Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Ilość jonów wapnia i magnezu, które mogą zostać wyłapane przez złoże jest ograniczona. Stopniowo zużywa się zdolność wymiany jonowej. Dlatego system musi być regularnie poddawany procesowi regeneracji, który pozwoli żywicy na uzupełnienie jonów sodowych, w celu odzyskania właściwości zmiękczających wodę.

Podczas procesu regeneracji woda przechodzi z instalacji wodnej przez zawór wielodrogowy oraz przyłącze wlotowe. Następnie prowadzona jest do górnej części zbiornika przez dyszę. Woda przepływa na dół zbiornika przez żywicę, gdzie zachodzi proces jonowymiany.

Uzdatniona, gromadzona przez dyszę dolną woda, prowadzona jest przez wielodrogowy zawór do zbiornika oraz przyłącze wylotowe skąd trafia z powrotem do instalacji wodnej.

Uzdatniona woda jest wysyłana do spożycia przy użyciu połączenia wylotowego. W tym miejscu znajduje się przepływomierz, który mierzy ilość uzdatnionej wody.

Proces regeneracji zmiękczacza składa się z kilku etapów:

Płukanie wsteczne – Backwash

Woda dostaje się do zbiornika przez dolny kolektor płucząc i spulchniając żywicę przygotowując ją w ten sposób do procesu regeneracji.

Zasysanie solanki

Korzystając z procesu zasysania opierającym się na efekcie Venturiego system zasysa solankę, która wcześnie została przygotowana w zbiorniku regeneracji. Solanka jest prowadzona od dołu kolumny zmiękczającej, w kontakcie z żywicą zachodzi regeneracja.

Płukanie wstępne

Na tym etapie wcześniej zassana do złoża solanka zostaje wypłukana. Tym samym kontakt złoża z solanką zostaje zakończony.

Płukanie końcowe

Woda przechodzi w dół przez złoże, całkowicie usuwając solankę, która mogła pozostać w butli.

Napełnianie zbiornika

Niezbędna ilość wody jest przesyłana do zbiornika solanki w celu wytworzenia tej samej ilości solanki, która została zużyta do procesu regeneracji złoża. Ponieważ proces regeneracji jest automatyczny, nie należy ręcznie uzupełniać wody w zbiorniku solanki.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!