Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jednym z najczęstszych problemów instancji wodnych – obok korozji – są różnego rodzaju osady. Niezależnie od tego jakie jest przeznaczenie systemu wodnego, należy pamiętać o kontrolowaniu parametrów wody, którą jest zasilany. To niskiej jakości woda jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się kamienia czy korodowania instalacji.

Skuteczność filtracji w stacjach osmotycznych

Wodę o odpowiednich parametrach można uzyskać wdrażając odpowiednie procesy. Podstawowym rozwiązaniem jest oczyszczanie, a więc filtracja wody. Obecnie zarówno gospodarstwa domowe jak i wielkie fabryki przemysłowe korzystają z genialnej zdobyczy technologii jaką jest odwrócona osmoza. Membrany osmotyczne w stacji uzdatniającej zatrzymują większość anionów i kationów, w tym: cząsteczki metali ciężkich, siarczany, chlorki, azotany i azotyny, sód, potas, wapń czy magnez. Skuteczności filtracji w stacji odwróconej osmozy jest niezwykle wysoka i może sięgać 99,5%.

Jak działają antyskalanty?

Woda po odwróconej osmozie charakteryzuje się bardzo niską zawartości soli, odbywa się to jednak kosztem membran osmotycznych. W celu ochrony membran w przemysłowych stacjach odwróconej osmozy niezbędne okazuje się często zmiękczenie wody poprzez wymianę jonową oraz kondycjonowanie wody (w tym wypadku dozowanie antyskalantów). Antyskalant to chemiczny środek ochrony o działaniu przeciwosadowym stworzony by zabezpieczać membrany osmotyczne przed zapychaniem (zaczopowanie membrany RO). Antyskalanty nie dopuszczają do krystalizacji soli, zapobiegając przed powstaniem kamiennych osadów. Dzięki stosowaniu antyskalantu membrany odwróconej osmozy są chronione przed skutkami efektu polaryzacji, nie zapychają się, co wydłuża sprawność stacji uzdatniającej. Jeśli wodę doprowadzaną do instalacji charakteryzują wysokie wartości pH, zleca się użycie kwasów w celu obniżenia alkaliczności.

Jaki antyskalant wybrać?

Osobiście polecam zabezpieczanie membran osmotycznych w przemysłowych stacjach RO z użyciem antyskalantów firmy Transhelsa. Antyskalanty Transophos zostały opracowane na bazie fosforanowej lub polimerowej. Regularne dozowanie antyskalantów Transophos w odpowiedniej dawce pozwala na skuteczne zabezpieczenie membran odwróconej osmozy. W regularnej ofercie Transhelsa Polska znajda Państwo dwa antyskalanty: Transophos i Transophos HS.

Transophos to produkt o wysokiej zawartości fosforanów oferowany w formie bardzo wydajnego koncentratu. Jego stosowanie uniemożliwia wytrącenie się osadów, eliminując problem zapychania się membran osmotycznych. Natomiast Transophos HS to środek gotowy do dozowania bez konieczności rozcieńczania z wodą. Antyskalant Transophos HS został opracowany z wykorzystaniem technologii polimerowej. Antyskalanty firmy Transhelsa eliminują nie tylko problem kamienia na powierzchni membran, ale dodatkowo maskują zawarte w wodzie metale: żelazo i mangan, których wysokie stężenie jest przyczyną zjawiska rdzawej wody.

Jak dozować antyskalanty?

Wielkość dozowania antyskalantów ustala się w oparci o stopień twardości wody. Środki te dozuje się proporcjonalnie do ilości wody za pomocą pompy dozującej. Produkty z serii Transophos przeciwdziałają blokowaniu modułów membran odwróconej osmozy przez osady  twardej wody, oraz naloty wynikające z obecności żelaza, czy innych dwuwartościowych kationów. Regularnie stosowany antyskalant w odpowiedniej dawce pozwala wydłużyć sprawność systemu filtracyjnego oraz wydłużyć żywotność całej instalacji wodnej.  Rozwiązanie to zapobiega kosztownym usterkom i przestojom w pracy urządzeń.

Czy antyskalanty to dobra inwestycja?

Decyzja o dozowaniu antyskalantów generuje pewny wydatek związany z zakupem profesjonalnych preparatów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, iż rozwiązanie to  zdecydowanie tańsze wymiany niedrożnych membran w przemysłowej stacji odwróconej osmozy. Dokonując wyboru antyskalantu, należy brać pod uwagę jakość produktu oraz dawkę jego dozowania proporcjonalna do ilości wody zasilającej układ.

Oprócz antyskalantów w ofercie Transhelsy znajdują się również profesjonalne środki czyszczące i konserwujące dedykowane instalacjom osmotycznym.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!