Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zawartość wody w soczewce kontaktowej to jeden z najważniejszych parametrów, który mocno wpływa na komfort użytkowania tego produktu. Podczas produkcji soczewek zużywa się nawet kilkaset litrów wody procesowej w ciągu jednego, trwającego godzinę cyklu. Wymagania i normy stawiane procesowi technologicznemu sprawiają, że uzdatnianie wody staje się w tym przypadku niezbędne. Eliminacja niepożądanych związków oraz zapewnienie bezpieczeństwa bakteriologicznego ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrej kondycji naszych oczu. W jaki sposób można osiągnąć ten efekt? Jak uzdatniać wodę do produkcji soczewek kontaktowych?

Jakie wymagania powinna spełniać woda do produkcji soczewek kontaktowych?

Woda procesowa stosowana do wytwarzania soczewek kontaktowych powinna być oczyszczona zgodnie z rygorystycznymi standardami branży. Proces produkcyjny wymaga bowiem usunięcia wszelkich zanieczyszczeń – zarówno stałych, jak i rozpuszczalnych, takich jak związki organiczne i nieorganiczne, substancje lotne i nielotne, hydrofilowe i hydrofobowe. Parametry fizykochemiczne wody mają bowiem znaczący wpływ na przebieg procesu produkcyjnego, jego wydajność oraz finalną jakość soczewek korekcyjnych.
Choć, w praktyce nie mamy tu jeszcze do czynienia z wodą ultraczystą (która powinna spełniać europejskie normy zapisane w dokumentach: PN-EN ISO 3696:1999, ASTM, CLSI, FP IX), należy zastosować szereg rozwiązań oczyszczających wodę na kilku płaszczyznach.

Problem zanieczyszczeń w wodzie do produkcji soczewek kontaktowych

Woda, zarówno wodociągowa, jak i ta pochodząca z własnego ujęcia nie składa się jedynie z cząsteczek H20. To mieszanina rozmaitych związków, które często wpływają na jej właściwości organoleptyczne i fizykochemiczne. Tym samym, wodę przeznaczoną do procesów technologicznych należy uzdatnić w taki sposób, aby spełniała wymagania stawiane jej podczas produkcji soczewek kontaktowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż, w wodzie do produkcji szkieł kontaktowych nie mogą znajdować się zanieczyszczenia mechaniczne, ani biologiczne. Jednocześnie należy zadbać o odpowiedni stopień twardości wody, a jeśli zachodzi taka potrzeba, trzeba też obniżyć do wymaganego poziomu stężenie żelaza i manganu. W wodzie nie powinien się również znajdować chlor oraz jego pochodne.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Rdza, piasek czy żwir w wodzie to tylko tylko nieliczne przykłady zanieczyszczeń mechanicznych, które w procesach produkcyjnych mogą stanowić spory problem techniczny. Ich negatywny wpływ jest widoczny na kilku różnych płaszczyznach. W wyniku awarii sieci wodociągowej, stałe zanieczyszczenia mogą się przedostawać w głąb instalacji, co bywa przyczyną spadków wydajności przepływu, a w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzenia maszyn produkcyjnych. Zanieczyszczenia mechaniczne to także bardzo poważne zagrożenie dla innych urządzeń przeznaczonych do uzdatniania wody. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: Filtry mechaniczne – po co komu?

Twarda woda

Wysoki stopień twardości wody to olbrzymie utrudnienie na poziomie technicznym. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Im wyższe jest stężenie jonów odpowiedzialnych za twardość, tym więcej powstaje osadu, który gromadzi się w instalacji w postaci kamienia kotłowego. Jakość wody pod tym kątem powinna więc zostać zoptymalizowana nie tylko pod względem wytwarzanych soczewek, ale również dla zachowania sprawności instalacji oraz urządzeń na linii produkcyjnej. Kamień kotłowy prowadzi bowiem do zatykania dysz podających wodę. Jednocześnie, twarda woda generuje znacznie wyższe napięcie powierzchniowe, a przez to gorzej rozpuszczają się w niej substancje chemiczne niezbędne w procesie produkcyjnym.

Żelazo i mangan

Żelazo i mangan to pierwiastki występujące zazwyczaj w wodach głębinowych. Jeśli zakład produkcyjny korzysta z własnego ujęcia, taki problem może się oczywiście pojawić. Żelazo i mangan poprzez kontakt z tlenem, zaczynają wytrącać się z wody w formie nierozpuszczalnych wodorotlenków. Związki te osadzają się w instalacji, a także w częściach maszyn produkcyjnych powodując spadki wydajności, większe zużycie energii i problemy z właściwym przebiegiem procesu produkcyjnego. Przeczytaj: Jak usuwać żelazo z wody? oraz Jak usuwać mangan z wody?

Mikroflora biologiczna

Woda to naturalne środowisko życia mikroorganizmów. Często jednak, obok naturalnej i zupełnie niegroźnej mikroflory, mogą się w niej pojawić groźne drobnoustroje chorobotwórcze. W przypadku wody do produkcji soczewek kontaktowych, należy z niej wyeliminować wszystkie mikroorganizmy, nie tylko te wywołujące choroby. Mogą one bowiem uszkodzić nie tylko soczewki kontaktowe, ale również oczy. Szczególnie niebezpieczna jest Acanthamoeba wywodząca się z rodziny pełzaków. Powoduje ona niezwykle trudne w leczeniu zapalenie rogówki, które charakteryzujące się wyjątkowo ciężkim przebiegiem. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Uzdatnianie wody do produkcji soczewek kontaktowych

Wśród typowych rozwiązań, które stosuje się do uzdatniania wody w procesie produkcji soczewek kontaktowych, jest filtracja mechaniczna oraz zmiękczanie wody.
Dobrej jakości filtry mechaniczne to wyjątkowo skuteczny sposób na to, aby usunąć zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, takich jak piasek, rdza, żwir, czy osady. W ten sposób można się pozbyć problemów związanych ze zmniejszaniem średnicy, a finalnie zatykaniem przewodów w maszynach produkcyjnych. To również doskonała ochrona zmiękczaczy wody, które stanowią kolejny etap uzdatniania wody w procesach produkcyjnych.

Przemysłowe zmiękczacze wody skutecznie obniżają wysoki stopień twardości wody. Montaż takiego urządzenia niesie ze sobą wiele korzyści, jednak najważniejszą z nich jest eliminacja ryzyka powstawania osadów w najbardziej newralgicznych elementach maszyn i urządzeń produkcyjnych (wąskie wężownice) oraz na powierzchni soczewek. Wbrew pozorom przemysłowe zmiękczacze wody działają na tej samej zasadzie, co rozwiązania przeznaczone dla gospodarstw domowych. Redukcja stopnia twardości wody odbywa się bowiem na drodze wymiany jonowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?
oraz w teście Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej. Zapoznaj się również z treścią dostępną na blogu pod hasłem: Przemysłowe zmiękczanie wody – jakie urządzenia zastosować?

Kontynuując temat uzdatniania wody do produkcji soczewek kontaktowych, warto rozważyć montaż kolumny węglowej. Decydując się na takie rozwiązanie z wody można się pozbyć między innymi chloru i jego pochodnych. Węgiel aktywny wyeliminuje z wody również pestycydy, detergenty, węglowodory alifatyczne i aromatyczne (w tym fenole i ich pochodne), a także szkodliwe metale ciężkie. Wiele przydatnych informacji znajdziesz w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała.

Jeśli woda do produkcji soczewek kontaktowych pochodzi ze studni głębinowej, wówczas mogą się w niej zdarzyć przekroczenia żelaza i manganu. W takiej sytuacji polecamy profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz wody ze wstępnym napowietrzaniem, który szybko i skutecznie poradzi sobie z tym problemem.

Aby wyeliminować z wody zagrożenie bakteriologiczne, należy sięgnąć po lampy UV. Lampy bakteriobójcze są bardzo cenione w przemyśle ze względu na wysoką skuteczność działania. Decydując się na takie rozwiązania, nie trzeba już stosować innych, chemicznych metod dezynfekcji. Lampy bakteriobójcze usuwają z wody między innymi bakterie Coli, Enterokoki, Clostridium Perfringers, a także wirusy i grzyby oraz ich formy przetrwalnikowe. Przeczytaj: Jak działają lampy bakteriobójcze.

Uzdatnianie wody do produkcji soczewek kontaktowych – zapytaj eksperta

Sposoby uzdatniania wody, a co za tym idzie wydajność konkretnych rozwiązań, należy dobierać indywidualnie, zawsze zgodnie z metodologią procesu technologicznego. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak i tej pochodzącej z własnego ujęcia.

Decydując się na montaż stacji uzdatniania wody przeznaczonej do produkcji soczewek korekcyjnych, warto sięgnąć po kompleksowe rozwiązanie, które wyeliminuje wiele problemów jednocześnie. W zależności od wyjściowej jakości wody surowej oraz metodologii procesu produkcyjnego, wiele zakładów produkcyjnych wykorzystuje trzystopniową filtrację wstępną, po której następuje etap uzdatniania wody. Doskonale sprawdzi się w takim przypadku stacja zmiękczająca obejmująca dwie kolumny z pracą naprzemienną. Dalej woda może być filtrowana na złożu węglowym, dzięki czemu zniknie problem chlor oraz jego licznych pochodnych. Na ostatnim etapie uzdatniania wody do produkcji soczewek należy zamontować wybrany model lampy UV, która skutecznie dezynfekuje wodę eliminując z niej wszelkie mikroorganizmy, w tym chorobotwórcze bakterie i wirusy.

Szukasz właśnie funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym uzyskasz czystą wodę do produkcji soczewek kontaktowych? W kwestii doboru optymalnych metod uzdatniania wody, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Na podstawie zgromadzonych informacji i szczegółowej analizy wody stworzymy indywidualny projekt technologiczny w pełni dopasowany do warunków panujących w Twoim przedsiębiorstwie oraz wymagań finalnego produktu.