Strona główna » Blog » Czym jest manometr? Do czego służy w uzdatnianiu wody?

Czym jest manometr? Do czego służy w uzdatnianiu wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: maj 15, 2023

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji potrafi przyprawić o spory ból głowy, szczególnie gdy chcemy wziąć prysznic lub szybko umyć naczynia. W takiej sytuacji przydaje się miernik ciśnienia wody, czyli manometr. Odpowiednio dobrany, pod kątem wymagań sieci, przynosi wiele wymiernych korzyści. Jeśli dodatkowo uzdatniasz wodę, manometr jest nieodłącznym elementem całego systemu. Jak działa ten przyrząd i do czego służy w uzdatnianiu wody?

Co to jest manometr i jak działa?

Manometr jest urządzeniem przystosowanym do pomiaru oraz utrzymywania odpowiedniego ciśnienia wody lub gazu w instalacji. Mierniki tego typu spotkasz także w pompach, kompresorach, układach hydraulicznych, a także w systemach chłodzących i rozmaitych instalacjach wykorzystywanych do celów przemysłowych. Poza hydrauliką, manometr wykorzystuje się na szeroką skalę w gazownictwie i ciepłownictwie. Montując manometr do pomiaru ciśnienia wody, możesz skutecznie regulować jej przepływ. Decydując się na takie rozwiązanie, szybko zapomnisz o problemach wynikających z niewłaściwego ciśnienia panującego w instalacji. Dowiedz się więcej: Zbyt niskie ciśnienie wody w domu – z czego wynika? Jak temu zaradzić?

Ze względu na konstrukcję, a także metodę wykonywania pomiaru ciśnienia, rozróżnia się kilka rodzajów manometrów. Najpopularniejsze są manometry hydrostatyczne (cieczowe) pozwalające na pomiar podciśnienia, nadciśnienia oraz różnicy ciśnień. Mierniki z tej grupy są wypełnione częściowo cieczą, a ich najważniejszym elementem jest szklana rurka przypominająca kształtem literę U. Podczas gdy jeden jej koniec zostaje wystawiony na działanie ciśnienia zewnętrznego, drugi znajduje się wewnątrz urządzenia i odpowiada za pomiar.  Ciśnienie oddziałujące na ciecz przepycha ją z jednego końca zegara ciśnieniowego do drugiego ramienia. Aby zachować maksymalną precyzję pomiaru, np. w miejscach narażonych na drgania, stosuje się manometry wypełnione olejem lub gliceryną. W manometrach z tzw. rurką Bourdona oraz w modelach membranowych, po podłączeniu urządzenia do zaworu, ciśnienie wody wygina rurkę, a wtedy jej drugi koniec porusza strzałką wskazującą poziom.

Zalety korzystania z manometru, czyli jak pokonać problemy z ciśnieniem wody?

Niskie ciśnienie w instalacji wodnej to problem, który może się pojawić w każdym domu. Niewielkie nawet spadki ciśnienia mogą ostatecznie prowadzić do poważnych komplikacji. Komfort korzystania z wody płynącej pod odpowiednim ciśnieniem to zatem nie jedyny powód do tego, aby sprawić sobie manometr. Montaż manometru pozwala obniżyć straty związane z nieregularnym ciśnieniem wody. Jest to szczególnie istotne, gdy chcesz zabezpieczyć układ filtracyjny do uzdatniania wody przed potencjalnym rozszczelnieniem. Warto zapamiętać, że takie ryzyko jest większe w instalacjach, w których często występują duże skoki ciśnienia. Wyposażone w manometr filtry mechaniczne to niezawodna ochrona rurociągów i zaworów przed nadmiernym obciążeniem w wyniku niewłaściwego ciśnienia wody w instalacji. Montaż manometru przynosi też realne oszczędności w wyniku redukcji zużycia wody podczas ciągłego przepływu. Warto więc o nim pamiętać nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też z uwagi na kwestie środowiskowe.

Manometr w procesach uzdatniania wody

Uzdatnianie wody to najlepszy sposób, aby poprawić właściwości organoleptyczne wody, usunąć zanieczyszczenia, a także obniżyć wysoki stopień twardości. Sposób filtracji wody przeznaczonej do spożycia zależy oczywiście od rodzaju i jakości wody surowej.

Odpowiednie ciśnienie a skuteczna filtracja

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie  to aktualnie filtry mechaniczne, które montuje się czasem przed stacjami uzdatniania wody, takimi jak zmiękczacze wody, lampy UV czy stacje wielofunkcyjne. Urządzenia tego typu pracują w trybie przepływowym, a ich zadanie polega na poprawie jakości wody pod kątem mętności (redukcja ilości zawiesin). Filtry mechaniczne montuje się bezpośrednio na rury wodociągowe (filtry narurowe), a w działaniu wykorzystują jedynie ciśnienie wody z instalacji, które na odpowiednim poziomie gwarantuje właśnie manometr. Istotnym zadaniem manometrów jest także monitorowanie filtrów. Różnica ciśnień wzrasta, kiedy filtr się zatka. Manometr sygnalizuje w ten sposób konieczność czyszczenia lub nawet wymiany filtra. Szybka interwencja pozwala w tej sytuacji uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia wody. Więcej na temat filtracji mechanicznej przeczytasz w artykule: Filtry mechaniczne – po co komu?

Choć filtry narurowe skutecznie rozwiązują kwestię zanieczyszczeń mechanicznych, do rozwiązania pozostaje też często problem twardej wody. Można sobie z tym poradzić stosując zmiękczacze wody. Wypróbuj od razu nasz kalkulator twardości wody i sprawdź, czy musisz się obawiać kamienia kotłowego. Zmiękczacz wody do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ściśle określonych warunków pracy, takich jak odpowiednie ciśnienie i natężenie przepływu wody. Nie bez znaczenia jest również miejsce montażu urządzenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak zamontować zmiękczacz wody?

Zadbaj o prawidłową pracę zmiękczacza wody

Prawidłowa praca zmiękczacza wody w dużej części zależy od ciśnienia panującego w sieci. Jego wartość mieści się zazwyczaj w granicy 1 – 10 bar i może się różnić, na przykład w zależności od regionu. Warto natomiast pamiętać, że ciśnienie wody doprowadzanej do zmiękczacza wody nie powinno być niższe niż 1,4 bar, ani wyższe niż 8,0 barów. Przy zbyt niskiej wartości tego parametru dobrym pomysłem jest zakup hydroforu, w którym będzie na bieżąco magazynowana woda. Jeśli natomiast ciśnienie jest za wysokie, wówczas projektanci instalacji zalecają montaż reduktora obniżający ciśnienie wejściowe do wielkości zadanej na wyjściu. Aby zmiękczacz wody funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest także minimalne natężenie przepływu na wejściu na poziomie 11,0 l/min. Manometr pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie w instalacji, a tym samym gwarantuje prawidłową pracę całego systemu zmiękczania wody.

Szukasz zmiękczacza wody i nie wiesz, co wybrać? Dla najbardziej wymagających użytkowników polecamy Ecoperla Perfect System, czyli urządzenia z systemem odpowiedzialnym za prawidłową, wydajną, bezawaryjną i ekonomiczną pracę. Takie rozwiązanie znajdziesz między innymi w modelach Ecoperla Softcab, Ecoperla Vita oraz w Ecoperla Slimline. Potrzebujesz urządzenia o ponadprzeciętnej wydajności? Dowiedz się więcej o serii Ecoperla Softower i znajdź skuteczny sposób na miękką wodę dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Do czego służy manometr przy uzdatnianiu wody? - podsumowanie

  • Manometr czuwa nad bezpieczeństwem całej instalacji, w tym systemu do uzdatniania wody.
  • Montaż manometru pozwala obniżyć straty związane z nieregularnym ciśnieniem wody, a także gwarantuje poprawne działanie filtrów mechanicznych i zmiękczaczy wody.
  • Decydując się na zakup manometru, zwróć szczególną uwagę na parametry urządzenia oraz sposób montażu. Najważniejsza kwestia podczas wyboru to z kolei zakres pomiar – mierzone ciśnienie nie powinno przekraczać 75% wskazanego na urządzeniu zakresu.
  • Jeśli planujesz montaż manometru w miejscu narażonym na drgania, rozważ zakup modelu wypełnionego olejem lub gliceryną, dzięki czemu pomiar ciśnienia będzie znacznie bardziej precyzyjny.
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.