Strona główna » Blog » Jak dbać o odwróconą osmozę?

Jak dbać o odwróconą osmozę?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: paź 1, 2018

Dziś temat dla tych, którzy już mają u siebie systemy odwróconej osmozy i chcieliby dowiedzieć się więcej o ich serwisowaniu oraz dla osób, które rozważają zakup tych urządzeń filtracyjnych i poszukują cennych informacji na ich temat. W tym artykule znajdziecie wszystkie niezbędne informacje dotyczące prawidłowego serwisowania i konserwacji.

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najchętniej montowanych w polskich domach filtrów podzlewozmywakowych. Są tak popularne, ponieważ stanowią jeden z najdokładniejszych dostępnych na rynku sposobów oczyszczania wody.

Membrana osmotyczna jest w stanie usunąć cząstki o wielkości nawet 0,0005 mikrona. Podczas filtracji woda pozbawiana jest więc: chloru, metali ciężkich, pestycydów, bakterii, wirusów oraz wielu innych substancji.Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule: „Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Odwrócona osmoza, podobnie jak większość domowych urządzeń filtracyjnych, wymaga podjęcia kilku działań związanych z pielęgnacją oraz serwisowaniem. Wszystko po to, aby filtracja wody mogła być cały czas tak samo wydajna i higieniczna, a oczyszczona woda w stu procentach bezpieczna dla zdrowia.

Jak serwisować odwróconą osmozę?

Specyficzną cechą wszystkich filtrów do wody jest to, że mają określony czas żywotności, a ich efektywność spada. Zazwyczaj wynika to z przeciążenia materiału filtracyjnego ilością zatrzymywanych na nim zanieczyszczeń. Konsekwencją takiej sytuacji jest brak możliwości dalszej absorpcji zanieczyszczeń w tak samo wydajny i dokładny sposób.

Z tego właśnie powodu dobrze jest postawić na regularną konserwację i serwis systemów odwróconej osmozy. Mitem jest, że nie możemy przeprowadzić tego procesu samodzielnie i potrzebujemy wizyty profesjonalnego serwisu.

Wszystkie czynności są na tyle nieskomplikowane, że spokojnie sobie z nimi poradzimy. W dodatku, dzięki nowym preparatom, wcale nie muszą one zajmować dużo czasu i pochłaniać nakładów naszej uwagi.

Wymiana wkładów w odwróconej osmozie

Wymiana wkładów to bardzo ważna czynność, którą trzeba wykonywać. Jest to warunek konieczny do właściwego działania odwróconej osmozy.

W zależności od jakości wody, takie czynności powinno się wykonywać raz na pół roku lub raz na rok. Przyjmuje się, że częstszy serwis jest wskazany dla użytkowników własnego ujęcia. Wynika to z faktu, że woda ze studni nie jest w żaden sposób wstępnie oczyszczana, więc wkłady w systemie odwróconej osmozy mają więcej zanieczyszczeń do pochłonięcia, przez co szybciej tracą swoje właściwości.

W przypadku wody pochodzącej z wodociągu i magistrali w budynku ich stan często jest na tyle dobry, że wkłady w odwróconej osmozie wystarczy wymienić raz na rok, ponieważ nie są w tak dużym stopniu obciążone zanieczyszczeniami.

Warto tu napisać o typach wkładów, które należy wymieniać w tych filtrach podzlewozmywakowych.

Wkłady mechaniczne są odpowiedzialne za odfiltrowanie z wody dużych cząstek zanieczyszczeń oraz zawiesin. Ich średnia żywotność to pół roku, jednak wszystko zależy od jakości surowej wody.

Znacznie większą wytrzymałością charakteryzują się wkłady węglowe. Niezależnie czy są to wkłady z węglem granulowanym, czy prasowanym, ich żywotność wynosi około roku.

W zależności od ilości etapów filtracji, mogą pojawić się także inne rodzaje wkładów filtracyjnych. Ich wymiana powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta odwróconej osmozy.

Oprócz wkładów jest jeszcze membrana osmotyczna, czyli serce każdego systemu odwróconej osmozy. Ten element cechuje się o wiele większą trwałością w porównaniu z resztą wkładów. Dobrej jakości membrany osmotyczne mogą działać bez żadnych problemów nawet około 5 lat.

Chemiczne oczyszczanie odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy należą do filtrów wody szczególnie narażonych na gromadzenie się wewnątrz zanieczyszczeń. Po pewnym czasie eksploatacji wewnątrz urządzenia mogą powstawać osady.

Gromadzące się osady mogą być natury nieorganicznej, czyli wapń, mangan, żelazo. Możliwe jest również powstawanie osadów pochodzenia organicznego, które tworzą między innymi bakterie i zarodniki. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest szczególnie niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Oba typy osadów mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie jakości wody, którą otrzymujemy po filtracji oraz przepływ strumienia cieczy.

Zastosowanie środków chemicznych do oczyszczenia wnętrza odwróconej osmozy zazwyczaj skutecznie usuwa powstałe osady i przynosi oczekiwane efekty.

W przypadku domowych systemów odwróconej osmozy eksperci rekomendują wykonanie dezynfekcji urządzenia po około 12 miesiącach eksploatacji, najlepiej tuż przed wymianą rocznego zestawu wkładów.

Asortyment środków do oczyszczania systemów odwróconej osmozy jest dość spory. Do wyboru mamy tabletki, które po rozpuszczeniu dokładnie dezynfekują wnętrze odwróconej osmozy, płyny, a nawet spraye przeznaczone do wylewek.

Ecoperla Antibacter – prosty sposób na dezynfekcję

Na rynku ostatnio pojawił się preparat, który bardzo ułatwia i przyspiesza proces dezynfekcji odwróconej osmozy.

Ecoperla Antibacter jest płynem o dużej zawartości chloru. Jego ilość już została odmierzona, dzięki czemu jest to środek jednorazowego użytku. Wystarczy po prostu wlać całość do urządzenia, a pustą fiolkę wyrzucić do kosza.

Ten preparat dzięki swojemu składowi doskonale oczyszcza oraz ochrania wnętrze odwróconej osmozy przed prawdopodobieństwem wystąpienia skażenia.

Proces stosowania Ecoperla Antibacter jest uzależniony od typu odwróconej osmozy. W przypadku standardowych urządzeń należy zaaplikować zawartość całej buteleczki do pierwszego klosza, następnie odczekać chwilę i dokładnie przepłukać całe urządzenie wodą.

Podczas tego procesu oczyszczane są nie tylko klosze, ale także wężyki, zbiornik magazynujący wodę oraz wylewka.

Zaletą Ecoperla Antibacter jest szybkość działania. Nie trzeba czekać aż się rozpuści, tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowania tabletek dezynfekujących.

Nic prostszego!

Aby odpowiednio zadbać o swój system odwróconej osmozy wcale nie trzeba poświęcać temu wiele czasu i uwagi. Przez cały czas eksploatacji urządzenie działa praktycznie bezobsługowo. Zakres czynności, które trzeba wykonać przy tym filtrze sprowadza się właściwie do dwóch działań: wymiany wkładów oraz dezynfekcji. To niewiele, aby stale cieszyć się higieniczną i bezpieczną filtracją wody, z której na co dzień korzysta cała rodzina.

Produkty, o których była mowa w artykule są dostępne w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.