Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


To już kolejny artykuł z serii „jak działa zmiękczacz wody?”. Tym razem na warsztacie znalazł się kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro. Przyznam, że wielu Klientów zadaje mi pytania związane z tym urządzeniem, między innymi pyta o regenerację i pracę. Ten artykuł powinien wiele wyjaśnić.

Seria zmiękczaczy wody Ecoperla Toro to jedne z flagowych produktów marki Ecoperla. Ostatnio zrobiło się o nich dość głośno w Internecie. Wyróżniają się przede wszystkim swoją budową, która znacznie ułatwia montaż, ale równocześnie jest unikalna i trudno szukać takiej w standardowych modelach.

Więcej szczegółów dotyczących komponentów oraz samego produktu znajdziesz w recenzji zmiękczaczy wody Ecoperla Toro.

Informacje dotyczące wejścia na rynek większej wersji Ecoperla Toro 35 dostępne są tutaj: Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35 już w sprzedaży!

Tryby działania zmiękczacza wody Ecoperla Toro

Warto pamiętać, że zmiękczacz wody Ecoperla Toro jest uznawany za jeden z najbardziej ekonomicznych pod względem wieloletniego użytkowania. Jest to związane także z jego procesami pracy.

Tanią eksploatację zapewnia przede wszystkim Ecoperla Perfect System oraz regeneracja przeciwprądowa (UpFlow).

Działanie zmiękczacza wody Ecoperla Toro można opisać w następujący sposób:

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro w trybie pracy

1. Praca

Jest to standardowy, ale też najważniejszy dla użytkownika tryb, w którym twarda woda (kolor czerwony) wpływa do zmiękczacza wody i podlega oczyszczaniu. Na żywicy jonowymiennej zachodzi reakcja, podczas której na złożu pozostają jony wapnia i magnezu, a ich miejsce zajmują neutralne jony sodu – tak powstaje miękka woda (kolor niebieski). Przefiltrowana woda jest prowadzona do wyjścia głowicy sterującej, trafia do obiegu hydraulicznego, a tym samym do kranów użytkowników.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro w trybie płukania wstecznego

2. Płukanie wsteczne

To rozpoczęcie procesu regeneracji. Złoże podlega płukaniu wstecznemu. W tym trybie jest wstępnie oczyszczane, zostaje poruszone, co ma wpływ na dokładniejszą regenerację w dalszych trybach. Żywica jonowymienna jest przepłukiwana surową wodą od dołu do góry.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro w trybie zasalania

3. Proces zasalania

To moment, w którym pobierany jest roztwór solanki (kolor zielony). Wpływa on do butli z żywicą jonowymienną. Ten proces odbywa się przy udziale przepływu przeciwprądowego (UpFlow). Złoże regenerowane jest od dołu do góry. W pierwszej kolejności regenerowane są te mniej wyeksploatowane obszary, na sam koniec najbardziej zużyte warstwy złoża. Regeneracja UpFlow uznawana jest za najbardziej ekonomiczną w przypadku zmiękczaczy wody. Zastosowanie roztworu solanki zapewnia wypłukanie jonów wapnia i magnezu obecnych na złożu oraz wymianę na jony sodu.

Podczas tego procesu nie ma dostępu do miękkiej wody. Właśnie z tego powodu regeneracja powinna zostać zaprogramowana na godzinę, w której najmniejsza ilość użytkowników korzysta z wody. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest to 2 w nocy.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro z trybem wypłukiwania solanki

4. Zasysanie solanki

Żywica jonowymienna jest ponownie przepłukiwana surową wodą. Ten proces jest niezbędny do całkowitego wypłukania złoża z roztworu solanki. Podczas trybu przepłukania solanki także nie da się korzystać z miękkiej wody.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro w trybie napełnienia zbiornika solanki

5. Ponowne napełnienie zbiornika solanki wodą

To tryb, w którym zbiornik na sól regeneracyjną jest ponownie napełniany wodą, by roztwór solanki był gotowy na następną regenerację. Po zakończeniu tego procesu zmiękczacz wody Ecoperla Toro powraca do normalnego trybu pracy. Znów można cieszyć się miękką wodą.

Zmiękczacze wody Ecoperla Toro dostępne są w sklepie internetowym