Strona główna » Blog » Jaka woda dla niemowlaka?

Jaka woda dla niemowlaka?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lut 27, 2023

Woda stanowi aż 80% organizmu małego dziecka. Kiedy powinna zostać wprowadzona do diety? Jak zadbać o maluszka pod względem nawodnienia? Jaką wodę najlepiej jest mu podawać? Jaki powinna mieć skład? Czy każda woda nadaje się do picia dla niemowlaka?

W artykule: Nieoceniona rola wody w trakcie ciąży – ile pić? Jaka powinna być jej jakość? mogliście przeczytać o tym, z jakiej wody powinny korzystać przyszłe mamy, co to im daje i ile wody powinny wypijać każdego dnia. Dziś pora opowiedzieć o tym, co po narodzinach dziecka. Czy podawanie wody niemowlakowi to dobry pomysł? A jeśli tak, to jakie powinna mieć właściwości?

Czy wodę należy podawać dziecku od pierwszych dni życia?

Do około 6 miesiąca życia dopajanie wodą nie jest konieczne. Właściwie większość ekspertów radzi, aby wodę wprowadzić do jadłospisu maluszka dopiero podczas rozszerzania diety, czyli po pół roku życia. Woda będzie występowała w jadłospisie dziecka już od pierwszych dni życia, jeśli pokarmem jest mleko modyfikowane. Wtedy do jego przygotowania rodzice będą musieli użyć wody odpowiedniej jakości. Niemowlę karmione butelką powinno dostawać wodę w ilości 1/5 całkowitej zjadanej porcji mleka. Po 6 miesiącu życia, kiedy już wprowadzane są pokarmy stałe, dzienna ilość podawanej wody powinna wynosić około 400 ml.

Dlaczego warto wprowadzić wodę przy rozszerzeniu diety?

Można wymienić dwa główne powody, dla których wprowadzenie wody do jadłospisu jest bardzo ważne. Przede wszystkim chodzi tu o kwestię trawienia pokarmów. Inne niż mleko będą potrzebowały większej ilości wody, aby mogły zostać prawidłowo przetworzone przez organizm. Zapotrzebowanie na wodę będzie rosło w miarę rozszerzania diety o kolejne składniki. Drugim argumentem jest kształtowanie dobrego nawyku picia wody. To bardzo przydatne przez całe nasze życie.

Maluch nie musi już od początku wypijać dużych ilości wody. To mogą być nawet 1-2 łyżeczki. Najpierw warto podawać dziecku wodę tylko w trakcie posiłków, następnie (koło 8-10 miesiąca) także między posiłkami. Podczas rozszerzania gamy pokarmów u maluszka mogą pojawić się problemy z zaparciami. Prawdopodobnie są one wynikiem podawania zbyt małych ilości wody – warto mieć to na względzie i korygować.

Należy tu również zaznaczyć, że według ekspertów najlepszym napojem jest woda! Nie soki, ani herbatki, a już z całą pewnością nie woda smakowa!

Jaką wodę powinno pić niemowlę?

Przede wszystkim musi to być woda czysta, świeża i bezpieczna. Nie może zawierać w sobie żadnych bakterii, patogenów, jakichkolwiek zanieczyszczeń. Musi charakteryzować się dobrym składem chemicznym, zgodnym z obowiązującymi w Polsce normami, o których więcej w artykule: Normy wody pitnej w Polsce. Woda podawana niemowlakowi powinna być:

  • niskozmineralizowana, czyli zawierać do 500 mg/l składników mineralnych
  • niskosodowa (<20 mg/l),
  • niskosiarczanowa (<20 mg/l),
  • o niskiej zawartości fluorków (<0,7 mg/l)
  • o niskiej zawartości azotanów (<10 mg/l)
  • o niskiej zawartości azotynów (<0,02 mg/l)

Zbyt duża zawartość minerałów w wodzie, czyli przekraczająca 500 mg/l, mogłaby zaszkodzić wciąż jeszcze rozwijającym się u niemowlaka nerkom. Pierwsze 1000 dni życia to okres bardzo dużej wrażliwości całego organizmu dziecka na czynniki zewnętrzne. Ze względu na bezpieczeństwo, warto wybierać wodę najwyższej jakości. Ze względu na kwestie bezpieczeństwa, bardzo często można spotkać się z opinią, że niezależnie od źródła pochodzenia, woda i tak zawsze powinna zostać przegotowana.

Woda gazowana odpada

Rodzice powinni unikać podawania dziecku wody gazowanej, nawet jeśli nasycenie dwutlenkiem węgla nie jest zbyt wysokie. Bąbelki mogą rozpychać ścianki małego żołądka oraz podrażniać błonę śluzową układu pokarmowego. Takie dolegliwości mogą być przykre nie tylko dla dziecka. Jeśli akurat nie ma innej w domu, to woda gazowana w ostateczności może przydać się do przyrządzenia mleka modyfikowanego. Podgrzewanie sprawia, że gaz i tak się ulatnia.

Skąd podawać wodę dla niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, która z opcji na podawanie wody maluszkowi będzie najlepsza. Czy wybrać wodę butelkowaną? To wygodna możliwość, jednak niektórym z tyłu głowy pozostaje kwestia świeżości, BPA oraz mikroplastiku (Mikroplastik w wodzie – o co chodzi? Czy są powody do obaw?). Niektórzy, także ze względów ekologicznych, zastanawiają się nad podawaniem wody z kranu. Należy jednak pamiętać, że nie każda będzie spełniała tak restrykcyjne normy, jakich potrzebuje małe dziecko. Do tego woda z kranu może ulegać zanieczyszczeniu po drodze – przepływając przez rury w budynku. Te nie zawsze są w dobrym stanie. W wodzie z kranu może znajdować się chlor, metale ciężkie oraz inne niepożądane składniki. Przegotowanie wody nie zmienia jej składu pod tym kątem. Sprawia jedynie, że woda nie zawiera mikroorganizmów. Jeszcze inną opcją jest woda oczyszczona przez system odwróconej osmozy.

Woda butelkowana z odpowiednimi atestami

Przede wszystkim, jako główne źródło, podawana jest woda butelkowana z odpowiednimi atestami. Często są to produkty z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia, Instytutu Matki i Dziecka lub innych organizacji. Wodę w butelce należy wybierać na podstawie składu. Powinien on być restrykcyjnie dopasowany do norm opisanych w wyższym paragrafie. Znaczenia kompletnie nie powinna mieć tu etykieta, kształt butelki czy przywiązanie do konkretnej marki. Warto też brać pod uwagę, że nawet z segmentów wód przeznaczonych dla dzieci nie każda będzie dobra dla niemowlaka. Niektóre z nich są rekomendowane na przykład dopiero od 1 roku życia. Najlepiej skrupulatnie czytać etykiety.

Woda uzdatniona przez filtr kuchenny

W grę wchodzi także podawanie wody oczyszczonej przez filtr kuchenny. Najlepszym wyborem będzie w tym wypadku system odwróconej osmozy, ponieważ najdokładniej oczyszcza wodę z niepożądanych substancji, nawet o wielkości pojedynczych jonów, w tym między innymi: bakterii, wirusów, grzybów, metali ciężkich, azotanów, azotynów, chloru. Woda jest oczyszczana na bieżąco, świeża, bezpieczna, dostępna w każdych ilościach. Doskonale nadaje się do rozrobienia pokarmu. Podczas podgrzewania nie pozostawi po sobie żadnych osadów. Więcej informacji można przeczytać w artykule: Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Jeśli w domu znajduje się malutkie dziecko, warto pamiętać o jednym – regularnym dbaniu o urządzenie. Ogólnie jest to bardzo ważne, ale przy tak małym domowniku, szczególnie. Należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych i corocznej dezynfekcji urządzenia. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko pozostaje na najwyższym poziomie skuteczności i bezpieczeństwa. Warto przeczytać kilka wskazówek: Jak dbać o odwróconą osmozę?

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.