facebook_pixel n/a

Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Osmoza polega na przechodzeniu rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną. Siłą napędową tego procesu jest różnica stężeń. Rozpuszczalnik przechodzi z ośrodka o mniejszym stężeniu związków rozpuszczonych do ośrodka o większym stężeniu i dąży do wyrównania stężeń po obu stronach błony półprzepuszczalnych.

Odwrócona osmoza jak sama nazwa wskazuje działa odwrotnie. Pod wpływem przyłożonej siły (najczęściej ciśnienia) przeciskamy rozpuszczalnik z roztworu bardziej stężonego do mniej stężonego.

Odwrócona osmoza w uzdatnianiu wody

Dosyć szybko dostrzeżono potencjał tej metody przy uzdatnianiu wody. W końcu w prosty sposób, bez konieczności stosowania dodatkowych chemikaliów, możemy uzyskać bardzo czystą wodę. Proces odwróconej osmozy w zależności od stosowanych membran i jakości wody usuwa około 99% rozpuszczonych substancji. Otrzymujemy więc wodę pozbawioną praktycznie jakichkolwiek składników.

Czy woda po odwróconej osmozie jest zdrowa?

Główną wadą takiej wody jest brak minerałów. Odwrócona osmoza usuwa sód, potas, wapno, magnez i inne substancje.  Minerały są niezbędnymi elementami, bez których nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Woda pozbawiona substancji rozpuszczonych może też w pewnym stopniu na drodze osmozy zabierać z organizmu mikroelementy. Należy jednak pamiętać, że głównym źródłem minerałów nie jest woda, a pokarm.

Dietetycy często wzbogacają przygotowywane diety o wysoce zmineralizowane wody w celu zapewniania odpowiedniej ilości mikro i makro elementów. Jeżeli ktoś jest zdrowy i prawidłowo się odżywia może spokojnie spożywać wodę po odwróconej osmozie. Mowa oczywiście o spożyciu w umiarkowanych ilościach.

Odwrócona osmoza z mineralizatorem

Często jest tak, że nie wiemy czy mamy dobrze zbilansowaną dietę. Dlatego też jeżeli ktoś decyduje się na picie wody po odwróconej osmozie, zalecane jest stosowanie mineralizatora. Jest to bardzo proste i tanie rozwiązanie na wzbogacenie wody osmotycznej.

Mineralizator to podłużny pojemnik wypełniony mieszanką naturalnych skał, które powoli się rozpuszczają gdy są omywane wodę. W ten sposób dostarczają do wody wartościowe minerały. Jeżeli zamontowany jest mineralizator to nie trzeba obawiać się zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie.

Można pić wodę po odwróconej osmozie

Oczywiście, jeśli ktoś wypije pół litra czy trochę więcej wody dziennie po odwróconej osmozie bez mineralizatora to również nie powinien się spodziewać jakiś problemów. Należy mieć jednak na uwadze, że wypicie w jednej chwili dużej ilości wody pozbawionych minerałów może mieć poważne konsekwencje.