Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Proces osmozy polega na przechodzeniu rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną. Siłą napędową tego procesu jest różnica stężeń. Rozpuszczalnik przechodzi z ośrodka o mniejszym stężeniu związków rozpuszczonych do ośrodka o większym stężeniu, i dąży do wyrównania stężeń po obu stronach błony półprzepuszczalnej.

Odwrócona osmoza (jak sama nazwa wskazuje) działa odwrotnie. Pod wpływem przyłożonej siły (najczęściej ciśnienia) przeciskamy rozpuszczalnik z roztworu bardziej stężonego do tego o mniejszym stężeniu.

Odwrócona osmoza w uzdatnianiu wody

Dosyć szybko dostrzeżono potencjał tej metody w uzdatnianiu wody. W końcu w prosty sposób, bez konieczności stosowania dodatkowych chemikaliów, możemy uzyskać bardzo czystą wodę. Proces odwróconej osmozy w zależności od stosowanych membran i jakości wody usuwa około 99% rozpuszczonych substancji. Otrzymujemy więc wodę pozbawioną praktycznie jakichkolwiek składników. Zastosowanie tego procesu pozwoliło nam uzyskać dostęp do czystej wody pitnej nawet w ekstremalnych warunkach, ale czy na pewno woda z odwróconej osmozy nadaje się do spożycia na co dzień?

Czy woda po odwróconej osmozie jest zdrowa?

Główną wadą takiej wody jest brak minerałów. Odwrócona osmoza usuwa sód, potas, wapń, magnez i inne substancje. Minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, warto jednak pamiętać, że to nie woda stanowi ich podstawowe źródło, zdecydowaną większość minerałów pozyskujemy bowiem na drodze przyjmowania pokarmu.

Dietetycy często zalecają wzbogacenie diety o wysoce zmineralizowane wody w celu zapewniania odpowiedniej dla organizmu ilości mikro i makro elementów. Rada ta ma zastosowanie głównie do osób, które z powodów zdrowotnych cierpią na niedobór minerałów. Osoba zdrowa, dbająca o prawidłowe odżywianie może spożywać wodę po odwróconej osmozie bez obawy o jakiekolwiek konsekwencje. Warto pamiętać jednak, że – wbrew powszechnej opinii-– wodę można przedawkować, niezależnie od tego czy jest zmineralizowana, czy też dokładnie przefiltrowana za pomocą odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza z mineralizatorem

Najczęściej niestety nie jesteśmy w stanie ściśle kontrolować zbilansowania naszej diety, możemy ponadto nie być świadomi pewnych problemów zdrowotnych naszego organizmu. Właśnie z tego powodu użytkownikom odwróconej osmozy zaleca się stosowanie mineralizatora, wkładu rewitalizującego lub wbudowanego w filtr mieszacza, pozwalających na uzupełnienie wypłukanych w trakcie filtracji minerałów.

Mineralizator to najtańsze rozwiązanie, wzbogaca jednak wodę w najmniejszą ilość drogocennych minerałów. Mineralizator to podłużny pojemnik wypełniony mieszanką naturalnych skał, które powoli się rozpuszczają, gdy są obmywane przez przepływającą wodę. W ten sposób dostarczają do wody niewielkie ilości wartościowych minerałów.

Wkład rewitalizujący wyglądem przypomina mineralizator, ma jednak inne właściwości. Działa na zasadzie reakcji magnezu z przepływającą wodą, i dostarcza do niej znaczne ilości tego pierwiastka. Wkład rewitalizujący dodatkowo podnosi pH wody i wzbogaca ją w naturalny antyoksydant – aktywny wodór. Woda po zastosowaniu wkładu nabiera cech wody alkalicznej i charakteryzuje się właściwościami pro-zdrowotnymi. Tego typu rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wśród posiadaczy odwróconej osmozy dowolnego typu – choć część wkładów tego rodzaju może okazać się dedykowana do konkretnego urządzenia, istnieją także uniwersalne, pasujące do każdego modelu filtra RO wkłady rewitalizujące, np. Ecoperla Elixir.

Można pić wodę po odwróconej osmozie

Woda przefiltrowana przez system odwróconej osmozy nie jest niebezpieczna dla zdrowia, nie wspomaga jednak procesu właściwego bilansowania diety. Nie należy obawiać się szkodliwości jej działania, warto jednak zastanowić się nad uzupełnieniem kuchennego filtra o mineralizator lub wkład rewitalizujący. Jeżeli zakup filtra RO jest wciąż przed tobą, możesz rozważyć wybór urządzenia z mieszaczem i raz na zawsze zapomnieć o problemie niedoboru minerałów w wodzie pitnej.