Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Systemy odwróconej osmozy (czyli tzw. RO) do oczyszczania wody przeznaczonej do spożycia są coraz bardziej popularne. Nie jest to już produkt zarezerwowany jedynie dla zamożniejszych domów, ale dostępny dla wszystkich. Dzieje się to przede wszystkim z trzech powodów.

1. Cena odwróconej osmozy

Po pierwsze znacznie spadła cena tego urządzenia. Nie kosztuje już kilka tysięcy złotych, jak jeszcze kilka lat temu, ale zaledwie kilkaset. W specjalistycznych sklepach z filtrami do wody system odwróconej osmozy można zakupić już za 900 zł razem z montażem i gwarancją nawet do 10 lat. W sprzedaży internetowej cena jest jeszcze niższa, ale niestety urządzenie trzeba montować samemu, a gwarancji nie ma prawie żadnej.

2. Dostępność odwróconej osmozy

Po drugie, systemy odwróconej osmozy są teraz łatwo dostępne i oferowane przez wiele firm.

3. Powszechność odwróconej osmozy

Trzecim powodem jest rozprzestrzenianie się systemów RO wśród sąsiadów czy znajomych osób które z nich korzystają i są z nich zadowolone. Dlatego system odwróconej osmozy właściwie należy już do podstawowego wyposażenia kuchni.

Jak działa odwrócona osmoza?

System odwróconej osmozy montuje się najczęściej pod zlewozmywakiem lub w jego pobliżu. Składa się z kilku elementów, z których każdy pełni inną rolę.

Na początku woda przepływa przez 3 filtry wstępne. Są to 2 filtry mechaniczne (o mikronażu 20 i 5 mikronów) usuwające znajdująca się w wodzie zawiesinę grubszą i drobniejszą (rdza, piasek, pyły, osady itp.) oraz 1 filtr węglowy. Znajdujący się w nim węgiel aktywny usuwa chlor, chlorowcopochodne, metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia rakotwórcze.

Po wstępnym oczyszczeniu woda kierowana jest na membranę osmotyczną (serce osmozy), gdzie pozyskiwana jest woda najwyższej jakości, usuwane są azotany, metale, benzen, pierwiastki promieniotwórcze, fenole, bakterie i wirusy itd.

Membrana jednak z uwagi na bardzo mały mikronaż posiada niewielką wydajność. Woda przepływa przez nią bardzo wolno. Dlatego do systemu odwróconej osmozy dołączony jest ciśnieniowy zbiornik przeponowy (np. 12 litrowy) gromadzący powoli oczyszczoną wodę, aby była dostępna, gdy tylko będziemy potrzebować.

W momencie poboru wody przepływa ona jeszcze przez liniowy filtr węglowy (tzw. szlifujący) usuwający gazy i substancje lotne poprawiając tym samym smak i zapach wody.

Na życzenie klienta montowany jest także mineralizator wprowadzający do oczyszczonej wody potrzebne dla zdrowia minerały takie jak magnez czy wapń.

Tak przygotowaną do spożycia wodę czerpać można za pomocą wylewki, czyli kranika montowanego przy zlewozmywaku. Podwójne wylewki umożliwiają pobór wody zarówno po mineralizatorze, jak i przed nim w zależności od chwilowych upodobań użytkownika.

Oczyszczona w systemie odwróconej osmozy woda jest pozbawiona wszelkich chorobotwórczych, niezdrowych lub uciążliwych zanieczyszczeń. Ma bardzo dobry smak, jest pozbawiona nieprzyjemnych zapachów (chloru, amoniaku, żelaza itp.) i można ją pić bezpośrednio z wylewki bez przegotowania.

Jak wybrać odpowiedni filtr odwróconej osmozy?

Wydajność i efektywność systemu odwróconej osmozy zależy od jakości uzdatnianej wody, ciśnienia w instalacji wodociągowej oraz jakości stosowanych wkładów filtracyjnych. Dlatego czasem warto zgłosić się do odpowiedzialnej firmy oferującej takie urządzenia oraz gwarantującej wysokiej jakości serwis (np. przy wymianie wkładów urządzenie powinno poddać się dezynfekcji z uwagi na zatrzymywane na filtrach mikroorganizmy).

Profesjonalne firmy specjalizujące się w oczyszczaniu wody i sprzedaży filtrów do wody mogą modyfikować systemy odwróconej osmozy w zależności od jakości wody i potrzeb późniejszego użytkownika.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!