Zmiękczacze wody

Centralne zmiękczacze wody uzdatniają wodę kompleksowo redukując twardość wody w całym domu. Urządzenia są bezobsługowe i regenerują się automatycznie. Zmiękczacze wody działają w oparciu o żywicę jonowymienną.

Zobacz jaki zmiękczacz wody wybrać. Twarda woda to problem naszego kraju. Odkładający się kamień kotłowy jest szkodliwy nie tylko ze względów estetycznych, ale także szkodzi naszemu zdrowiu. Twardość wody wywołana jest przez obecność związków wapnia i magnezu. W zależności od temperatury wytrącają się związki powodując osad czy kamień.

Twarda woda to same problemy

Cyfra 1

Musimy używać więcej detergentów (np. proszku do prania)

 
Cyfra 2

Po kąpieli w twardej wodzie skóra jest podrażniona, przesuszona i swędzi.

 
Cyfra 3

Niszczą się ubrania w praniu, są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku

 
Cyfra 4

Woda zabiera właściwości odżywcze pokarmów, które są w niej gotowane

 
Cyfra 5

Kamień osadza się na armaturze tworząc białe naloty

 
Cyfra 6

Twarda woda niszczy instalacje grzewcze, urządzenia AGD

 

Centralny zmiękczacz wody

Kompleksowym rozwiązaniem takiego problemu jest użycie centralnego zmiękczacza wody. Jest to specjalna butla wypełniona złożem z głowicą sterującą oraz zbiornikiem na solankę. Zmiękczacze wody występują też w formie kompaktowej. Wtedy butla ze złożem i zbiornik na solankę znajdują się w jednej obudowie.
Butla – uniwersalna, wykorzystywana do centralnych urządzeń uzdatniających wodę. Butla wykonana jest zazwyczaj z polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym i żywicą epoksydową (musi być na tyle wytrzymała, by znieść wysokie ciśnienie).

W zależności od pożądanej wydajności zmiękczacza wody – dobierana jest dana wielkość butli. Butle posiadają wymiary podawane w calach (np. 10×44 – 10 cali średnica, 44 cali wysokość).

Złoże – najczęściej stosowane są jonowymienniki. Złoże jonowymienne posiada zdolność wymiany swoich jonów na jony z wody.

Po przepuszczeniu wody przez to złoże następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Do regeneracji złoża używa się soli kamiennej.

Dwie butle ciśnieniowe
Schemat instalacji zmiękczacza wody
Głowica sterująca – steruje cyklami regeneracji żywicy jonowymiennej. Głowica jest odpowiedzialna za to jak często wykonywać regenerację oraz jaką ilość soli pobrać do regeneracji złoża.

Zazwyczaj stosowane są głowice objętościowe – obliczające ile wody przepływa przez zmiękczacz wody i w oparciu o te dane wykonujące regenerację złoża solanką.

Głowice objętościowe można również używać jako głowice czasowe (ustalić z góry co ile dni ma być wykonywane płukanie).

Instalacja zmiękczacza wody pomaga rozwiązać wszelkie problemy z twardą wodą. Zmiękczacze wody usuwają uporczywy problem z zaciekami (np. na drzwiach od kabiny prysznicowej), kamieniem (na armaturze, w czajnikach, na grzałkach grzewczych) czy osadem (w kawie, herbacie).

Twardość wody w Polsce

W 2010 roku firma Brita przeprowadziła badanie wody w domach Polaków.

Przebadano około 500 mieszkań w 10 różnych miastach.

Otóż, zdecydowanie najtwardszą wodę mają mieszkańcy Gdańska – 22,48 °n. Potem „długo, długo nic” i w rankingu pojawiają się kolejne trzy miasta, ze średnio twardą wodą – Lublin (15,5), Poznań (14,42) i Wrocław (14,34), a także Warszawa (11,82) – tej ostatniej niewiele jednak brakuje do kategorii wody miękkiej. Z kolei Łódź (10,46) i Białystok (10,25) mogą pochwalić się już miękką wodą, ale na granicy twardości. Miękką wodę mają także małopolskie miasta: Kraków (7,78) i Zakopane (7,34). Bardzo miękka woda – zaledwie 4,52 °n – jest w Katowicach.

Analiza twardości wody w Polsce