Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda w naszym kraju jest zazwyczaj opisywana jako twarda lub bardzo twarda. Zastanawiasz się pewnie, jaka powinna być realna twardość wody w Twoim domu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele bowiem zależy od jej przeznaczenia, indywidualnych preferencji użytkowników oraz szczególnych wymagań technicznych instalacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia, idealna twardość wody przeznaczona do celów bytowych powinna mieścić się w przedziale od 50 do 500 mg CaCO3. Nie warto jej zatem zmiękczać do zera. Dlaczego? Jak wyregulować twardość wody w domu?

Skala twardości wody

Stopień twardości wody określa się głównie na podstawie stężenia rozpuszczonych w niej soli wapnia (CaCO3) i magnezu (MgCO3). Jak już wspomniałem we wstępie, WHO ustaliła optymalny stopień twardości wody w granicach 50 – 500 mg CaCO3/l. To bardzo szeroki zakres. Twardość wody, która spełni normy bezpieczeństwa i nie będzie powodować wytrącania kamienia kotłowego, powinna się jednak znajdować bliżej dolnej dolnej granicy, czyli 50-100 CaCO3/l. Poniżej znajdziesz praktyczny kalkulator, który pozwoli Ci przeliczać stopień twardości wody w zależności od wybranej jednostki.


Od czego powinna zależeć twardość wody w domu?

Mając możliwość regulacji stopnia twardości wody, w pierwszej kolejności należy się sugerować rodzajem instalacji wodnej. Dopiero potem można brać pod uwagę własne preferencje. W zależności od tego, należy ustawić twardość zgodnie z zaleceniami specjalistów (według skali niemieckiej):

  • Tworzywa sztuczne (PCV lub PP) – 0 – 4 °dH
  • Miedź –  min. 3,5 °dH
  • Stal ocynkowana – 1 – 4 °dH
  • Stal kwasoodporna  – w zależności od indywidualnych preferencji (twardość wody nie ma wpływu na trwałość instalacji)

Jak sprawdzić twardość wody w domu?

Zanim podejmiesz realne działania prowadzące do eliminacji problemu kamienia kotłowego w domu, musisz najpierw sprawdzić, ile faktycznie wynosi stopień twardości wody surowej, która płynie z Twojego kranu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Osoby zainteresowane samodzielnym testowaniem stopnia twardości wody odsyłam do moich poprzednich wpisów: Tester jakości wody – co to takiego? oraz Tester twardości wody – jaki wybrać? Chciałbym jednocześnie podkreślić, że profesjonalne badanie przeprowadzone w akredytowanym laboratorium to aktualnie najbardziej precyzyjna metoda oceny składu wody, zarówno pod kątem parametrów fizykochemicznych, jak i czystości mikrobiologicznej. Przeczytaj, na czym polega analiza wody oraz posłuchaj jak samodzielnie zbadać twardość wody.

Stopień twardości wody po zmiękczaczu wody

Skoro wiesz już, jak zbadać stopień twardości wody, możesz wreszcie podjąć walkę z uciążliwym osadem. Jako najbardziej optymalne rozwiązanie problemu specjaliści polecają montaż zmiękczacza wody. Wszystkie urządzenia tego typu działają na zasadzie wymiany jonowej. Sam proces zmiękczania wody jest stosunkowo prosty i polega na zastąpieniu kationów wapnia i magnezu (odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości wody) – kationami sodowymi.

Kiedy woda z instalacji przepływa przez żywicę jonowymienną jej stopień twardości zostaje maksymalnie zredukowany. A co to oznacza w praktyce? Otóż, z urządzenia popłynie miękka woda o zerowym stopniu twardości wody. Na tym jednak nie koniec. Ostateczny stopień twardości wody po zmiękczaczu wody można regulować zgodnie z własnymi preferencjami oraz według indywidualnych potrzeb użytkowników. Proces ten zachodzi w wyniku zmieszania surowej i twardej wody z miękką wodą po zmiękczaczu wody.

W kwestii wysokości stopnia twardości wody po procesie jej zmiękczania, sporo zależy od indywidualnych oczekiwań. Część osób pozostaje bowiem przy fabrycznych ustawieniach urządzenia, akceptując wodę o zerowym stopniu twardości. Zwolennicy takiego rozwiązania chętnie bowiem korzystają z wielu zalet miękkiej wody, która nie pozostawia mineralnych osadów na urządzeniach AGD i armaturze, jest łagodniejsza dla skóry i nie wpływa negatywnie na smak oraz zapach przyrządzanych potraw i napojów.

Z drugiej strony nie brakuje też osób, które zamiast całkowicie zredukować stopień twardości wody, chcą go jedynie obniżyć, choćby ze względu na zawarte w niej minerały (wapń i magnez). Korzystanie z całkowicie miękkiej wody nie zawsze jest też możliwe ze względów technicznych, o czym wspominałem na samym początku. W sytuacji gdy, instalacja sanitarna jest w całości lub nawet tylko częściowo wykonana z miedzi, miękka woda może być przyczyną korozji i przedwczesnej awarii jej elementów. Wpływ miękkiej wody na instalacje hydrauliczne wyjaśniłem ze szczegółami w jednym z poprzednich artykułów na blogu. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem zachęcam dodatkowo do zapoznania się z treścią materiału filmowego.

Jak ustawić twardość wody na zmiękczaczu?

Skoro stopień twardości wody po zmiękczaczu można ustawiać niemal dowolnie, możemy teraz płynnie przejść do kolejnego zagadnienia. Jak ustawić twardość wody na zmiękczaczu? To pytanie, które często przewija się w Waszych mailach. W tym przypadku wiele jednak zależy od modelu urządzenia. W tym miejscu chciałbym przypomnieć, że wszystkie zmiękczacze wody Ecoperla dają możliwość regulacji stopnia twardości wody. Tym samym chętnie polecam tę markę osobom, które lubią mieć szeroki wybór urządzeń o dobrych parametrach.

Aby wyregulować stopień twardości wody w zmiękczaczu wody, należy skorzystać ze specjalnej śruby (mieszacz) znajdującej się z tyłu głowicy urządzenia. Ręcznie lub korzystając ze śrubokręta, trzeba bardzo delikatnie przekręcać śrubę w odpowiednią stronę, aż do uzyskania pożądanego stopnia twardości. Przy okazji wprowadzanych zmian, warto monitorować parametry wody przy pomocy testów twardości. To najprostszy sposób na to, aby uniknąć dużych różnic pomiędzy faktycznym wynikiem a oczekiwaniami użytkownika. Dokładność regulacji twardości wody przy pomocy mieszacza może różnić się w zależności od modelu urządzenia oraz jakości wody wejściowej. Tym samym warto poświęcić nieco więcej czasu na dokładne dopasowanie ustawień do własnych potrzeb.

Stopień twardości wody można też wyregulować mechanicznie za pomocą zaworu typu by-pass, który jest dodawany do zmiękczaczy wody jako akcesorium. Producenci podkreślają, że zawór by-pass eliminuje konieczność wykonania osobnego obejścia na wodę surową w instalacji. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie podczas prowadzenia prac serwisowych przy zmiękczaczu wody.

Czy regulacja twardości wody wpływa na zmiękczacz wody?

Warto pamiętać o tym, że regulacja twardości wody nie ma żadnego wpływu ani na skuteczność, czy trwałość urządzenia, ani na jakość procesu zmiękczania wody na żywicy jonowymiennej. Stopień twardości wody można regulować bez obaw, zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami.

Regulacja twardości wody na wyjściu ze zmiękczacza jest też stosunkowo prosta i można ją przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak masz wątpliwości lub potrzebujesz wsparcia specjalisty, skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu i miej problem z głowy. W razie pytań, jestem do Twojej dyspozycji.  Pomogę Ci za darmo. A jeśli zastanawiasz się, jaki zmiękczacz wody sprawdzi się najlepiej, polecam Ci artykuł: Zmiękczacz wody do domu rodzinnego – który wybrać?

Dobra woda to taka, która spełnia Twoje oczekiwania

Świadomość negatywnych skutków używania twardej wody stale rośnie. Z pewnością możesz wyciągnąć wiele słusznych wniosków opierając się na własnych obserwacjach. Chcesz zwiększyć komfort życia i poczynić spore oszczędności? To proste! Woda o stopniu twardości dopasowanym do Twoich potrzeb i preferencji członków rodziny to prosty sposób na optymalne funkcjonowanie we własnym domu. Przekonaj się na własnej skórze, że odpowiednio dobrany zmiękczacz wody do klucz do sukcesu.