Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Okazuje się, że wydajność zmiękczacza wody wcale nie ogranicza się do parametrów podanych przez producenta. Sami możemy mieć wpływ na to jak bardzo nasze urządzenie jest wydajne oraz jak długo będzie nam służyło. W jaki sposób możemy tego dokonać?

Kilka słów o eksploatacji zmiękczacza wody można było już znaleźć w tym artykule Zmiękczacz wody – eksploatacja (część 3). Dziś jednak postanowiłem rozwinąć temat i podać wszystkim zainteresowanym receptę na wydłużenie pracy urządzenia oraz zażegnanie możliwości wystąpienia awarii.

Kupiłeś zmiękczacz wody i co dalej?

Załóżmy, że właśnie kupiłeś zmiękczacz wody. Nowiutkie urządzenie zostało zamontowane w pomieszczeniu gospodarczym, a z rur wreszcie płynie miękka woda, która nie pozostawia osadu. Mijają miesiące, jesteś tak samo usatysfakcjonowany z działania, a oprócz dosypywania soli tabletkowanej produkt w ogóle nie pochłania Twojej uwagi. Pamiętaj jednak, że zmiękczacz wody, tak jak każde inne urządzenie działające w domu, potrzebuje odpowiedniej konserwacji. Dzięki przeprowadzeniu kilku prostych czynności możemy znacznie zwiększyć wydajność naszego urządzenia i praktycznie do zera wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Odpowiednia konserwacja to klucz do sukcesu

W przypadku konserwacji zmiękczacza wody możemy obrać dwie ścieżki działania. Pierwszą z nich jest wezwanie profesjonalnego serwisu, który sprawdzi wszystko za nas i sam poprawi jakość działania. Serwis wystarczy umówić raz w roku lub raz na dwa lata, jeśli w międzyczasie nie zauważamy żadnych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o nieodpowiednim działaniu produktu.

Drugą opcją jest samodzielne zatroszczenie się o stan naszego urządzenia. Nie jest to nic trudnego, jednak trzeba pamiętać o regularności przeprowadzanych czynności. Oto kilka rad, które pozwolą utrzymać zmiękczacz wody w naprawdę dobrej kondycji i uniknąć awarii oraz problemów z dostępem do miękkiej wody.

Regularnie sprawdzaj stopień twardości wody

Wbrew pozorom to wcale nie jest kosztowny proces, a tym bardziej wymagający specjalnych umiejętności. Nie musimy też za każdym razem nosić wody do sanepidu. Wystarczy zakupić paskowy lub kropelkowy tester twardości wody i samodzielnie przeprowadzić badanie. Bardziej polecany jest drugi typ testera, ponieważ charakteryzuje się o wiele bardziej precyzyjnym oddaniem faktycznego stanu twardości wody. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Najlepiej sprawdzić stopień twardości surowej wody (na wejściu do zmiękczacza wody) oraz stopień twardości wody po jej uzdatnieniu (na wyjściu ze zmiękczacza wody). Jeśli badanie wykaże, że woda na wyjściu jest miękka, to oznacza, że urządzenie działa prawidłowo. Niestety, zdarzają się też sytuacje, kiedy woda na wyjściu z urządzenia jest tak samo twarda. Wtedy najlepiej poszukać przyczyny tego stanu. Bardzo często okazuje się, że winowajcą są mosty solne, o których w kolejnym paragrafie.

Oprócz tego warto uczulić domowników na wszelkie sygnały świadczące o tym, że zmiękczacz wody mógł przestać działać prawidłowo. Jeśli coś będzie nie tak, pewnie zauważymy kamień, który znów zacznie osadzać się na dnie czajnika oraz biały osad na armaturze i naczyniach.

Sprawdzaj stan zbiornika na sól regeneracyjną

Jeśli chcemy, aby nasz zmiękczacz wody działał prawidłowo, koniecznie musimy mieć pod stałą kontrolą zbiornik na sól tabletkowaną. Tą czynność najlepiej podjąć raz na kwartał.

W przypadku większości urządzeń regenerowanych za pomocą roztworu solanki może wystąpić problem z mostami solnymi. Sól rozpuszcza się pod wpływem wody i powstają charakterystyczne zbrylenia, które utrzymują się nad poziomem wody. Wynikiem tego stanu jest to, że zmiękczacz nie może zregenerować się roztworem solanki, w procesie wykorzystywana jest tylko woda, która niedokładnie przepłukuje złoże, a przez to nie dochodzi do zmiękczania wody surowej.

Nie istnieje preparat służący usuwaniu mostów solnych. Musimy sobie radzić z nimi za pomocą metod mechanicznych. Te zbrylenia można rozbić choćby kijem od szczotki.

Oprócz tego zalecane jest dokładne przeczyszczenie zbiornika solanki w okresie zależnym od jakości stosowanej soli i zmiękczacza wody.

Jak to zrobić? Najlepiej zdjąć pokrywę, opróżnić zbiornik z soli tabletkowanej, wymontować studnię wraz z pływakiem i dokładnie przepłukać cały zbiornik.

Obserwuj ilość soli w zbiorniku

To jedna z najważniejszych rad! Należy stale obserwować poziom soli w zbiorniku solanki. Urządzenie zawsze powinno mieć ją w zapasie, by w razie regeneracji rozpuścić niezbędną na ten proces ilość. W zbiorniku nigdy nie może jej być mniej niż 1/3 powierzchni.

Szybkość zużycia soli jest uzależniona od częstotliwości przeprowadzania regeneracji. W większości przypadków standardowy worek soli tabletkowanej (25 kg) powinien wystarczyć na około miesiąc.

Co się stanie, jeśli w zbiorniku nie będzie soli? Zmiękczacz wody nie będzie mógł działać prawidłowo, a z kranu zamiast miękkiej, będzie płynęła twarda woda.

Uwaga właściciele zmiękczaczy wody, które stoją w wilgotnych pomieszczeniach! W takich przypadkach poziom soli zawsze powinien być niższy, a ona sama dosypywana z większą częstotliwością.

Używaj tylko sprawdzonych produktów wysokiej jakości

W dużym stopniu chodzi tu o dobór odpowiedniej soli do regeneracji zmiękczacza wody. Nawet w tym przypadku produkt produktowi nierówny. Polecam wybrać sprawdzone produkty od znanych i cenionych producentów.

Rodzaj soli dozowanej do zbiornika jest uzależniony od wybranego zmiękczacza wody. Na rynku znajdziemy: sól w granulkach, sól w tabletkach, a nawet sól w formie bloku. Najczęściej w zmiękczaczach wody stosuje się sól tabletkowaną, ponieważ równomiernie się rozpuszcza, a do tego nie dochodzi tak często do jej zbrylenia. Najlepsi producenci tego typu soli dbają o to, aby miała właściwą wilgotność oraz panowało odpowiednie ciśnienie prasy. Tylko przy zachowaniu tych warunków może powstać sól, która nie ulega zbyt szybkiemu sproszkowaniu – taki rodzaj soli jest szczególnie niebezpieczny dla zmiękczacza wody, ponieważ zatyka przewody oraz głowicę sterującą.

Rozwinięcie tego tematu znajduje się w artykule Tabletki solne do zmiękczaczy wody

Dbaj o żywicę jonowymienną

W trakcie eksploatacji bardzo dużą rolę spełnia właściwa pielęgnacja urządzenia. Jedną z najważniejszych czynności jest konserwacja żywicy jonowymiennej. W końcu bez niej właściwe zmiękczanie wody nie byłoby możliwe.

Żywicę jonowymienną należy chronić przed osadzaniem się na niej metali ciężkich. Jest to problem pojawiający się zarówno przy wodzie wodociągowej, jak też wodzie studziennej.

Wystarczy, że surowa woda będzie zawierała nieco ponad 0,05 mg Fe/l, a cząsteczki już zaczną osadzać się na złożu filtracyjnym.

Im więcej metali ciężkich na złożu filtracyjnym, tym bardziej zmniejszają się zdolności żywicy do wymiany jonów. Przez to efekty zmiękczania wody są coraz słabsze, a złoże nadaje się do częstszej wymiany.

Aby temu zapobiegać, należy raz w roku zastosować Ecoperla Antidotum. Jest to granulat, który podczas procesu wymuszonej regeneracji usuwa ze złoża wszystkie zalegające metale ciężkie. Niechciane substancje trafiają do kanalizacji, a złoże na dłużej zachowuje swoje właściwości.

Pamiętaj o wymianie złoża filtracyjnego

Żywica jonowymienna jest jednym z najtrwalszych złóż filtracyjnych. Należy ją wymienić dopiero po upływie około 7-10 lat. Przez ten czas wystarcza jej jedynie regeneracja, jednak wraz z ilością lat maleje zdolność jonowymienna i złoże należy wymienić na nowe. Wszystko jest uzależnione od ilości zużywanej wody, stopnia twardości wody oraz częstotliwości regeneracji.

Jeśli nie wymienimy złoża filtracyjnego na nowe, zmiękczacz wody po prostu przestanie działać.

Niezwykle ważna dezynfekcja zmiękczacza wody

Rzadko znajdziemy w instrukcjach informację o tym aspekcie użytkowania zmiękczacza wody, a szkoda, bo dzięki temu możemy znacznie przedłużyć jego żywotność i sprawić, że filtracja wody będzie w pełni higieniczna oraz bezpieczna. Zazwyczaj jest to proces przeprowadzany przez serwisantów w trakcie profesjonalnego przeglądu.

Okazuje się, że dezynfekcja jest tak samo potrzebna w przypadku czerpania wody wodociągowej, jak i wody pochodzącej z własnego ujęcia. Na przedostawanie się bakterii do układu jesteśmy narażeni praktycznie zawsze. Substancje sprzyjające rozwojowi bakterii mogą dostawać się do zbiornika na przykład podczas dosypywania soli.

Dezynfekcja układu zmiękczającego jest zalecana raz do roku. Obecnie możemy znaleźć na rynku łatwy w zastosowaniu preparat służący temu procesowi od marki Ecoperla.

Ecoperla Antibacter to płyn o wysokiej zawartości aktywnego chloru. Jego dawka już została dokładnie odmierzona, więc wystarczy, że zaaplikujemy całą zawartość buteleczki do urządzenia.

Dezynfekcja za pośrednictwem Ecoperla Antibacter następuje w trakcie regeneracji złoża. Wtedy żywica i wnętrze urządzenia jest dokładnie oczyszczane. Preparat dobrze radzi sobie z niewielkim skażeniem bakteryjnym oraz doskonale ochrania wnętrze zmiękczacza wody przed rozwojem mikroorganizmów.

Systemy wspomagające pracę zmiękczacza wody

Niektóre modele zmiękczaczy wody posiadają dodatkowe funkcje, które odciążają nas z obowiązku stałej obserwacji zbiornika solanki. W dodatku mogą przedłużać żywotność złoża filtracyjnego lub stwarzają możliwość wygodnej, mobilnej kontroli pracy. Oto kilka z nich:

Ecoperla Perfect System

Są to specjalne ustawienia głowicy sterującej. Ten system można znaleźć w większości kompaktowych urządzeń do uzdatniania wody marki Ecoperla. Ustawienia zostały dobrane przez ekspertów i pozwalają na oszczędną eksploatację oraz odpowiednią regenerację złoża. Dzięki Ecoperla Perfect System zwiększa się żywotność żywicy jonowymiennej.

System suchego zbiornika

To system, który można znaleźć w kompaktowych zmiękczaczach wody Ecoperla Slimline CS. Zapobiega powstawaniu mostów solnych. Jak to dokładnie działa? Do zbiornika na sól regeneracyjną woda jest wprowadzana dopiero przed samym rozpoczęciem procesu regeneracji, dzięki temu roztwór nie stoi długo w zbiorniku.

Ta funkcja eliminuje potrzebę rozbijania mostów solnych i dbania o ten aspekt. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu oraz energii.

Dźwiękowy alarm zbiornika solanki

Tą funkcję od stycznia 2018 znajdziemy w kompaktowych zmiękczaczach wody Ecoperla Slimline CS. Kiedy w zbiorniku zacznie brakować soli tabletkowanej, urządzenie poinformuje nas o tym za pomocą sygnału dźwiękowego.

Dzięki temu sami nie będziemy musieli coraz chodzić i sprawdzać jak wygląda sytuacja i czy już trzeba uzupełnić zbiornik solanki.

Więcej informacji o nowościach w zmiękczaczach wody Ecoperla Slimline CS oraz Erie IQsoft Eco można przeczytać w tym artykule.

Kontrola poprzez WiFi

W styczniu 2018 Erie podarował użytkownikom swoich kompaktowych zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco niezwykłą możliwość kontroli prawidłowej pracy zmiękczacza wody za pomocą aplikacji dostępnej na telefony i tablety. Dzięki niej możemy z dowolnego miejsca sprawdzać przepływ wody oraz kontrolować poziom soli w zbiorniku. To ogromne ułatwienie całego procesu konserwacji zmiękczacza wody.

Miękka woda bez ograniczeń

Jak widać, wcale nie tak trudno zwiększyć wydajność pracy zmiękczacza wody. Obecnie producenci dają nam coraz większy wachlarz możliwości dotyczących pomocy w konserwacji i dbaniu o urządzenie. Warto przeprowadzać opisane czynności regularnie, by cieszyć się naprawdę miękką wodą bez żadnych przeszkód i ograniczeń.

Produkty, o których była mowa w artykule są dostępne w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!