Strona główna » Blog » Jak woda wpływa na skórę?

Jak woda wpływa na skórę?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: paź 16, 2024

Twarda woda oraz obecne w niej zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie, azotany, czy chlor i jego pochodne mogą znacząco wpływać na kondycję skóry podczas mycia, powodując podrażnienie i wysuszenie.

Spis treści:

Jakie zanieczyszczenia w wodzie szkodzą skórze?

Przesuszona, zaczerwieniona skóra z widocznymi niedoskonałościami, łuszczący się naskórek, zaostrzenia stanów zapalnych to schorzenia dermatologiczne, które dotykają coraz więcej osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Rozwiązania problemów można szukać u dermatologa, albo w drogerii, jednak takie działania nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.

W ostatnich latach coraz większą uwagę zyskują zanieczyszczeniom w wodzie, które mogą pogarszać kondycję skóry. Sposób, w jaki kranówka oddziaływuje na skórę podczas kąpieli wynika przede wszystkim z jej składu fizykochemicznego. Wszelkie niepożądane reakcje to bowiem często efekt występowania w niej takich składników jak chlor i jego pochodne, duże stężenie soli mineralnych wapnia i magnezu, azotany, pestycydy, a także metale ciężkie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja kranówka ma kiepski skład, zachęcam do przeprowadzenia profesjonalnego badania wody, które pomoże zidentyfikować potencjalne przyczyny problemów ze skórą i ułatwi szukanie rozwiązania.

Piotr Pisarski

Analiza wody to podstawa poprawnego doboru urządzeń niezbędnych do jej uzdatniania. Warto ją wykonać zarówno przed zakupem filtra do wody, jak i po zamontowaniu urządzenia. Na podstawie otrzymanych wyników najłatwiej stwierdzić, czy zastosowane rozwiązanie jest skuteczne.

Jeśli nie wiesz jaka metoda uzdatniania wody sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, poproś o pomoc eksperta z branży. Fachowiec dokładnie przeanalizuje skład Twojej wody, oceni jej jakość, a następnie dobierze odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Darmowa konsultacja

Twarda woda

Twarda woda charakteryzuje się wysokim stężeniem minerałów, głównie wapnia i magnezu. Choć w kontekście codziennej diety są składniki niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji organizmu, ich nadmiar w wodzie użytkowej może mieć negatywny wpływ na skórę. Twarda woda powoduje:

  • Osad na skórze – wapń i magnez osadzają się na powierzchni skóry, co może utrudniać jej naturalne nawilżenie, tworząc warstwę, która blokuje przenikanie substancji nawilżających i powoduje uczucie szorstkości
  • Wysuszenie skóry – twarda woda niszczy naturalną lipidową warstwę naskórka doprowadzając do jej przesuszenia
  • Trądzik i wypryski – minerały zawarte w twardej wodzie mogą osadzać się na skórze zatykając jej pory, co sprzyja powstawaniu zaskórników oraz wyprysków

Aktualnie obowiązujące normy wody pitnej podają twardość wody użytkowej na poziomie 60-500 mg CaCO3/l, przy czym przedział 220-320 mg CaCO3/l to już woda twarda, a powyżej 320 mg CaCO3/l mamy do czynienia z wodą bardzo twardą.

Wpływ twardej wody odczuwają przede wszystkim osoby o skórze wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Problem ten dotyczy w szczególności niemowląt i małych dzieci. Twarda woda może również zaostrzyć wiele schorzeń dermatologicznych takich jak egzema, łojotokowe zapalenie skóry, egzema, a nawet łupież. To jednak nie wszystko.

Wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody sprawia, że słabo zwilża ona skórę, a kosmetyki myjące gorzej się pienią i trudniej je po wszystkim spłukać. W efekcie pozostają na skórze tworząc niewidoczną dla oka warstwę, przez którą skóra nie może właściwie oddychać.

Pestycydy i herbicydy

Na terenach wiejskich pestycydy i inne środki ochrony roślin są często stosowane do zwalczania szkodników na polach uprawnych. Zawarte w nich chemikalia przenikają do głębszych warstw gleby, a następnie wędrują do wód głębinowych, które bywają pobierane przez prywatne ujęcia. Korzystanie z wody zawierającej pozostałości substancji aktywnych wchodzących w skład pestycydów i herbicydów może powodować poważne problemy skórne, w tym reakcje alergiczne, przebarwienia, podrażnienia, pieczenie, a nawet pęcherze i zakażenia grzybiczne.

Chlor i jego pochodne

Chlor jest powszechnie stosowany do dezynfekcji wody pitnej w celu eliminacji bakterii i wirusów. Z drugiej strony jego obecność w kranówce może powodować problemy skórne, dlatego wiedza jak usunąć chlor z wody przydaje się nie tylko w kontekście poprawy jej parametrów organoleptycznych. Warto bowiem podkreślić, że długotrwały kontakt skóry z wodą zawierającą chlor lub jego pochodne może powodować:

  • Wysuszenie skóry – chlor usuwa naturalne lipidy z powierzchni skóry, co powoduje jej nadmierne wysuszenie i szorstkość
  • Podrażnienia – osoby o wrażliwej skórze mogą doświadczać zaczerwienienia, swędzenia lub pieczenia po kąpieli w chlorowanej wodzie
  • Zaostrzenia stanów zapalnych – związki chloru mogą nasilać objawy chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry czy egzema, powodując podrażnienia i dodatkowo zwiększając świąd

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, podaje maksymalne dozwolone stężenie chloru w wodzie na poziomie 0,3 mg/l.

Metale ciężkie

Metale ciężkie, takie jak ołów, miedź, arsen, czy kadm, mogą przedostawać się do wody z przestarzałych instalacji wodociągowych, a także z zanieczyszczonych źródeł naturalnych. Chociaż kranówka musi pod tym względem spełniać normy wody pitnej, nadal mogą wystąpić przypadki ich obecności, szczególnie w przypadku własnego ujęcia. Metale ciężkie mają istotny wpływ na skórę, ponieważ powodują:

  • Podrażnienia i wysypki – długotrwały kontakt z wodą zawierającą metale ciężkie może prowadzić do wystąpienia podrażnień, a nawet reakcji alergicznych, manifestujących się w postaci wysypek i zaczerwienień
  • Zaburzenia w barierze ochronnej skóry – metale ciężkie mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, co prowadzi do nadmiernej utraty wody i zwiększonej podatności na infekcje oraz wszelkie czynniki drażniące

W tej kategorii zanieczyszczeń na szczególną uwagę zasługuje arsen występujący naturalnie w glebie, skąd może zostać uwolniony do wód gruntowych. Długotrwałe narażenie na kontakt z tym metalem prowadzi do wzrostu ryzyka zachorowania na raka skóry. Na ciele mogą się również pojawiać jasne i ciemne przebarwienia. Ponieważ tego typu zagrożenia dotyczą głównie obszarów rolniczych i przemysłowych, warto wiedzieć nie tylko jak usunąć metale ciężkie z wody użytkowej, ale przede wszystkim z pitnej.

Jak chronić skórę przed zanieczyszczeniami w wodzie?

Negatywny wpływ wody na skórę można redukować na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim warto wdrożyć kilka prostych nawyków, które mogą poprawić jej kondycję.

  • Pielęgnacja skóry – regularne stosowanie kremów i balsamów nawilżających po kontakcie z wodą pomaga odbudować barierę hydrolipidową skóry i zapobiega jej wysuszaniu
  • Stosowanie łagodnych środków myjących – wybór delikatnych produktów, które nie zawierają agresywnych substancji chemicznych pomaga zachować naturalną barierę ochronną skóry
  • Ograniczenie czasu kontaktu z wodą – krótkie kąpiele i prysznice w letniej wodzie redukują nadmierne wypłukiwanie lipidów ze skóry

Warto jednocześnie podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna, ale stanowi tylko jeden z kroków na drodze do osiągnięcia pełnego sukcesu. Dla utrzymania zdrowej i promiennej skóry warto zainwestować w stację uzdatniania wody. Pozbawiona zanieczyszczeń kranówka jest nie tylko bezpieczna, ale niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści dla całego gospodarstwa domowego.

Jak poprawić jakość wody do mycia?

Wysokiej jakości wodę do mycia i kąpieli można uzyskać decydując się na montaż centralnej stacji uzdatniania składającej się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Takie połączenie gwarantuje stały dostęp do miękkiej wody bez szkodliwych zanieczyszczeń w całym domu.

Działające na zasadzie wymiany jonowej centralne zmiękczacze wody redukują nawet bardzo wysoki stopień twardości, a w dodatku są niemal bezobsługowe i niedrogie w eksploatacji.

Na rynku dostępne są kompaktowe i dwuczęściowe zmiękczacze wody, dlatego jeśli nie wiesz jaki zmiękczacz wody wybrać, uwzględnij również dostęp do profesjonalnego serwisu i części zamiennych. Zyskasz dzięki temu pewność, że kupujesz sprzęt, który będzie pracował przez lata.

Piotr Pisarski

Bazujące na właściwościach węgla aktywnego kolumny węglowe redukują z kolei chlor i jego pochodne, metale ciężkie, związki organiczne, herbicydy i pestycydy, a także inne zanieczyszczenia powodujące reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry w trakcie kąpieli.

Pod kątem technologicznym kolumny węglowe działają tak samo jak klasyczne filtry węglowe. Z drugiej strony, znacznie większa objętość złoża i możliwość jego regeneracji gwarantują znacznie lepsze efekty uzdatniania i dłuższą żywotność. Kolumny węglowe można dodatkowo wyposażyć w automatyczną głowicę, która steruje okresową regeneracją złoża.

Jeśli w domu nie ma miejsca na montaż dużego zestawu do uzdatniania wody, polecam urządzenie 2w1, czyli zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Czterdzieści litrów złoża umieszczonego w kompaktowej obudowie zapewnia świetne efekty uzdatniania nawet w dużych gospodarstwach domowych.

Piotr Pisarski

Podczas filtracji w Ecoperla Hero surowa woda przepływa kolejno przez węgiel impregnowany srebrem, na którym zredukowane zostają produkty uboczne procesów dezynfekcji, pestycydy, metale ciężkie i różne związki organiczne, a następnie zachodzi zmiękczanie wody na żywicy jonowymiennej. Regeneracja obu rodzajów złóż odbywa się za pośrednictwem przepływu UpFlow, a komponenty urządzenia dobrano w taki sposób, aby podczas pracy urządzenia nie dochodziło do mieszania się materiałów filtracyjnych.

Jak woda wpływa na skórę – podsumowanie

Obecne w wodzie związki chemiczne, takie jak chlor, metale ciężkie, czy duże stężenie jonów wapnia i magnezu mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry, powodując podrażnienia, przesuszenie oraz zaostrzenie problemów dermatologicznych. Aby chronić ten największy ludzki organ przed negatywnymi skutkami kontaktu z zanieczyszczoną kranówką, warto usunąć przyczynę problemu i rozważyć uzdatnianie wody za pomocą dobrej jakości urządzeń filtrujących. Zaufaj profesjonalistom – popraw nie tylko kondycję skóry, ale też ogólną jakość życia w całym domu!

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.