Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Częste awarie pralki lub zmywarki? A może regularna wymiana żelazka i czajnika elektrycznego? Brak możliwości wypicia porannej kawy z powodu przytkanego ekspresu? Choć nie zawsze jest to brane pod uwagę, przyczyną tych wszystkich kłopotów może być twarda woda!

Twarda woda to znany problem

W Polsce, niezależnie od ujęcia poboru wody, zazwyczaj występuje woda średnio twarda lub twarda. To w praktyce oznacza liczne problemy ze skutkami, jakie niesie ze sobą jej użytkowanie. Co prawda, dyskusja na temat dobroczynnego oddziaływania wody o wysokim stopniu twardości na organizm trwa, jednak należy pamiętać i brać pod uwagę, że w gospodarstwie domowym wodę wykorzystujemy nie tylko do celów spożywczych, ale wielu innych czynności.

Pranie, sprzątanie, mycie naczyń, kąpiel, mycie rąk, twarzy, zębów, włosów, ogrzewanie domu – tutaj wysoki stopień twardości nie jest już tak bardzo pożądany. Twarda woda jest równoznaczna z wszechobecnym kamieniem kotłowym oraz wysokim napięciem powierzchniowym.

Więcej informacji o twardej wodzie i szkodach w gospodarstwie domowym, jakie potrafi wyrządzić, przeczytacie w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! oraz Co to jest kamień w wodzie?

Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić zagadnieniu wpływu twardej wody na domowy sprzęt AGD. Często to stwierdzenie podaje się jako argument, mający zachęcić do walki z problemem. Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie twarda woda oddziałuje na konkretne urządzenia.

Jaka woda dla domowego AGD?

W przypadku sprzętów AGD, użytkowanych w domu, jak pralka lub zmywarka ważne jest, aby woda nie charakteryzowała się zbyt wysokim stopniem twardości. Większość producentów podaje w instrukcjach i zaleceniach, że najlepiej, by woda była miękka lub bardzo miękka. Taka nie pozostawia po sobie osadu, który negatywnie wpływa na działanie i żywotność domowego AGD.

Kamień kotłowy – największy winowajca

Największym problemem w przypadku domowego sprzętu AGD jest kamienny osad, jaki pozostawia po sobie przepływająca twarda woda. Najwięcej zbiera się go w okolicach komponentów służących podgrzewaniu wody.

Osad po twardej wodzie jest powszechnie zwany kamieniem kotłowym. To warstwa osadu składająca się z węglanów wapnia oraz węglanów magnezu. Powstaje w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu. Im z twardszą wodą mamy do czynienia, tym warstwa osadu narasta szybciej.

To zjawisko najczęściej można zaobserwować na wewnętrznych ściankach kotłów, grzejników, bojlerów, wewnątrz rur lub na dnie czajnika. Osad pozostaje również na elementach podgrzewających wodę oraz w instalacjach, w których występuje para wodna.

Wpływ twardej wody na domowe sprzęty – to warto wiedzieć

Zakup nowej pralki i zmywarki to spory wydatek, a takie sprzęty kupujemy zazwyczaj z myślą, że wystarczą nam na długie lata. To ma być inwestycja, która nie dość, że się zwróci, to jeszcze nie będzie wymagała żadnego serwisu i kosztownych napraw.

Wielu z nas nie oszczędza na zakupie domowego AGD, wierząc, że wyższa cena będzie adekwatna do jakości komponentów, które po prostu dłużej będą spełniały swoją rolę. Czasami jednak okazuje się, że przemyślany wybór urządzenia to za mało, by uniknąć przykrych przygód i rozczarowania.

Pralka, zmywarka czy żelazko mogą mieć najlepsze parametry, jednak awarie są nieuniknione, jeśli nie zapewni się im wody wysokiej jakości.

Twarda woda a czajnik

Najłatwiej negatywne konsekwencje użytkowania wody o wysokim stopniu twardości opisać na przykładzie czajnika elektrycznego. Im więcej gotujemy w nim twardej wody, tym większa warstwa osadu zbiera się na dnie lub grzałce. Kamień wygląda w pewnym momencie na tyle nieestetycznie, że ciężko sobie wyobrazić, że kawa lub herbata przygotowana na bazie podgrzanej przez niego wody będzie smaczna i aromatyczna.

Ponadto osad może się odrywać z powierzchni i trafiać do przegotowanej wody, znacznie obniżając estetykę napojów. Kamień może prowadzić do spadku żywotności całego urządzenia, a co za tym idzie, potrzeby przedwczesnej wymiany na nowy. To w końcu dodatkowe koszty.

Twarda woda a pralka

To jedno z domowych urządzeń, które jest najbardziej narażone na oddziaływanie twardej wody. Ta w przypadku pralek sprawia kilka problemów. Osad po twardej wodzie może pozostawać nie tylko w bębnie pralki, gdzie widać go gołym okiem, ale też na filtrze, w grzałce i wężach.

Największym i najbardziej dotkliwym finansowo problemem jest zakamienienie grzałki. Z powodu zbyt dużej warstwy osadu dochodzi do braku możliwości oddawania ciepła, co w konsekwencji prowadzi do przegrzania i potrzeby wymiany na nową.

W przypadku węży pralki sytuacja wygląda podobnie, jak w rurach. Osad gromadzi się na ściankach zmniejszając ich światło. Jeśli dojdzie do całkowitego zapchania, woda nie będzie miała ujścia.

Dodatkowymi kłopotami są większe zużycie detergentów, by uzyskać dobre efekty prania oraz gorsza jakość i szybsze niszczenie się tkanin. Na pranych ubraniach mogą pozostawać opiłki osadu. Wielu konsumentów skarży się, że pranie nie jest miękkie, często poszarzałe.

Wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody sprawia, że środki czystości działają znacznie gorzej. Wykazano, że przy wysokim stopniu twardości wody zużycie może być większe nawet o 60%. To straty dla środowiska i oczywiście naszego portfela.

Twarda woda a zmywarka

Przy wodzie o wysokim stopniu twardości może zdarzyć się, że po zakończeniu pracy zmywarki, naczynia i sztućce wcale nie muszą być czyste. Często wydają się matowe, zwłaszcza szklane naczynia. W dodatku widać smugi i zacieki.

W takich przypadkach najlepiej zwrócić uwagę czy stopień twardości wody w zmywarce jest prawidłowo ustawiony, a sól w zbiorniku uzupełniona. Jeśli te dwa warunki nie zostaną spełnione, to smugi na naczyniach nie będą jedynym problemem. Osad może zacząć zbierać się na komponentach zmywarki, prowadząc do jej awarii.

Twarda woda a żelazko

Obecnie praktycznie każde żelazko posiada pojemnik na wodę, który należy uzupełniać. Kamień gromadzi się nie tylko w zbiorniku na wodę, ale i w stopie żelazka. Jeśli osad przedostanie się na prasowane tkaniny, może je trwale uszkodzić.

Większość firm produkujących żelazka nie uznaje gwarancji, jeśli ze sprzętu korzystano, użytkując wodę o wysokim stopniu twardości. Problem dotyczy szczególnie żelazek parowych.

Twarda woda a ekspres do kawy

O tym, jak przyrządzić idealną kawę było już w artykule: Aromatyczna kawa jak z najlepszej kawiarni? Kluczowa jest jakość wody. Starałem się zwrócić uwagę na to, że jakość wody jest równie ważna, co jakość samej kawy. Zbyt twarda woda da niezbyt korzystny smak i aromat kaw zaparzanych w ekspresie.

Ponadto dochodzi jeszcze aspekt techniczny utrzymania urządzenia w odpowiednim stanie. Kamień gromadzący się w ekspresie do kawy znacznie zmniejsza przepływ wody przez urządzenie. Wielokrotnie zdarza się, że woda całkowicie przestaje przepływać. Osad zmniejsza ciśnienie w obwodzie wodnym, a to powoduje kłopoty z prawidłowym spienianiem mleka w niektórych modelach.

Twarda woda a podgrzewacze wody

Przy twardej wodzie kłopot może stanowić mniejsza efektywność podgrzewaczy. Osad szybko pokryje elementy podgrzewające wodę, co będzie miało wpływ na wydłużenie całego procesu. To z kolei powoduje większe zużycie energii, a więc i wyższe koszty. Ponadto bardzo prawdopodobne są przegrzania, spalenie elementów grzewczych.

W przypadku bojlerów i podgrzewaczy wody ciężko zauważyć, że wewnątrz zbiera się zbyt wiele kamienia. Warto jednak zwrócić uwagę na inne sygnały ostrzegawcze, jak zmieniona praca termostatu, częstsze załączanie, szybsze niż zwykle zużycie ciepłej wody.

Sposoby na twardą wodę

W przypadku sprzętów AGD możemy mówić o wielu sposobach na walkę ze skutkami twardej wody. Istnieje cała gama odkamieniaczy i silnych środków czyszczących, które mają za zadanie zwalczać kamienny osad lub nie prowadzić do jego powstawania. Przykładem są nie tylko środki do dozowania, ale chociażby filtry z polifosfatem. O tym czy działają dowiecie się z artykułu: Filtry pralkowe i zmywarkowe – czy polifosfat działa?

O różnorodności sposobów walki z wysokim stopniem twardości wody pisałem już w artykule: Jak usunąć twardość wody?

Obecnie za najskuteczniejszy sposób na eliminację przyczyny, a nie skutku, uznawane są centralne zmiękczacze wody, działające na zasadzie wymiany jonowej. O nich więcej w artykule: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Czy woda powinna być zmiękczana całkowicie?

W przypadku wody, która ma być wykorzystywana do obsługi urządzeń AGD, warto zapoznać się z zaleceniami producenta danego sprzętu. Nie wszystkie urządzenia będą działały tak jak należy przy całkowicie zmiękczonej wodzie.

Problem może być odczuwalny zwłaszcza w przypadku, kiedy miękka woda będzie miała styczność z metalowymi elementami. Woda zmiękczona do zera charakteryzuje się właściwościami korozyjnymi, przez co również może prowadzić do awarii.

Stopień twardości wody na wyjściu ze zmiękczacza wody można z łatwością wyregulować za pomocą mieszacza.