Strona główna » Blog » Jaka woda dla seniora?

Jaka woda dla seniora?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 8, 2021

Woda i odpowiednie nawodnienie ma znaczenie w każdym wieku! Wielu ekspertów informuje, że na właściwe spożycie płynów szczególną uwagę powinni zwrócić seniorzy. Z jakiego powodu? Jaka woda będzie najlepsza do picia dla seniorów? Ile wody powinny pić starsze osoby, by zachować dobre samopoczucie i się nie odwodnić? Jak można wspomóc właściwe nawodnienie w starszym wieku?

O temacie nawodnienia wspominałem już na łamach bloga kilkukrotnie. Ten wątek pojawił się między innymi w artykule: Nieoceniona rola wody w trakcie ciąży – ile pić? Jaka powinna być jej jakość?, Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć? Prawidłowe nawodnienie jest tak samo ważne w każdym wieku z racji tego, że nasz organizm głównie zbudowany jest z wody i potrzebuje jej do wielu procesów. W dzisiejszym artykule o prawidłowym nawodnieniu w starszym wieku. To szczególnie ważny temat z racji tego, że im jesteśmy starsi, tym mniej odczuwamy pragnienie i łatwiej o utratę wody z organizmu oraz pojawienie się konsekwencji związanych z tym stanem.

Ile wody potrzebuje senior?

Ilość płynów do spożycia w ciągu dnia najlepiej jest obliczyć na podstawie wagi. Wiele źródeł podaje, że powinno być to między 2 a 2,5 litra. Są to jednak wartości bardzo ogólne i uśrednione. Nawodnienie można obliczyć za pomocą następującego wzoru:

0,03 litra płynów * każdy kilogram masy ciała

Należy pamiętać, że woda przyjmowana z pokarmami stanowi najczęściej zaledwie 20% wszystkich płynów w ciągu dnia. To niewiele, dlatego tak ważne jest wprowadzenie nawyku picia wody.

Jak prawidłowo pić wodę w starszym wieku?

Starsze osoby praktycznie nie odczuwają pragnienia. Wynika to ze spadku wrażliwości ośrodka mózgowego na to poczucie. Mimo tego, że potrzeba nawadniania jest taka sama, jak u osób w młodszym wieku, układ nie informuje o tym już tak dobrze. Stąd łatwo o odwodnienie i większa niechęć do picia. Zjawisko to może objawiać się już po 50 roku życia. Najatrakcyjniejszą formą wydaje się być podawanie napojów częściej, jednak w nieco mniejszych ilościach. Na przykład zamiast postawić całą, 1,5 litrową wodę do wypicia, lepiej podawać ją szklankami. Dzienny jadłospis warto zróżnicować pod względem napojów, o czym nieco niżej.

Dlaczego starsze osoby szczególnie potrzebują nawodnienia?

Wraz z wiekiem wydajność organizmu oraz procesów w nim zachodzących maleje. To wiąże się ze spadkiem zdolności do regeneracji, zmianą wyglądu skóry, pojawia się wiele dolegliwości ze strony układu ruchu. Te procesy są w pewnym stopniu zależne między innymi od nawodnienia organizmu.

Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem zdolność kłębuszków nerkowych do filtracji moczu zmniejsza się nawet o 30%. W efekcie mocz nie jest odpowiednio zagęszczany, a wydalanie płynów ulega zwiększeniu. Niekoniecznie idzie to w parze z ich uzupełnianiem. Do tego niektóre leki mogą powodować znacznie szybsze następowanie odwodnienia.

Wśród objawów odwodnienia można wymienić:

  • Suche, spieczone usta
  • Przyspieszony oddech
  • Zapadnięte oczy
  • Biegunkę, wzdęcia, gazy

Starsze osoby cierpiące z powodu odwodnienia mogą uskarżać się na: suchość w gardle, nudności i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, odczucie nagłej zmiany temperatury

Czy pić tylko i wyłącznie wodę?

Codzienne nawodnienie nie musi opierać się tylko i wyłącznie na wodzie. Warto wzbogacić ją o wiele innych napojów zawierających w sobie ważne witaminy i składniki odżywcze. Polecane są napoje mleczne, jak: kefir, jogurt, maślanka. Są to płyny bogate w dużą ilość białka, wapń, magnez, witaminę D, A, witaminy z grupy B. Warto też dodać soki owocowe i warzywne oraz owoce, warzywa w formie surowej. Dobrym sposobem na nawodnienie mogą być również lekkie napary z herbaty zielonej, ziółka, jak rumianek czy mięta lub kompot.

Warto też skupić się na właściwej diecie seniora. Polecane jest, aby obiady były dwudaniowe. Pierwszym zawsze powinna być zupa. Ta posiada w sobie wiele witamin pochodzących z jarzyn, ale oprócz tego stanowi także doskonałe źródło płynów.

Mocne napary z kaw i herbat najlepiej ograniczyć do 2 filiżanek dziennie. Tym, co należy wyeliminować są napoje alkoholowe, które dodatkowo odwadniają organizm. Seniorowi nie posłużą też napoje energetyczne, gazowane, pełne cukrów, sztucznych substancji i barwników.

Warto zadbać o uzupełnienie elektrolitów

Odwodnienie może powodować utratę elektrolitów z organizmu. Osobom, które mają problemy z prawidłowymi nawykami związanymi z wypijaniem płynów, polecane jest przyjmowanie preparatów elektrolitowych. Elektrolity są substancjami wypełniającymi tkanki. Ich nadmierna utrata prowadzi do gorszego samopoczucia, zmęczenia, apatii, spadku formy. Wśród elektrolitów można wymienić substancje takie jak: potas, wapń czy magnez.

Filtr kuchenny – sposób na smaczną wodę w każdych ilościach

Domowy filtr kuchenny jest sposobem, który z pewnością ułatwi sprawę i pozwoli na pobieranie czystej, smacznej i bezpiecznej wody w każdych ilościach! Ta może posłużyć nie tylko do prawidłowego nawodnienia, ale również jako podstawa wielu napojów gorących i dań, takich jak zupy, sosy, gulasze. Do wyboru jest wiele różnych możliwości. Można je dobrać do jakości wody surowej oraz własnych preferencji związanych z tym, co byśmy chcieli, aby woda zawierała. Do wyboru są systemy ultrafiltracji oraz odwróconej osmozy. Ciekawe propozycje można znaleźć w sklepie internetowym.

Filtr kuchenny to niewielkie urządzenie, w skład którego wchodzą wkłady filtracyjne. Każdy z nich stanowi stopień filtracji. Najczęściej jest ich 3 lub więcej. Filtry kuchenne działają dzięki sile ciśnienia w instalacji, a uzdatniona woda jest możliwa do pobrania za sprawą dodatkowej wylewce, którą należy zamontować na blacie w kuchni. Dokładne informacje znajdziecie w artykule: Jaki filtr wybrać do uzdatniania wody w kuchni? Co mamy do wyboru?

Jest to bardzo wygodny sposób na wodę, zwłaszcza dla seniorów. Jest ona stale dostępna w domu, przez co nie trzeba dźwigać zgrzewek z butelkami i pamiętać o zakupach. Wystarczy odkręcić kurek do wylewki, by napełnić szklankę. Filtry kuchenne są bardzo łatwe w obsłudze, a wymiana wkładów musi być przeprowadzana stosunkowo rzadko.

Ultrafiltracja

Jeśli woda jest mało lub średnio zanieczyszczona, ekonomicznym i ekologicznym sposobem na otrzymanie wody będzie ultrafiltracja. To przepływowy filtr kuchenny, który nie ma dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody. W wodzie pozostają też naturalnie występujące minerały. Warto jednak mieć na uwadze, że przy dużym stopniu twardości wody, ta nadal będzie pozostawiała po sobie osad.

Membrana ultrafiltracyjna jest w stanie usunąć z wody cząsteczki do 0,1 mikrona. Z wody redukowane są więc: cysty, bakterie, wirusy, metale ciężkie. Wkład z węglem aktywnym poprawia smak, zapach  i barwę wody. Oczyszczoną wodę można czerpać na bieżąco w każdych ilościach. Przykładem tego rodzaju filtrów kuchennych są Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3. Zaletą obu modeli jest duża wydajność wkładów filtracyjnych. Wystarczy je wymienić jedynie raz do roku.

Odwrócona osmoza

Znacznie dokładniejszą propozycją wydaje się być odwrócona osmoza. Membrana osmotyczna charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, usuwa zanieczyszczenia nawet o wielkości pojedynczych jonów. Więcej o jej cechach można dowiedzieć się z artykułu: Odwrócona osmoza jako proces. Systemy odwrotnej osmozy są obecnie bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępne są urządzenia z dodatkowym zbiornikiem na magazynowanie wody, jak i bez niego. Różnią się od siebie także etapami uzdatniania wody. Odwrócona osmoza pozwala na dostosowanie wody dokładnie do swoich potrzeb. O różnorodności rozwiązań świadczą między innymi propozycje od polskiej marki Ecoperla.

Ecoperla Rosa to klasyczny w budowie system odwróconej osmozy, który zapewnia dwa rodzaje wody. Pierwszym jest woda dokładnie oczyszczona, która sprawdzi się podczas gotowania, przemywania owoców i warzyw. Można nią myć delikatne powierzchnie. Drugi rodzaj wody to ta, która przepływa przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Jest to woda bogata w magnez i wolny wodór. Przynosi wiele korzyści dla zdrowia, wspomaga prawidłowe nawodnienie organizmu.

Drugą, nowoczesną i nietuzinkową propozycją jest Ecoperla Revo. Można być pewnym najwyższej jakości wody. Ecoperla Revo to bezzbiornikowa odwrócona osmoza, która zajmuje minimum miejsca w szafce. W dodatku sama pokazuje, kiedy należy wymienić wkłady filtracyjne na nowe.

Czysta woda w całym domu

Jeśli jest taka możliwość, warto zadbać nie tylko o jakość wody do picia, ale także jakość wody w całym domu. Miękka woda, pozbawiona chloru i innych zanieczyszczeń idealnie sprawdzi się podczas kąpieli. Nie będzie podrażniała skóry, powodowała pozostawania warstwy osadu. Odpowiednia pielęgnacja pod tym kątem jest bardzo ważna w starszym wieku. Ponadto to wiele innych korzyści dla gospodarstwa domowego, w tym: dobry stan instalacji sanitarnej, brak awarii sprzętów AGD mających styczność z wodą, brak kamiennych osadów, lepsze efekty prania. Aby osiągnąć takie efekty warto zastosować kolumnę węglową w połączeniu w zmiękczaczem wody lub kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Przykładem może być Ecoperla Hero.

Woda to podstawa!

Odpowiednie nawodnienie pozwala uniknąć złego samopoczucia. Sprawia, że organizm może funkcjonować prawidłowo, odciąża go. O właściwy sposób dostarczania wody do organizmu warto zadbać w każdym wieku, a w przypadku seniorów jest to szczególnie ważne, co starałem się dziś udowodnić.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.