Strona główna » Blog » Jak usunąć glifosat z wody?

Jak usunąć glifosat z wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 13, 2024

Glifosat w wodzie to coraz powszechniejsze i bardzo niepokojące zjawisko. Na szczęście istnieją skuteczne metody usuwania glifosatu z wody. Odwrócona osmoza, ultrafiltracja i adsorpcja na węglu aktywnym to idealne rozwiązanie do każdego domu.

Spis treści:

Glifosat – co warto wiedzieć?

Od strony chemicznej glifosat to związek organiczny z grupy fosfonianów, będący aktywnym składnikiem niektórych nieselektywnych produktów chwastobójczych. Trzeba bowiem pamiętać, że glifosat w praktyce nie jest stosowany samodzielnie. W masowej świadomości występuje pod nazwą handlową Roundup.

W latach 70. ubiegłego wieku wprowadziła go na rynek amerykańska firma Monsanto (obecnie koncern Bayer). Od tamtego czasu glifosat został dopuszczony do użytku w ponad 100 krajach na całym świecie. Według danych opublikowanych w Environmental Sciences Europe w 2016 r., globalna produkcja tego herbicydu od 1995 do 2014 r. wzrosła piętnastokrotnie[1], dlatego glifosat w wodzie staje się coraz większym problemem.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Pesticide Action Network Europe glifosat i jego metabolit AMPA wykryto w 17 z 23 próbek (74%), w 11 z 12 państw europejskich, z terenu których pobrano próbki wody[2]. Pomimo wielu sygnałów alarmowych, glifosat jest nadal regularnie stosowany w rolnictwie przemysłowym.

Rolnicy używają glifosat do zwalczania chwastów, ale bywa też wykorzystywany w przestrzeni publicznej, w parkach i na trawnikach, do likwidacji niepożądanej roślinności. Szacuje się. że do 2031 r. wartość rynku herbicydów bazujących na glifosacie osiągnie wartość około 17,7 miliarda USD[3].

Jak glifosat trafia do wody pitnej?

Rozprowadzony na polu, glifosat stosunkowo szybko przedostaje się do gleby skąd, w czasie deszczu, trafia do rzek i strumieni, albo wędruje jeszcze głębiej, czyli do źródeł wód gruntowych. Zarówno z wód powierzchniowych, jak i z ujęć podziemnych jest pozyskiwana woda pitna, która siecią wodociągową dostaje się do naszych domów i mieszkań.

Glifosat w wodzie i związane z tym zagrożenia

Choć wiele osób chce wiedzieć, jak usunąć pestycydy z wody pitnej, w kwestii samego glifosatu świadomość wciąż pozostaje niewielka. Jako herbicyd glifosat skutecznie zwalcza chwasty, ale jednocześnie wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Powoduje między innymi masowe wymieranie pszczół, dżdżownic i większych zwierząt. Zabija również żyjące w glebie pożyteczne bakterie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podobnie jak Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała glifosat jako czynnik potencjalnie kancerogenny. Niestety nie zakazano jego produkcji i stosowania[4].

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, glifosat powodował negatywne skutki rozwojowe, w tym zmniejszenie masy ciała i układu kostnego. Długotrwałe przyjmowanie glifosatu generowało również pewne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym zmiany gruczołu ślinowego u gryzoni. ​

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opublikowała obszerny raport na temat glifosatu, w szczególności dotyczący obecności tego związku w wodzie pitnej. Dowiadujemy się z niego, że narażenie na glifosat można łączyć z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak bezpłodność, choroby neurologiczne, zaburzenia hormonalne, czy nowotwory[5]. Pojawiają się również pierwsze badania opisujące potencjalny wpływ tej substancji na przebieg ciąży oraz rozwój płodu.

Z drugiej strony, nadal nie znamy szczegółów tego, w jaki glifosat może wywoływać raka, czy poziomu ekspozycji, powyżej którego wzrasta ryzyko zachorowania. Warto jednak wiedzieć, że choć powiązanie glifosatu z przebiegiem wymienionych schorzeń wymaga dalszych analiz.

Technologie usuwania glifosatu z wody

Zakłady wodociągowe mają obowiązek uzdatniać wodę zgodnie z tym, co mówią aktualne normy wody pitnej. Z drugiej strony, nie wszystkie stosowane w nich rozwiązania usuwają 100 proc. glifosatu. W przypadku wody z własnego ujęcia, o jej czystość musi zadbać sam właściciel studni. Aktualnie dyskutowana jest kwestia zakazu stosowania glifosatu, ale do tego jeszcze daleka droga. Tymczasem warto filtrować wodę przeznaczoną zarówno do spożycia, jak i do celów użytkowych. Należy również pamiętać, że dobór odpowiedniej metody nie zawsze wydaje się oczywisty. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, warto poznać opinię specjalisty.

Darmowa konsultacja

Wraz z postępem technologicznym rozwijają się metody uzdatniania wody, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie większości szkodliwych substancji, które mogą znajdować się w kranówce. W obliczu tych wszystkich rozwiązań nie zawsze jednak wiadomo, jaki filtr kuchenny wybrać, albo jak usunąć glifosat z wody w całym domu.

Najbardziej skuteczne metody usuwania glifosatu z wody to aktualnie filtracja membranowa (odwrócona osmoza i ultrafiltracja) oraz adsorpcja na węglu aktywnym.

Na podstawie dostępnych badań wydaje się, że główna droga narażenia organizmu ludzkiego na glifosat to przyjmowanie go ze skażoną żywnością oraz wodą. Właśnie dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego systemu filtrującego.

Usuwanie glifosatu z wody – przegląd rozwiązań do domu

W przypadku wody spożywczej, najlepszym rozwiązaniem są filtry kuchenne, które zazwyczaj montuje się pod zlewem. To wyjątkowo szeroka kategoria produktów, dlatego każdy znajdzie w niej urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Aby uzyskać czystą kranówkę w całym domu konieczny jest montaż centralnej stacji uzdatniania wody.

Filtracja membranowa i węgiel aktywny do kuchni

Odwrócona osmoza to obecnie najdokładniejsza metoda filtracji wody w warunkach domowych. Usuwa nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, w tym szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Nowoczesne systemy odwróconej osmozy to wielostopniowe urządzenia, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom, takim jak wkłady rewitalizujące Ecoperla Elixir, dodatkowo uzupełnią niedobory minerałów w organizmie. Filtry tego typu zajmują niewiele przestrzeni i montowane są w zabudowie kuchennej. Picie wody osmotycznej nie wszystkich jednak przekonuje.

Kiedy tłumaczę jak działa odwrócona osmoza, niektóre osoby obawiają się utraty minerałów z wody. W takiej sytuacji polecam filtr kuchenny z ultrafiltracją, który wyeliminuje z niej zanieczyszczenia o średnicy poniżej 0,1 mikrona, ale pozostawi magnez czy wapń.

Piotr Pisarski

Warto wówczas rozważyć montaż Ecoperla Profine POU 2 lub Ecoperla Profine POU 3 z dodatkowym wkładem mechanicznym. To idealny sposób na doszlifowanie jakości wody pitnej, jeśli w domu znajduje się już centralna stacja uzdatniania wody. Po filtracji kranówka jest smaczna, ma neutralny zapach i barwę, a jednocześnie nie zawiera glifosatu, ani innych szkodliwych zanieczyszczeń.

Centralna stacja uzdatniania wody na cały dom

Wyjątkowe właściwości węgla aktywnego wykorzystuje się również w urządzeniach uzdatniających wodę na cały dom. Kolumny węglowe, bo o nich mowa, mogą pracować samodzielnie lub jako jeden z etapów stacji uzdatniania wody. Najlepiej sprawdzają się jednak w połączeniu ze zmiękczaczami wody.

Osobom, które poszukują najbardziej skutecznych rozwiązań, polecam zazwyczaj kolumny węglowe Ecoperla Carbotower S, M lub L. Rozmiar dobiera się m.in. w zależności od zapotrzebowania na wodę i jej składu fizykochemicznego. Oprócz glifosatu, czy innych pestycydów, Ecoperla Carbotower usunie również chlor i jego pochodne, dzięki czemu woda będzie smaczniejsza i stanie się przyjazna dla skóry podczas kąpieli.

Piotr Pisarski

Jeśli w domu nie ma miejsca na zestaw składający się z kolumny węglowej oraz zmiękczacza wody, wtedy doskonale sprawdzi się urządzenie 2w1, takie jak Ecoperla Hero. Złoże filtracyjne w tym modelu obejmuje dwie warstwy – aktywny węgiel impregnowany srebrem oraz monosferyczną żywicę jonowymienną. Woda przepływa przez nie po kolei, najpierw przez węgiel aktywny, a potem przez złoże zmiękczające.

Jak zminimalizować ryzyko narażenia na glifosat w wodzie?

Powszechność stosowania glifosatu spowodowała, że w krótkim czasie stał się niemal wszechobecny w środowisku. Co jakiś czas do świadomości opinii publicznej docierają badania, w których zostaje wykryty w żywności, w powietrzu, czy w glebie. Coraz częściej naukowcy znajdują też glifosat w wodzie gruntowej, powierzchniowej, a nawet deszczowej. Warto jednak pamiętać, że samo usuwanie glifosatu z wody to za mało. Trzeba również ograniczyć ekspozycję na ten związek, co można zrobić na kilka sposobów.

  • Stosuj tylko sprawdzone metody usuwania glifosatu z wody
  • Wybieraj żywność ekologiczną pochodzącą z gospodarstw, które nie używają syntetycznych herbicydów
  • Zrezygnuj z Roundupu oraz innych preparatów z glifosatem do ochrony swoich upraw
  • Popieraj inicjatywy mające na celu eliminację glifosatu z rolnictwa przemysłowego

Jak usunąć glifosat z wody – podsumowanie

W dzisiejszych czasach naturalnym elementem życia każdego świadomego człowieka jest troska o zdrowie swojej rodziny. Aby uzyskać stały dostęp do czystej i świeżej wody, warto zainwestować w rozwiązania od sprawdzonych producentów. Montując system uzdatniania wody bazujący na filtracji membranowej lub adsorpcji na węglu aktywnym zyskujesz pewność, że kranówka jest wolna od glifosatu i innych pestycydów.

Bibliografia:

  1. https://www.ewg.org/news-insights/news-release/study-monsantos-glyphosate-most-heavily-used-weed-killer-history
  2. https://www.pan-europe.info/resources/reports/2023/09/glyphosate-polluting-our-waters-all-across-europe
  3. https://www.transparencymarketresearch.com/glyphosate-market.html
  4. https://www.agrofakt.pl/stosowanie-glifosatu-nadal-legalne-ale-na-nowych-warunkach/
  5. https://extension.psu.edu/glyphosate-roundup-understanding-risks-to-human-health
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.