Strona główna » Blog » Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: kwi 22, 2024

Nieprzyjemny zapach wody może mieć różne przyczyny. W zależności od źródła tego problemu należy zastosować odpowiednio dopasowaną metodę uzdatniania wody. Najczęściej stosuje się odżelazianie wody oraz adsorpcję na węglu aktywnym. Wybór optymalnej technologii nie zawsze jest oczywisty.

Spis treści:

Zapach wody – co warto wiedzieć?

Zapach jest podstawową cechą fizyczną, na bazie której ocenia się jakość wody oraz jej zdatność do celów spożywczych i użytkowych. Normy wody pitnej mówią, że powinna być ona bezwonna lub może się charakteryzować delikatnym zapachem roślinnym. Każdy inny zapach, który można wyczuć podczas użytkowania kranówki, świadczy o obecności w niej zanieczyszczeń. Źródło problemu należy zidentyfikować, a następnie podjąć działania mające na celu przywrócenie prawidłowych parametrów fizykochemicznych wody. Ponieważ dobór optymalnej metody uzdatniania wody często wymaga doświadczenia, warto poprosić o pomoc specjalistę z branży.

Darmowa konsultacja

Oznaczanie zapachu wody

Brzydki aromat wody to pojęcie stosunkowo szerokie i z pewnością niejednoznaczne. Woda charakteryzuje się bowiem szerokim spektrum zapachów, które często zależą od percepcji osoby wąchającej wodę. Podczas badania wody osoby pracujące w laboratorium zwracają uwagę na dwie cechy charakterystyczne wody – rodzaj zapachu oraz jego intensywność. Ta druga cecha jest oceniana w skali od 0 do 5, przy czym 0 to brak zapachu, natomiast 5 odzwierciedla bardzo intensywny zapach.

Pomimo rozwoju zaawansowanych technik pomiarowych, w dalszym ciągu najlepszy sposób oznaczania zapachu wody to metoda organoleptyczna, czyli wąchanie próbki.

Skąd się bierze zapach w wodzie?

Zapachy występujące w wodzie można podzielić na roślinne i gnilne. Najczęściej występujący i łatwy do scharakteryzowania jest zapach gnilny, do którego można zaliczyć aromat pleśni, siarkowodoru, fekaliów, stęchlizny, a także specyficzne zapachy chloru, fenolu, nafty, acetonu, smoły, albo rdzy. Zapach w wodzie jest zazwyczaj wynikiem obecności w niej lotnych związków chemicznych. Tego typu zanieczyszczenia mogą pojawić się w wodzie na drodze rozkładu substancji organicznych i nieorganicznych (działalność mikroorganizmów), ale nie tylko. Nieprzyjemny zapach bywa też spowodowany przez wprowadzenie do wody obcych związków. Aromat kojarzony z olejami lub benzyną świadczy o obecności substancji ropopochodnych, a przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieszczelność w studni. Nadmiar preparatów do dezynfekcji powoduje z kolei charakterystyczny zapach chloru. Jeżeli natomiast woda ma neutralny zapach w studni, ale brzydko pachnie po wypłynięciu z kranu, wówczas prawdopodobnie w instalacji rozwinęły się baterie. Na takie zagrożenia najbardziej narażony jest zbiornik magazynujący ciepłą wodę oraz podgrzewacz.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu wody

Nieprzyjemny zapach wody może się pojawić zarówno w kranówce pochodzącej ze studni, jak i z sieci wodociągowej. Niekiedy problem dotyczy tylko ciepłej wody. W zależności od przyczyny nieprzyjemnego zapachu kranówki, należy podjąć odpowiednie działania.

Jak usunąć zapach siarkowodoru z wody?

Bardzo charakterystyczny zapach siarkowodoru przypomina aromat zgniłych jaj. Takie zjawisko może dotyczyć zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, a optymalny sposób postępowania zależy od źródła problemu. Wbrew pozorom, taka sytuacja dotyczy nie tylko wody studziennej, ale również kranówki czerpanej z wodociągu. Jeżeli woda jest czysta, a mimo to wyczuwalny jest zapach zgniłych, wówczas problem może stanowić anoda w podgrzewaczu wody. Anoda magnezowa stanowi bowiem doskonałe siedlisko dla bakterii.

Ponieważ zapach zgniłych jaj może świadczyć o obecności różnych zanieczyszczeń, wiedza o tym jak usunąć siarkowodór z wody jest ważna nie tylko w kontekście parametrów organoleptycznych kranówki, ale również jej wpływu na zdrowie.

Jak usunąć chemiczny zapach wody?

Chemiczny zapach wody to sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych użytkowników, gdyż takiej kranówki nie wolno spożywać. Specyficzny zapach benzyny lub innej substancji ropopochodnej może pojawić się w wodzie jako efekt nieszczelności studni, awarii urządzenia lub wycieku. Jeśli problem dotyczy wody z sieci, należy o tym natychmiast zawiadomić zakład wodociągowy. W przypadku wody z własnego ujęcia, konieczna jest fizykochemiczna analiza wody, a także specjalistyczna wiedza o tym, jak usunąć zapach ropy z wody.

Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że woda z własnego ujęcia została skażona substancjami ropopochodnymi, nie wolno przeprowadzać dezynfekcji zużyciem chloru, ponieważ związki powstające w wyniku zachodzącej reakcji są silnie trujące.

Zapach ropy pojawił się w wodzie wodociągowej należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do lokalnego dostawcy. W przypadku wody z własnego ujęcia pierwszym krokiem jest znalezienie źródła problemu oraz zabezpieczenie miejsca, z którego substancje ropopochodne trafiają do wody. Działania naprawcze w pierwszej fazie obejmują wypompowanie wody ze studni. Dodatkowo, do wnętrza można dodać węgiel aktywny w formie sypkiej, a następnie dokładnie go wypłukać. Ten materiał filtracyjny doskonale radzi sobie z poprawą właściwości organoleptycznych i usuwaniem substancji odpowiedzialnych między innymi za nieodpowiedni zapach wody.

Jeśli w wodzie pojawiły się kiedykolwiek substancje ropopochodne, zalecam montaż centralnej kolumny węglowej. Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej, węgiel aktywny adsorbuje do 99 proc. zanieczyszczeń odpowiedzialnych za pogorszenie parametrów organoleptycznych wody, w tym oczywiście związki ropopochodne.

Piotr Pisarski

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower dostępne w trzech wariantach skutecznie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń organicznych, a do regeneracji złoża wykorzystywana jest jedynie woda.

Jak usunąć zapach chloru z wody?

Zapach chloru w wodzie to problem, który dotyczy zarówno wody pochodzącej z lokalnej sieci wodociągowej, jak i tej pobieranej ze studni. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce wiedzieć jak usunąć chlor z wody szybko i skutecznie.

Zapach chloru w wodzie jest związany z procesem dezynfekcji instalacji. Chlorowanie odkaża instalację eliminując ryzyko rozwoju mikroorganizmów wewnątrz. Z drugiej strony, uboczny skutek takiego rozwiązania to woda o nieprzyjemnym zapachu, w dodatku działająca drażniąco na skórę podczas mycia i kąpieli.

Zapach chloru skutecznie usuwają kolumny węglowe. Adsorpcja na węglu aktywnym to idealny sposób na to, aby poprawić wszystkie parametry organoleptyczne wody. Jeśli woda w w domu charakteryzuje się ponadto wysokim stopniem twardości, wówczas można zainstalować kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, takie jak Ecoperla Hero. W przypadku wody przeznaczonej do spożycia, najlepiej sprawdzają się filtry kuchenne, takie jak system odwróconej osmozy Ecoperla Revo.

Jak usunąć metaliczny zapach wody?

Metaliczny zapach wody można najczęściej określić jako zapach rdzy. Jeśli taki problem pojawia się podczas korzystania z wody wodociągowej, prawdopodobnie uszkodzona została instalacja. Trzeba o tym fakcie zawiadomić zakład wodociągowy lub administrację budynku. W przypadku własnego ujęcia, kłopotem należy zająć się samodzielnie. Prawdopodobna przyczyna metalicznego zapachu to przekroczenia to żelazo i mangan w wodzie. Wysokie stężenie tych metali może wpływać również na inne parametry organoleptyczne wody, takie jak barwa czy smak. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż profesjonalnej stacji uzdatniania wody w postaci odżelaziacza wody.

Odpowiednio dobrane odmanganiacze i odżelaziacze wody usuną nawet wysokie przekroczenia tych pierwiastków, również przy dużym zapotrzebowaniu na kranówkę.

Do tego celu najlepiej sprawdzają się urządzenia korzystające ze wstępnego napowietrzania wody. W takim przypadku woda jest wstępnie wzbogacana w tlen za pomocą zewnętrznego aeratora lub poduszki sprężonego powietrza. Następnie trafia na złoże odżelaziające, na którym zatrzymywane są zanieczyszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie można wyeliminować z wody również siarkowodór odpowiedzialny za zapach zgniłych jaj.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ciepłej wody?

Przykry zapach może się również pojawiać tylko w przypadku ciepłej wody, a przyczyną tego problemu bywa anoda w podgrzewaczu wody. Problem z zapachem w ciepłej wodzie można ograniczyć przez okresowe przegrzewanie podgrzewacza wody lub chlorowanie instalacji.

Jeżeli zapach występuje w wodzie, która zawiera podwyższone ilości żelaza czy manganu to najskuteczniejszą metodą jest napowietrzenie wody. Takie rozwiązanie to jest korzystne z kilku przyczyn. W czasie napowietrzania z wody są usuwane lotne związki, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wprowadzone powietrze powoduje, że w wodzie znajduje się nadmiar tlenu, więc nie mogą się w niej rozwijać bakterie beztlenowe. Tlen w wodzie jest konieczny do usuwania żelaza w większości typowych rozwiązań.

Napowietrzanie może być prowadzone przy pomocy zwężki napowietrzającej w napowietrzaczu wody lub sprężarki bezolejowej, przy czym konieczny jest wówczas montaż zbiornika bezprzeponowego. Na rynku są również dostępne systemy umożliwiające napowietrzenie wody bez konieczności instalacji zbiornika bezprzeponowego. Pod tym względem wyróżnia się urządzenie polskiego producenta Ecoperla Oxytower. Warto natomiast pamiętać, że napowietrzenie jest w tym przypadku mniejsze niż w klasycznym odżelaziaczu wody i możliwość zastosowania tego rozwiązania jest uzależniona od parametrów wody.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody – podsumowanie

Nieprawidłowy zapach wody może mieć różne przyczyny. W celu eliminacji tego problemu, najważniejsza jest prawidłowa ocena tego parametru oraz identyfikacja jego źródeł. Dysponując wynikami analizy wody oraz fachową wiedzą, jak usunąć nieprzyjemny zapach wody, łatwiej dobrać optymalne urządzenia. Decydując się na montaż konkretnych rozwiązań, bez wątpienia warto postawić na propozycje od liderów w branży uzdatniania wody. W kwestii zdrowia całej rodziny nie ma bowiem miejsca na żadne kompromisy.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.