Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne instaluje się jako filtrację wstępną. Usuwają zanieczyszczenia stałe - piasek, rdzę i inne zawiesiny. Filtracja mechaniczna chroni pozostałe urządzenia do uzdatniania wody oraz całą instalację wodną w domu.

Filtry mechaniczne chronią centralne stacje uzdatniania wody oraz całą instalację wodociągową. Ich schemat działania oparty jest na zasadzie wykorzystania odpowiedniego wkładu filtracyjnego, który dzięki wykorzystaniu mikroporów uniemożliwia przedostaniu się do instalacji danych zanieczyszczeń.

Filtry mechaniczne montuje się bezpośrednio na rury wodociągowe, nie wymagają do działania żadnej dodatkowej siły, oprócz wykorzystania ciśnienia instalacji wodociągowej. Dobre jakościowo filtry mechaniczne cechuje niski spadek ciśnienia spowodowany przez „przeciskanie” wody przez wkład filtracyjny oraz odpowiedni przepływ wody.

Filtry narurowe - schemat
Profesjonalne filtry mechaniczne posiadają możliwość przepływu zwrotnego wody. Przepływ zwrotny stosuje się w celu okresowego przeczyszczenia wkładu filtracyjnego z większych zanieczyszczeń. Zawór zwrotny odprowadza wodę z wypłuczynami do kanalizacji. Istnieją również specjalne urządzenia, które automatycznie (po upływie danego czasu) wywołują płukanie zwrotne, wydłużając tym samym okres eksploatacyjny wkładu filtracyjnego.

Zwróć uwagę na produkty belgijskiego producenta Cintropur…

Logo Cintropur
Cintropur – posiada w swojej ofercie filtry domowe oraz filtry przemysłowe. W zależności od rozmiaru filtra zmieniają się średnice przyłączy, wielkość kloszów, wkłady i oczywiście przepływ wody. Ważnym elementem budowy filtrów Cintropur jest zastosowana w głowicy filtra wirówka.

Zadaniem wirówki jest strącenie na dno kosza największych zanieczyszczeń (nie zalegają one dzięki temu na wkładzie) oraz wywołanie rotacyjnego przepływu wody w filtrze (dzięki temu zanieczyszczenia mechaniczne równomiernie rozchodzą się po powierzchni całego wkładu). Warto także wspomnieć, że same wkłady do filtrów Cintropur także nie należą do „standardowych”.

Wkłady Cintropur wykonane są w postaci „rękawów filtracyjnych”, które wsuwa się na specjalny support (nośnik). Support zbudowany jest tak, żeby rękaw filtracyjny efektywnie zatrzymywał zanieczyszczenia i nie hamował przepływu wody. Rękaw filtracyjny można czyścić nawet trzy razy poprzez wykorzystanie przepływu zwrotnego w filtrze.

… oraz filtry do wody włoskiej firmy Atlas Filtri

Logo Atlas Filtri
Atlas Filtri – firma ta jest szczególnie znana dzięki swojej rewelacyjnej serii Hydra oraz filtrów z podwójnym uszczelnieniem z serii BX. Włoskie produkty reprezentują naprawdę świetną jakość. Elementy konstrukcyjne filtrów są solidne, a wkłady bardzo wytrzymałe.

Atlas Filtri Hydra to seria filtrów zaopatrzonych w możliwość płukania wstecznego. Wkłady w serii Hydra są wielokrotnego użytku. Wyróżniamy trzy rodzaje wkładów – siatkowy z polipropylenu, siatkowy ze stali nierdzewnej oraz harmonijkowy z polipropylenu. Seria BX to typowa alternatywa dla standardowych korpusów trzyczęściowych.

Filtry Atlas Filtri BX posiadają podwójne uszczelnienie, które redukuje możliwość awarii filtra i zapewnia długotrwałą i bezproblemową eksploatację.

Filtry do wody Atlas Filtri Duplex
Filtr do wody Atlas Filtri Sanic