Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych problemów zawiązanych z wodą jest problem z jej zapachem lub smakiem. Dziwię się sam sobie, że wcześniej nie napisałem tutaj na ten temat. Jednak ilość pytań w tym temacie zmotywowała mnie do opisania tego zagadnienia.

Problem uciążliwego zapachu w wodzie jest poważny. Bardzo często związany jest również z innymi przekroczeniami parametrów wody. Może się jednak pojawić w czystej wodzi pochodzącej z wodociągów.

Oznaczenie zapachu wody

Często słyszę, jak ktoś mówi, że jego woda śmierdzi. Jednak takie pojęcie jest stosunkowo szerokie i nie jednoznaczne. Woda może mieć szerokie spektrum zapachów, które w dużej mierze zależą również o zdolności percepcji osoby wąchającej wodę.

Jako ciekawostkę mogę podać, że mimo rozwoju technik pomiarowych w dalszym ciągu najlepszą metodą oznaczania zapachu jest zwykłe wąchanie.

Najczęściej występujący i łatwo do scharakteryzowania jest zapach gnilny, do którego można zaliczyć zapach pleśni, siarkowodoru, fekaliów, stęchlizny oraz zapach specyficzny chloru, fenolu, nafty, acetonu, smoły. Woda może mieć również zapach metaliczny lub inny lub inaczej opisywany, trudny do zidentyfikowania.

Skąd się bierze zapach w wodzie?

Zapach w wodzie jest spowodowany przez substancję lotne, głownie gazy. Substancje te mogą pojawiają się w wodzie w procesie rozkładu substancja organicznych ale również nieorganicznych. Rozkład taki głownie powodowany jest przez mikroorganizmy. Zapach „chemiczny” jest spowodowany przez wprowadzenie obcej substancji. Nadmiar środków do dezynfekcji wody może powodować charakterystyczny zapach chloru. Zapach kojarzony z olejami lub benzyną świadczy o dostaniu się do wody tego typu substancji, nos nas nie zawodzi w tej kwestii. W takim przypadku studnia może być nieszczelna.

W większości przypadków za zapach odpowiadają mikroorganizmy wcześniej już wspomniane. Głównie są to bakterie beztlenowe. Odpowiadają one za zapach gnilny. Mogą się znajdować zarówno w studni jak i w instalacji.

Jeżeli woda ze studni nie posiada nieprzyjemnego zapachu, a woda w kranie ma intensywny zapach oznacza to, że rozwinęły się bakterie w naszej instalacji. Jeżeli mówimy o instalacji to bakterie najczęściej rozwijają się one w zbiorniku na ciepłą wodę lub podgrzewaczu. Podwyższona temperatura oraz brak tlenu jest idealny środowiskiem.

Zapach zgniłych jaj, czyli siarkowodór w wodzie

Bakterie odpowiedzialne za zapach siarkowodoru bardzo chętnie rozwijają się wodzie, która zawiera związki żelaza i manganu. Mogą się pojawić również w wodzie wodociągowej. Jeżeli woda jest czysta, a mimo to pojawia się zapach problem może stanowić anoda w podgrzewaczu wody. Służy ona ochronie bojlera ale jeżeli jest zastosowana magnezowa wtedy staje się taka elektroda dobrym siedliskiem dla bakterii.

Jak poprawić zapach wody?

Problem z zapachem w ciepłej wodzie można ograniczyć przez okresowe przegrzewanie podgrzewacza powietrza lub chlorowanie instalacji.

Jeżeli zapach występuje w wodzie, która zawiera podwyższone ilości żelaza czy manganu to najskuteczniejszą metodą jest napowietrzenie wody. Rozwiązanie to jest bardzo dobre z kilku przyczyn. W czasie napowietrzania usuwane są lotne związki z wody, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wprowadzone powietrze powoduje, że w wodzie znajduje się nadmiar tlenu więc nie mogą rozwijać się bakterie beztlenowe. Tlen w wodzie jest konieczny do usuwania żelaza w większości typowych rozwiązań.

Napowietrzanie może być prowadzone przy pomocy zwężki napowietrzającej w napowietrzaczu wody lub sprężarki bezolejowej. Konieczny jest wtedy zbiornik bezprzeponowy. Są również na rynku dostępne systemy umożliwiające napowietrzenie wody bez posiadania zbiornika bezprzeponowego np. odżelaziacz Erie Oxydizer. Jednak napowietrzenie jest znacznie mniejsze w takim odżelaziaczu. Możliwość zastosowania takiego urządzenia zależy od parametrów wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!