Wkłady mechaniczne
Wkłady mechaniczne odpowiadają za filtrację wstępną w domowej instalacji wodnej. Chronią instalację przed piaskiem, żwirem, kawałkami rdzy, kamienia kotłowego oraz innych zawiesin. Wkłady piankowe i wkłady sznurkowe stosuje się przed stacjami uzdatniania wody.Wkłady mechaniczne to wkłady wstępne, które montuje się przed filtrami centralnymi lub innymi urządzeniami uzdatniającymi. Prefiltracja mechaniczna zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do filtrów docelowych (dzięki temu przedłuża się ich żywotność). Rodzaje wkładów mechanicznych dzielą się z reguły na wkłady piankowe, wkłady sznurkowe, wkłady harmonijkowe oraz wkłady siatkowe. Zasada działania tych wkładów jest taka sama, tylko materiały wykorzystane do ich produkcji są inne.

Wkłady piankowe
Wkłady z włókniny polipropylenowej posiadają grubą warstwę filtrującą. Zanieczyszczenia pozostają na jej warstwie i nie przedostają się do instalacji. Wkłady piankowe mają określoną chłonność. Po jej przekroczeniu powinno się wymienić wkład w celu uniknięcia awarii. Wkłady piankowe obniżają ciśnienie wody ze względu na swoją budowę. Przed zakupem danego wkładu mechanicznego powinniśmy zbadać, czy jego zastosowanie nie obniży za bardzo ciśnienia instalacji.

Wkłady sznurkowe
Wkłady ze sznurka polipropylenowego są odporne na zanieczyszczenia chemiczne i mikroorganizmy. Sznurek nawinięty na trzpień nie powoduje spadków ciśnienia przy zachowaniu wysokiej efektywności filtracji. Dokładność filtracji we wkładach sznurkowych zależy od gęstości nawinięcia sznurka polipropylenowego. Wkłady sznurkowe można stosować w domu i w przymyśle.
Wkłady harmonijkowe
Wkłady z karbowanej celulozy powleczonej poliestrem powodują minimalne spadki ciśnienia dzięki temu, że warstwa filtracyjna jest bardzo cienka. Kształt harmonijki powoduje, że warstwa filtracyjna jest dużo większa niż w standardowych wkładach. Wkłady harmonijkowe doskonale spisują się w miejscach, w których występują zanieczyszczenia o większej strukturze. Wkłady harmonijkowe są wielokrotnego użytku – można je płukać pod bieżącą wodą.
Wkłady siatkowe
Wkłady z siatki nylonowej nazywane są wkładami osadnikowymi. Wkład działa w sposób dosyć niestandardowy. Drobiny sedymentacyjne nie są zatrzymywane na warstwie filtrującej, tylko opadają na dno klosza. Dzieje się tak dlatego, że zanieczyszczenia nie są w stanie przedostać się przez drobne oczka siatki i jednocześnie nie są w stanie się do niej przyczepić.
Wkłady mechaniczne mają określoną dokładność filtracji
Zastosowanie wkładów w zależności od mikronażu
Mikronów
- Zatrzymanie drobin w instalacji wodociągowej
- Ochrona urządzeń AGD
Mikronów
- Filtracja wody przed zmiękczaczem
- Ochrona odwróconej osmozy
Mikronów
- Filtracja wody deszczowej
- Ochrona lamp UV
Mikronów
- Filtracja w przemyśle
- Kanały nawadniające i zraszacze