Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W wodzie mogą występować przeróżne mikroorganizmy, stanowiące realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jednym z najbardziej znanych są jednak bakterie z grupy E. coli. To parametr sprawdzany między innymi podczas analizy mikrobiologicznej. Dlaczego bakterii z grupy E. coli należy się obawiać i nie korzystać z wody, która została nimi skażona? Jak się pozbyć bakterii E. coli z wody? Bakterie z grupy E. coli powszechnie występują w środowisku naturalnym, w tym między innymi w wodach oraz w glebach, materiałach roślinnych, ale także w organizmie człowieka. A dokładnie w układzie pokarmowym. To właśnie one odpowiadają za rozkład pokarmu.  E. coli jest rodzajem bakterii występującym w wodzie, o którym słyszy się najwięcej. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie. Więcej na temat bakterii w wodzie przeczytacie również w tych artykułach:

Skąd się biorą bakterie E. coli w wodzie?

Bakterie E. coli, które wykrywa się w wodzie, mogą pochodzić ze środowiska, jednak mogą tez być pochodzenia kałowego. Choć często jest to brane pod uwagę, występowanie bakterii E. coli nie może w pełni świadczyć o skażeniu wody kałem. Może być jednak traktowane jako wyznacznik. Najczęściej ich obecność w wodzie ze studni informuje o tym, że ujęcie jest podatne na skażenie mikrobiologiczne. Do ich pojawienia się w wodzie może dochodzić także z powodu zanieczyszczenia wtórnego po modernizacji instalacji wodociągowej, nieprawidłowego czyszczenia lub dezynfekcji po naprawie fragmentu sieci, z powodu występowania przepływów wstecznych. Często obecność E. coli może wskazywać również na zanieczyszczenie wewnątrz instalacji. Wewnątrz światła rur może rozwijać się warstwa biofilmu i szereg mikroorganizmów, w tym również naprawdę szkodliwych dla zdrowia. Wykrycie bakterii E. coli w wodzie powinno skutkować natychmiastowym podjęciem działań. W tym bardzo ważne jest pobranie dodatkowych próbek wody. Należy też jak najszybciej zlokalizować źródło zanieczyszczenia.

Objawy zakażenia wody bakterią E. coli

Bakterie E. coli obecne w wodzie stanowią dość spore zagrożenie. Co prawda nie jest to bakteria wytrzymała i ginie już w temperaturze 60-70 stopni, jednak jej obecność zwiastuje najczęściej bytowanie również innych mikroorganizmów, bardziej odpornych i szkodliwych. Takiej wody nie powinno się spożywać, myć nią warzyw, owoców, przyrządzać czegokolwiek na jej bazie, a nawet używać na co dzień. Jeśli dojdzie do skażenia bakteriami E. coli, przede wszystkim mogą pojawić się wymioty. Często towarzyszy im również silna biegunka i mocne, skurczowe bóle brzucha. W zależności od organizmu, mogą pojawić się także: gorączka, bóle oraz zawroty głowy. Objawy przy zatruciu doprowadzają do bardzo szybkiego i poważnego odwodnienia organizmu. Z tego powodu tak bardzo istotne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i nie podejmowanie prób leczenia na własną rękę. Zatrucie bakteriami E. coli może też skutkować zapaleniem dróg moczowych. Są to bakterie szczególnie niebezpieczne w przypadku noworodków, ponieważ mogą doprowadzić do powstania zapalenia opon mózgowych, a nawet do sepsy.

Jak się chronić przed skażeniem bakteriami E. coli w wodzie?

Do zatrucia może dojść szybko. Zawsze należy zwracać uwagę na źródło, z którego pochodzi woda pitna i ta, którą stosuje się do mycia warzyw i owoców. Skażenie bakteriami E. coli dotyczy też bardzo często kąpielisk. Przy zbiornikach wodnych można spotkać umieszczane zakazy. Bakterie również w trakcie pływania mogą przedostawać się do organizmu i szkodzić. Aby się chronić przed bakteriami E. coli, należy przede wszystkim przestrzegać zasad związanych z higieną. Duże znaczenie ma regularne mycie rąk pod bieżącą wodą z zastosowaniem odpowiednich środków czyszczących. Posiłki powinny być przygotowywane w sterylnych warunkach, w czystości, a woda z własnego ujęcia stale monitorowana pod względem jakości. Bardzo istotne jest, aby studnia, z której pochodzi woda również była zabezpieczona w odpowiedni sposób.

Co po wykryciu bakterii E. coli w wodzie?

Wykrycie bakterii E. coli w wodzie budzi uzasadniony strach. Choć problem może wystąpić w wodzie pochodzącej z sieci, choćby z powodu awarii, to jednak w znacznie większym stopniu dotyczy własnych ujęć wody. Wody głębinowe i powierzchniowe praktycznie cały czas są narażone na skażenie mikrobiologiczne. Z tego względu niezbędne jest okresowe poddawanie próbek profesjonalnej analizie wody. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

Jak się pozbyć bakterii E. coli z wody?

Przede wszystkim ważne jest dokładne przechlorowanie całej instalacji oraz podjęcie działań, mających na celu stałą dezynfekcję wody z własnego ujęcia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu lampy bakteriobójczej.

Chlorowanie własnego ujęcia

Jeśli wiemy, że do wody przedostały się bakterie E. coli, niemal pewne jest, że znajdują się też na długości całej instalacji sanitarnej oraz w zbiornikach magazynujących wodę. To oznacza, że w całości musi podlegać dezynfekcji. Bakterie nie mogą uchować się wewnątrz, ponieważ może dojść do ich ponownego namnażania i skażenia. Bardzo ważne jest, aby proces chlorowania przeprowadzić w sposób prawidłowy, zgodny z wytycznymi. Zbyt małe dawki chloru nie poradzą sobie skutecznie z mikroorganizmami. Po procesie chlorowania należy odczekać w ponownym użytkowaniem studni, jako źródła wody. Wszelkie instrukcje zostały już przedstawione w artykule: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej?

Dezynfekcja wody z pomocą lampy bakteriobójczej

Przy możliwości wystąpienia skażenia wody rekomendowaną metodą jest założenie lampy bakteriobójczej. To urządzenie, które montuje się na początku instalacji. Działa nieprzerwanie dzięki zasilaniu energią elektryczną. Lampy bakteriobójcze są w stanie likwidować z wody nawet do 99,99% mikroorganizmów. Swoją dokładność zawdzięczają promieniowaniu ultrafioletowemu, które niszczy DNA drobnoustrojów. Więcej na temat działania lamp bakteriobójczych można dowiedzieć się z tego artykułu: Jak działają lampy bakteriobójcze? Lampy UV do wody są bardzo dokładne, a przy tym ekologiczne i ekonomiczne. Nie mają wpływu na skład wody, ani też jej właściwości organoleptyczne. Do działania nie są wykorzystywane żadne środki chemiczne. Nie dochodzi też do produkcji ubocznych produktów dezynfekcji, jak w przypadku dezynfekcji chemicznej z zastosowaniem chloru. Wśród polecanych producentów lamp bakteriobójczych warto wymienić Viqua, dawniej Sterilght, TMA czy Cintropur. O wszystkich dowiecie się z wcześniejszych artykułów: Lampy UV Cintropur – co sprawia, że są tak wyjątkowe?, Lampy bakteriobójcze TMA czy Viqua? Który model wybrać?

Czy można usunąć bakterie E. coli poprzez gotowanie?

Bakterie z grupy E. coli należą do bakterii enterokrwotocznych. Produkują toksynę, która najlepiej rozwija się w temperaturze od 7 do 50 stopni Celsjusza. Temperatura wrzenia wody wynosi 100 stopni. Toksyna w takich warunkach ginie. Można więc przegotować wodę. Wtedy jest pewność, że bakterii E. coli w niej nie będzie. Gotowanie wody na wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego jest jednak niewygodne. Należy pamiętać, że skażonej wody nie można używać do kąpieli, mycia zębów, prania ubrań, mycia sztućców i powierzchni, z których się korzysta.

Czy można zapobiegać pojawieniu się bakterii E. coli w wodzie?

Oprócz opisanych już wyżej zasad higieny (a ich przestrzeganie jest niezwykle ważne), warto również pamiętać o stałym badaniu wody ze studni oraz chlorowaniu. Pomocna w ochronie będzie także lampa bakteriobójcza, która dezynfekuje przepływającą wodą i zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów.