Filtry węglowe

Filtry węglowe znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinie uzdatniania wody. Węgiel aktywny wykorzystuje się zarówno w rozwiązaniach domowych oraz w przemysłowych. Filtry węglowe usuwają chlor i jego pochodne, związki organiczne oraz metale ciężkie.

Zalety węgla aktywnego

Atutem węgla aktywnego jest prostota jego uzyskania. Węgiel aktywny otrzymywany jest z drewna i organicznych odpadów (nawet pestek śliwek). Początkowe właściwości filtracyjne substancji można odzyskać w procesie regeneracji. Jednak w warunkach domowych (szczególnie filtrów narurowych) nie opłaca się regenerować wkładów węglowych. Warto po prostu po roku wymienić wkład na nowy.

Cechy węgla aktywnego

Szczególnie ważną cechą węgla aktywnego (GAC Granular Activated Carbon) zawartego w filtrach węglowych jest duża powierzchnia (chłonność) w przeliczeniu na masę. Dla zobrazowania ogromnych możliwości filtracji można przyjąć, że 250g węgla aktywnego ma 50m2 powierzchni (przeciętny filtr kuchenny posiada wkłady o zawartości węgla 500g). Nie ma więc co się dziwić, że węgiel aktywny jest tak chętnie stosowany jako adsorbent tysiąca różnych zanieczyszczeń.

Rodzaje węgla aktywnego

Węgiel sprasowany

Ubita postać węgla aktywnego, która cechuje się niewielkim pyleniem. Dodatkowo blok węglowy może pełnić rolę filtra wstępnego (zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne). Jednak należy pamiętać, iż wszelkie ciała obce, które osadzają się na złożu ograniczają jego możliwości filtracyjne i zmniejszają efektywność.

Węgiel granulowany

Najczęściej wybierana postać węgla aktywnego we wkładach filtracyjnych. Granulat cechuje się bardzo wysoką chłonnością chloru w wodzie oraz poprawia walory organoleptyczne (smak i zapach) wody. Co więcej, węgiel granulowany ma zwiększoną odporność na zatykanie niż węgiel sprasowany.

Węgiel kokosowy

To najlepszy rodzaj węgla aktywnego. Występuje (tak jak pozostałe) w postaci sprasowanej i granulowanej. Posiada największe zdolności adsorpcyjne. Węgiel kokosowy uzyskiwany jest z łupin orzechów kokosowych. Może być użyty do filtracji nie tylko wody, lecz również innych rodzajów cieczy.

Węgiel aktywny usuwa nie tylko chlor

Wysypany węgiel aktywny
Węgiel aktywny usuwa z wody lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, benzen, związki trihalogenometanu, radonu oraz innych rozpuszczalników. Bloki węglowe są w stanie również zatrzymać zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, rdzę, pyły, osady itp.) o wielkości do 0,5 mikrona.

Najlepiej jednak przed wkładem węglowym stosować prefiltrację, by nie zmniejszyć oddziaływania porowatych cząsteczek węglowych i nie spowolnić procesu adsorbcji.

Wydajność węgla aktywnego zależy od temperatury wody, odczynu wody oraz od czasu kontaktu z wodą. Im dłuższy kontakt węgla z wodą, tym parametry wody są lepsze. Idealna temperatura pracy dla węgla aktywnego to 10oC i pH<7,5.