Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Proces wymiany jonowej (jak sama nazwa wskazuje) nie polega na usuwaniu substancji z wody, a jedynie na ich wymianie. Suma kationów w wodzie musi odpowiadać sumie anionów. Stechiometrycznie na każdy jon wapnia, który jest dwuwartościowy przypadają dwa jony sodu w procesie zmiękczania. Oznacza to, że 40 mg wapnia lub 23 mg magnezu odpowiada 46 mg sodu. Uwzględniając jednostki twardości wody na 100 mg CaCO3 (10 stopni francuskich lub 5,6 stopni niemieckich) przypada 46 mg sodu.

Należy jednak pamiętać, że jon węglanowy (CO32-) pozostaje dalej w wodzie. Po procesie zmiękczania bilans soli pozostaje bardzo podobny lub w niewielki sposób wzrasta. Niewielka część CO32- może jeszcze przejść w wolny dwutlenek węgla.

Węglany czy wodorowęglany wapnia i magnezu nie są jedynymi składnikami w wodzie. Obecne są tu również aniony siarczanowe, azotanowe. Z kationów może być obecny potas i sód. W wodzie mogą występować w niewielkich ilościach inne sole, krzemionka, oraz substancje organiczne np kwasy humusowe. Wszystkie te składniki określa się parametrem suchej pozostałości. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na odparowaniu określonej ilości wody i zważeniu osadu, który pozostał. Po zastosowaniu zmiękczacza wody wartość suchej pozostałości nie ulega dużym zmianą.

Dlaczego mimo tego warto stosować zmiękczacz wody?

Przez usunięcie jonów wapnia i magnezu usuwa się z wody składniki odpowiedzialne za trudno rozpuszczalne osady. Pozostają tylko sole łatwo rozpuszczalne. Oznacza to, że w miejscach gdzie woda nie jest odparowywana nie pozostaną osady – są dobrze rozpuszczalne. W przypadku wody o wysokiej zawartości soli mogą pozostać niewielki naloty, ponieważ wraz ze wzrostem stężenie substancji rozpuszczonej w wodzie rośnie tendencje jej do wytrącania się.

W miejscach gdzie woda osiada i w powolny sposób odparowuje mogą pozostawać naloty. Jednak nie jest to osad kojarzony z twardą wodą. Czyli taki, który wymaga użycia środków czyszczących lub siły do usunięcia. Pozostałości po odparowaniu zmiękczonej wody można łatwo usunąć (o ile nie zostawiliśmy ich na kilkanaście dni). Zazwyczaj wystarczy sucha lub wilgotna ściereczka.