Strona główna » Blog » Jak usunąć mangan z wody?

Jak usunąć mangan z wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 31, 2024

Podwyższone stężenie manganu w wodzie można zredukować różnymi metodami. Najczęściej do tego celu stosuje się specjalistyczne złoża katalityczne ze wstępnym napowietrzaniem wody, żywice jonowymienne lub złoża regenerowane silnymi utleniaczami. Usuwanie manganu z wody przebiega zazwyczaj łącznie z jej odżelazianiem.

Spis treści:

Technologie usuwania manganu z wody

Mangan w wodzie wytrąca się znacznie gorzej niż żelazo, dlatego usuwanie przekroczeń tego metalu to stosunkowo skomplikowany proces. Jego powodzenie zależy od wielu różnych czynników. Potrzebne są również specjalistyczne filtry odmanganiające.

Mając na uwadze powyższe, urządzenia do odmanganiania i odżelaziania należy dobierać indywidualnie według potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego i na podstawie badania wody. Jeśli nie wiesz, jak usunąć mangan z wody, masz pytania lub wątpliwości w kwestii zastosowania konkretnego systemu uzdatniania wody, poproś o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Wbrew pozorom, mniejsze przekroczenia manganu w wodzie znacznie trudniej zredukować z wody niż te duże. Problem można jednak wyeliminować stosując specjalistyczne złoża katalityczne lub silne utleniacze, takie jak nadmanganian potasu.

W gospodarstwach domowych najpopularniejsze metody uzdatniania wody mające na celu redukcję stężenia manganu obejmują:

  • Usuwanie manganu z wody ze wstępnym napowietrzaniem
  • Usuwanie manganu z wody na złożach jonowymiennych
  • Usuwanie manganu na złożu regenerowanym nadmanganianem potasu
  • Usuwanie manganu na membranie osmotycznej

Specjalistyczne odmanganiacze wody są zazwyczaj zbudowane z butli (wypełnionej specjalnie dobranym rodzajem złoża), głowicy sterującej, a w niektórych przypadkach również ze zbiornika, w którym przechowywany jest preparat przeznaczony do regeneracji złoża.

Aby odpowiednio zabezpieczyć głowicę sterującą, za odmanganiaczem zalecam również montaż filtrów mechanicznych, np. włoskiej marki Atlas Filtri.

Piotr Pisarski

Filtry mechaniczne zakłada się bezpośrednio na rury wodociągowe. W działaniu wykorzystują jedynie ciśnienie wody z instalacji. Dobre filtry mechaniczne nie powodują dużych spadków ciśnienia i nie wymagają też żadnych preparatów chemicznych do regeneracji. W tej kategorii urządzeń warto zwrócić uwagę na filtry narurowe z powłoką Microban®, która wykorzystuje bakteriobójcze właściwości srebra i triklosanu. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w produktach z serii Atlas Filtri Sanic.

Usuwanie manganu z wody – przegląd urządzeń

Na rynku dostępne są różne specjalistyczne urządzenia przeznaczone do usuwania manganu z wody. Na etapie wyboru optymalnego rozwiązania, warto postawić na odmanganiacze i odżelaziacze wody od sprawdzonych producentów cieszących się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Usuwanie manganu z wody ze wstępnym napowietrzaniem

Urządzenia do redukcji stężenia manganu wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w gospodarstwach domowych.

Odżelaziacze i odmanganiacze wody ze wstępnym napowietrzaniem powietrza redukują stężenie manganu w wodzie niezależnie od wysokości przekroczeń.

Oprócz wysokiej skuteczności, do zalet tej metody zalicza się jej neutralność wobec środowiska oraz niskie koszty eksploatacji. Do regeneracji specjalistycznego złoża odmanganiającego nie są bowiem potrzebne żadne preparaty chemiczne, wystarczy czysta woda.

Istnieją dwa rodzaje odżelaziaczy i odmanganiaczy wody wykorzystujących wstępne napowietrzanie wody. Pierwsza grupa urządzeń wymaga montażu zewnętrznego aeratora oraz ocynkowanego zbiornika ciśnieniowego. Przykładem takiego rozwiązania jest seria polskiego producenta Ecoperla Sanitower.

Druga grupa urządzeń posiada wbudowaną poduszkę sprężonego powietrza i może działać z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego. Takie rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia związane z parametrami wody. W tej kategorii odżelaziaczy i odmanganiaczy wody na rynku mocno wyróżnia się Ecoperla Oxytower.

Usuwanie manganu z wody z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania opiera się na reakcji manganu z tlenem, w wyniku której rozpuszczalna forma manganu (II) przechodzi w postać nierozpuszczalną (IV). Woda jest wstępnie wzbogacana w tlen z zastosowaniem zewnętrznego aeratora lub wbudowanej poduszki sprężonego powietrza, a następnie trafia na złoże filtracyjne, gdzie zachodzi kataliza. Obecny w wodzie mangan zostaje wytrącony i osiada na złożu filtracyjnym, a oczyszczona woda trafia do punktu poboru.

Montaż stacji do usuwania manganu z wody

Powyższa realizacja obejmuje usuwanie manganu z wody studziennej. Zainstalowana do tego celu kolumna Ecoperla Sanitower L usuwa również przekroczenia żelaza, który występuje razem z manganem. Proces uzdatniania wody wymagał w tym przypadku wstępnego napowietrzania wody, dlatego w pomieszczeniu został zamontowany ocynkowany zbiornik hydroforowy. Na fotografii widać również narurowy filtr mechaniczny oraz lampę UV, która eliminuje z wody bakterie.

Usuwanie manganu z wody na złożach jonowymiennych

Usuwanie manganu z wody jest również możliwe dzięki zastosowaniu niektórych rodzajów złóż jonowymiennych. Mangan i żelazo w wodzie, jeśli występują w niewielkich stężeniach, można usuwać wykorzystując zmiękczacze wody. Do redukcji manganu i żelaza dochodzi w procesie wymiany jonowej, podczas którego zostaje również zredukowany wysoki stopień twardości wody.

W przypadku dużych przekroczeń odradzam wykorzystywanie zmiękczaczy wody do redukcji manganu i żelaza. Żywica jonowymienna szybko wówczas traci swoje właściwości, przez co częstszej wymiany. Eksploatacja takiego urządzenia staje się wtedy po prostu nieopłacalna.

Piotr Pisarski

Jeśli oprócz manganu, woda zawiera również żelazo, jon amonowy i związki organiczne, a jednocześnie charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, wówczas stosuje się specjalne mieszanki złóż jonowymiennych, regenerowane z udziałem solanki. Urządzenia o takich możliwościach to stacje wielofunkcyjne, dostępne na rynku w wersji kompaktowej i dwuczęściowej.

W pierwszym przypadku pojemność złoża jest nieco niższa, co przekłada się na mniejszy rozmiar urządzenia. Dobrymi parametrami charakteryzuje się stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab, przeznaczona do montażu w niewielkich pomieszczeniach gospodarczych.

Jeśli zastanawiasz się, jak usuwać mangan z wody przy dużych przekroczeniach, wybierz dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, które sprawdzają się również przy wyższym zapotrzebowaniu na wodę.

Piotr Pisarski

W tej kategorii urządzeń świetne opinie użytkowników zbiera seria Ecoperla Multitower dostępna aż w trzech rozmiarach do wyboru.

Usuwanie manganu na złożu regenerowanym nadmanganianem potasu

Usuwanie manganu z wody może się również odbywać na złożach regenerowanych nadmanganianem potasu.

Najpopularniejsze złoże wykorzystywane w tym procesie, które przynosi bardzo dobre efekty to Greensand. Decydując się na takie rozwiązanie można wyeliminować z wody również żelazo, ale im więcej tego pierwiastka w wodzie, tym mniej wydajnie usuwany jest mangan.

Złoże odżelaziająco-odmanganiające Greensand może być stosowane razem ze zbiornikami przeponowymi. Z drugiej strony, do regeneracji niezbędne są preparaty chemiczne, takie jak nadmanganian potasu. Dozowanie i użytkowanie tej substancji wymaga podjęcia szczególnych środków ostrożności. Jeśli dojdzie do awarii, a nadmanganian potasu przedostanie się do instalacji, woda może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

W zależności od jakości surowej wody, żywotność złoża Greensand wynosi nawet 10 lat.

Usuwanie manganu na membranie osmotycznej

Do redukcji manganu z wody można także stosować filtry kuchenne z membraną osmotyczną. Tę metodę stosuje się jednak rzadko ponieważ działa tylko punktowo. Odwrócona osmoza nie jest też filtrem na cały dom, a wodę przygotowuje tylko do celów spożywczych. Z drugiej strony, takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku uzdatniania wody w domkach letniskowych.

Osobom zainteresowanym implementacją takiego rozwiązania, polecam filtr kuchenny Ecoperla Revo, albo filtr kuchenny Atlas Filtri OASIS Sanic wyposażony w specjalną powłokę bakteriostatyczną hamującą rozwój bakterii.

Piotr Pisarski

Jak dobrać metodę usuwania manganu z wody?

Popularne sposoby usuwania manganu z wody nie są uniwersalne, a optymalne działanie urządzeń uzdatniających wodę zależy od wyjściowych parametrów surowej wody.

Zawsze podkreślam, że w kwestii usuwania manganu, podstawowym błędem popełnianym przez użytkowników wody studziennej jest zakup urządzenia filtracyjnego bez wcześniejszej analizy wody.

Piotr Pisarski

Redukcja stężenia manganu wymaga odpowiedniej regulacji poziomu pH, za co najczęściej odpowiedzialne są specjalnie wyselekcjonowane złoża filtracyjne w urządzeniach uzdatniających wodę. W efekcie, dobór właściwej metody usuwania manganu zależy od kilku kwestii:

  • Fizykochemiczne parametry wody (w tym stężenie żelaza, jonu amonowego, odczyn pH, mętność, utlenialność)
  • Wydajność pomp tłoczących wodę
  • Rodzaj zbiornika ciśnieniowego
  • Warunki panujące w danym gospodarstwie domowym (w tym rodzaj instalacji)
  • Indywidualne preferencje inwestorów i użytkowników

Jak usunąć mangan z wody – podsumowanie

Przekroczenia stężenia manganu w wodzie generują szereg problemów technologicznych w domowej instalacji. Ich przyczynę można jednak wyeliminować stosując odżelaziacze i odmanganiacze wody wyposażone w specjalistyczne złoża jonowymienne lub silne utleniacze. Mangan z wody pitnej eliminują również punktowo filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy. Dobór optymalnego rozwiązania zależy jednak od kilku czynników. W kwestii uzdatniania wody, postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.