Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dzisiejszy wpis publikuję dość spontanicznie, a skłoniła mnie do tego (kolejna) wiadomość na czacie. Ostatnio widzę plagę zaniedbanych Klientów, którzy kupili gdzieś stację uzdatniania wody, bo “ktoś im doradził”. Po roku jednak, w razie pytań lub problemów, telefon po drugiej stronie (sprzedawcy) jest głuchy. Kupujący finalnie szukają pomocy gdziekolwiek, ponieważ ich stacja nie działa poprawnie, w ogóle nie działa lub (co gorsza) uległa awarii, zalała kotłownię/piwnicę i wyrządziła ogromne materialne szkody.

Z roku na rok coraz więcej firm z branży filtracji wody pojawia się na polskim rynku. Wydaje się to naturalne, ponieważ uzdatnianie wody w sektorze domowym staje się bardzo powszechne (może nie tak bardzo jak fotowoltaika czy pompy ciepła, ale zapotrzebowanie na pewno rośnie). Niestety, za uzdatnianie wody zabierają się ludzie niekompetentni lub po prostu łasi na “łatwy zarobek”. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże chociaż kilku osobom uniknąć błędu zakupu stacji uzdatniania wody od niewłaściwego sprzedawcy. I żeby było jasne – nie twierdzę, że zakup stacji uzdatniania wody z naszego sklepu to jedyne rozwiązanie. W Polsce oprócz marki Ecoperla czy firmy Klarsan działa przynajmniej kilka rzetelnych firm, które znam osobiście.

Co charakteryzuje branżę uzdatniania wody?

 • W naszej branży wiele firm “znika” po roku, dwóch latach i Klient zostaje bez wsparcia gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Codziennie piszą do mnie Klienci, którzy zostali na lodzie.
 • Wiele komponentów stacji uzdatniania wody z roku na rok ulega zmianie, dlatego upewnij się, że sprzedawca będzie miał części zamienne do Twojego systemu, jak zadzwonisz do niego za kilka lat.
 • Duże firmy mają swoich serwisantów, którzy obsługują dane rejony Polski. Są w stanie dotrzeć do Klienta w ciągu kilku dni. W małych firmach możesz nie doczekać się przyjazdu serwisu, bo takowego po prostu nie ma.
 • Małe sklepy, które zazwyczaj walczą cenowo, prowadzą działalność ze swojego domu, nie mają wsparcia technicznego ani serwisowego. W wielu przypadkach nawet nie znają się na technologii uzdatniania wody.
 • Małe firmy są zazwyczaj nieubezpieczone na wypadek dużych awarii u Klienta i potencjalnego zalania kotłowni, piwniczy czy garażu. W razie problemu, możesz zostać na lodzie lub walczyć w sądzie.
 • Czasami sprzęt do uzdatniania wody dobiera hydraulik, który nie ma specjalistycznej wiedzy na temat uzdatniania wody, tylko oferuje to, co mają akurat w hurtowni instalacyjnej.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

 • Gdy sprzedawca dobiera Ci sprzęt do uzdatniania wody ze studni bez konieczności pokazania wyników analizy wody.
 • Gdy sprzedawca oferuje Ci stację wielofunkcyjną lub zmiękczacz wody na znaczne przekroczenia żelaza i manganu.
 • Gdy sprzedawca oferuje Ci odżelaziacz z komorą sprężonego powietrza na znaczne przekroczenia żelaza i manganu i mocny zapach siarkowodoru.
 • Gdy sprzedawca nie posiada swojego laboratorium, które umożliwia wykonać testy obciążeniowe, często niezbędne podczas doboru uzdatniania wody.
 • Gdy sprzedawca zapach siarkowodoru chce zredukować filtrem węglowym (jedyna opcja usunięcia zapachu “zgniłych jaj” to napowietrzanie wody)
 • Gdy sprzedawca chce Cię przekonać do zakupu podkreślając niską cenę (zobacz dlaczego nie warto oszczędzać na stacjach uzdatniania wody)
 • Gdy sprzedawca chce Cię przekonać do zakupu drogiej stacji, ale nie umie uargumentować z czego wynika wysoka cena (zobacz Ile kosztuje uzdatnianie wody i dlaczego tak dużo?)

To co masz właściwie zrobić?

Jeżeli nie należysz do grona osób, które poświęcają dwa miesiące na lekturę danej tematyki w całym internecie, to sugeruję wysłać zapytanie ofertowe do 3-4 firm i porównać technologię, rodzaj urządzeń czy chociażby ich ilość. Wiele może pokazać nam sam sposób rozmowy z Klientem czy czas oczekiwania na odpowiedź od sprzedawcy. Możesz zaczerpnąć wiedzę z forum Muratordom oraz grup branżowych na Facebook’u. Możesz przeczytać opinie na temat danej firmy oraz zobaczyć jej realizacje na stronie internetowej. Jeżeli oferta jest dla Ciebie za droga, to zawsze możesz zapytać z czego wynika różnica cenowa między ofertą przedstawioną przez firmę X i Y. Wykaż minimum zaangażowania, a na pewno będziesz bardziej zadowolony z działania swojej stacji uzdatniania wody. Jeżeli masz pytania, zapraszam do kontaktu.