Strona główna » Blog » Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 21, 2024

Nieprzyjemny zapach wody może mieć różne przyczyny. W zależności od źródła tego problemu najczęściej stosuje się napowietrzanie wody poprzedzające proces odżelaziania oraz adsorpcję na węglu aktywnym. Wybór optymalnej technologii nie zawsze jest oczywisty.

Spis treści:

Zapach wody – co warto wiedzieć?

Zapach jest podstawową cechą fizyczną, na bazie której ocenia się jakość wody oraz jej zdatność do celów spożywczych i użytkowych. Normy wody pitnej mówią, że powinna być ona bezwonna lub może się charakteryzować delikatnym zapachem roślinnym. Każdy inny zapach, który można wyczuć podczas użytkowania kranówki, świadczy o obecności w niej zanieczyszczeń. Źródło problemu należy w takim przypadku zidentyfikować, a następnie podjąć działania mające na celu przywrócenie prawidłowych parametrów fizykochemicznych. Dobór optymalnej metody uzdatniania wody często jednak wymaga posiadania wiedzy i doświadczenia. Warto zatem w tej kwestii poprosić o pomoc specjalistę z branży, który krok po kroku wyjaśni jak usunąć nieprzyjemny zapach wody.

Darmowa konsultacja

Oznaczanie zapachu wody

Brzydki aromat wody to pojęcie stosunkowo rozległe i z pewnością niejednoznaczne. Woda charakteryzuje się bowiem szerokim spektrum zapachów, które często zależą od percepcji osoby wąchającej wodę. Podczas badania wody osoby pracujące w laboratorium zwracają uwagę na dwie cechy charakterystyczne wody – rodzaj zapachu oraz jego intensywność. Ta druga cecha jest oceniana w skali od 0 do 5, przy czym 0 to brak zapachu, natomiast 5 odzwierciedla zapach bardzo intensywny.

Pomimo rozwoju zaawansowanych technik pomiarowych, w dalszym ciągu najlepszy sposób oznaczania zapachu wody to metoda organoleptyczna, czyli wąchanie próbki.

Skąd się bierze zapach w wodzie?

Zapachy występujące w wodzie można podzielić na roślinne i gnilne. Najczęściej występujący i łatwy do scharakteryzowania jest zapach gnilny, do którego można zaliczyć aromat pleśni, siarkowodoru, fekaliów, stęchlizny, a także specyficzne zapachy chloru, fenolu, nafty, acetonu, smoły, albo rdzy. Zapach w wodzie jest zazwyczaj wynikiem obecności w niej lotnych związków chemicznych. Tego typu zanieczyszczenia mogą pojawić się na drodze rozkładu substancji organicznych i nieorganicznych (działalność mikroorganizmów), ale nie tylko.

Nieprzyjemny zapach bywa też spowodowany przez wprowadzenie do wody obcych związków. Aromat kojarzony z olejami lub benzyną świadczy o obecności substancji ropopochodnych, a przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieszczelność w studni. Nadmiar preparatów do dezynfekcji powoduje z kolei charakterystyczną woń chloru. Jeżeli natomiast ciecz ma neutralny zapach w studni, ale brzydko pachnie po wypłynięciu z kranu, wówczas prawdopodobnie w instalacji rozwinęły się baterie. Na takie zagrożenia najbardziej narażony jest zbiornik magazynujący ciepłą wodę oraz podgrzewacz.

Nieprzyjemny zapach wody może się pojawić zarówno w kranówce pochodzącej ze studni, jak i z sieci wodociągowej. Niekiedy problem dotyczy tylko wody ciepłej. W zależności od przyczyny nieprzyjemnego zapachu kranówki, należy podjąć odpowiednie działania.

Jak usunąć zapach siarkowodoru z wody?

Bardzo charakterystyczny zapach siarkowodoru przypomina aromat zgniłych jaj. Takie zjawisko może dotyczyć zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, a optymalny sposób postępowania zależy od źródła problemu. Wbrew pozorom, taka sytuacja dotyczy nie tylko wody studziennej, ale również kranówki czerpanej z wodociągu. Jeżeli woda jest czysta, a mimo to wyczuwa się zapach zgniłych jaj, wówczas problem może stanowić anoda w podgrzewaczu wody stanowiąca doskonałe siedlisko dla rozwoju bakterii.

Ponieważ zapach zgniłych jaj może świadczyć o obecności różnych zanieczyszczeń, wiedza o tym jak usunąć siarkowodór z wody jest ważna nie tylko w kontekście parametrów organoleptycznych kranówki, ale również jej wpływu na zdrowie.

Jak usunąć chemiczny zapach wody?

Chemiczny zapach wody to sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych użytkowników, gdyż takiej kranówki nie wolno spożywać. Specyficzny zapach benzyny lub innej substancji ropopochodnej może pojawić się w wodzie jako efekt nieszczelności studni, awarii urządzenia lub wycieku. Jeśli problem dotyczy wody z sieci, należy o tym natychmiast zawiadomić zakład wodociągowy. W przypadku własnego ujęcia usuwanie nieprzyjemnego zapachu wody należy poprzedzić analizą jej składu.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że woda studzienna została skażona substancjami ropopochodnymi, nie wolno przeprowadzać dezynfekcji z użyciem chloru. Powstające w wyniku zachodzącej reakcji związki chemiczne są silnie trujące!

Jeśli zapach ropy pojawił się w wodzie wodociągowej należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do lokalnego dostawcy. W przypadku własnego ujęcia pierwszym krokiem jest znalezienie źródła problemu oraz zabezpieczenie miejsca, z którego substancje ropopochodne trafiają do wody. Działania naprawcze w pierwszej fazie obejmują wypompowanie wody ze studni. Dodatkowo, do wnętrza można wsypać węgiel aktywny, a następnie dokładnie go wypłukać.

Jeśli w wodzie pojawiły się kiedykolwiek substancje ropopochodne, zalecam montaż centralnej kolumny węglowej. Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej, węgiel aktywny adsorbuje do 99 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialnych za pogorszenie parametrów organoleptycznych wody.

Piotr Pisarski

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower, dostępne w trzech rozmiarach, skutecznie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń organicznych, a do regeneracji złoża wykorzystywana jest jedynie woda.

Jak usunąć zapach chloru z wody?

Zapach chloru w wodzie jest związany z procesem dezynfekcji instalacji. Chlorowanie odkaża ją eliminując ryzyko rozwoju mikroorganizmów wewnątrz. Z drugiej strony, ubocznym skutkiem takiego rozwiązania jest woda o nieprzyjemnym zapachu, w dodatku działająca drażniąco na skórę podczas mycia i kąpieli. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce wiedzieć jak usunąć chlor z wody szybko i skutecznie. Problem wyeliminują kolumny węglowe.

Adsorpcja na węglu aktywnym to prosty sposób na to, aby poprawić wszystkie parametry organoleptyczne wody. Jeśli woda w w domu charakteryzuje się ponadto wysokim stopniem twardości, wówczas można zainstalować kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak Ecoperla Hero. W przypadku wody przeznaczonej do spożycia, najlepiej sprawdzają się filtry kuchenne, w tym system odwróconej osmozy Ecoperla Revo.

Jak usunąć metaliczny zapach wody?

Metaliczny zapach wody można najczęściej określić jako zapach rdzy. Jeśli taki problem pojawia się podczas korzystania z wody wodociągowej, prawdopodobnie uszkodzona została instalacja. Trzeba o tym fakcie zawiadomić zakład wodociągowy lub administrację budynku. W przypadku własnego ujęcia, kłopotem należy zająć się samodzielnie. Prawdopodobna przyczyna metalicznego zapachu to mangan i żelazo w wodzie w ponadnormatywnym stężeniu. Wysokie stężenie tych metali może wpływać również na inne parametry organoleptyczne wody, takie jak barwa czy smak. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż profesjonalnej stacji uzdatniania wody w postaci odżelaziacza wody.

Odpowiednio dobrane odmanganiacze i odżelaziacze wody usuną nawet wysokie przekroczenia tych pierwiastków, również przy dużym zapotrzebowaniu na kranówkę.

Do tego celu najlepiej sprawdzają się urządzenia wykorzystujące napowietrzanie wody. W takim przypadku woda jest wstępnie wzbogacana w tlen za pomocą zewnętrznego aeratora lub poduszki sprężonego powietrza. Następnie trafia na złoże odżelaziające, na którym zatrzymywane są zanieczyszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie można wyeliminować z wody również siarkowodór odpowiedzialny za zapach zgniłych jaj.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ciepłej wody?

Przykry zapach może się pojawiać tylko w przypadku ciepłej wody, a przyczyną tego problemu bywa anoda w podgrzewaczu wody. Problem z zapachem w ciepłej wodzie można ograniczyć przez okresowe przegrzewanie podgrzewacza wody lub chlorowanie instalacji.

Jeżeli pojawia się nieprzyjemny zapach w wodzie zawierającej podwyższone ilości żelaza czy manganu to najskuteczniejszą metodą jest wspomniane już napowietrzenie wody. Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów. W czasie napowietrzania z wody są usuwane lotne związki, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wprowadzone powietrze powoduje, że w wodzie znajduje się nadmiar tlenu, więc nie mogą się w niej rozwijać bakterie beztlenowe. Warto zapamiętać, że tlen w wodzie jest konieczny do usuwania żelaza w większości typowych rozwiązań.

Napowietrzanie może być prowadzone przy pomocy zwężki napowietrzającej w napowietrzaczu wody lub sprężarki bezolejowej, przy czym konieczny jest wówczas montaż zbiornika bezprzeponowego. Na rynku są również dostępne systemy umożliwiające napowietrzenie wody bez konieczności instalacji hydroforu bezprzeponowego. Pod tym względem wyróżnia się urządzenie polskiego producenta Ecoperla Oxytower. Warto natomiast pamiętać, że napowietrzenie jest w tym przypadku mniejsze niż w klasycznym odżelaziaczu wody i możliwość zastosowania tego rozwiązania jest uzależniona od parametrów wody.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody – podsumowanie

Nieprawidłowy zapach wody może mieć różne przyczyny. W celu eliminacji problemu najważniejsza jest prawidłowa ocena tego parametru oraz identyfikacja jego źródeł. Dysponując wynikami analizy wody oraz fachową wiedzą, jak usunąć nieprzyjemny zapach wody, łatwiej dobrać optymalną ścieżkę postępowania. Decydując się na montaż konkretnych rozwiązań, bez wątpienia warto postawić na propozycje od liderów w branży uzdatniania wody. W kwestii zdrowia całej rodziny nie ma bowiem miejsca na żadne kompromisy.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.