposób również dochodzi do utraty minerałów w wodzie.

Składniki mineralne organizm przyswaja głównie z pożywienia, dlatego warto zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę. Okazuje się, że szklanka soku zawiera tyle składników mineralnych, ile znajduje się w ponad 100 litrach wody.

Niektórzy uważają, że woda pozbawiona minerałów jest niesmaczna i ciężko ją spożywać. W takich przypadkach można dodatkowo założyć filtr kuchenny z mineralizatorem, choć absolutnie nie jest to koniecznością.

Czy oczyszczona woda może być podawana na instalacje?

Oczyszczana przez stacje uzdatniania woda nadaje się do zastosowania w instalacjach wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Większą ostrożność należy zachować jedynie, jeśli instalacja została wykonana z miedzi lub posiada miedziane elementy, a jednym z procesów jest zmiękczanie wody. W takim przypadku stopień twardości wody musi być utrzymywany na odpowiednim poziomie. Z jakiego powodu? O tym w artykule: Czy zmiękczanie wody powoduje korozję w instalacjach z miedzi?

Usuwanie z wody substancji odpowiedzialnych za tworzenie wysokiego stopnia twardości, ale również żelaza i manganu ma bardzo pozytywny wpływ na stan instalacji, w tym rur, kotłów grzewczych i innych urządzeń mających styczność z wodą.

Brak osadów to brak problemów z przepływem wody, zachowanie takiej samej wydajności, brak problemów z miejscowymi przegrzaniami i odpadaniem osadu ze ścian. Dzięki wodzie o odpowiedniej jakości nie dojdzie do zarastania światła rur, szybkiego rozwoju mikrobiologii, występowanie korozji będzie znacznie mniejsze. Odpowiednia jakość wody to również niższe rachunki za ogrzewanie. Ten temat poruszałem już w artykule: Przed włączeniem centralnego ogrzewania pomyśl o zmiękczaczu wody

O wpływie twardej wody na instalacje przeczytacie w artykułach: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! oraz Co to jest kamień w wodzie?

O skutkach użytkowania wody bogatej w żelazo nie tylko w przypadku domowych instalacji można dowiedzieć się stąd: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Ocena jakości wody przed i po instalacji stacji uzdatniania wody – case study

Inspiracją do dzisiejszego artykułu było video na kanale Co Dziś Robimy prezentujące test jakości wody przed i po montażu stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multitower M ze wstępną filtracją mechaniczną za pomocą filtra narurowego z serii Atlas Filtri Sanic z powłoką bakteriostatyczną.

Informacje o kanale Co Dziś Robimy pojawiły się już w zeszłym tygodniu przy okazji artykułu: Jak wygląda instalacja stacji uzdatniania wody? Warto przypomnieć, że bohaterowie pokazują w swoich filmach kolejne etapy budowy domu metodą gospodarczą za 150 tysięcy złotych. Dom powstaje według projektu Łukasza Budowlańca.

Na posesji nie było możliwości doprowadzenia sieci wodociągowej, więc główne ujęcie wody stanowi wywiercona studnia. Podczas testów jakości wody okazało się, że ta nie jest najwyższej jakości i są w niej obecne przekroczenia żelaza oraz manganu, a w dodatku występuje wysoki stopień twardości wody. Ze względu na parametry pojawiła się konieczność założenia centralnej stacji uzdatniania wody.

Skutecznym sposobem na poprawę jakości wody okazała się stacja wielofunkcyjna z serii Ecoperla Tower, która dzięki specjalnie dobranej mieszance złóż filtracyjnych jest w stanie poradzić sobie z pięcioma problemami, jakie najczęściej dotyczą wody z własnego ujęcia: żelaza, manganu, wysokiego stopnia twardości wody, związków organicznych, jonu amonowego. O stacjach wielofunkcyjnych można przeczytać więcej w artykule: Filtr wielofunkcyjny – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Tydzień po montażu stacji bohaterowie kanału Co Dziś Robimy postanowili przeprowadzić test, obrazujący zmiany, jakie zaszły w jakości wody użytkowej. Oto rezultaty:

Różnicę w jakości wody widać już na pierwszy rzut oka. Jak wspominają sami bohaterowie filmu, należy pamiętać, że proces uzdatniania wody wiąże się nie tylko z poprawą jej właściwości organoleptycznych, ale i ochroną przed awariami, osadem powstającym wewnątrz instalacji i na armaturze oraz innymi negatywnymi skutkami.

Jeśli tylko pozwalają na to parametry wody, sposobem na kilka przekroczeń może okazać się właśnie stacja wielofunkcyjna. Niewątpliwym plusem zastosowania takiego rozwiązania jest potrzeba zagospodarowania stosunkowo niewielkiej przestrzeni na montaż oraz mniejsze koszty eksploatacji niż w przypadku kilku osobnych urządzeń filtracyjnych.

Należy brać pod uwagę, że w przypadku stacji wielofunkcyjnych woda musi zostać zmiękczona całkowicie, a regeneracja przeprowadzana jest za pomocą roztworu solanki.

Uzdatniona w ten sposób woda nadaje się do celów użytkowych i spożywczych, ponadto jest przyjazna domowym instalacjom.

Aby zainstalowana stacja uzdatniania wody działała prawidłowo, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika solanki i serwisie urządzenia.

Przekonaj się na własne oczy

Video z kanału Co Dziś Robimy udowadnia, jak wielkie zmiany mogą zajść w wodzie po uzdatnianiu i że bez problemu można je zaobserwować gołym okiem. Nie ma co obawiać się instalacji stacji uzdatniania wody, ponieważ ich głównym zadaniem jest zwiększenie komfortu użytkowania wody i uczynienie jej w pełni bezpiecznej dla użytkowników. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwej stacji uzdatniania wody, zapraszam do kontaktu.