Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Istnieje popularne przekonanie, że woda ze studni jest krystalicznie czysta. Okazuje się jednak, że własne źródełko nie zawsze jest takie “krystaliczne”. Woda ze studni może zawierać wiele rodzajów zanieczyszczeń. Niektóre widać od razu, inne są niewidoczne gołym okiem. Do tych drugich należy zaliczyć obecność mikroorganizmów w wodzie.

Woda nie jest sterylnym środowiskiem i naturalnie występują w niej bakterie. Tyczy się to także wody wodociągowej. Problem może się pojawić jeśli mikroorganizmów jest zbyt wiele lub gdy występują gatunki które mogą szkodzić naszemu zdrowiu.

Bakterie w wodzie ze studni

Najbardziej narażone na zakażenie bakteriami są studnie płytkie. Mogą podchodzić do nich wody gruntowe. Studnie głębinowe również są narażone na zakażenie mikrobiologiczne.

Jedną z powszechnych przyczyn występowania niebezpiecznych bakterii w wodzie jest umiejscowienie studni w pobliżu szamba. Pozorna oszczędność w trakcie budowy domu może doprowadzić do nieszczelności zbiornika ze ściekami.

Warto zwrócić także uwagę na sposób wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Badanie mikrobiologiczne wody

Badanie wody pod kątem wszystkich mikroorganizmów chorobotwórczych jest bardzo kosztowne i czasochłonne. W analizie mikrobiologicznej oznacza się zazwyczaj organizmy wskaźnikowe.

Badanie mikrobiologiczne wody określa obecność:

  • bakterie mikroflory jelitowej jak Clostridium perfringenes (łącznie z przetrwalnikami)
  • bakterie grupy coli jak Escherichia coli i Enterekoki
  • bakterie Lagionelli dla wody podgrzewanej
  • Określenie ogólnej ilości mikroorganizmów w wodzie

Wymienione wyżej mikroorganizmy mogą powodować różne choroby, a nawet utratę życia. Obecność wyżej wymienionych bakterii oznacza, że w wodzie znajdują się również inne niebezpieczne mikroorganizmy.

Gdy okaże się, że w naszej wodzie obecne są bakterie, a chcemy z niej w pełni korzystać konieczna jest dezynfekcja wody. Można taki proces przeprowadzić na kilka sposobów.

Chlorowanie studni

Najtańszym i najprostszym sposobem jest przechlorowanie studni. Możemy taki proces wykonać samodzielnie lub zlecić to wykwalifikowanej firmie. Chlor możemy wprowadzić do wody pod postacią podchlorynu sodu, wapna chlorowanego lub innego dostępnego czynnika. Chlorowanie polega na wprowadzeniu do studni odpowiedniej dawki czynnika chlorującego. Zadana dawka zależy od stosowanego czynnika, ilości wody w studni oraz samej jakości wody. Zazwyczaj stosuje się nadmiar czynnika utleniającego.

Należy również przechlorować samą instalację wodną. Po dostarczeniu chloru do studni odkręca się na chwilę wszystkie ujęcia wody, by chlor wraz wodą dostał się również do sieci. Tak przechorowaną studnie oraz instalację wodną warto zostawić mniej więcej na 12 godzin. Po tym czasie należy wypompowywać wodę ze studni do czasu zaniku charakterystycznego zapachu chloru. Jeśli mamy możliwość warto jednak przed skorzystanie zwody przebadać ja na obecność bakterii i chloru wolnego. W wielu przypadkach chlorowanie rozwiązuje problem. Zdarza się jednak, że rozwiązanie to tylko chwilowe i po pewnym czasie problem nawraca. W takim przypadku należy rozważyć inny sposób dezynfekcji wody.

Lampy bakteriobójcze

Obecnie na szeroką skalę stosuje się lampy bakteriobójcze. Są to urządzenia generujące promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm. Unieszkodliwianie bakterii w tym procesie polega na uszkodzeniu DNA mikroorganizmów. Promieniowanie UV uniemożliwia rozmnażanie się bakterii. Najskuteczniejsze w tym procesie są fale o długości 254 nm.

Żarnik wykonany jest ze szkła kwarcowego. W środku jest rurka z dwoma elektrodami, wewnątrz znajdują się jedynie niewielkie ilości par rtęci. Metal ten jest źródłem promieniowania. Lampy bakteriobójcze mają niezbyt wysoki pobór energii. Mimo tego, że musi pracować cały czas, nie generuje dużych kosztów.

Przy zachowaniu odpowiedniej mocy promiennika oraz odpowiedniego natężenia wody, lampa UV zapewnia praktycznie całkowite unieszkodliwienie mikroorganizmów.

Pozostałe metody dezynfekcji wody

Występuje jeszcze kilka możliwości dezynfekcji wody. Mimo swojej wysokiej skuteczności, są one mniej popularne. Dostępne są na rynku m.in. generatory dwutlenku chloru oraz ozonu. Głównym czynnikiem wpływającym na małą popularność tych rozwiązań są prawdopodobnie wysokie koszty..

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!