Czy można zatruć się wodą? Okazuje się, że tak, jest to możliwe. Na takie przypadłości szczególnie narażone są osoby korzystające z własnego ujęcia wody. Z jakiego powodu? Jak to się dzieje, że woda powoduje powstawanie dolegliwości gastrycznych? Czy da się temu zapobiec?
Zatrucie pokarmowe po wypiciu wody
Zatrucia pokarmowe są częstym problemem i mają wiele przyczyn. Szybkie wystąpienie objawów zaraz po spożyciu pokarmu daje szansę na jednoznaczne powiązanie przyczyny i pewną diagnozę. Zdarza się, że to nie jedzenie stoi za wystąpieniem problemów gastrycznych, a woda. Mikroorganizmy mogą pojawić się w wodzie z różnych powodów. Problem dotyczy wody z własnych ujęć, jak i wody wodociągowej. Możliwe jest wtórne skażenie wody. W przypadku własnych ujęć częstą przyczyną nagłego wystąpienia bakterii w wodzie jest: nieszczelność studni, powodzie, zalania, nieszczelność szamba, skażenie studni podczas prac konserwacyjnych. Ważne, aby pamiętać o zasadzie, że im więcej bakterii w pożywieniu lub wodzie, tym większe ryzyko i trudniejsza w przebyciu infekcja. O bakteriach w wodzie dowiesz się więcej z artykułu: Odmiany bakterii występujących w wodzie, Bakterie w wodzie ze studni
Czym się objawia bakteryjne zatrucie pokarmowe?
Zatrucia pokarmowe miewają różne przyczyny, a jedną z nich jest zatrucie bakteryjne. Doprowadzają do nich komórki bakteryjne oraz ich toksyny. Częściej dotyczy to pokarmów, zwłaszcza porą wakacyjną, przy wysokich temperaturach, jednak nie jest wykluczone, że przyczyną zatrucia pokarmowego mogą być również bakterie występujące w wodzie. Podczas takiego rodzaju zatrucia pokarmowego szczególnie dokuczliwe są wymioty, nudności oraz bóle brzucha. Do tego dopisać można jeszcze biegunkę, osłabienie, silne odwodnienie organizmu.
Ile trwa zatrucie pokarmowe przez wodę?
Objawy zatrucia pokarmowego najczęściej odchodzą tak szybko, jak się pojawiły. Zatrucie pokarmowe może trwać kilka godzin lub dni. Chory dochodzi do pełni sił najczęściej po upływie tygodnia. W największej ilości przypadków zatrucie pokarmowe trwa średnio 1-3 dni. Przypadki bakteryjnego zatrucia pokarmowego najczęściej przeciągają się na okres około 7 dni. Wiele zależy od rodzaju bakterii, ogólnego stanu zdrowia, ciężkości infekcji.
Jak postępować podczas zatrucia pokarmowego przez wodę?
Przede wszystkim podczas choroby jesteśmy szczególnie narażeni na szybkie odwodnienie, utratę elektrolitów. Bardzo ważna jest prawidłowa dieta oraz uzupełnianie utraconych płynów (Przeczytaj: Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć?). Lekarze zalecają częste spożywanie niewielkich ilości płynów. Znaczenie ma, aby to była nie tylko woda, ale i specjalne płyny nawadniające z elektrolitami.
Jakie bakterie w wodzie powodują zatrucia pokarmowe?
Za zatrucia pokarmowe odpowiedzialne są różne bakterie. Do tych, z którymi mamy do czynienia najczęściej można zaliczyć: Campylobacter, patogenne szczepy Escherichia Coli, Salmonella, Shigella, Listeria, Clostridium. W przypadku skażonej wody największe niebezpieczeństwo stanowią szczepy bakterii E.coli oraz Enterokoki.
Bakterie z grupy E.coli
Wiele na temat bakterii z grupy E.coli napisałem już w artykule: Jak się pozbyć bakterii E.coli występującej w wodzie? Bakterie z grupy E.coli, czyli pałeczki okrężnicy, to bakterie, które na stałe występują w jelicie grubym każdego człowieka. Są to bakterie kałowe. Nie czynią zagrożenia dopóki bytują tam, gdzie powinny. Sytuacja jednak zmienia się, jeśli przedostaną się do innych narządów. Mimo że są to organizmy wskaźnikowe, na podstawie których ocenia się ogólne skażenie wody i możliwość bytowania innych bakterii, zdarzają się szczepy powodujące realne niebezpieczeństwo.
Wykrycie bakterii E.coli w wodzie jest szczególnie istotne z punktu widzenia zakładów wodociągowych. Znacznie rzadziej jest to zjawisko dotyczące własnych ujęć. Jeśli E.coli wystąpi w wodociągu, prawdopodobnie pojawił się problem w ich eksploatacji, dezynfekcja nie była wystarczająco skuteczna. W takich sytuacjach zamyka się dopływ wody do mieszkań i bardzo dokładnie płucze się całą instalację.
Enterokoki
Enterokoki to inaczej paciorkowce kałowe. Są bakteriami występującymi w odchodach ludzi i zwierząt. Ich obecność w wodzie świadczy o takim rodzaju skażenia. Są znacznie bardziej wytrzymałe niż bakterie grupy coli lub Escherichia coli. Jeśli Etnterokoki przedostaną się do układu pokarmowego człowieka, spowodują rozwój zatrucia pokarmowego.
Po pierwsze, oddaj wodę do analizy
Przede wszystkim, jeśli wiążemy zatrucie pokarmowe z wodą, musimy natychmiast przestać z takiej wody korzystać. Skażona woda nie nadaje się na cele spożywcze, ani higieniczne. Oprócz tego pierwszym krokiem powinno być znalezienie placówki, do której oddamy próbkę wody do badania. Niezbędne będzie przeprowadzenie bakteriologicznej analizy wody. Taką można zlecić w sanepidzie, prywatnym laboratorium lub firmie z branży uzdatniania wody oferującej takie usługi. Jak przebiega taka analiza wody? Sprawdźcie tutaj: Na czym polega analiza wody?, Mikrobiologiczna (bakteriologiczna) analiza wody
Pobór próbki do analizy bakteriologicznej powinien być przeprowadzony z największą precyzją. Często laboratoria same wysyłają pracownika, który się tym zajmuje. W innych przypadkach należy odebrać z placówki specjalnie przygotowany, wyjałowiony pojemnik na próbkę i postępować zgodnie z instrukcjami. Bakteriologiczna analiza wody pozwoli upewnić się czy problemem faktycznie jest jakość wody oraz jak poważne jest jej skażenie.
Jak usuwać bakterie z wody ze studni?
Aby móc skutecznie pozbyć się mikroorganizmów z wody, należy zastosować dokładną dezynfekcję wody. Musimy pamiętać, że bakterie prawdopodobnie znajdują się również w samej instalacji sanitarnej i jej wszelkich zakamarkach. Najlepiej jest zastosować dwa sposoby na dezynfekcję wody, czyli dezynfekcję chemiczną oraz założyć lampę bakteriobójczą.
Chlorowanie instalacji
Przede wszystkim należy zacząć od przechlorowania całej instalacji. Dezynfekcja chemiczna jest tanim i skutecznym sposobem na odkażenie instalacji sanitarnej wraz z wszelkimi zakamarkami, miejscami zastoju wody. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszelkie bytujące tam mikroorganizmy i warstwa biofilmu nie mają szans na rozwój. W tym celu stosuje się przeróżne środki na bazie chloru. Warto dobrać go do swoich preferencji i wygody zastosowania. Jak wygląda proces chlorowania instalacji? Przykładowe instrukcje znajdziecie w artykule: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej?
Założenie lampy bakteriobójczej
Drugim działaniem, jakie możemy przeprowadzić jest założenie lampy bakteriobójczej na początku instalacji. To urządzenie, którego serce stanowi promiennik wytwarzający promieniowanie UV o konkretnym zakresie fal, o największym działaniu bakteriobójczym. Woda, przepływając przez wnętrze lampy bakteriobójczej, jest naświetlana. Promieniowanie UV oddziałują na komórki bakterii niszcząc je, zapobiegając reprodukcji i ich odżywianiu. Przez to bakterie obumierają i przestają stanowić zagrożenie. Dokładnie opisałem ten proces w artykule: Jak działają lampy bakteriobójcze?, Promieniowanie UV – jak doszło do jego użycia w dezynfekcji wody?
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, nie ma się czym przejmować. Lampy UV są bezpieczne w użytkowaniu. Nie potrzebują żadnych środków chemicznych do działania, nie wytwarzają produktów ubocznych dezynfekcji, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia, nie powodują powstawania żadnych niebezpiecznych lotnych substancji. Ponadto nie mają wpływu na cechy fizyczne i chemiczne wody, pozostawiają jej skład bez zmian. Do tego są wygodne w użytkowaniu i nie potrzebują specjalnej, częstej kontroli w trakcie działania.
Na rynku do wyboru są różne lampy bakteriobójcze, o różnej wielkości. Szczególnie polecane są produkty: Viqua, TMA oraz Cintropur. Z prośbą o dobór właściwej lampy UV najlepiej jest zwrócić się do specjalisty z branży uzdatniania wody. Recenzje produktów znajdziesz w artykułach: Lampy UV Cintropur – co sprawia, że są tak wyjątkowe?, Lampa bakteriobójcza TMA czy VIQUA? Który model wybrać?
Ważne, aby pamiętać, że woda nie może zawierać w sobie zanieczyszczeń mechanicznych, ani powodujących gromadzenie się osadu. Takie mogą zaburzać proces dezynfekcji. Niezbędnym minimum jest filtr mechaniczny, jednak często konieczna okazuje się też instalacja zmiękczacza wody, a nawet odżelaziacza wody. Najlepiej sprawdzić to z pomocą profesjonalnej analizy wody.
Jak się chronić przed bakteriami w wodzie?
Ochrona przed bakteriami bytującymi w wodzie jest utrudniona, ponieważ te mogą pojawić się w każdym momencie. Nie są ani widoczne, ani wyczuwalne. Jest bardzo mało przypadków, w których obecność bakterii w wodzie wiązałaby się z pozostawaniem filmu biologicznego na powierzchni kranów bądź jakimikolwiek innymi zmianami.
Rozwiązaniem, które można zaproponować z czystym sumieniem w celach prewencyjnych jest już wcześniej wspomniana lampa bakteriobójcza. Na takie urządzenie decyduje się sporo gospodarstw domowych korzystających z własnego ujęcia wody. Lampa UV pozostaje włączona przez cały czas, pracuje non stop, a za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z wody, ta musi najpierw zostać zdezynfekowana. Dokładność i skuteczność metody promieniowania ultrafioletowego sprawiają, że można spać spokojnie. Nawet jeśli woda zostanie wcześniej zanieczyszczona mikrobiologicznie, bakterie nie przejdą przez promienie UV, zostaną zniszczone. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem?
Każdy problem z wodą da się rozwiązać
Najważniejsze jest to, że każdy kłopot związany z jakością wody da się zażegnać. Obecnie dostępne rozwiązania w uzdatnianiu wody są naprawdę różnorodne i dostosowane do potrzeb. Wystarczy jedynie z nich korzystać, jeśli jest taka potrzeba. Jeżeli masz problem z jakością wody, płynącej w Twoim domu, skontaktuj się. Pomogę w najlepszym rozwiązaniu Twojego kłopotu.