Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Istnieje popularne przekonanie, że woda ze studni jest krystalicznie czysta. Okazuje się jednak, że własne źródełko nie zawsze jest takie “krystaliczne”. Woda ze studni może zawierać wiele rodzajów zanieczyszczeń. Niektóre widać od razu, inne są niewidoczne gołym okiem. Do tych drugich należy zaliczyć obecność mikroorganizmów w wodzie. Woda nie jest sterylnym środowiskiem i naturalnie występują w niej bakterie. Tyczy się to także wody wodociągowej. Problem może się pojawić jeśli mikroorganizmów jest zbyt wiele lub gdy występują gatunki które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. O ile w zakładach wodociągowych stale przeprowadzane są testy, a woda kontrolowana pod względem występowania mikroorganizmów, o tyle w przypadku studni sam właściciel musi zadbać o jakość wody przeznaczonej nie tylko do użytku, ale i na cele spożywcze. Choć woda ze studni to sporo korzyści, głównie pod względem finansowym, to też spory obowiązek. Należy stale zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jakości wody i kontrolować ją regularnie pod kątem mikrobiologicznym. Pojawienie się mikroorganizmów jest sporym zagrożeniem dla zdrowia.

Bakterie w wodzie ze studni – skąd się biorą?

Prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii w wodzie ze studni jest zależne od budowy studni. Najbardziej narażone na zakażenie bakteriami są studnie płytkie. Mogą podchodzić do nich wody gruntowe. Studnie głębinowe również są narażone na zakażenie mikrobiologiczne, jednak możliwość wystąpienia drobnoustrojów jest nieco mniejsze. Jedną z powszechnych przyczyn występowania niebezpiecznych bakterii w wodzie jest umiejscowienie studni w pobliżu szamba. Pozorna oszczędność w trakcie budowy domu może doprowadzić do nieszczelności zbiornika ze ściekami. Warto zwrócić także uwagę na sposób wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Bakterie mogą znaleźć się w wodzie ze studni praktycznie w każdym momencie. To, czy problem wystąpił już wcześniej, czy też nie, nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Przyczyn pojawienia się drobnoustrojów można wymienić całe mnóstwo:

  • Nieszczelność szamba
  • Powodzie i roztopy – zalanie studni
  • Nieszczelność studni
  • Wejście do studni w celu prac konserwacyjnych
  • Przedostawanie się do studni zanieczyszczeń związanych z chowem zwierząt
  • Nieprawidłowe zabezpieczenie studni

Rodzaje bakterii w wodzie ze studni

W wodze ze studni może wystąpić mnóstwo gatunków drobnoustrojów. Polskie normy mówią o tym, że w wodzie nie powinny podczas wyników pojawić się żadne. Aby woda nadawała się do spożycia wskaźnik musi wynosić 0. Ze względu na niezliczoną ilość gatunków mikroorganizmów, które mogą pojawić się w wodzie, podczas badań określa się jedynie występowanie mikroorganizmów wskaźnikowych. Ich obecność będzie świadectwem, że w wodzie znajdują się też inne, o wiele groźniejsze dla zdrowia człowieka gatunki. Wiele z wymienionych mikroorganizmów wskaźnikowych nie stanowi sama w sobie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Wśród badanych drobnoustrojów wymienić można:

  • Escherichia coli – bakteria występująca w odchodach ludzkich oraz zwierzęcych. Bakteria ta naturalnie bytuje w jelicie i tam nie stanowi zagrożenia. Sytuacja ulega zmianie, jeśli wydostaje się poza ten narząd. Obecność E.coli wskazuje na niedawne powstanie skażenia mikrobiologicznego. Przeczytaj: Jak się pozbyć bakterii E.coli występującej w wodzie?
  • Bakterie z grupy coli – bakterie z grupy coli są dość łatwe do wykrycia w wodzie. Są to bakterie występujące w wodzie zanieczyszczonej odchodami bądź dużą ilością substancji odżywczych w glebie. Obecność tych bakterii w wodzie wskazuje na rozwój o wiele bardziej niebezpiecznych drobnoustrojów
  • Paciorkowce kałowe – występują zarówno w odchodach ludzkich i zwierzęcych, jak i materiałach pochodzenia roślinnego. Są trwałe, a więc ich wykrycie w wodzie będzie świadectwem dość odległego skażenia
  • Clostridium perfringens – występuje w odchodach, jednak nie tylko. To mikroorganizm o dużej odporności na dezynfekcję. Do tego stanowi duże niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Jest to zanieczyszczenie bardzo trwałe, które może wystąpić nawet w bardzo dużej odległości od pierwotnego miejsca skażenia

Dlaczego bakterie w wodzie ze studni są groźne?

Bakterie występujące w wodzie ze studni stanowią realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jest to jedno z poważniejszych zanieczyszczeń wody. Podejrzenie występowania bakterii w wodzie wyklucza ją jako wodę przeznaczoną na cele spożywcze. Przede wszystkim spożywanie skażonej wody może doprowadzić do poważnych zatruć układu pokarmowego. Bóle żołądka, ostra biegunka i wymioty mogą okazać się bardzo trudne do przejścia. Poza tym zanieczyszczona woda może być źródłem chorób zakaźnych. To ogromne niebezpieczeństwo. Więcej także w artykule: Woda powoduje zatrucia pokarmowe – co robić?

Jak sprawdzić obecność bakterii w wodzie ze studni?

Jakość wody pod kątem występowania bakterii jest możliwa do sprawdzenia dzięki mikrobiologicznej analizie wody. Jest to profesjonalne badanie, które przeprowadza się w specjalnie przystosowanych do tego laboratoriach. Taką usługę świadczy zarówno sanepid, jak i prywatne laboratoria. Przy pobieraniu próbki do badania należy zachować najwyższą ostrożność. Często nie musimy wykonywać poboru samodzielnie. Wiele laboratoriów wysyła w tym celu swojego pracownika. Szczegóły znajdziecie w artykule: Mikrobiologiczna (bakteriologiczna) analiza wody

Badanie mikrobiologiczne wody

Badanie wody pod kątem wszystkich mikroorganizmów chorobotwórczych jest bardzo kosztowne i czasochłonne. W analizie mikrobiologicznej oznacza się zazwyczaj organizmy wskaźnikowe. Badanie mikrobiologiczne wody określa obecność:

  • bakterie mikroflory jelitowej jak Clostridium perfringenes (łącznie z przetrwalnikami)
  • bakterie grupy coli jak Escherichia coli i Enterekoki
  • bakterie Lagionelli dla wody podgrzewanej
  • Określenie ogólnej ilości mikroorganizmów w wodzie

Wymienione wyżej mikroorganizmy mogą powodować różne choroby, a nawet utratę życia. Obecność wyżej wymienionych bakterii oznacza, że w wodzie znajdują się również inne niebezpieczne mikroorganizmy.

Dezynfekcja wody ze studni

Gdy okaże się, że w naszej wodzie obecne są bakterie, a chcemy z niej w pełni korzystać konieczna jest dezynfekcja wody. Można taki proces przeprowadzić na kilka sposobów. Przede wszystkim, najpopularniejszym, ale i skutecznym, jest przechorowanie całej instalacji. Do tego warto jeszcze dołączyć dezynfekcję fizyczną w postaci lampy bakteriobójczej, która w swoim działaniu wykorzystuje promienie ultrafioletowe. To połączenie daje naprawdę bardzo dobre efekty i zapewnia bezpieczną wodę na cele spożywcze.

Chlorowanie studni

Najtańszym i najprostszym sposobem jest przechlorowanie studni. Możemy taki proces wykonać samodzielnie lub zlecić to wykwalifikowanej firmie. Chlor możemy wprowadzić do wody pod postacią podchlorynu sodu, wapna chlorowanego lub innego dostępnego czynnika. Chlorowanie polega na wprowadzeniu do studni odpowiedniej dawki czynnika chlorującego. Zadana dawka zależy od stosowanego czynnika, ilości wody w studni oraz samej jakości wody. Zazwyczaj stosuje się nadmiar czynnika utleniającego. Należy również przechlorować samą instalację wodną. Po dostarczeniu chloru do studni odkręca się na chwilę wszystkie ujęcia wody, by chlor wraz wodą dostał się również do sieci. Tak przechorowaną studnie oraz instalację wodną warto zostawić mniej więcej na 12 godzin. Po tym czasie należy wypompowywać wodę ze studni do czasu zaniku charakterystycznego zapachu chloru. Jeśli mamy możliwość warto jednak przed skorzystaniem z wody przebadać ja na obecność bakterii i chloru wolnego. W wielu przypadkach chlorowanie rozwiązuje problem. Zdarza się jednak, że rozwiązanie to tylko chwilowe i po pewnym czasie problem nawraca. W takim przypadku należy rozważyć inny sposób dezynfekcji wody. Więcej dowiesz się z tego artykułu: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej?

Lampy bakteriobójcze

Obecnie na szeroką skalę stosuje się lampy bakteriobójcze. Są to urządzenia generujące promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm. Unieszkodliwianie bakterii w tym procesie polega na uszkodzeniu DNA mikroorganizmów. Promieniowanie UV uniemożliwia rozmnażanie się bakterii. Najskuteczniejsze w tym procesie są fale o długości 254 nm. Żarnik wykonany jest ze szkła kwarcowego. W środku jest rurka z dwoma elektrodami, wewnątrz znajdują się jedynie niewielkie ilości par rtęci. Metal ten jest źródłem promieniowania. Lampy bakteriobójcze mają niezbyt wysoki pobór energii. Mimo tego, że musi pracować cały czas, nie generuje dużych kosztów. Przy zachowaniu odpowiedniej mocy promiennika oraz odpowiedniego natężenia wody, lampa UV zapewnia praktycznie całkowite unieszkodliwienie mikroorganizmów. Więcej o lampach bakteriobójczych dowiesz się z wcześniejszych artykułów:

Pozostałe metody dezynfekcji wody

Występuje jeszcze kilka możliwości dezynfekcji wody. Mimo swojej wysokiej skuteczności, są one mniej popularne. Dostępne są na rynku m.in. generatory dwutlenku chloru oraz ozonu. Głównym czynnikiem wpływającym na małą popularność tych rozwiązań są prawdopodobnie wysokie koszty.. O generatorach chloru do dezynfekcji stacji uzdatniania wody można dowiedzieć się stąd: Generator chloru (chlorator, cela chlorująca) do stacji uzdatniania

Kiedy problemem są nie tylko bakterie

Są sytuacje, w których mikroorganizmy nie są jedynym problemem występującym w wodzie ze studni. Obecność wielu zanieczyszczeń jest spowodowana przez czynniki naturalne. Skład wody jest najczęściej uzależniony od miejsca, z którego jest ona pobierana. Bardzo częstym zjawiskiem, pojawiającym się w wodzie ze studni, są przekroczenia żelaza oraz manganu w wodzie. Odpowiadają za zmianę barwy wody, często także jej smaku i zapachu. Do tego wytrącają się w formie rdzawych drobinek w miejscach poboru wody, ale również w instalacji, przez którą woda przepływa. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykułach:  Jak usuwać żelazo z wody?, Jak usuwać mangan z wody? Oprócz tego woda może zawierać: azotany, związki organiczne, siarkowodór, etc.

Aby upewnić się, że woda ze studni jest całkowicie bezpieczna, nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również technicznym, najlepiej jest przeprowadzić profesjonalną analizę wody. Na bazie jej wyników można dokładnie stwierdzić czy i jakie problemy wystąpiły w wodzie. To najlepsza droga do doboru odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Warto przebadać wodę nie tylko pod kątem występowania bakterii.

Problem wymagający natychmiastowej interwencji

Bakterie w wodzie ze studni należą do problemów wymagających natychmiastowej interwencji. To bardzo ważne, aby dokładnie przebadać wodę jeszcze zanim zaczniemy z niej korzystać na dobre. Może to ocalić zdrowie domowników. Lampę UV warto zainstalować nawet w celach prewencyjnych.