Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Uzdatnianie wody często okazuje się koniecznością w wielu sektorach przemysłowych. Różne branże potrzebują wody o dokładnie dostosowanych parametrach. Często woda musi mieć zdecydowanie lepsze właściwości i mniej zanieczyszczeń niż woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. W pełnym dopasowaniu wody do wymagań pomoże właściwie dobrany przemysłowy filtr wody. Oto przegląd najlepszych rozwiązań!

Uzdatnianie wody w przemyśle jest nieocenione!

Właściwe przygotowanie wody do wielu działań przemysłowych jest w wielu przedsiębiorstwach niezbędne. Każda działalność ma swoje szczególne wymagania dotyczące jakości wody. W niektórych przypadkach stanowi ona ważną część składową produktu, w innych wodę niezbędną do prawidłowej pracy urządzeń. W jeszcze innych zakładach potrzebna jest poprawa jakości wody, by nadawała się do celów sanitarnych oraz sprzątania. Więcej o zastosowaniach wody w przemyśle znajdziecie w artykule: Czym jest woda procesowa i technologiczna?

W zależności od celu zastosowania wody, niezbędne jest właściwe dopasowanie jej parametrów. W jednym wypadku będzie wystarczyło założenie filtrów mechanicznych, w innym bardzo ważne okaże się doprowadzenie wody do parametrów ultra czystej. Osiągnięcie optymalnych właściwości jest możliwe z zastosowaniem właściwych przemysłowych filtrów do wody. Ten temat poruszyłem już w artykule: Przegląd technologii uzdatniania wody do przemysłu. Dziś rozszerzenie tego tematu.

Przemysłowe filtry do wody powinny być przede wszystkim wydajne i trwałe. Należy wybierać urządzenia wykonane z solidnych komponentów, o jak największej odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy awarie. Najczęściej przemysłowe filtry do wody są niezbędne w celu:

  • Poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wody
  • Do przygotowania wody kotłowej
  • Do przygotowania wody chłodniczej
  • W produkcji wody ultra czystej
  • Do demineralizacji wody
  • Do produkcji pary
  • Do dezynfekcji wody
  • Do zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów w wodzie

Każda branża ma indywidualne potrzeby

Każdy sektor przemysłowy ma swoje wymagania dotyczące jakości wody. Wiele branż oraz ich zapotrzebowanie na przemysłowe filtry do wody opisałem w artykułach, które możecie znaleźć na blogu:

Najpopularniejsze problemy w wodzie

Woda, w zależności od ujęcia, różni się parametrami, składem. Podstawą jest redukcja zanieczyszczeń mechanicznych z wody. To najlepsza ochrona urządzeń oraz instalacji przed przytykaniem. Dość uciążliwym problemem jest wysoki stopień twardości wody (Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?). Do wielu zastosowań w przemyśle niezbędna jest woda demineralizowana (Demineralizacja wody w przemyśle – gdzie ma zastosowanie?). W wielu gałęziach, zwłaszcza spożywczym, najważniejszym procesem jest dezynfekcja. W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia szczególnie uciążliwym problemem bywają przekroczenia żelaza oraz manganu w wodzie (więcej: Jak usuwać żelazo z wody?, Jak usuwać mangan z wody?).

W jaki sposób dobiera się przemysłowe filtry do wody?

Nie ma jednego „złotego środka” na uzdatnianie wody w przemyśle. Przemysłowa stacja uzdatniania wody powinna zostać dobrana indywidualnie, pod potrzeby konkretnego klienta. Z tego powodu zawsze rekomendowany jest kontakt ze specjalistą branży uzdatniania wody. Każdy przypadek jest inny, jednak najczęściej zaczyna się od wywiadu, ustalenia potrzeb, celów, na które potrzebna jest uzdatniana woda, wymagań względem parametrów. Nieodłącznym elementem w wielu przypadkach jest wizja lokalna oraz profesjonalna analiza wody. Na podstawie zebranych informacji tworzony jest projekt technologiczny, który w kolejnej fazie jest omawiany. Po zatwierdzeniu projektu można już przystąpić do fazy realizacji. Równie istotna jest odpowiednia konserwacja.

Przemysłowe filtry do wody – często wybierane rozwiązania

Przemysłowe filtry do wody to tak naprawdę całe spektrum różnych rozwiązań. Jak już wspomniałem wyżej, powinny one być jak najlepiej dobrane do potrzeb przedsiębiorstwa oraz docelowego zastosowania wody. Najczęściej potrzebnymi procesami są: odżelazianie wody, zmiękczanie wody, demineralizacja oraz dezynfekcja. Stąd szczególne zainteresowanie przemysłowymi odżelaziaczami wody, zmiękczaczami wody czy systemami odwróconej osmozy. Na znaczeniu zyskują również przemysłowe lampy bakteriobójcze. Oprócz już przytoczonych, w przemysłowej stacji uzdatniania wody mogą znaleźć się kolumny węglowe, kolumny filtracyjne, filtry narurowe, etc. Oprócz przemysłowych filtrów do wody w zakładach bardzo często niezbędne okazuje się również kondycjonowanie wody. Dziś skupię się jednak na przytoczeniu najważniejszych informacji dotyczących urządzeń, z jakimi mamy do czynienia najczęściej.

Przemysłowe zmiękczacze wody

Przemysłowe zmiękczacze wody są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli koniecznością jest ochrona instalacji przed kamieniem kotłowym. Wysoki stopień twardości wody nie jest pożądanym parametrem w wielu branżach przemysłowych. Powoduje spore straty pod względem wydajności, doprowadza do awarii, lokalnych przegrzań. Twarda woda nie jest mile widziana także ze względu na jakość produktów końcowych, do których trafia na liniach produkcyjnych. Z przemysłowych zmiękczaczy wody korzystają nie tylko przedsiębiorstwa, ale również wiele placówek użyteczności publicznej, hotele, szpitale, gospodarstwa rolne a nawet wspólnoty mieszkaniowe. Przemysłowe zmiękczacze wody umożliwiają pozyskanie całkowicie miękkiej wody.

W zależności od potrzeb danego obiektu, przemysłowe zmiękczacze wody mogą działać jako pojedyncze urządzenia lub stanowić zespoły. Bardzo często urządzenia te montowane są w parach (dwie kolumny wypełnione żywicą jonowymienną). Mogą działać równolegle lub alternatywnie. W pierwszym przypadku oba działają nieprzerwanie, w pracy ciągłej. W trakcie regeneracji tylko jedna butla przechodzi ten proces, druga cały czas pracuje. W drugim przypadku przemysłowe zmiękczacze wody pracują w trybie wahadłowym, naprzemiennym – raz działa jedna butla, a następnie druga.

Przemysłowe odżelaziacze wody

Przemysłowe odżelaziacze wody to najlepszy sposób na redukcję przekroczeń żelaza i manganu z wody. To szczególnie duży i często występujący problem w przypadku własnych ujęć wody. Żelazo i mangan mają duży, niekorzystny wpływ na wygląd i wydajność instalacji wodnych oraz stan techniczny urządzeń korzystających z wody. Jednym z najgroźniejszych skutków jest rozwój bakterii żelazistych i manganowych, których obecność może doprowadzić do wtórnego skażenia mikrobiologicznego, o czym w artykule: Bakterie żelazowe (żelaziste) w wodzie

Przemysłowe odżelaziacze wody działają w oparciu o różne metody. Za najbardziej wydajne i skuteczne, przystosowane do pracy w każdych warunkach, uznawane są przemysłowe odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Najczęściej proponowane są modele z napowietrzaniem zewnętrznym z pomocą aeratora oraz hydroforu ocynkowanego. Oprócz tego dostępne są również urządzenia bez wstępnego napowietrzania, na przykład opierające swoją pracę na złożu typu Greensand.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Przemysłowa odwrócona osmoza jest niezwykle skutecznym, wydajnym rozwiązaniem. Oczyszcza wodę na najwyższym poziomie. Często jest stosowana w przedsiębiorstwach wymagających zastosowania wody demineralizowanej. Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie również w odsalaniu wody. Przemysłowe systemy odwróconej osmozy są przystosowane do pracy ciągłej. Woda jest uzdatniana w sposób automatyczny i niezawodny.

Przemysłowe systemy odwróconej osmozy znajdują swoje zastosowanie w branżach: kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej, elektronicznej, chemicznej, do odsalania wody morskiej, w laboratoriach i szpitalach, do przygotowania wody w kotłowniach, do układów grzewczych i chłodniczych. Systemy odwróconej osmozy są wykorzystywane również w mleczarstwie, a nawet do redukcji cukrów (Redukcja cukrów na odwróconej osmozie). Znajduje swoje zastosowanie także w procesach oczyszczania ścieków (MBR i odwrócona osmoza w procesie oczyszczania ścieków). Ogromna dokładność przemysłowej odwróconej osmozy daje niemal nieograniczone możliwości. Należy jednak podkreślić, że nie jest to urządzenie działające samodzielnie. Woda, która trafi na membrany powinna zostać uprzednio odpowiednio przygotowana. Stąd obecność przemysłowych zmiękczaczy wody czy przemysłowych odżelaziaczy wody.

Warto wspomnieć o tym, że wśród proponowanych rozwiązań są dostępne już gotowe przemysłowe systemy odwróconej osmozy oraz tworzone specjalnie na zamówienie konkretnego przedsiębiorstwa. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia konserwacja, z którą należy się liczyć już od samego początku.

Przemysłowe lampy bakteriobójcze

Coraz więcej zakładów przemysłowych, w których potrzebna jest stała dezynfekcja wody, decyduje się na instalację przemysłowej lampy bakteriobójczej. To rozwiązanie, które znajduje swoje zastosowanie w sektorze spożywczym, na pływalniach, w gminnych wodociągach oraz wszelkiego rodzaju miejscach, gdzie niezbędna jest stała i skuteczna ochrona przed rozwojem mikroorganizmów w wodzie oraz instalacji wodnej. Promieniowanie UV to sprawdzona metoda, dająca naprawdę dobre efekty na poziomie 99%. Promienie ultrafioletowe oddziałują na DNA komórek mikroorganizmów, niszcząc je, zaburzając możliwość namnażania się, funkcje odżywcze. Przez to szybko dochodzi do obumierania drobnoustrojów. To również doskonały sposób na ochronę przed możliwością skażenia mikrobiologicznego.

Przemysłowe lampy bakteriobójcze są doceniane z wielu względów. Przede wszystkim już wyżej wspomniane wysoka wydajność i skuteczność. Ponadto nie powodują występowania ubocznych produktów dezynfekcji. Właściwości organoleptyczne wody pozostają takie same, podobnie jak skład chemiczny wody. Do tego do działania i regeneracji nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych. Więcej informacji w artykule: Jak działają lampy bakteriobójcze?