Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dystrybutory wody pojawiają się w wielu miejscach użytku publicznego, biurach, a nawet gospodarstwach domowych. Ich liczba i zainteresowanie nimi stale rośnie. Jakie są dostępne rodzaje? Czy warto w nie inwestować?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dystrybutorów wody. Opcje są dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta. Istnieją dystrybutory butlowe i bezbutlowe, a także dystrybutory wody gazowanej. W Polsce jest wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem takich urządzeń. Dystrybutor wody można kupić na własność lub wydzierżawić.

Dystrybutorzy produktów tego typu zachwalają je, jako ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które nie zajmuje wiele miejsca. Zazwyczaj dzięki nim można uzyskać wodę o trzech opcjach temperatury: wodę gorącą, wodę w temperaturze pokojowej oraz zimną wodę.

Dystrybutory butlowe

Dystrybutory butlowe są reklamowane, jako doskonała alternatywa dla wody butelkowanej sprzedawanej w sklepach. Galony, w których sprzedawana jest woda do dystrybutorów, pomieszczą do 20 litrów wody źródlanej. Przez używanie galonów, a nie plastikowych butelek 1,5 litrowych do środowiska zostaje wyemitowanych mniej odpadów. Według producentów woda źródlana ma doskonałe właściwości i odpowiednią ilość minerałów, dlatego najlepiej nadaje się do spożycia. Argumentem przeważającym na korzyść dystrybutorów jest fakt, że woda sprzedawana w galonach jest zwyczajnie tańsza. Koszty dowozu butli są najczęściej wliczone w koszty najmu dystrybutora. Obecnie oprócz galonów z wodą źródlaną są też dostępne galony z wodą mineralną, a nawet wodą z dodatkiem jodu. Jeżeli zdecydujemy się na dystrybutor butlowy, pamiętajmy, by stał w zacienionym miejscu. Otwarty galon ma dość krótką datę przydatności.

Dystrybutory bezbutlowe

Bezbutlowe dystrybutory wody działają na podobnej zasadzie, co filtry do wody. Zbudowane są na podobnej zasadzie, co systemy odwróconej osmozy. Woda przechodzi przez kilka filtrów: mechaniczny, węglowy oraz przez membranę osmotyczną. W ten sposób z wody pochodzącej z wodociągów usuwane są wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Na rynku są też dostępne dystrybutory bezbutlowe dostarczające wodę gazowaną. Ich zaletą jest to, że nie ponosimy dodatkowych kosztów zakupu i przewozu butli na wymianę. Do tego jest stały i nieograniczony dostęp do czystej wody, której temperaturę możemy wybrać samodzielnie.

Dystrybutory wody gazowanej

Dystrybutory wody tego typu mają cztery opcje dozowania wody. Możemy uzyskać: wodę gorącą, zimną, w temperaturze pokojowej oraz gazowaną zimną.

Gdzie się sprawdzają?

Dystrybutory wody doskonale będą spisywały się w wielu miejscach. Zazwyczaj możemy je spotkać: w urzędach, u lekarza, w aptece, w biurach, a nawet w domach prywatnych. Mogą z nich korzystać zarówno pracownicy, jak też potencjalni klienci i interesanci.

Jakie są wady i zalety?

Dystrybutory wody to wiele zalet. Przede wszystkim tania woda w dużych ilościach dostępna do picia w różnych temperaturach. To wygodna i ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej. Niestety, jak każde urządzenie ma swoje wady. Naukowcy twierdzą, że woda z dystrybutorów butelkowych może nie być zdrowa. Dzieje się tak, jeżeli woda w galonie stoi przez długi czas, ponieważ korzysta z niej mało osób. Zazwyczaj butle wymieniane są wtedy, kiedy skończy się w nich woda. Może nastąpić to nawet po kilku miesiącach. Powinna być natomiast wymieniana, kiedy już nie jest świeża. Po pewnym czasie od otwarcia mogą namnażać się w niej bakterie, a sam płyn staje się bezwartościowy. Ten problem nie występuje natomiast w przypadku niebutelkowych dystrybutorów wody.

Czy zawsze warto?

Przed zakupem dystrybutora wody, warto się zastanowić, czy to jest konieczne i naprawdę potrzebne. Jest to zagadnienie, którym powinni się zainteresować zwłaszcza właściciele gospodarstw domowych, którzy poszukują dystrybutora wody pitnej. Woda źródlana często ma podobne właściwości do wody, która pochodzi z wodociągów i ma dobre parametry. Przed wyborem i zakupem dobrze jest wykonać analizę wody. Może okazać się, że z naszego kranu płynie woda całkiem dobrej jakości. Czy w takiej sytuacji warto inwestować w podobny jakościowo produkt? Rozwiązanie jest jasne, jeżeli zależy nam na tym, by błyskawicznie otrzymywać wodę o różnych temperaturach lub mieć stały dostęp do wody gazowanej. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i priorytetów.

Dystrybutory wody w wielu miejscach publicznych są miłym akcentem, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje zaduch. To z pewnością lepszy i wygodniejszy sposób na uzyskanie wody pitnej, niż kupno butelek. Często to jedyna ekonomiczna i dostępna opcja na spożywanie czystej wody pitnej. Wielość firm zajmujących się handlem takimi urządzeniami może świadczyć o tym, że zainteresowanie jest coraz większe.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!