Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że odwrócona osmoza jest bardzo popularna i cieszy się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i małych mieszkań. Te filtry kuchenne mają wiele zalet, za które można je doceniać i podziwiać. Oto lista argumentów, dla których warto wziąć odwróconą osmozę pod lupę jako kandydatkę na źródło czystej wody także w Twoim domu!

Systemy odwróconej osmozy (czyli tzw. RO) do oczyszczania wody przeznaczonej do spożycia są coraz bardziej popularne. Nie jest to już produkt zarezerwowany jedynie dla zamożniejszych domów, ale dostępny dla wszystkich. Dzieje się to przede wszystkim z trzech powodów.

1. Cena odwróconej osmozy

Przede wszystkim systemy odwróconej osmozy są obecnie dostępne w bardzo dużym przedziale cenowym. To pozwala dobrać urządzenie zarówno do środków przeznaczonych na tą inwestycję, jak i do swoich oczekiwań. Spokojnie można znaleźć systemy odwróconej osmozy kosztujące poniżej tysiąca złotych, jak i bardzo zaawansowane za kilka tysięcy. Cena wkładów wymiennych oraz membran osmotycznych nie jest już tak wysoka jak jeszcze kilka lat temu. Spada też odrzut do kanalizacji. To wszystko sprawia, że nie tylko cena systemów odwróconej osmozy jest bardzo przystępna, ale również koszty jej eksploatacji

2. Dostępność odwróconej osmozy

Po drugie, systemy odwróconej osmozy są teraz łatwo dostępne i oferowane przez wiele firm. Do tego dochodzi jeszcze kwestia różnorodności. Wśród systemów odwróconej osmozy są takie, które posiadają jedynie trzy stopnie oczyszczania wody, ale i takie, w których woda przepływa przez nawet 8 etapów, w tym na przykład przez lampę bakteriobójczą. Są odwrócone osmozy z wkładem rewitalizującym, wkładem mineralizującym, wkładem bioceramicznym, zbiornikiem lub bez zbiornika. Możemy dobrać filtr kuchenny do swoich oczekiwań, do designu kuchni oraz dostępnej przestrzeni na instalację. Warto rozglądać się za produktami wykonanymi z wysokiej jakości materiałów – wtedy będziemy mieć pewność bezawaryjności oraz wieloletniej możliwości użytkowania.

3. Powszechność odwróconej osmozy

Trzecim powodem jest rozprzestrzenianie się systemów RO wśród sąsiadów czy znajomych osób które z nich korzystają i są z nich zadowolone. Dlatego system odwróconej osmozy właściwie należy już do podstawowego wyposażenia kuchni.

Jak działa odwrócona osmoza?

System odwróconej osmozy montuje się najczęściej pod zlewozmywakiem lub w jego pobliżu. Składa się z kilku elementów, z których każdy pełni inną rolę. W standardowych systemach odwróconej osmozy na początku woda przepływa przez 3 filtry wstępne. Są to 2 filtry mechaniczne (o mikronażu 20 i 5 mikronów) usuwające znajdująca się w wodzie zawiesinę grubszą i drobniejszą (rdza, piasek, pyły, osady itp.) oraz 1 filtr węglowy. Znajdujący się w nim węgiel aktywny usuwa chlor, chlorowcopochodne, metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia rakotwórcze.

Po wstępnym oczyszczeniu woda kierowana jest na membranę osmotyczną (serce osmozy), gdzie pozyskiwana jest woda najwyższej jakości, usuwane są azotany, metale, benzen, pierwiastki promieniotwórcze, fenole, bakterie i wirusy itd. Membrana jednak z uwagi na bardzo mały mikronaż posiada niewielką wydajność. Woda przepływa przez nią bardzo wolno. Dlatego do systemu odwróconej osmozy dołączony jest ciśnieniowy zbiornik przeponowy (np. 12 litrowy) gromadzący powoli oczyszczoną wodę, aby była dostępna, gdy tylko będziemy potrzebować.

W momencie poboru wody przepływa ona jeszcze przez liniowy filtr węglowy (tzw. szlifujący) usuwający gazy i substancje lotne poprawiając tym samym smak i zapach wody. Na życzenie klienta montowany jest także mineralizator wprowadzający do oczyszczonej wody potrzebne dla zdrowia minerały takie jak magnez czy wapń. Tak przygotowaną do spożycia wodę czerpać można za pomocą wylewki, czyli kranika montowanego przy zlewozmywaku. Podwójne wylewki umożliwiają pobór wody zarówno po mineralizatorze, jak i przed nim w zależności od chwilowych upodobań użytkownika.

Oczyszczona w systemie odwróconej osmozy woda jest pozbawiona wszelkich chorobotwórczych, niezdrowych lub uciążliwych zanieczyszczeń. Ma bardzo dobry smak, jest pozbawiona nieprzyjemnych zapachów (chloru, amoniaku, żelaza itp.) i można ją pić bezpośrednio z wylewki bez przegotowania.

Powyższy opis dotyczy systemów odwróconej osmozy o standardowej budowie. Coraz częściej można się spotkać z bardzo nowoczesnymi urządzeniami, które już nie posiadają zbiornika na magazynowanie wody lub posiadają jedynie niewielki zbiornik buforowy. Wszystkie urządzenia obecne na rynku łączy natomiast obecność membrany osmotycznej, potrzeba wstępnego oczyszczania wody oraz doszlifowanie jej właściwości. O działaniu membrany osmotycznej znajdziecie informacje między innymi w artykule: Odwrócona osmoza jako proces

Jak wybrać odpowiedni filtr odwróconej osmozy?

Wydajność i efektywność systemu odwróconej osmozy zależy od jakości uzdatnianej wody, ciśnienia w instalacji wodociągowej oraz jakości stosowanych wkładów filtracyjnych. Dlatego czasem warto zgłosić się do odpowiedzialnej firmy oferującej takie urządzenia oraz gwarantującej wysokiej jakości serwis (np. przy wymianie wkładów urządzenie powinno poddać się dezynfekcji z uwagi na zatrzymywane na filtrach mikroorganizmy).

Profesjonalne firmy specjalizujące się w oczyszczaniu wody i sprzedaży filtrów do wody mogą modyfikować systemy odwróconej osmozy w zależności od jakości wody i potrzeb późniejszego użytkownika.

Sami musimy zdecydować przede wszystkim o tym:

  • Ile stopni uzdatniania będzie miała odwrócona osmoza – istnieją systemy odwróconej osmozy tylko z 3 etapami filtracji, jak i bardzo rozbudowane, gdzie jest ich nawet 8-9. Istnieją modele z dodatkowymi opcjami, jak wkład mineralizujący czy wkład rewitalizujący taki jak Ecoperla Elixir, który dodatkowo uzupełni wodę w magnez oraz wolny wodór
  • Czy odwrócona osmoza ma mieć zbiornik czy nie – obecnie na rynku dostępne są bezzbiornikowe systemy odwróconej osmozy oraz ze zbiornikiem (Osmoza bez zbiornika czy ze zbiornikiem – co wybrać?). Wybór zależy między innymi od ilości miejsca w kuchni
  • Producent i komponenty – warto zwracać uwagę na producenta systemu odwróconej osmozy oraz jakość stosowanych komponentów. Najlepiej wybierać urządzenia wykonane z dobrej jakości materiałów, o odpowiedniej wydajności. Dobrze, jeśli urządzenia dysponują jakimś systemem chroniącym przed zalaniem, jak na przykład Ecoperla Security System
  • Potrzeby rodziny – przy wyborze filtra kuchennego spore znaczenie będą miały preferencje rodziny. Z jakiej wody chcecie korzystać? Używać jej do bezpośredniego spożycia? Gotowania? Uzupełniania drobnego AGD? Ma mieć dodatkowe minerały? Właściwości prozdrowotne? A może informować o jakości podawanej wody lub przypominać o potrzebie wymiany wkładów filtracyjnych?

Jaką odwróconą osmozę wybrać?

Wybór systemów odwróconej osmozy jest naprawdę bardzo duży. Tylko w naszym sklepie internetowym znajdziecie kilka ciekawych, różnorodnych propozycji. Kilka z nich chciałbym pokrótce opisać poniżej. Systemy odwróconej osmozy od polskiej marki Ecoperla posiadają specjalne oznaczenie Think Green with Ecoperla. Więcej na jego temat możecie przeczytać tutaj: Think Green with Ecoperla – eko inicjatywa w każdym domu! Zobaczcie, w czym możecie wybierać:

Atlas Filtri OASIS DP Sanic

To propozycja od dobrze znanego włoskiego producenta filtrów narurowych Atlas Filtri. Oferuje solidne rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Mogliście już usłyszeć o jego specjalnej serii z powłoką bakteriostatyczną Microban®. To doskonałe rozwiązanie zapewnia pełną higienę podczas użytkowania. Na powierzchniach pokrytych taką powłoka nie mają szans rozwinąć się żadne mikroorganizmy. Specjalne właściwości Microban® wyniszczają bakterie. Dzięki temu uzdatnianie wody jest w pełni higieniczne, nawet jeśli filtr nie był użytkowany przez pewien czas. Oprócz serii filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic (Seria Atlas Filtri Sanic – więcej niż filtracja wody), pojawił się także wyjątkowy filtr kuchenny – odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic. Swoim wyglądem przypomina standardowe systemy odwróconej osmozy, z tym, że wewnątrz klosze oraz głowice są pokryte właśnie powłoką Microban®. Eksploatacja jest naprawdę higieniczna. To świetne rozwiązanie na przykład do domków letniskowych, gdzie filtr kuchenny nie jest używany przez cały czas.

Ecoperla Rosa

Ecoperla Rosa będzie doskonałą propozycją na oczyszczanie wody w kuchni dla tych, którzy doceniają i uwielbiają właściwości prozdrowotne wody. Ten filtr kuchenny pozwala czerpać dwa rodzaje wody. Z jednej strony jest to woda idealnie oczyszczona, która nie pozostawi osadu, nie ma w sobie praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Świetnie sprawdza się do obróbki termicznej, czy napełniania drobnego kuchennego AGD. Z kolei dodatkowe zastosowanie wkładu rewitalizjącego Ecoperla Elixir sprawia, że woda zyskuje właściwości prozdrowotne. Jest bogata w magnez oraz wolny wodór, co tworzy wodę doskonale przyswajalną przez organizm. Potrzebne więcej informacji? Znajdziecie je tu: Recenzja systemu odwróconej osmozy Ecoperla Rosa

Ecoperla Revo

Ecoperla Revo to prawdziwa rewolucja wśród systemów odwróconej osmozy. Jest to filtr kuchenny, który nie posiada zbiornika na magazynowanie wody. Przede wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca. Ecoperla Revo cechuje również bardzo wysoka estetyka, nowoczesny wygląd, cicha praca. Ta odwrócona osmoza jest bardzo łatwa w użytkowaniu. Dostęp do wkładów, które wystarczy wymienić jedynie raz na rok, również jest łatwy. Woda jest oczyszczana na trzech etapach, z czego najważniejszy stanowi membrana osmotyczna o bardzo dużej wydajności. Czymś niespotykanym w większości systemów odwróconej osmozy dostępnych na rynku, jest to, że Ecoperla Revo informuje o poziomie zużycia wkładów filtracyjnych oraz o jakości wody. Takie informacje są do odczytania z ikonek na wyświetlaczu koło wylewki. To nadal nie wszystkie zalety Ecoperla Revo. Więcej na ich temat oczywiście w recenzji tej odwróconej osmozy: Recenzja odwróconej osmozy Ecoperla Revo

A Ty którą odwróconą osmozę wybierasz do swojej kuchni?

Odwrócona osmoza to niezawodne źródło świeżej i smacznej wody w każdych ilościach. Jeśli chcesz dołączyć do grupy właścicieli tych niezwykle przydatnych urządzeń, ale nie wiesz który model sprawdzi się najlepiej, zgłoś się do mnie. Zaproponuję najlepsze rozwiązania do Twojej kuchni. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Systemy odwróconej osmozy są dostępne w sklepie internetowym