Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego

Uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: lip 24, 2023

Jeśli przyjrzymy się z bliska sektorowi odzieżowemu widać wyraźnie, że przemysł włókienniczy aktualnie mocno napędza światową gospodarkę. Znaczącą rolę odgrywa w tym przypadku woda, wykorzystywana na szeroką skalę w procesach produkcji i wykańczania oraz woda kotłowa. Jak ją uzdatniać, aby spełniała wymogi charakterystyczne dla przemysłu tekstylnego?

Procesy technologiczne w przemyśle włókienniczym

Przemysł włókienniczy to źródło zupełnie nowych materiałów oraz kombinacji materiałów, a także stale rosnąca różnorodność produktów. Procesy, które w nim zachodzą obejmują różne technologie obejmujące przerób włókien naturalnych i chemicznych (wytwarzanych zarówno z surowców naturalnych, jak i syntetycznych). W wyniku kolejnych etapów produkcyjnych włókna przyjmują postać tkanin.

Operacje przędzalnicze, tkackie i dziewiarskie mają charakter mechaniczny, jednak równolegle do takiego przerobu, na etapach surowcowych wykorzystuje się procesy o charakterze chemicznym. Można wśród nich wymienić obróbkę wstępną, bielenie, farbowanie, wykonywanie nadruków, apreturowanie, czy po prostu pranie. Od rodzaju wyrobu włókienniczego, jego finalnego przeznaczenia i techniki wytwarzania zależy także dobór i kolejność stosowania jednostkowych operacji technologicznych. We wszystkich przypadkach potrzebna jest woda o ściśle określonych parametrach fizykochemicznych.

Wymagania stawiane wodzie stosowanej w przemyśle włókienniczym

Uzdatnienie wody w przemyśle włókienniczym ma na celu zagwarantowanie wysokiej jakości produktów końcowych oraz bezawaryjną pracę linii produkcyjnych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Dzięki uzdatnianiu wody możliwe jest bowiem ograniczenie ilości stosowanych chemikaliów, a w konsekwencji również odprowadzanych ścieków.

Czym zatem powinna się charakteryzować woda w przypadku przemysłu włókienniczego? Olbrzymie znaczenie ma tutaj stopień twardości twardości. W procesach farbowania oraz drukowania tkanin najlepiej sprawdza się bowiem miękka woda. Co więcej, kamień kotłowy, będący wynikiem wysokiego stopnia twardości wody może zalegać w instalacjach, prowadząc tym samym do zarastania światła rur. Więcej na temat tego niepożądanego zjawiska znajdziesz w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Obejrzyj również materiał filmowy poświęcony w całości tematyce twardej wody.

Oprócz zmiękczania wody, w procesach włókienniczych potrzebna jest też zazwyczaj redukcja żelaza i manganu. Eliminacja mulistego osadu oraz brązowego koloru wody wydaje się szczególnie istotna na etapie barwienia tkanin, ale nie tylko. Związki żelaza nadają bowiem wodzie brunatny lub pomarańczowy kolor, który może zakłócać różne procesy produkcyjne. Z drugiej strony żelazo obecne w wodzie przeznaczonej do celów produkcji tekstylnej jest zjawiskiem niepożądanym nie tylko ze względu na zmianę barwy i zwiększanie mętności wody. Obecność tego pierwiastka może bowiem spowodować wiele szkód technicznych w instalacjach przemysłowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wytrącanie się żelaza z wody w formie nierozpuszczalnej wewnątrz przewodów, maszyn i elementów układów chłodzących. W efekcie dochodzi często do zmniejszenia światła przewodów, a tym samym do spadków wydajności linii produkcyjnych i gorszej jakości wyrobów końcowych. Przeczytaj również czy zażelaziona woda jest szkodliwa.

W przypadku niektórych procesów potrzebna jest woda demineralizowana o bardzo niskiej przewodności elektrycznej. W tym kontekście najlepiej sprawdza się przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach. Membrana osmotyczna eliminuje z wody metale ciężkie, rozpuszczone w wodzie pochodne chloru oraz mikroorganizmy. Dokładność membran osmotycznych w przemysłowych odwróconych wynosi nawet 98%. Zapraszam także do przeczytania tekstu: Demineralizacja wody w przemyśle – gdzie ma zastosowanie?

Metody uzdatniania wody dla przemysłu włókienniczego

Stosunkowo obszerny przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu w nieco bardziej ujęciu ogólnym ujęciu znajdziesz w moim poprzednim artykule. Omawiając ten temat w kontekście przemysłu włókienniczego, chciałabym wymienić te najbardziej typowe procesy stosowane do uzdatniania wody, takie jak:

  • Filtracja mechaniczna
  • Zmiękczanie wody
  • Demineralizacja (odwrócona osmoza)
  • Usuwanie z wody żelaza i manganu
  • Uzdatnianie wody chłodniczej (w celu ochrony urządzeń i maszyn przed kamieniem kotłowym i korozją)

Dobór urządzeń i systemów uzdatniania wody w przemyśle włókienniczym

Nie ma jednego sposobu na uzdatnianie wody w przemyśle. Profesjonalna stacja dla zakładów z sektora włókienniczego powinna zostać dobrana indywidualnie, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami danego przedsiębiorstwa. W zależności od tego, skąd pobierana jest woda do produkcji oraz obsługi instalacji towarzyszących, olbrzymie znaczenie w kwestii wyboru właściwych urządzeń, mają zawsze wyniki analizy fizykochemicznej wody. Przeczytaj koniecznie na czym ona polega i poświęć kilka minut na zapoznanie się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym. Dowiesz się z niego, dlaczego zawsze warto rozpocząć od przeprowadzenia analizy.

Filtracja wstępna prowadzona na filtrach mechanicznych i węglowych skutecznie eliminuje z wody zanieczyszczenia mechaniczne (w tym piasek, żwir, muł, iły, a nawet kawałki gleby lub cząstki korozji) i chlor, a jednocześnie poprawia klarowność cieczy. Filtry mechaniczne nie tylko przygotowują wodę do procesów produkcyjnych, ale też chronią systemy uzdatniania oraz całą instalację przed uszkodzeniami. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań.

Wśród urządzeń, które są niezbędne do uzdatniania wody na potrzeby przemysłu tekstylnego znajdują się zmiękczacze wody. Rozwiązania tego typu projektuje się do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż przemysłowego zmiękczacza wody niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Oprócz oczywistych kwestii związanych z uzyskaniem miękkiej wody do celów wytwórczych, obniża się w ten sposób ryzyko powstawania osadów w urządzeniach powiązanych z produkcją. O tym, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej przeczytasz w artykule: Przemysłowe zmiękczacze wody – jakie urządzenia zastosować.

Z kolei odmanganiacze i przemysłowe odżelaziacze wody usuwają odpowiednio żelazo i mangan. Alternatywą dla odżelaziaczy i odmanganiaczy są wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody, które stosuje się do filtrowania kilku zanieczyszczeń jednocześnie. Profesjonalna stacja wielofunkcyjna umożliwia tym samym skuteczną redukcję zarówno związków żelaza i manganu, jak i jonu amonowego. Można w ten sposób korygować także barwę uzdatnianej wody oraz usuwać z niej niepożądane związki organiczne. Stacja wielofukcyjna nie wymaga wstępnego napowietrzenia wody i świetnie współpracuje z hydroforowymi zbiornikami przeponowymi. Decydując się na zakup takiego systemu, warto natomiast zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego złoża jonowymiennego. Dobrej jakości żywice stosowane do celów przemysłowych powinny charakteryzować się żywotnością sięgającą nawet 10 lat pracy.

Postaw na profesjonalne systemy uzdatniania wody do przemysłu włókienniczego

Zaprojektowanie stacji uzdatniania wody dla przemysłu włókienniczego nie jest proste. Wymaga na pewno przeprowadzenia dogłębnej analizy wody i starannego doboru technologii przez doświadczonych inżynierów. W przypadku niektórych procesów jakość wody trzeba dodatkowo monitorować na bieżąco. Jeśli więc szukasz sprawdzonych rozwiązań dla swojego biznesu, skorzystaj z porad profesjonalistów. Skontaktuj się ze mną, doradzę Ci za darmo. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z treścią innych artykułów omawiających tematykę filtracji wody dla przemysłu: Uzdatnianie wody dla przemysłu papierniczego oraz Uzdatnianie wody w przemyśle kosmetycznym. Chętnie pomogę Ci dobrać system uzdatniania wody dopasowany do specyficznych warunków panujących na produkcji w sektorze tekstylnym.

Bibliografia
Charakterystyka przemysłu włókienniczego w Polsce – opracowanie zbiorowe pod kier. mgr inż. M. Mihułka; Ministerstwo Środowiska Warszawa, wrzesień 2003 r.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.