Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Odżelaziacze wody to często najlepszy ratunek na przekroczenia żelaza oraz manganu w wodzie. Co jednak, jeśli mimo najszczerszych chęci i pracy urządzenia do odżelaziania wody, nadal nie widać efektów? Gdzie dokładnie leży problem? Co można z tym zrobić?

Jeśli jesteście właścicielami własnego ujęcia wody, musicie liczyć się z możliwością wystąpienia problemu żelaza oraz manganu. O tym, co powodują te substancje występujące w przekroczeniach możecie przeczytać tutaj: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Jak usuwać mangan z wody? Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest zastosowanie odpowiedniego odżelaziacza i odmanganiacza wody. Sposobów na usuwanie żelaza oraz manganu z wody można wymienić co najmniej kilka. Nie każdy będzie tak samo skuteczny w danym przypadku i to należy podkreślić.

Czasami zdarza się, że mimo dokonania inwestycji w urządzenie odżelaziające i odmanganiające wodę, nadal nie widać efektów działania lub widać je przez chwilę. Istnieje kilka przyczyn tego, że żelazo i mangan nie są redukowane z wody tak, jak powinny. Postanowiłem zebrać je dzisiaj w jeden artykuł.

Wkład odżelaziający zamiast profesjonalnego odżelaziacza wody

Pierwszym problemem, jaki chciałbym przybliżyć, jest najczęściej popełniany błąd przy chęci usuwania żelaza i manganu z wody. Jest spora grupa osób, która chce przyoszczędzić i jest zdania, że niewielki filtr narurowy z wkładem odżelaziającym poradzi sobie tak samo dobrze z żelazem i manganem jak profesjonalna stacja uzdatniania wody. Nic bardziej mylnego! To sposób, który może i jest wystarczający przy niektórych wodach, jednak jest to zdecydowana mniejszość. Znacznie częściej potrzeba naprawdę dużej butli ze złożem odżelaziającym lub nawet kilku urządzeń  na skuteczne zwalczenie problemu.

Filtr narurowy z wkładem odżelaziającym posiada wewnątrz naprawdę mało materiału filtracyjnego. To rzutuje na dość krótki okres kontaktu wody ze złożem. Do tego jest to niewielka powierzchnia filtracyjna. To wszystko sprawia, że skuteczność takiej opcji jest naprawdę niewielka. W znaczącej ilości przypadków praktycznie niewystarczająca. Ponadto złoże w filtrze narurowym trzeba wymieniać tak często, że szybko staje się to zwyczajnie nieopłacalne. Więcej znajdziecie także w tym artykule: Jak najtaniej usunąć żelazo z wody ze studni?

Niewłaściwie dobrany odżelaziacz wody

Za niedostateczne efekty odżelaziania wody może być odpowiedzialny zły wybór urządzenia. Najczęściej dzieje się tak, kiedy właściciele własnych ujęć wody dobierają sprzęt na własną rękę, bez konsultacji z ekspertem. Jeśli urządzenie będzie źle dobrane, na początku może wszystko działać prawidłowo, ale z czasem będzie to coraz słabsze. Pogarszające się efekty uzdatniania wody są najlepszym świadectwem nieprawidłowego doboru urządzenia. Na liście najczęstszych błędów w tym zakresie wymienić można:

  • Bezrefleksyjne kupno urządzenia, nie zwracając przy tym uwagi na parametry i zmienne
  • Kierowanie się opiniami osób, które mają u siebie odżelaziacz wody (fora internetowe, rozmowy) – każdy przypadek jest inny, a każda woda może mieć nieco inne parametry. Tu urządzenie musi być dokładnie dopasowane do indywidualnego przypadku
  • Kupno stacji wielofunkcyjnej – nie usunie żelaza i manganu w każdym przypadku. Woda mus mieć wysoką utlenialność, przekroczenia żelaza i manganu nie powinny być zbyt duże. Surowa woda nie powinna też cechować się występowaniem mętności. Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, stacja wielofunkcyjna nie poradzi sobie z problemem
  • Wybór odżelaziacza wody o dużo niższej wydajności niż zalecana – w ramach poczynienia oszczędności użytkownik wybiera mniejszy model niż potrzebny w rzeczywistości wierząc, że nie przełoży się to na efekty działania odżelaziacza i odmanganiacza wody. Jeśli zużycie wody jest duże, a wydajność urządzenia mała, to oczyszczona woda może nie być dostarczana w każde miejsce jej poboru. Na przykład możemy używać odżelazionej wody pod prysznicem, jednak nie popłynie już do pralki i zmywarki

Za niska wydajność pompy

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to przy wyborze najlepszego odżelaziacza i odmanganiacza wody ogromne znaczenie ma wydajność pompy tłoczącej wodę. Wybór odpowiedniego modelu bardzo rzutuje na ostateczne efekty odżelaziania i odmanganiania wody. Nie ma to różnicy czy mowa o pompie hydroforowej, czy głębinowej – jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego wydatku wody. Jest to bardzo ważne podczas procesu przepłukiwania złoża filtracyjnego.

Zazwyczaj przy przepłukiwaniu złoża odżelaziającego i odmanganiającego potrzebne jest bardzo duże ciśnienie. Im większa butla i wyższa wydajność urządzenia, tym więcej mocy pompy potrzeba przy płukaniu, aby dokładnie oczyścić materiał filtracyjny z zalegających złogów utlenionego żelaza i manganu. Pompa i studnia o zbyt małej wydajności zaważają na wydajności procesu regeneracji. Jeśli płukanie złoża będzie niedokładne, odbije się to na skuteczności procesu redukcji żelaza oraz manganu z wody. Nieprawidłowa regeneracja przekłada się na żywotność złoża. Przez brak właściwego płukania szybko mogą wyczerpać się jego właściwości.

Zbyt rzadka regeneracja odżelaziacza wody

Jest to dość częsty błąd w przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy wody regenerowanych nadmanganianem potasu lub chlorkiem sodu (stacji wielofunkcyjnych). Niekiedy żelazo i mangan zbierają się na złożu filtracyjnym szybciej, niż to było przewidziane. Nie może przez to zachodzić dalsza wymiana między złożem a wodą. Przez to woda wzbogacona o mangan oraz żelazo płynie dalej do instalacji, a problem nie znika. Dokładne wyjaśnienia przeczytacie tutaj: Jak działa odżelaziacz wody?

Proces regeneracji we wspomnianych wyżej odżelaziaczach i odmanganiaczach odbywa się automatycznie. Kieruje nim głowica sterująca, którą należy jednak wcześniej odpowiednio zaprogramować. Im woda zawiera w sobie więcej żelaza i manganu lub im więcej jest jej zużywanej, tym częściej powinna odbywać się regeneracja złoża. Choć te zwykle wprowadza przy instalacji serwisant z profesjonalnej ekipy, to częste bywają przypadki, w których to domownicy przychodzą i wprowadzają później własne, często niewłaściwe ustawienia. To się dzieje z chęci zaoszczędzenia na wywozie szamba czy płatnościach za kanalizację. Skutkiem takiego postępowania jest to, że regeneracja nie rozpoczyna się po upływie tygodnia (jak to powinno być w pierwotnych założeniach), ale na przykład co dwa tygodnie. Przez to złoże w odżelaziaczu i odmanganiaczu wody jest znacznie mniej wydajne, uzdatnianie wody mniej skuteczne, a do tego spada żywotność i konieczna jest przedwczesna wymiana. Koszty niewłaściwych praktyk przewyższają więc ostatecznie zakładane oszczędności.

Zestaw hydroforowy niekompatybilny z odżelaziaczem wody

Zdarzają się sytuacje, w których najpierw do gospodarstwa domowego kupuje się zestaw hydroforowy, a dopiero później okazuje się, że niezbędny będzie proces odżelaziania wody. Nie jest to zwykle trafiona kolejność. Dość częste są przypadki, kiedy właściciele gospodarstwa domowego decydują się na zestaw ze zbiornikiem hydroforowym z membraną, a ostatecznie okazuje się, ze przekroczenia żelaza i manganu są tak wysokie, iż najlepszą opcją byłby najbardziej wydajny odżelaziacz i odmanganiacz wody, wykorzystujący wstępne napowietrzanie i współpracujący z hydroforem bezprzeponowym, jak na przykład Ecoperla Sanitower.

Przy hydroforze membranowym woda często nie jest odpowiednio napowietrzana, nie ma możliwości zaistnienia procesu na tyle wydajnego, by móc w pełni usunąć żelazo i mangan z wody. W niektórych ujęciach przekroczenia tych substancji są na tyle duże, że żadna inna opcja nie będzie wystarczająca. Nie pomoże nawet odżelaziacz i odmanganiacz wody z wbudowaną komorą sprężonego powietrza. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak wymiana zestawu hydroforowego, a to przecież dodatkowe, spore koszty. Pomimo wszelkich starań, w niektórych wypadkach jest to działanie nieuniknione. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Zbiornik hydroforowy – ocynkowany czy przeponowy? Jaki wybrać?

Jak właściwie dobrać odżelaziacz wody?

Przede wszystkim należy zacząć od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Bardzo ważne jest sprawdzenie wielkości przekroczeń oraz tego, czy oprócz żelaza i manganu w wodzie nie znajdują się jeszcze inne zanieczyszczenia. Ma to kluczowe znaczenie dla doboru metody usuwania żelaza oraz manganu z wody. O skuteczności konkretnego rozwiązania decyduje wiele zmiennych. Jest to między innymi: utlenialność, zasadowość, odczyn pH, barwa, mętność, obecność jonu amonowego w wodzie. Ze względu na ilość zróżnicowanych czynników, z wynikami analizy wody najlepiej jest zgłosić się do specjalisty z branży uzdatniania wody. Pomoże on w doborze najlepszej możliwej opcji.

Za wybór stacji uzdatniania wody oraz sprawdzenie parametrów wody surowej z własnego ujęcia najlepiej jest zabrać się tuż po zakupie działki, zanim jeszcze zostanie zlecony projekt domu lub w trakcie budowy. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć wielu błędów i problemów. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Domowa stacja uzdatniania wody – co powinieneś zrobić przed zakupem?

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym wystąpiły problemy z odżelaziaczem i odmanganiaczem wody lub dopiero szukasz sposobu na usuwanie żelaza oraz manganu z wody, najlepiej skontaktuj się z ekspertem. Lata doświadczenia szybko pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów.

Odżelaziacze wody znajdziecie w sklepie internetowym